Moderatori: Video Majstor, Goja
felino je napisao:Kao i kod ostalih vrsta snimanja, najvažnije je ne ono što može naknadno da se uradi u digitalnom domenu, već ono što se dešava u našem ljudskom, analognom domenu. Drugim rečima, najvažnije je da je izvor dobar. Slično onom: "garbage in, garbage out". U tvom slučaju, onaj ko govori, treba da zna kako se to radi, bar kada je u pitanju glumac, spiker ili narator.
Ukoliko je u pitanju dokumentarni program ili neprofesionalizam nekog od gore pomenutih, onda se pribegava većoj dinamičkoj kompresiji signala pomoću kompresora (smanjuje dinamiku signala) u vidu hardvera ili softvera. Kompresija se (skoro) uvek primenjuje a u ovim slučajevima je smanjivanje dinamičkog opsega glasa veće. Dinamika je u ovom slučaju raspon između najtišeg i najglasnijeg. Treba malo proučiti princip rada kompresora pa onda ga podešavati i to u odnosu na ulazni signal (postojeći snimak), ne treba vrteti dugmiće bez veze. Potrebno je i "imati sluha" kako se ne bi preteralo sa kompresijom ili izazvali neželjeni efekti. Da sad ne pišem elaborat o tome, ima dosta toga na netu. Stvar je u tome da se nauči šta je šta od parametara, čemu služi i da se izvežba u praksi. Isto i sa ekvilajzerom, koji služi za rad sa frekvencijama signala.
Javi ako se ne snađeš. U svakom slučaju, nema "magičnog dugmeta" koje će sve rešiti, niti je stvar u tome da jedino što treba da se zna je to gde da se klikne - nije to znanje. Ne treba mešati poznavanje softvera (gde se šta nalazi u njemu) sa poznavanjem materije koja se obrađuje. Nije to isto. Onaj ko nešto zna, snaći će se u svakom softveru.
U softveru kompresori i ekvilajzeri postoje kao već ugrađeni u neki veći program za audio ili video montažu ili kao zasebni plaginovi koji se takođe pokreću iz nekog od tih većih (host) programa.