Pa, po specijalizovanim radnjama se mogu naći sve vrste, bar bi trebalo jer one tome i služe

. Što se tiče podele mikrofona po konstrukciji ona bi, ograničeno na videografere, bila sledeća: dinamički i kondenzatorski (elektret kao podvrsta kondenzatorskih). Po nameni, opet za videografere, terenski i studijski.
Što se cena tiče, one kreću od nekoliko desetina evra (30-40-50) za firme poput Shure, Audio-Technica, Behringer, Alesis...Sama cena govori da to ne mogu biti neki jako dobri mikrofoni jer se oni jako dobri kreću od oko 1.000 pa do više hiljada evra. To kažem zbog onih koji mosle da je 50 evra mnogo jer se po kompjuteraškim radnjama mogu naći mikrofoni od 10 i manje evra. Jeste, ali oni služe za Skype a ne za snimanje zvuka. Da li mogu da posluže i za snimanje zvuka? Da, ali tu već važi ona ''koliko para toliko muzike''.
Kod audio opreme, treba shvatiti da ni najbolja oprema neće pomoći ako nema pratećeg znanja. Ta dva faktora treba da budu usklađena i približno ista. Neupućeni često misle da je dovoljno nabaviti neki mikrofon i ako su ga (po sopstvenoj proceni) platili skupo, očekuju da na dalje sve sa tonom bude u redu. Isto i za neki drugi komad audio opreme. E, nije tako.
Zamislite da neko kupi profesionalnu kameru, nauči da rukuje u smislu šta koje dugme radi i krene da snima. Snima a ne zna ništa o postavci kamere, kadriranju, planovima, rakursima, kompoziciji kadra, kretanju kamere itd. Kakvi to snimci mogu da budu, da li bi bili iole upotrebljivi i na makar približno profesionalnom nivou? Nema teoretske šanse da takva snimanja budu uspešna, zar ne? Potpuno isto važi i za snimanje zvuka. Identična paralela se može povući kod video montaže i obrade zvuka, tonca/dizajnera zvuka i režisera itd.
P.S. Ime firme Behringer se čita kao ''Beringer'' a ne kao ''Berindžer'' jer je u pitanju nemačka firma. Ona je ozloglašena među većinom ljudi koji se bave snimanjem i obradom zvuka jer su im proizvodi nekvalitetni i shodno tome jeftini. Postoji, pak, i drugačije mišljenje po pitanju kvaliteta i neki ih koriste uz napomenu ''šta im fali''. Ipak, najčešće za profesionalni nivo nisu, jer pored ne baš sjajnog kvaliteta, često se kvare i mehanički, zbog loše izrade. Za amatere, u principu su dovoljni. Pogledati onu izreku gore.