Konfiguracija za Hd montažu

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Konfiguracija za Hd montažu

Postod siriuskg » 23.03.2011 10:47

Posedujem sledeću konfiguraciju računara pa me zanima koliko je dobra za HD montažu, a imam i problem kada u media plejeru pustim DV AVI u fuul screenn modu slika je po ivicama reckasta (testerasta) a činimi se da i DVD koji uradim i pustim na TV-u na običnom pjeru isto to pokazuje to nisam imao na predhodnom računaru pa me zanima u čemu je problem.
Pozdrav!

- PROCESOR: AMD Phenom II X6 1090T 3.2GHz 9MB Black Edition Six-Core
- MATIČNA PLOČA: Asus M4A87TD EVO
- GRAFIČKA KARTA: MSI R6850 PM2D1GD5 1Gb 256bit
- MEMORIJA: KINGSTON HYPERX KHX 1600C9AD3/2GB 4500X2
- HARDISK: WD 640GB 32MB x 2
- MONITOR: BENQ G220HDA
siriuskg
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  23.03.2011 9:08

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 23.03.2011 15:28

Dobrodošao! :drinks:

Vaša kofiguracija je dobra. Može se raditi HD montaža i sa slabijima. Razlika izmedju jacih i slabijih racnara je u trajanju renderovanaj i eksportovanja. Znaci sam okoliko vremena prolazi od momenta kada je neka promena uradjena pa dok ne mozet videti finalni rezultat na ekranu. Neko malo kasnjenje postoji cak i na najmocnijim kopjuterima.
Za one koji zele da sve bude real-time (u stvarnom vremenu bez cekanja) se dodatno kupuju video editing kartice za racunar. Medjutim one su veoma skupe i ne preporucujem taakv trosak osim ako ste bas sigurni da vam treba. To je uglavnom namenjeno profesionalcima koji špo citav dan montiraju.

imam i problem kada u media plejeru pustim DV AVI u fuul screenn modu slika je po ivicama reckasta (testerasta) a činimi se da i DVD koji uradim i pustim na TV-u na običnom pjeru isto to pokazuje to nisam imao na predhodnom računaru pa me zanima u čemu je problem.

Najverovatnije je ulazni video bio Interlaced tipa a vi ste podesili program u kojem ste radili na Progressive.

DV AVI

Skoro sve DV kamere snimaju Interlaced tako da je moguce da je i u tom fajlu u pitanju Interlaced video.
DV AVI inace nije format za "široku potrosnj"u vec samo za cuvanje videa tokom obrade i montaze dok ne dobijete finalni rezultat.


Za više informacija o Interlaced i Progressive pogledajte naš vodič "Osnove video kompresije" http://www.videomajstor.com/kompresija-osnove
i "Filtir i metode filtriranja videa" http://www.videomajstor.com/kompresija-filtriranje

Vi dakle trebate pre početka rada pogledati informacije o ulaznom vidu i na osnovu njih ispravno podesiti program u kojem radite. Ako je u pitanju Interlaced video onda možete dve stvari:

A) Obaviti deinterlace i tako ga pretvoriti u progressive. Znaci negde u opcijama treba ukljuciti Denterlace

B) Ostvaiti Interlaced. U tom slucaju mora se jos podesiti i field orrder ispravbno "Top Field First" ili "Bottom Field First". Kada Interlaced ostaje Interlaced onda se kvalitet malo bolje sacuva ali su podešavanja slozenija.
Nesto o tome sam objasnjavao u temi viewtopic.php?f=7&t=433
pa vredi da procitate.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod siriuskg » 23.03.2011 18:02

Hvalana odgovoru ali mislim da nisu u ptanju fildovi zato što sve radim u interlaced-u i pazim na fildove, prer obrade sve proverim u mediainfo progarmu ali kada pustim prerendani avi ili mpg u media plejeru slika je reckasta i loša a u gom i km plejeru je odlična pa me interesuje dali kodeci koji se instaliraju u plejerima i k-lite kodeci utiču na uvlačenje materjala i rendanje u premieru, vegasu ili pinacleu ili oviprogrami koriste svoje kodeke, odnosno da li kada se instalira vše programa za video montažu ili za izradu DVD-a može doći do toga da jedan drugom smetaju i zato se dobije loš rezultat rendanog vodeo materjala odnosno DVd-a, a da pri rendanju budu svi parametri precizno definisani počev od tv sistema, rezolucije, kodeka (avi, mpg2, h264...), fildova, bit rate odnosno sve perfektno ali kada se pusti gotov materjal nije to kvalitet koji se očekivao gori je od uvučenog materjala, to je kada se gleda na monitoru računara.
Pozdrav!
siriuskg
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  23.03.2011 9:08

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 24.03.2011 3:52

Ja sada na osnovu vašeg opisa ne znam da le je prosto u pitanju loš kvalitet ili neka specifična pojava na slici kao što su ostaci interlaced-progressive grešaka...
Probajte uhvatiti screenshoot ili iseći deo tog videa pa okačiti negde na internet da baš vidim kako to izgleda.

mislim da nisu u ptanju fildovi zato što sve radim u interlaced-u i pazim na fildove, prer obrade sve proverim u mediainfo progarmu ali kada pustim prerendani avi ili mpg u media plejeru slika je reckasta i loša a u gom i km plejeru je odlična


DV je prvenstveno namenjen uza interlaced video dok je AVi namenjen za Progressive. Tako da nisam siguran da li se u DV videu i AVI fajliovima može detektovati da je video interlaced. Tako da je ipak moguće da porblm ima veze sa time.
Može biti recimo da MediaInfo ispravno detejktuje ali da plejeri ipak ne.

To što je slika u nekim plejjerima dobra a u nekim loša to može biti zato što neki plejeri obavaljaju deinterlace a neki ne.
Pogotovo je .MPG nesiguran po tom pitanju mnogo zavisi od codeca.

pa me interesuje dali kodeci koji se instaliraju u plejerima i k-lite kodeci utiču na uvlačenje materjala i rendanje u premieru, vegasu ili pinacleu ili oviprogrami koriste svoje kodeke, odnosno da li kada se instalira vše programa za video montažu ili za izradu DVD-a može doći do toga da jedan drugom smetaju i zato se dobije loš rezultat rendanog vodeo materjala odnosno DVd-a

Ne bi trebalo ništa od posebo instaliranih codeca da utiče na Vegas ili Premiere. To su profesionalni programi koji sve komponente na koje se oslanjaju imaju u sebi ugradjene. ...ali ko zna možda je i to moguće.

Problem sa komponentama od ovih programa se obično dešaa u sluačju piratskih verziiija koje nisu uspeli idealno da crackuju. Rešenje u tom slučaju je da instalirate neku drugu verziju.

to nisam imao na predhodnom računaru

Ako je softverski sve na ta dva računara isto onda može se sumnjati na hardver tj. na drajvere od hardvera. Najbolje je instalirati najnovije drajvere od grafičke. Novi DirectX... I pokušati u podešavanjima od grafičke kartice vratiti na default sve opcije u vezi videa, boje, hardverskog ubrzanja dekodiranja itd...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod skitnica » 24.08.2011 16:16

Bavim se obradom videa iz hobija, posveceno.
Upravo prelazim na HD.
Imam dilemu izmedju dvije konfiguracije. Koja je bolja za obradu HD videa?
Procesor je isti: i3 2100
DRW je takodje isto.

Razlike u konfiguraciji:
1. MB ASUS P8H67 vs. MBD ASUS P8H67-M LGA 1155
2.HDD 1TB WD10EALX SATA 6GB,7200 rpm, 32 MB, blue edition vs. HDD WD 1TB SATA 64 MB, WD10EARS
3.ASUS VGA EAH5670/DI/1GDR3, AMD Radeon HD5670 vs. VGA ASUS Ati Radeon EAH5670 1GB DDR5
4.KINGSTON DDR III 4GB 1333MHz PC 10600 KVR1333 D3N9/4G vs.Kingston 2GB DDR3 1333 MHz x2
5.Blueberry BC-M42-560 Miditower Multimedia case M42, 560 W vs. Frontier ISO7A-BK/BK ATX 500W
6. 590 EUR vs. 560 EUR

Napomena: Nemojte da Vas zbuni cijena. Iz Banjaluke sam, visi PDV.
skitnica
 

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 25.08.2011 15:14

Dobrodošao! :drinks:

3.ASUS VGA EAH5670/DI/1GDR3, AMD Radeon HD5670 vs. VGA ASUS Ati Radeon EAH5670 1GB DDR5

DDR5 memorija je brža i definitivno je bolja kada je obrada videa u pitanju. Ali s druge strane graficke kartice jos uvek premalo ucestvuju u enkodiranju pa se to verovatno nece ni primetiti u praksi.

Ovo ostalo moram malo da pregleam pa cu reci svoje misljenje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod skitnica » 25.08.2011 21:18

Hvala na dobrodoslici. :)
I na odgovoru.

Zapravo, i nema neke narocite razlike.
Pitanje je jos samo da li je bolje uzeti

1.slucaj 2.slucaj

HDD sa 7200 rpm+32MB ili onaj sa 5400 rpm+64MB,
vecu ili micro maticnu plocu,
onu bez int. graf. kart. ili onu sa (s obzirom da posebnu kart.vec imam u konf.)
napajanje 560 W ili napajanje 500W

Za ovo posljednje pretpostavljam da je svejedno jer je i 500W nedostizno.
skitnica
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  24.08.2011 16:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 27.08.2011 3:53

1. MB ASUS P8H67 vs. MBD ASUS P8H67-M LGA 1155

vecu ili micro maticnu plocu,
onu bez int. graf. kart. ili onu sa (s obzirom da posebnu kart.vec imam u konf.)

Pa ako tezite tome da ustedite na garfici onda se uvek uzima ploca sa integrisanom grafikom i onda se graficka kartica ne kupuje.

A ako se ne tezi ustedi onda je bolje uzeti klasicnu plocu jer imaju mnogo vise slotova, mogucnosti prosirenja, lakse kasniej nasgoradjivanej kompjutera itd. verovatni ima i vise USB konektora sto je dosta bitno, jer je sve vise uredjaja koje prikljucute na komp sa USB-om.

Medjutim ako sam ja dobro razumeo obe konfiguracija imaju posebnu graficku karticu tako da vam ploca sa integrisanom grafikom nije potrebna tj. ne stedi se nista kada svejedno kupujete posebnu graficku karticu.

SUS P8H67-M model izgleda nema USB 3.0 konektore koji ce vam verovatno trebati u buducnosti,
sto joj je dodatna mana.

2.HDD 1TB WD10EALX SATA 6GB,7200 rpm, 32 MB, blue edition vs. HDD WD 1TB SATA 64 MB, WD10EARS

Western Digiotal WD10EALX je iz serije Caviar Blue koja je po karakteristikama zlatna sredina tj. odlican izbor u vecini slucajeva.

WD 1TB SATA 64 MB, WD10EARS je iz serije Caviar Green koji su najstedljiviji, imaju najmanju potrosnju energije, tihi rad, ne greju se mnogo. Nesto malo su sporiji od Blue serije. Najjeftiniji su.

To su sve bitna razike izmedju ova dva diska. Tj. nisu tako ni bitne. Tesko je primetiti razliku tokom rada sa njima.

Medjutim posto retko koja konfiguraicja kao primarni hard disk ima neki od Green modela (Green se obicno kupuju kao sekundarni hard disk velikog kapaciteta za filmove, velike fajlove i sl.), to moze znaciti da se na toj konfiguraciji iz nekog razloga stedelo.

vecu ili micro maticnu plocu,
onu bez int. graf. kart. ili onu sa (s obzirom da posebnu kart.vec imam u konf.)


4.KINGSTON DDR III 4GB 1333MHz PC 10600 KVR1333 D3N9/4G vs.Kingston 2GB DDR3 1333 MHz x2

Ako se u oba slucaja radi o 4GB rama onda nece biti neke razlike u radu. a ako je u jednom slaucaju 4GB a u drugom samo 2GB onda birajte onu konfiguraciju sa vise rama.

5.Blueberry BC-M42-560 Miditower Multimedia case M42, 560 W vs. Frontier ISO7A-BK/BK ATX 500W

Ovo nisam proveravao pa cu vam sam oreci sta pretpostavljam:
pretpostavljam da je kao i obicno u pitanju klasicno jeftino kuciste koje u vecini slucajeva dobro sluzi.

napajanje 560 W ili napajanje 500W

Za ovo posljednje pretpostavljam da je svejedno jer je i 500W nedostizno..

Slazem se da je za napajanje svejedno.
Doduse ne zbog toga sto je 500W nedostizno jer su ta jeftina napajanja koja ionako mozda i ne dostizu tu snagu koja pise. Ali u svakom slucaju (ako u racunar ne ugradjujete neku skupu graficku karticu), bice vise nego dovoljno.

Na kvalitet napajanja se vise gleda ne zbog snage vec zbog uopstenog kvaliteta i trajnosti. Pravilo je jednostavno. Ako kupujete jako skup racunar onda i napajanje treba biti skupo i kvalitetno da bi racunar trajao sto vise godina. A kada kupujete jeftinij racunar onda je logicno da se stedi i na napajanju i onda se koristi napajanje koje se vec dobija u kucistu.

---
Imam dilemu izmedju dvije konfiguracije. Koja je bolja za obradu HD videa?
Procesor je isti: i3 2100
DRW je takodje isto.

Razlike u konfiguraciji:
1. MB ASUS P8H67 vs. MBD ASUS P8H67-M LGA 1155
2.HDD 1TB WD10EALX SATA 6GB,7200 rpm, 32 MB, blue edition vs. HDD WD 1TB SATA 64 MB, WD10EARS
3.ASUS VGA EAH5670/DI/1GDR3, AMD Radeon HD5670 vs. VGA ASUS Ati Radeon EAH5670 1GB DDR5
4.KINGSTON DDR III 4GB 1333MHz PC 10600 KVR1333 D3N9/4G vs.Kingston 2GB DDR3 1333 MHz x2
5.Blueberry BC-M42-560 Miditower Multimedia case M42, 560 W vs. Frontier ISO7A-BK/BK ATX 500W
6. 590 EUR vs. 560 EUR

Zakljucak je da ce za obradu videa verovatno obe biti jednako dobra. A smatram da je ovaj sa vecom ASUS P8H67 plocom, 4GB rama i WD10EALX hard diskom, generalno bolji i isplativiji.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod skitnica » 27.08.2011 4:03

Bas dobro. Jer sam se i sama odlucila za tu opciju. Presudila je spec. maticne ploce, a i prelijepo kuciste. :D
Slika[/URL]
skitnica
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  24.08.2011 16:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod djyova » 29.08.2011 1:22

Za amatersku HD montažu mogu da posluže i jeftinije konfiguracije, ali nikako ne treba uzimati ništa ispod Athlon X2 procesora, bar četiri giga memorije, hard disk od najmanje 1TB, grafika koja može da tera aero u windowsu 7 biće dobra i za montažu. Ostalo je manje bitno. Ovo je neki osnovni minimum, a slabiji procesor i grafika neće biti u stanju ni pristojno da puste HD materijal!

Što se tiče mašine za profesionalnu montažu, ja bih tu stavio ovako nešto:

Procesor Intel Core i7 (sandy bridge), ploču koja ima najmanje 2 FireWire priključka, sata3, usb3, i koja ima army class komponente. Zatim najmanje 8 giga memorije (4+4 zbog dual moda), SSD hard disk iz poslednje generacije, a poželjno je čak i dva koja bi bila u raid modu (za sistem), + dva "normalna" od po 2TB za skladištenje. Naravno na 7200rpm. Zatim grafiku iz AMD serije 69xx jer svi moderni programi koriste i potencijal grafičke kartice prilikom enkodovanja materijala. Ova podrška je ubačena i u Sony Vegas Pro od verzije 10. Sve to je potrebno staviti u kvalitetno kućište, u koje bi se stavilo napajanje ne slabije od 750W. Poželjno od 1KW! Treba razmišljati i o kvalitetnom monitoru, koji ne bi bio manji od 24 inča (23.5), koji bi imao odziv 2ms, najviše 0.24mm veličinu tačke, i koji bi imao DVI i HDMI ulaze. Ostale komponente nisu toliko bitne, ali svakako se za profesionalnu mašinu mora razmišljati i o UPS uredjaju (neprekidno napajanje), jer se ne sme doći u situaciju da nekoliko sati rada ode u bezpovrat usled nestanka električne energije.
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron