Adobe Premiere pro - Problem?

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Esso » 19.11.2013 19:55

Lijep pozdrav svima,

Imam jedno pitanje i nadam se da ima kolega koji su spremni i strucni da mi pomognu.
Radi se o tome da imam problema sa Adobe Premiere Pro prilikom exporta video fajla u avi.
Sequenca ide PAL DV - upper field first kao sto je prikazano na slici ispod:


Slika



Medjutim kada hocu da isti fajl exportujem onda mi se odjednom javlja u opcijama lower field first.
Slika

Tako da mi slika nije cista kao sto bi trebala da bude.

Uglavnom ako bude jos trebalo detalja, samo recite.
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Video Majstor » 19.11.2013 23:15

Dobrodošao! :drinks:

Na prvoj slici, (iako si pominjao export) mislim da se ne radi o exportu nego o podešavanju za bilo koji klip koji stavljaš u projekat tzv "sequence" (naziv u Adobe Premiere-u).
Adobe Premiere podržava različite parametre za svaku sequencu u projektu. Bitno je samo da svaka sequence bude ispravno prepoznata ili ispravno podešena na njene stvarne parametre.
Cilj toga je da Adobe Premiere zna kakav je sadržaj da bi kasnije umeo ispravno da ga tretira/konvertuje/prepravi zavisno od toga šta budeš odabrao za export.
Dakle ova podešavanja su nezavisna od exporta. Bez obzira šta planiraš za export, parametri za svaki sequence treba da se podudare sa stvarnim parametrima tog jednog video klipa.

Na drugoj slici se radi o podešavanjima exporta tj. biraš kakve parametre će imati video koji ćeš dobiti kao krajnji rezultat. Adobe Premiere će tokom eksportovanja obavljati korketno sve potrebne konverzije da bi postgao takve parametre izlaznog videa. Naravno, opet ponavljam, nephodan uslov za to je da su pre toga korektno podešene sequence podešavanja.

Bez obzira šta biraš za export, to neće promeniti projekat ni podešavnja za sequence. Projekat ostaje isti a ti pri svakom exportu možeš exportovati u neki drugi format i sa nekim drugim parametrima.

Medjutim kada hocu da isti fajl exportujem onda mi se odjednom javlja u opcijama lower field first.
Obrati pažnju da na toj drugoj slici se vidi i opcija "Match Sequence Settings" koja omogućava da on automatski podesi parametre exporta da ostanu isti kao od sequence tj. izvornog video materijala. Dakle ukoiko želiš da izbegneš ono što te u ovom slučlaju brine, nepodudaranje parametara, uključi ovu opciju. :winner:
Naravno, ova opcija nema smisla ukoliko se kao izvorni materijal koriste klipovi različitih parametara. Ne znam da li je u tim slučajevima Premiere u stanju da izabere neka pametna podešavanja?! :unknown:

I kao što sam gore rekao, ukolko su ispravno podešene seqence parametri za svaki klip, Premiere će moći korektno da postigne i parametre za export uz nikakve ili najmanje moguće gubitke kvaliteta (zavisno od toga da li su potrebne konverzije ili su parametri potpuno podudarni).

Konkretno "Top Field First" ili "Bottom Filed First" ne utiču na razliku u kvalitetu osim u slučaju da program ima pogrešnu informaciju o tome koji je filed Top a koji Bottom. Ako si ispravno odabrane opcije za TFF ili BFF kod sequence, onda će program bez problema exportovat i sa TFF i BFF bez razlike u kvalitetu.

Malo teorije:
- Kod interlaced video koji se snima u digitalni format field-ovi se snimaju po dva u jedna frejm. Sve neparne linije su Top field a sve parne linije su Bottom field. TFF ili BFF je informacija plejeru koji od njih dva treba prvo da pusti. ukoliko je redosled ispravan video se ušta korektno i sve izgleda tečno. Ukoliko se ovaj redosled zameni tokom exporta onda će pri reprodukciji video biti puštan po principu "jedna dupli korak napred - jedan mali korak nazad" ...biće dakle puštan sa testerasto isprekidanim pkretima. (Postoji i treća mogućnost a to je De-interlace sa metodom blend/mešanja/stapanja fieldova pri kojem će se oba fielda puštati istovremeno i time pretvoriti interlace u Progressive. Deinterlace koji blend/meša/stapa fieldove uvek daje isti rezultat. Drugačiej Deinterlace metode daju i drugačije rezultate...)
- Ukoliko se ovaj redosled TFF ili BFF pogrešno tretira u samom projektu (pogrešni parametri za sequence) onda će program za montažu u celom projektu raditi sa videom "jedna dupli korak napred - jedan mali korak nazad" i to će trajno ruinirati video i sve efekte koji su primenjeni na njega.


Tako da mi slika nije cista kao sto bi trebala da bude.
Dakle, ako je TFF ili BFF uzrok tvojih problema to nije zbog podešavanja exporta nego si grešku napravio još kod podešavanja sequence (ono na prvoj slici). U tom slučaju rešenje je da opet otvoriš projekat, popraviš sequence podešavanja, i snimiš (Save) projekat. Nakon toga možeš eksportovati opet u koje hoćeš formate...

Tako da mi slika nije cista kao sto bi trebala da bude.
Ovo uopšte ne mora da znači da si pogrešio sa TFF ili BFF, može biti i nešto sasvim drugo...


---
Evo i jedna mini lekcija za Adobe Premiere:

Ukratko o podešavnjima za Premiere:
pojednostavljeno rečeno, podešavnja se u Adobe Premiere-u dele na tri nivoa:
1) Preferences
Ovo su podešavanja od celog programa i to što ovde podesite se odnosi na sve projekte koje ćete raditi u njemu.
2) Project Settings
Ovde su podešavanja za projekat koji trenutno radiite. Ova podešavanja utiiču na ceo projekat i smao na njega.
3) Sequence settings
Ovo su podešavanja za svaku sequencu tj. svaki klip u projektu posebno. Svaki put kada je fajl iz projekta u drugačijem formatu ili sa drugačijim parametrima ova podešavanja su drugačija za njega.


p.s.
Izvini zbog čekanja na ono drugo pitanje. Nemam vremena još uvek. Nadam se da će još neko odgovoriti. A inače ovaj odgovor je delimično odgovor i na ono pitanje...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Esso » 20.11.2013 12:40

Prije svega hvala na brzom odgovoru.

Malo sam mozda bio nejasan pa cu pokusati da bolje objasnim.
Radi se o tome da ja napravim sequencu koja mi odgovara zato sam i stavio sliku broj jedan da vidite koja mi je sequenca da bi nakon obrade u exportu ista da sequenca nece da mi exportuje u format tj. upper filed first mi nije vise kao opcija nego lowerfield kao sto se moze vidjeti na slici broj dva.


Pokusao sam i sa ovim Match sequence setting ali opet isto evo slike.

Slika
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod deks007 » 24.11.2013 17:23

Treba da podesis output da ti je nekompresovan AVI i onda ces imati izbor opcija Progressive , Upper i Lower . POzdrav !
deks007
Član foruma
 
Postova:  23
Pridružio se:  09.10.2010 20:07

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Video Majstor » 27.11.2013 5:52

Malo sam mozda bio nejasan pa cu pokusati da bolje objasnim.
Radi se o tome da ja napravim sequencu koja mi odgovara zato sam i stavio sliku broj jedan da vidite koja mi je sequenca da bi nakon obrade u exportu ista da sequenca nece da mi exportuje u format tj. upper filed first mi nije vise kao opcija nego lowerfield kao sto se moze vidjeti na slici broj dva.
Ne znam zašto ne može da se bira ali, kao što sam rekao, ako je pravilno podešeno za sekvencu onda ta opcija neće uticati na kvalitet. Evo malo teoretskog objašnjenja da razumeš o čemu se radi:

- Kod Interlaced videa se prikazuju naizmenično Top i Bottom fieldovi:
Top, Bottom, Top, Bottom, Top, Bottom, Top, Bottom, Top, Bottom, Top, Bottom, Top,...

- Svejedno je da li taj niz počinje sa Top ili Bottom fieldom. Posle Top se uvek prikazuje Bottom a posle Bottom se uvek prikazuje Top...

- Kod digitalnog videa se po dva fielda (jedan Top i jedan Bottom) zapisuju u jedan frame. Na priemr sledeći interlaced video:
Field 1: Top
Field 2: Bottom
Field 3: Top
Field 4: Bottom
Field 5: Top
Field 6: Bottom
Field 7: Top
Field 8: Bottom
...


će kada se snimi u neki digitalni format biti ili Top field first
Frame 1: Field 1 Top + Field 2 Bottom
Frame 1: Field 3 Top + Field 4 Bottom
Frame 2: Field 5 Top + Field 6 Bottom
Frame 3: Field 7 Top + Field 8 Bottom
...


ili Bottom field first:
Frame 1: prazno + Field 1 Top
Frame 2: Field 2 Bottom + Field 3 Top
Frame 3: Field 4 Bottom + Field 5 Top
Frame 4: Field 6 Bottom + Field 7 Top
Frame 5: Field 8 Bottom + Field 9 Top
...


Plejer za video rastavlja ove frejmove na po dva fielda i pušta ih kao fieldove. Ako je oznaka TFF ili BFF ispravna, plejer će u oba slučaja reprodukovati ispravan niz fieldova:
Field 1: Top
Field 2: Bottom
Field 3: Top
Field 4: Bottom
Field 5: Top
Field 6: Bottom
Field 7: Top
Field 8: Bottom


...
moguće je da Adobe Premiere verovatno ima neki razlog zašto ti ne dozvoljva ovu promenu. Možda je video tako trimovan u projektu da počinje sa Bottom (lower) fieldom?!

Treba da podesis output da ti je nekompresovan AVI i onda ces imati izbor opcija Progressive , Upper i Lower . POzdrav !
Pozdrav! Da dobro si primetio, izlazni format do sada nismo pominjali. Dostupnost tih opcija naravno zavisi i od izlaznog formata. neki podržavaju a neki ne. Neki formati ne podržavaju interlaced video uopšte.
Konkretno za uncompresed AVI sve zavisi koliko je praktično. Ako je HD video dugog trajanja ko zna da li uopšte ima mesta na hard disku za nekompresovani video...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod deks007 » 29.11.2013 23:13

Ma ok za velicinu izlaznog fajla samo sam mu rekao sta da podesi mada mi nije jasno zasto toliko insistira na tome . Pozdrav !
deks007
Član foruma
 
Postova:  23
Pridružio se:  09.10.2010 20:07

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Esso » 05.12.2013 15:19

Zanima me jedna stvar, a to je da li je PALDV sequencu bolje staviti da bude lower field ili upper filed koja ce kasnije biti prikazana na TV-u.
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Video Majstor » 10.12.2013 4:00

Esso je napisao:Zanima me jedna stvar, a to je da li je PALDV sequencu bolje staviti da bude lower field ili upper filed koja ce kasnije biti prikazana na TV-u.

Teoretski to ne bi trebalo da uopšte ima veze sa TV-om. Jer ukoliko će signal biti dostavljen digitalno sve do televizora, onda će takav televizor biti u stanju da ispravno prikaže i TFF i BFF.

A ukoliko će signal bar jednim delom puta da ide anaognim putem onda opet nema veze jer analogni signal nema TFF i BFF. Analogni TV signal uopšte nema frejmove nego fieldove. Kod analognog signala fieldovi putuju jedan iza drugog ispravnim redosledom tako da televizor "zna" koji je pre koga.
(
TFF i BFF postoje samo kod digitalnog zapisivanja interlaced videa jer se tada dva fielda zapisuju kao jedan frame i onda plejeri moraju da znaju koji od njih je prvi nastao pa da ih tim redosledom i prikaže.
Digitalni video je predviđen da bude Progressive i da se cele slike/frejmovi prikazuju onim redosledom kojim su nanizani u video zapisu. Ako se Interlaced video zapisuje digitalno tada se Top (gornji) i Bottom (donji) field pri zapisivanju kompbinuju u jedna frame. I tada plejer ne zna odmah da li je prvi došao Top ili Bottom. Da bi ga ispravno rastavio i ponovo formirao interlaced niz fieldova on mora da ima informaciju da li će "prvo gornji field" (Top field first) ili "prvo donji field (Bottom field first) biti prikazan.
)

Dakle, teoretski nema nikakve razlike u složenosti i kvalitetu izmedju TFF ili BFF. Jedina razlika je da li će plejer kada izvuče oba fielda prikazati prvo Top pa zatim Bottom ili obrnutim redosledom.

E sad u praksi može biti razlika samo ako je neki hardver za digitalni Tv signal tako napravljen da uvek mora da bude BFF ili uvek TFF video. Mislim da to ne postoji ali sve je moguće. Ako postoji saznaćeš, a do tada ne moraš da brineš.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod mediaguru » 16.03.2014 0:23

za tv stanicu ce ti oni sami reci koji format im playout pusta, konkretno vector box ide na lower field jer matrox unutra , broadcast pix ide na progresive jer je targa video kartica, a airbox od playboxa ide na upper jer je stradis na starije playoute!
avi,dv materijal koji ti kamera snima je uvijek lower, hd je upper, a kad exportujes za youtube... onda progresive, kad oces sa hd na dvd isto upper
mediaguru
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  07.01.2014 23:57

Re: Adobe Premiere pro - Problem?

Postod Esso » 24.03.2014 19:30

mediaguru je napisao:za tv stanicu ce ti oni sami reci koji format im playout pusta, konkretno vector box ide na lower field jer matrox unutra , broadcast pix ide na progresive jer je targa video kartica, a airbox od playboxa ide na upper jer je stradis na starije playoute!
avi,dv materijal koji ti kamera snima je uvijek lower, hd je upper, a kad exportujes za youtube... onda progresive, kad oces sa hd na dvd isto upper



jeli ovo vazi i za TV- kuce koje pustaju HD signal?
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju

cron