sales je napisao:Iskreno govoreći neznam ni da li bi uhvatio singal ovde gde se ja nalazim,ranije je i sa analognim kanalima bilo problema. Ja sam već 7 godina na kablovskom sistemu tako da...
Vidim da pominju da se za prijem T2 signala može koristiti stara Loga antena. Ima li neko ikakvih iskustava u vezi toga?
Ovako, ja sam sa užasnom antenom i iskidanim i dugačkim antenskim kablom koji je bio pokvašen i drmala je struja iz njega hvatao DVB-T2 signal sa nanonstick T2 karticom
http://www.videomajstor.com/blog-hardve ... nostick-t2i dobro je hvatao signal i slika se nije prekidala. Softver je pokazivao da je snaga signala bila oko 7-12% (što je jako malo). To je bilo u početcima testiranja kada su namerno puštali što slabiji signal.
Tako da što se antena tiče, jednom kada puste zvanični signal, ne bi trebalo tu da bude problema nekih...
Nisam upoznat nešto posebno sa tim takozvanim MUX-om , tj. koje bih sve kanale mogao gledati ako bih se rešio za zemaljsku antenu?
Ovako, kod analogne televizije jedan kanal (jedna radi ofrekvencija) prenosi jedan TV kanal. A kod digitalne televizije taj isti kanal prenosi jedan MUX. Jedan MUX je praktično fajl koji koji u sebi ima mnogo televizijskih kanala.
Slično kao što na jedan DVD možete da stavite nekoliko filmova, svaki od njih sa nekoliko različitih audia, nekoliko subtitlova itd. tako MUX istovremeno nosi nekoliko videa, nekoliko audia, teletest podatke, razne prateće informacije itd...
Dakle MUX je pojednostavljeno rečeno mnogo kanala koji se šalju i primaju zajednički u samo jednom signalu. Kad uhvatiš MUX uhvatio si sve TV kanle koji su u tom MUX-u.
E sad tu dolazimo do pitanja "koje bi sve kanale mogao gledati?"
Odgovor je sledeći:
U teoriji digitalna televizija pošto može svaki kanal da zameni celim jednim MUX-om od mnogo kanala, je mnogo štedljivija (pri emitovanju) i efikasnija i donosi mnoge uštede.
Jedan MUX DVB-T2 televizije koju koristi Srbija može da nosi najmanje 10 kanala.
Prostom logikom, to bi trebalo da znači da ćemo za iste pare imati više kanala nego ikada. Na žalost praksa u drugim državama je pokazala da se broj kanala zapravo smanjio.

U prvi MUX za emitovanje po celoj Srbiji će staviti kanale od najmoćnijih TV kuća i onda će se te iste TV kuće svim silama truditi da nikada ne bude odobren u emitovanje još jedan MUX i tako će sprečiti konkurenciju. Biće još jedan lokalni MUX koji će takođe imati desetak kanala ali lokalnih i taj drugi MUX će se razlikovati od grada do grada.
Voleo bih da grešim...
Primer iz Hrvatske:
Pri prvom pominjanju digitalizacije, pompezno su izjavili da je emitovanje 5 puta jeftinije i da to znači manje troškove i veći broj kanala. Međutim pošto njihov DVB-T MUX nosi samo 4 kanala pustili su samo taj jedan na državnom nivou. Kasnije su na jedvite jade dodali još dva muxa i to sa maltene istim kanalima i istim TV kućama. Tu sada ima ukupno 12 kanala koji su u vlasništvu 4 TV kuće otprilike.
Gledaocima nije ništa pojeftinjeno niti su dobili veći broj kanala. MUX-evi su umesto da uečtvorostruče broj kanala se odjednom pretvorili u nekakvo nepromenjivo stanje gde je prosto nemoguće da se napravi mesta za još neku novu televiziju.
...dakle dobra tehnologija u teoriji ne garantuje da će se u praksi iskoristiti za dobrobit gledaoca.
Možda ipak, na kraju, u toj priči ima nečega dobrog. Televizije i publika koji ne mogu da se izbore sa previše uticajnim TV kućama će se polako preseliti na internet a tu (kako je do sada bilo) niko ne može veštački da ih izgura. Manej i lokalne kanale ćemo verovatno gledati na internetu u buduće...