Saradnja...Potreban scenario

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 03.05.2011 13:37

Jako mi je drago sto si pokrenuo nesto ovakvo kod nas ubio sam se od gledanja ovkvih i slicnih sajtova sa zapada.

Hvala!
Ovaj sajt je zvanično ušao u treću godinu rada a nezvanično postoji već 4 godine. Medjutim forum i ta inicijativa da se filmmakeri potaknu na sardanju je pokrenuta oko7-8 meseci. Dakle jos je to sve novo. Jako mi zanci svaka podrska i interesovanje narcito dok se sve ne "zakotrlja" dovoljno da mogu i da predahnem. Jos uvek ja moram vecinu diskusija da predvodim ali nadam se da ce se posetioci sve vise upustati. Dobrodosao je svako ko se ovim bavi.

Scenario i scenaristi su trenutno najveca boljka kod nas. Naravno bas zbog toga mi je stalo da u ovoj rubrici bude rezultata sto pre i po mogucnosti kvlitetnih.

na kraju bi celo selo (mesto) slavilo pod satorom
do jutarnjih sati.Reko sam ti vec da je to tako bilo kad su upadali u zonu.
da niej losa scena za zavrsavanje filma.

Evo ideja za uvodne i neke medjuscene:
Dok ja pisem ove govore mozete pokusati prikupiti neke snimke sa atraktivnim momentima iz fudbala, npr. Maradone, Ronaldo ili neki slicni talenti... Zatim da sa vasim igracima koje ce biti glavni likovi filma pokusate snimiti takve scene.

Evo primera:












...Dakel ako neki od igraca zna takve vestine mozete ga vec sada snimati. A ti snimci mogu posluziti za uvodne sceen ili dok narator prica uvodni deo price...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 05.05.2011 13:25

Evo da obavestim o cemu sad razmisljam:
Pored one priče iz filma "Catch Me If You Can" razmatram i onu staru pricu o Samsonu i Dalidi koju sam gledao u istoimenom fimu. Samson objasnjava Dalili odakle potice njegova ogromna snaga:

- Sećaš li se onog lava?

- Neću ga zaboraviti.

- Lava snaga čini carem životinja.
A njegova je velika griva obeležje te moći.

-Nastavi!

- Ljudi iz pustinje znaju da je ždrepčeva duga griva znak njegove snage.
Moj narod kaže da najjači ovan ima najgušću vunu.
Ošišaj ga i biće smešan.
Nestaće zaštite njegove moći.
Videla si orla kako uzleće ka nebu. Iščupaj mu...
dva glavna pera s kraja krila, i moćni orao...
više neće moći da leti.
Obeležje njegove moći je nestalo!

- Obeležje moći?
Samsone, ovo je obeležje tvoje moći!
Kosa!
Kad bi te ošišali... -Bio bih slab kao i drugi.


Priča je možda malo staromodna ali je poenta sasvim upotrebljiva za film. Poenta je da nepobedivi ne postoje. Samo su ljudi skloni tome da poveruju u legende. Onog momenta kada nestane neki znak moći tj. ljudi vide dokaz da je "nepobedivi" ipak ranjiv, više ga ne posmatraju kao legendu već kao običnog ranjivog čoveka. I tada njihov strah nestaje i mogu se sa njim boriti sa uobičajenom dozom hrabrosti.

...Isto ono što je rečeno u filmu "catch Me If You Can" za jenkije. Njihovi protivnici ih na neki način smatraju legendama jer su najviše puta bili prvaci...

E sad ja pokušavam da od te priče smislim neki tekst koji zvuči malo modernije i koji više deluje naški. Taj tekst će biti sušina raspleta. Ja smatram da je kvalitet i zanimljivost raspleta odlučujuće za to kakav će konačni utisak gledaoci imati o filmu. Pretpostavljam da će mi ovo uzeti još nekoliko dana. A sve ostalo je mnogo lakše smisliti od raspleta... tako da mi je taj momenat sad prioritet.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 08.05.2011 21:09

Moram da javim jednu losu i dobru vest. Losa je da ovih dana nisam stigao nista da uradim povodom ovog scenarija. Dobra vest je da sam to vreem pametno potrosio. Snimio sam film!

Bice uskoro predstavljen u rubrici "filmmakeri..." :)

Potrudicu se da nadoknadim ovo cekanje!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 09.05.2011 15:37

Ja cu sad malo da se pohvalim upraco sam kupio novu kameru , tako da ce mi biti zadovoljstvo da je isprobam snimajuci poteze koje cemo moci da iskoristimo.
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 10.05.2011 12:14

Super!
Ja inače imam samo stari mobilni telefon od opreme za snimanje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 11.05.2011 14:40

Jedan predlog :) : Prvi kadar kamera se lagano krece prikazujuci fotografije na stolu. (fotografije su sa fudbalskih utakmica, a narator je glavna licnost u filmu tj. najbolji fudbaler.) Kamera se zaustavlja na zadnjoj slici gde on kao mali sa svojim bratom drzi pehar kada je fudbalski klub osvojio.
Tu on zapocinje pricu kao narator o tome kako je bilo , kako imaju sada opet priliku za tako nesto i ono kao sto si ti vec reko da im bas ne ide najbolje itd.
Vidi dal bi ti se nesto od ovoga uklopilo za uvodni deo. Pozdrav!
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 11.05.2011 16:14

Uklapa se. I sam sam razmišljao o tako nečemu.
Na početku priče koju sam predložio narator priča o tome kako im je fudbal najvažnija stvar na svetu od uvek. Znači prikaz takvih stvari kao što su slike, uspomene, polica sa trofejima se sasvim uklapa tokom tog dela priče.

Takodje mogu biti i fudbalski kadrovi namerno filtrirani da deluju kao stari snimci. Crno-beli ili sličan efekat... Znači da deluje kao sećanja na te fudbalske scene iz prošlosti... Ovo nije neophodno ali može i to ako ti je izvodivo za snimiti.

Takve scene možeš snimati već sada i pre nego scenario bude finalizovan, jer ne utiču na ostatak filma.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 14.05.2011 2:07

Primer za deo monologa u kojemu se otkriva rasplet. Možda će biti još prepravljan...

Narator:
Ja se ne bih predavao ali šta da radim kada ne mogu da utičem na njih. Do sada smo svi uvek razmišljali kao jedan i to je bilo odlično. Ali sada kad smo ovako neraspoloženi vidim da bi bilo dobro da neko od nas bude drugačiji.
... Znam. Treba nam vođa. Ne običan trener da nas uči već neko da nam da hrabrost.

Vođa, Vođa... vođa... rešio sam da odem da razgovaram sa deda jovom. Deda jova je oficir u penziji, ratni heroj iz drugog svetskog rata. I sam je bio u teškim situacijama. Borio se sa jačim. A kasniej je i obučavao je mlade vojnike. Ako on ne zna kako da nas ohrabri, onda ne zna niko.

I tako otišao sam ja do Deda Jove ...da naučim vekovne mudrosti.

Zanimljivo ali deda jova mi nije ispricao kako se postaje hrabar. Ali zato mi je ispricao tajnu onih protiv koji se hrabri bore. Ispricao mi je da ne postoje oni koji su neranjivi i nepobedivi. Svako ima neku slabost. Ahil je imao ahilovu petu. Samsonova snaga je bila u kosi.



***sutra nastavljam...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 14.05.2011 14:02

Bravo,bravoo :clapping: :yahoo: U utorak idem probati snimiti jednu scenu pored morave koja bi bila pocetna. Video sam jedno prelepo mesto pored reke gde bi fudbaler zonglirao loptu i radio neke fine poteze a sve to u kontri od sunca koje bi bilo na zalasku. Znaci vidla bi se samo senka lopte i fubalera a sunce koje zalazi bi se presijavalo na reci. Sta mislis o toj sceni? :dance2:
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 15.05.2011 2:53

Dobro zvuci ta scena. A moze biti i svakakvih drugih... Za sada je najbolje koncentrisati se na tu jednu a kad je snimite mozete razmisljati i drugim mogucnostima...

ja inace, moram ovako navece da pisem svako vece pomalo jer po danu stalno neka galama i ne mogu da se koncentrisem.


...nastavljam gde sam juče stao:
Narator:
Ja se ne bih predavao ali šta da radim kada ne mogu da utičem na njih. Do sada smo svi uvek razmišljali kao jedan i to je bilo odlično. Ali sada kad smo ovako neraspoloženi vidim da bi bilo dobro da neko od nas bude drugačiji.
... Znam. Treba nam vođa. Ne običan trener da nas uči već neko da nam da hrabrost.

Vođa, Vođa... vođa... rešio sam da odem da razgovaram sa deda jovom. Deda jova je oficir u penziji, ratni heroj iz drugog svetskog rata. I sam je bio u teškim situacijama. Borio se sa jačim. A kasniej je i obučavao je mlade vojnike. Ako on ne zna kako da nas ohrabri, onda ne zna niko.

I tako otišao sam ja do Deda Jove ...da naučim vekovne mudrosti.

Zanimljivo ali deda jova mi nije ispricao kako se postaje hrabar. Ali zato mi je ispricao tajnu onih protiv koji se hrabri bore. Ispricao mi je da ne postoje oni koji su neranjivi i nepobedivi. Svako ima neku slabost. Ahil je imao ahilovu petu. Samsonova snaga je bila u kosi.


Zvuči jednostavno, zar ne? ...Sad još samo kad bi znali koja je protivnikova slabost. Ali naravno ne znamo. Deda Jova mi reče da nije ni bitno. Treba samo znati da su to isto ljudi sa slabostima, manama, lošim danima i da nema razlog da se odustaje pre nego se pokuša. Nema magične formula da svaki put pobedite ali nemaju je ni oni. Sve što vas muči tokom igre, muči i njih.

Ne znam kako vama to zvuči ali meni je to bilo dovoljno da vratim svoj optimizam. A uspeo sam i kolege da zarazim svežim takmičarskim duhom- ...Naravno već sutra smo se bacili na žestoko treniranje.


***sutra nastavljam...


---
Evo malo scena radi inspiracija i ideja:


soccer/football anthem ole ole ole ole












Soccer anthem La Cucamarcha
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron