Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod alien1981 » 01.05.2013 0:25

Pozdrav!
Ja sam novi na forumu i moj problem i naziv foruma su nas povezali. Nabavio sam polovni dslr i snimao priredbu u dječijem vrtiću. Kćerkicu od prijateljice, ništa profesionalno. Ali sam to odlučio spržiti na dvd i odnijeti joj za rođendan. Jednostavno! :good: Snimku sa aparata prebacim na PC i zapržim. Međutim?!
Snimao sam u najkvaltetnijem formatu pa mi jedan snimak od 6 minuta uzeo preko 2 GB. Tako sam za pola sata potrošio 12 GB. Format je mov. 12 GB na 4 GB DVD-a?! :dash2:
- Zanima me da li postoji način da se tih pola sata videa presnimi na dvd, koji se može normalno gledati preko dvd-a na tv?
- Ako ne gdje sam napravio pogrešan korak (možda u prekvalitetnom videu)?

Usput, malo sam pregledao vaš forum i ovo pitanje i nije za vas, ali račuanjući da se vi ovdje profesionalno bavite videom, odlučio sam ga postaviti. Ipak, niko ne može dati bolji odgovor od stručnjaka.
Moj nivo znanja o videu. Snimanje mp3, ytb i slično, na DVD. :blush:
alien1981
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  30.04.2013 23:20

Re: Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod Video Majstor » 01.05.2013 2:36

Dobrodošao! :drinks:

Usput, malo sam pregledao vaš forum i ovo pitanje i nije za va
Jeste. Ovaj sajt i forum je namenjen svima koji se zanimaju za bilo šta u vezi videa.

Ali sam to odlučio spržiti na dvd
Bez obzira na broj GB ne možete prosto "spržiti". .MOV format ne radi u svim plejerima. A DVD format je specifičan i zahteva da se to uradi programom za DVD authoring. A programi za DVD authoring se pobrinu o svemu što je bitno da taj film "stane" na DVD i da radi u DVD plejeru. Ovo sam rekao pojednostavljeno ali uglavnom treba vam DVD authoring.

- Zanima me da li postoji način da se tih pola sata videa presnimi na dvd, koji se može normalno gledati preko dvd-a na tv?
Da kao što gore rekoh treba vam nk iprogram za DVD authoring i nekoliko poteza i biće obavljeno.
Odličan za početnike je TMPGEnc Authoring Works 4. Na početnom ekranu ovog programa izabereš DVD PAL i dalje je skoro nemoguće pogrešiti.
A od besplatnih programa za DVD authoring probaj DVD Flick http://www.dvdflick.net/

- Ako ne gdje sam napravio pogrešan korak (možda u prekvalitetnom videu)?
Pa niste pogrešili ništa osim možda u očekivanjima kako da se napravi DVD. Inače, vrlo moguće je da biste bili zadovoljni i sa manjim kvalitetom. Za početak podesite da video te dužine zauzme otprilike duplo manje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod alien1981 » 04.05.2013 11:22

Video majstor, poslušao sam tvoje savjete. Koristio sam DVD Flick. Nije mi se dalo baš dalo ulaziti u detalje i upoznavati program(e) detaljnije. Samo sam izabrao fajlove (već sam ih ima "prebačene" u VOB) i dao sam da odmah snimi na DVD. Ubacio DVD u utrobu PC-a, uključio glavni pregled (poređenje onoga što treba snimi i onoga šta je na DVD-u). Onda sam otišao na jednu kafu i on je radio. Došao sam on je i dalje radio. Otišao sam na drugu kafu i naručio treću, kada je izletio DVD iz utrobe PC-a :bomb: . Znao sam to je to :dance2: :lol: .
Na DVD-u su bila dva foldera (video i audio). Audio prazan, a video je bio pun fajlova. VOB (tu je valjda stavio sve što treba da se vidi), zatim sam ugledao fajlove sa repom (hoću reći nastavkom IFO) u koje je strpao zapis kako će prikazati one prve, a ostali su bili tipa BUP (što bi trebalo biti kopija ovih drugih tj. IFO). Sve sam ostavio kako jeste i sve je radilo, barem na mom DVD-u.
Sve gore rečeno, sam naučio listajući i iščitavajući neke teme na ovome forumu :training1: . Ako sam nešto pogriješio, to je do mene i slobodno me ispravite.
Međutim, ono što nisam shavtio:

- Kako su ulazni fajlovi "kraći" od izlaznih npr. VOB (u koji sam već "preveo") video sa aparata (free program Format Factory) veličine 64,2 MB, a izlaznog 255 MB?

- Da li mogu ovi video VOB fajlovi (na istoj organizaciji foldera) da rade bez ovih dodatnih BUP i IFO datoteka. Meni nije uspjelo. Hoću reći bez upotreba programa tipa DVD Flick-a?

Ovo pitam čisto, da znam. Pošto sam se, po "prijateljevu" savjetu "namučio" :dash2: u realizaciji ove ideje i napokon odustao realizirajući po savjetu Video majstora.
alien1981
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  30.04.2013 23:20

Re: Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod Video Majstor » 12.05.2013 4:38

Na DVD-u su bila dva foldera (video i audio). Audio prazan, a video je bio pun fajlova. VOB (tu je valjda stavio sve što treba da se vidi), zatim sam ugledao fajlove sa repom (hoću reći nastavkom IFO) u koje je strpao zapis kako će prikazati one prve, a ostali su bili tipa BUP (što bi trebalo biti kopija ovih drugih tj. IFO). Sve sam ostavio kako jeste i sve je radilo, barem na mom DVD-u.
Tako treba da bude. To je normalna struktutura standardnog DVD Video formata.

Sve gore rečeno, sam naučio listajući i iščitavajući neke teme na ovome forumu
U našem tekstu Vodič kroz DVD imaš dosta najosnovnijih stvari o izradi DVD-a objašenjno na jednostavan način: http://www.videomajstor.com/mediji-dvd
Ima baš to o VOB, IFO i BUP fajlovima što si gore pomenuo.

- Da li mogu ovi video VOB fajlovi (na istoj organizaciji foldera) da rade bez ovih dodatnih BUP i IFO datoteka. Meni nije uspjelo. Hoću reći bez upotreba programa tipa DVD Flick-a?
Ne možeš .VOB fajlove drugačije da dobiješ osim DVD authoringom. Inače u svojoj srži .VOB fajlovi su isti kao .MPG fajlovi pa mogu da se puštaju sami u plejerima ali to nije dobro rešenje. IFO i BUP fajlovi sadrže dodatne informacija koje govore plejeru kako da pusti fajl, u kojem fajlu se nalazi koji video, chapteri, meniji, subtilovi... Sve se to pobrka ako se obrišu ti fajlovi. Komande sa daljinskog od DVD plejera takodje ne bi radile.

- Kako su ulazni fajlovi "kraći" od izlaznih npr. VOB (u koji sam već "preveo") video sa aparata (free program Format Factory) veličine 64,2 MB, a izlaznog 255 MB?
Hm, :unknown:
Hajde opiši detaljnije šta si uradio, počev od originalnih snimaka?

Ovo pitam čisto, da znam. Pošto sam se, po "prijateljevu" savjetu "namučio" u realizaciji ove ideje i napokon odustao realizirajući po savjetu Video majstora.
Nisam razumeo, jesi li odustao od ovoga ili si ipak završio?
Sama izrada DVD-ja nije problem ali prvi put naravno mora da se nauči jer niko se nije naučen rodio.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod alien1981 » 14.05.2013 21:46

Poštovani, prvo sam sve uradio po savjetu svog prijatelja, koji je mi je reko "najlakši način". Znači, uzeo sam video sam aparat i prenio ga na komp. Onda sam u programu Format Factory http://www.pcfreetime.com/. I na izlazu sam dobio VOB file. Onda sam takvih nekoliko fajlova spržio na DVD, ali nije radilo.
Onda sam po Vašim savjetima,, uradio i štimalo je. Samo što se javila razlika, pa mi to nije jasno kako i zašto?! Znači ovaj drugi VOB fajl je duži od onoga koji je ponudio Format Factory, a u Flick sam ubacio onaj koji je izbacio Format Factory.U svakom slučaju sam ovim običnim prebacivanjem videa, naučio mnogo od Vas. Hvala još jednom!
alien1981
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  30.04.2013 23:20

Re: Pola sata vrtićke priredbe, na snimci 12 GB?!

Postod Video Majstor » 15.05.2013 20:54

Znači ovaj drugi VOB fajl je duži od onoga koji je ponudio Format Factor
Nije to neobično jer programi za DVD authoring ne moraju da štede. Kada je video trajanja samo pola sata on svakako staje na DVD bez obzira koliko će ostati mesta na tom DVD-u. DVD svakako ne može da se dosnimava tako da se ne štedi na njemu. koriste se paarmetri tako da video zauzme otprilike ceo DVD.

a u Flick sam ubacio onaj koji je izbacio Format Factory.
Pokušajte da preskočite taj korak u sredini. Dakle, video u originalu ubacite u DVD authoring program i odmah od njega napravite DVD. Sve u sredini su nepotrebne konverzije sa kojima gubite i vreme i urušava se kvalitet videa.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju