Problem,neznanje

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Problem,neznanje

Postod Borisa » 04.02.2011 22:18

Potpuno slucajno sam naleteo na vas sajt,ima mnogo informacija,podatak,raznih upustava,jednom recju sajt je pun pogodak.Medjutim,ja imam veliki problem,tacnije sam potpuni pocetnik,pa mi je sve nejasno,da pokusam da vam objasnim sta zapravo mene muci.Imam kameru Sony dcr-hc37 e ,zeleo bih video zapise sa nje da prebacim na komp.Posedujem fireware karticu i kabal,uspeo sam preko windows movie makera da prevacim materijal,koji jos program postoji za tu vrstu operacije?Da li je to Cyber link power director?
Sledece sto me muci tako skinut materijal sa kamera na komp,on je u avi formatu,da li je to najkvalitetniji format koji moze da bude,to sam zakljucio iz mog prilozenog iskustva ( 37 minuta materijala zauzelo je na hard disku skoro 8 gb prostora) Recimo hteo bih taj avi fajl da izmontiram,da neke delove filma isecem,da ubacim neke efekte,gledao sam gore spomenuti Cyber link power director ima stvarno puno mogucnosti,sada sta bi zeleo da znam kako takav ismontiran materijal da konvertujem u format koji bi mogao da se gleda na DVD playeru,a da pri tome ne gubim puno na kvalitetu snimka. Koliko okvirno minuta materijala u tom formatu moze da stane na jedan DVD od 4.7GB? Stvarno puno pitanja imam,ali bih stvarno zeleo da udjem u problematiku.
Hvala unapred i na razumevanju.

Pozdrav
Borisa
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  04.02.2011 21:50

Re: Problem,neznanje

Postod Video Majstor » 05.02.2011 0:10

Dobrodošao! :drinks:

zeleo bih video zapise sa nje da prebacim na komp.Posedujem fireware karticu i kabal,uspeo sam preko windows movie makera da prevacim materijal,koji jos program postoji za tu vrstu operacije?Da li je to Cyber link power director?

Prilično sam siguran da mogu svi komercijalni porgrami za video montažu da primaju digitalni video preko FireWire.
Može i Cyberlink Power Director a može i Corel VideoStudio X3. Oba su sličnih mogućnosti i podjednako su dobri za početnike. Ja nešto više poznajem VideoStudio nego pa onda njega i preporučujem.
Koliko znam oba imaju i mogućnost da odmah iz njih napraviš DVD.

Evo tema o Corel VideoStudio programu gde ima i nekoliko tutorijala koje sam našao:
viewtopic.php?f=14&t=255

Takodje se digitalni video preko FireWire kabla može prebaciti na kompjuter pomoću malog besplatnog programa WinDV. Opisan je na dnu ovog teksta: http://www.videomajstor.com/softver-tv-kartice
Nije loše da i njega imaš u svojoj kolekciji alata. Napisaću kasnije i tutorijal za njega.

Sledece sto me muci tako skinut materijal sa kamera na komp,on je u avi formatu,da li je to najkvalitetniji format koji moze da bude,to sam zakljucio iz mog prilozenog iskustva ( 37 minuta materijala zauzelo je na hard disku skoro 8 gb prostora)

Digitalne kamere koje snimaju na kasete snimaju video zapis u DV formatu a kada se prebaci u kompjuter stavlja se u AVI container. To je pri prebacivanju bez ikakvog konvertovanja i gubitaka.

Windows MovieMaker je jednostavan ali on joliko znam uglavnom konvertuje u WMV format koji nije baš preporučljiv (bar je tako kod mene na Widnows XP).

Koliko okvirno minuta materijala u tom formatu moze da stane na jedan DVD od 4.7GB?
pa to se vidi po trajanju filmova na DVD-u. Znači uobičajeno je nešto manje od dva sata da stane.
Kada video ne traje duga i zna se da će još ostati praznog mesta na DVD-u onda se obično koristi bitrate 6000kbps za video i 448 za AC3 audio. U tom slučaju staje 90 minuta kvalitet bude maskimalan.

Stvarno puno pitanja imam,ali bih stvarno zeleo da udjem u problematiku.
Hvala unapred i na razumevanju.
Slobodno pitaj sve što te zanima. Za to služi ovaj sajt i forum. A pitanja i problemi korisnika mi posluže za pisanje novih tutorijala za sajt.

p.s.
Ovo je još porprilično uopšten odgovor. Kad budeš krenuo sa radom i naletiš na konkretnije problema onda javi pa ću konkretnije i da objasnim detalj po detalj.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Problem,neznanje

Postod Goja » 05.02.2011 16:09

Put od snimanja do izrade DVD nije ni malo lak za početnika .Ali nemoj da se obehrabiš svi smo tako počinjali ,pitali ,čitali,istraživali na netu i naravno grešili i na kraju nešto naučili.
Moj savet
izaberi jedan program recimo powerdirector ili neki drugi ali taj koji si izabrao savladaj do pojedinosti i postani mali majstor za taj program
Ja konkretno radim sa power directorom 8 i naravno neznam sve al se trudim da ga savladam do kraja.
Kad imas sirov materijal on je veliki i zauzima dosta mesta medjutim kad ga ušniraš (ubaciš) u neki program recimo power director 8 http://www.cyberlink.com/products/powerdirector/overview_en_US.html i obradiš ga
obrada podrazumeva od ničega do korišćenja složenih opcija
titlovanje
seckanje
podvlačenje muzike
ubacivanje slika
raznorazne efekte
najavna špica
odjavna špica
ubacivanje još nekog klipa
i mnogo mnogo drugih efekata
kad sve završiš imaš klip u formatu koji si izabrao da izadje
a to su uglavnom mpg mpg2 mpg4 avi flv i drugi
ukoliko želiš da radis dvd od tog filma
moja preporuka je da izaberes format mpg2
Kad imas takav klip onda mozes da radis dvd ja to radim u programu TMPGE http://www.tmpgenc.net/en/index.htmla moze i drugim programima.
Medjuti sam power director ti daje opciju da od izmontiranog materijala direktno napravis dvd
ali ja nisam pristalica toga,medjutim tebi za početak će to verovatno biti jednostavnije
Nakon izrade dvd vices de si gresio dali zelis meni na dvd dali ne dal ti je potreban omot ,nalepnica i još podosta stvari,ali ti si na pravom mestu i ovde ćeš naći sve odgovore na tvoja pitanja :)
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Problem,neznanje

Postod Borisa » 05.02.2011 19:28

Hvala na dobrodoslici,i na veoma brzom odgovoru.Odlucio sam se za program Corel VideoStudio X3.Skinuo sam one video tutorijale.Pocecu sa vrlo kratkim video materijalima da vidim da li dobro radim,kako baratam sa programo,obradom materijala.Nadam se da cu moci da se obratim za dalju pomoc,a bice sigurno potrebna.
Hvala puno.
Borisa
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  04.02.2011 21:50

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju