Odlično pitanje! ...i ogromno pitanje.
Animacija u filmovima i animirani filmovi su u stvari jedna ogromna oblast unutar filmmakinga i samim tim je tema ovog sajta. Voleo bi i da se tekstovi o tome nadju na sajtu ali pošto nisam neki animator ne znam kada će to biti ostvarivo. Ako se pridruži neki animator, moglo bi biti i sledeće godine recimo...
Da počeno sa odabirom programa
Kako se dolazi do programa uz pomoć kojega se pravi ovakav crtać, da li su to programi koji se prodaju ili se posebno naručuju i prave za svaki različiti crtać... Naprimer konkretno za Ledeno Doba, da li dizajneri koriste svoje programe, filmska kuća naruči program sa već urađenim likovima koje ona napravi ili nešto treće?
Govoriću o programima za moderne crtaće poput th koje si nabraojao (Ledeno Doba, Madagaskar i sl.)Pa postoji nekoliko profesionalnih programa za kompjutersku 3D animaciju kao što je Maya ,3DS Max, Kaydara Filmbox (MotionBuilder)... Oni su danas svi otkupljeni od Autodesk kompanije tako da ih je lako naći jer su svi na njihvom spisku porgrama za Entertainment industriju:
http://usa.autodesk.com/autodesk-entert ... e/compare/Autodesk® Maya®
Autodesk® 3ds Max®
Autodesk® Softimage®
Autodesk® MotionBuilder®
Neki od njih su uopšteni/univerzalni dok su neki više specijalizovani za "character animation" tj. animaciju likova, ljudi, živih stvorenja...
To su programi sa kojima se može veoma mnogo da uradi. I toliko se već dugo koroste i usavršavaju da verovatno nema potrebe da za crtaće koriste još neke posebno namenjene programe.
Na primer Jurassic Park je koristio Softimage 3D program a to je bilo još 1993-e i videli smo koliko su rezultati impresivni.

A možete misliti danas nakon još 20 godina usavršavanja ovih programa.
Posebno izrađene programe koriste na primer za snimanje pokreta pravih glumaca novim tehnologijama i pretvaranje tih pokreta u animaicju. Na primer ovih godina se pojavila neka tehnika gde glumce snima mngo posebnih kamera i onda se analizom i preskom tih snimaka dobijaju 3D pokreti i snimci njihovih kretanja koji se dalje koriste za animaciju. Za taj proces na priemr se koristi specijalizovani namenski program razvijen baš za potrebe tih projekata. i po potrebi ga prepravljaju zavisno od toga šta kojem projektu treba.
Da li taj program radi na principu izgleda slike u toku jednog frejma? pa se onda za svaki frejm tog crtaća radi posebno slika, tj menja pozicija likova....
Ima više metoda. Jedan metod je da se na timelineu animacije kreiraju ključni frejmovi na pojedinim mestima i na svakom od njih se podesi kadar (ugao kamere i rasporede objekti i nameste likovi u odgovarajući položaj). I onda program automatski kreira animaciju tako da svaki element pomera srazmerno protoku vremena do sledećeg ključnog frejma. Naravno ključni frejm ne mora da bude za celu scenu već samo za određeni layer aniamcije. Na primer na jedan layer se stave nepokretni objekti i njih se ne dira. Na drugi layer se stave samo pozicije kamere na pojedine ključne frejmove tako da oni određuju samo kako će se kretati kamera unutar scene. A na treći layer se stavi lik koji se kreće. Ako se "ručno" animira onda se on u tom layeru mnogo pomera i podesi se mnogo ključnih frejmova. Ako se koristi "motion capture" (snimanje pokreta pravih glumaca) snimljena animacija onda se ona samo primenjuje na lika i dodatno se podešava brže-sporije, tečnije-seckavije, orijentacija tj, pravac u kojem je lik na sceni usmeren i u kojem smeru će se kretati sa tom animacijom itd... Za još jednog lika se kreira još jedan layer itd... Svaki layer aniamcije se posebno edituje a oni koji su već dobri se ne diraju.
E sad da pređem na filmove
Kako se rade filmovi novijeg tipa, tj samo neke stvarčice
Konkretno naprimer u bilo kom delu fimla Transformers, razgovor čoveka i nekog transformersa
U šta taj čovek stvarno gleda dok priča? video sam da su kola i kamioni u koje se oni pretvaraju stvarni jer je ceo Youtube pun tih stvari i kako se postiže naprimer transformacija kola u njih...
Odgovor na ovo ima nekoliko sekcija
- Glumac najverovatnije gleda u čoveka obučenog u zeleni kostim zato da bi se chroma key metodom mogao najlakše da ukoni iz kadrova. Taj drugi glumac sa kostimom u stvari nije neophodan ali pretpostavljam da ga koriste jer tako prvom glumcu pomaže da lakše glumi. Taj pomoćni glumac najverovatnije reaguje na ponašanje prvog glumca kako bi ovaj prvi mogao prirodno da se uživi u komunikaicju.
- Kola i kamione verovatno najpre pretvore u 3D modele i to veoma realistične. I onda te 3D modele podele u 3D objekte koji sačinjavaju neke glavne delove transformersa. Zatim se sistemom pomeranja tih objekata i kreiranja ključnih frejmova na timelineu dobija postepen prelazak od rasporeda objekata u formi automobila u formu transformers robota. Kompjuter pomera objekte od jednog do drugog položaja glatko u razmacima od jednog do drugog ključnog frejma i tako se dobiaj glatka animacija transformacije. ...Naravno dalje se ta glatkoća ddoatno usavršava sa jako mnogo finih uštimavanja i primena sitnijih animacionih efekata. ...i posle se sve to ukombinuje sa ostalim layerima te animacije.
...A na kraju se tome pridodaju i layeri sa video snimkom i onda se radi composting tj. kombinaovanje layera videa nastalog klasičnim filmskim snimanjem i montažom i ovih videa dobijenih renderovanjem filmske scene.
Ovo govorim pojednostavljeno. Da bi lakše razumeli šta se sve tu radi ja govorim o tome kao o fazama koje se rade nekim redosledom. Zapravo mnogo od ovih stvrai se radi paralelno. Programi za 3D animaciju već mogu da importuju video i da ga prikazuju zajedno sa kompjuterskom grafikom na timelineu i svi ostali layeri se mogu modifikovati u isto vreme. Tako da se na primer tokom animacije transformacije jednog automobila u transformersa može već videti kojoj sceni filma to pripada i kako se uklapa u kadrove pa da se prema tome fokusira na određene aspekte animacije.
To bi za sada bilo to
i ja imam još ideja da napišem i okačim neke video sniimke ali ću to narednih dana. Moram priznati da mi je baš bilo zadovoljstvo da ovo napišem. ...Možda to znači da ću pisati o tome i na sajtu

---
Još jedna stvar bitna za animirane filmove i ovu vrstu animacije koju sam ovde opisivao:
Iako su filmovi animirani i dalje je to u suštini filmmaking i krajnjii rezultat je film.
I dalje je potrebno da se napiše scenarijo pre nego što počne ostalo da se priprema. I dalje je potrebna knjiga snimanja pre nego se pristupi pripremi samih kadrova. Scenograf i dalje mora da osmisli izgled scena (razlika je samo što se scena 3d modeluje umesto da se izrađuje od pravih materijala). Glumci i dalje moraju biti sposobni da glume ili animator mora biti veoma sposoban da zamisli dobrog glumca dok animira. Režiser i dalje mora da ima vizuju kako kadrovi treba da izgledaju još pre nego što počnu da ih kreiraju. Direktor fotografije i dalje mora dobro da komanduje kretanjem kamere samo s tom razlikom što ne koristi prave kamere već virtualne u programima za 3D grafiku. i dalje se u postprodukciji na gotove animacije mogu primenjivati dodatni efekti, korekcija boja i sl. kao kod postprodukcije pravih filmova. I na kraju se gotov video enkodira u odgovarajuće formate za široke mase. I distribuira se do gledaoca na isti način kao i svi ostali filmovi...
....tako da sve ostalo što naučite na ovom sajtu nije od viška ni za animacije
