Potreban pisac scenaria

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Potreban pisac scenaria

Postod xxxasmithxxx » 08.08.2014 1:31

Pozdrav svima na forumu...
Imam nekoliko pitanja vezano za scenario,ne razumem se uopste i totalni sam pocetnik.
Ja naime imam pricu u glavi vec duze vreme i svaki dan je usavrsavam. Zanima me da li postoji neko na forumu ko bi mogao po toj prici da napise scenario koji bih mu ja naravno platio?
Koliko prica mora biti detaljna? Koliko uopste kosta dobar scenario za film kod nas?
Pozdrav svima i unapred hvala na odgovorima!
xxxasmithxxx
Član foruma
 
Postova:  4
Pridružio se:  08.08.2014 1:25

Re: Potreban pisac scenaria

Postod igorbb2222 » 09.08.2014 21:37

Na ovom sajtu ces naci sve potrebne informacije. mozda ne ukapiras iz prve, ali kad malo vreme prodje i kad se susretnes na nekim nepoznatim izrazima vise puta, naucices im znacenje.
Naravno i ja sam amater, pocetnik kome su pomogli ovde i uputili u neke osnove pisanja scenarija. Ima tu dosta sitnica koje bi trebalo bukvalno nauciti napamet i u principu je to to.
Sto se pisanja scenarija tice, moras da opises bas sve. Sta se vidi u datoj sceni, sta se desava, sta se cuje. znaci sve.

Ako hoces da ti neko drugi pise scenario, mislim da je bolje da sam naucis pa da sam i napises.

O cemu se radi u tvojoj prici? Onako ukratko. bas me interesuje.
igorbb2222
 

Re: Potreban pisac scenaria

Postod Video Majstor » 10.08.2014 0:23

Pošto po običaju nemam vremna, odgovoriću sada samo delimično:

Koliko uopste kosta dobar scenario za film kod nas?
Kod nas filmska industrija nije na tom nivou da sve ima uhodano i da za sve već postoji običaj i formiran cenovnik, spremni scenaristi, spremni kupci scenarija itd... Uglavnom se te stvari improvizuju zavisno od slučaja do slučaja.
Tako da cena scenarije pretpostavljam da nije nigde ni određeno koliko je normalno da bude. Za originalan scenario ja mislim da je fer da scenarista dobije 10% od prodaje filma. Ali možda grešim, ovo je moje mišljenje na osnovu iskustava sa svim i svačim.

Koliko prica mora biti detaljna?
Jednom je jedan uspešni scenarista rekao nešto u stilu "ako te mrzi da opisuješ boju dugmeta na košulji, onda pusti pisanje scenarija i piši romane". To ukazuje da se traže detalji. Međutim tu se radi o detaljima koji opisuju ono što utiče na suštinu filma. Na primer ako se u jednoj sceni dvoje sede za stolom a kasnije u radnji se pominje da nema mesta za druge onda je naravno bitno da se pri prvom pominjaju stola opiše detalj da je u pitanju stol za dvoje. Na primer ako porodica putuje na izlet i ima automobil samo u toj sceni dovljno detaljno je da se pominje samo to da je porodični automobil, nije neophodno baš marka automobila jer nema suštinski uticaj. Dakle detaljno treba da je toliko da pri praćenju scenarija ne dođe do grešaka i da se olakša posao drugim članovima ekipe. Bolje detalj viška nego manjka.

Ja naime imam pricu u glavi vec duze vreme i svaki dan je usavrsavam. Zanima me da li postoji neko na forumu ko bi mogao po toj prici da napise scenario koji bih mu ja naravno platio?
Mislim da definitivno ima. Ima sigurno desetak scenarista, i verujem da će bar jedan da bude zainteresovan.

Sad kad si pitao koliko detljno, verovatno si mislio koliko tvoja priča mora da bude detaljna da bi se prema njoj pisao scenario. Odgovor je da oni detalji koji budu nedostajali moraće scenarista da ih napiše. Što je više tvojih detalja to si veći procenat scenarija ti sam napisao. Dakle prema priči uvek može da se napiše scenario, pitanje je samo koliko posla ima.

Dalje da bi se došlo do konkretnijeg odgovora treba da opišeš još stvari. Pre svega koliko je priča duga? Da li već imaš predstavku da li bi to bio kratki film, dugometražni ili kakav? ...eto tako ti detalji bi malo pomogli.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Potreban pisac scenaria

Postod xxxasmithxxx » 10.08.2014 0:43

Prica je ljubavna,porodicna sa potpunim obrtom i promenom zanra na kraju. Po mom misljenju trajanje filma bi bilo 100 minuta.Nesto sto sam odavno imao u glavi sada razradjujem i nadam se da ce ispasti dobro. Ne zelim sam da pisem jer to nece biti dobro,a i puno je ljudi koji znaju to da rade i izlaze u susret kada je pomoc potrebna. Jedan clan foruma mi se vec javio i nadam se uspesnoj saradnji.
Hvala ti sto si odgovorio na temu,nov sam na forumu i puno mi znaci svaki savet.
xxxasmithxxx
Član foruma
 
Postova:  4
Pridružio se:  08.08.2014 1:25

Re: Potreban pisac scenaria

Postod Video Majstor » 11.08.2014 19:26

Zaboravio sam da pomenem da postoji jeda faza između početne ideje i pisanja scenarija u konačnom obliku. To je "story development" tj. "razvoj priče". Praktično "razvoj priče" je ceo taj proces smišljanja, prepravljanja, dodavanja i oduzimanja od priče, preslagivanja i svega dok ne dobiješ konačnu priču koja ja najbolja što može... Takođe postoji i character development tj. "razvoj likova". Razvoj likova je opet smišljanje, dorada, dodavanje i oduzimanje detalja (karakter, prošlost, porodične veze itd.) u vezi osobina likova.

Ti si svakako u ovoj fazi bez obzira na to da li si je ovako nazvao ili ne. Pomenuo sam ovo zato što "story development" takođe možeš da podigneš na viši nivo, da koristiš specijalizovan softver, čitaš teoriju o razvoju priče, da koristiš pomoćne metode pisanje na index kartice i sl. Nije neophodno ali eto da znaš i to.

Upravo sam osvežio ovaj tekst "Programi za pisanje scenarija i story development (razvoj priče)" novim programima: http://www.videomajstor.com/softver-za-scenariste

Ne zelim sam da pisem jer to nece biti dobro,a i puno je ljudi koji znaju to da rade
Dobro je što si se odlučio za podelu posla i što si spreman da ukažeš poverenje drugima. Izuzetno je teško kada jedan čovek sve sam radi. Timski rad gde se svako specijalizuje za nešto je rešenje...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron