Audio optički kablovi

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Audio optički kablovi

Postod charlie » 29.07.2012 21:15

Imam zahtev za instalaciju optičkih audio kablova u jednom objektu.
Bavim se računarskim mrežama ( i optičkim, singlemodnim, multimodnim....) i tu mi je sve jasno, ali mi je primena optičkih kablova u audio tehnici nepoznanica!
Da li ima smisla postaviti optičku instalaciju između muzičkih linija i zvučnika?
Ako ima koji su dozvoljene dužine kablova i koji se standardi optičkih kablova primenjuju?
Da li ima dovoljan izbor audio tehnike kod nas koji koriste optičke kablove?
charlie
Novi član
 
Postova:  1
Pridružio se:  29.07.2012 21:06

Re: Audio optički kablovi

Postod Video Majstor » 30.07.2012 17:13

Dobrodošao! :drinks:

Da li ima smisla postaviti optičku instalaciju između muzičkih linija i zvučnika?
Pa ne znam da li je tako nešto uopšte moguće?! Muzičke linije imaju ugrađeno pojačalo i direjktan izlaz za pasivne zvučnike. Zvučnici (obični pasivni) iz nje dobijaju ne samo signal već gotov napon koji ih pokreće da stvaraju zvuk. Dakle to nije "signal" kao "podatak" već energija koja direktno pogoni zvučnike. Energija ne može biti konvertovana u optički signal.

Ukoliko ta muzička linija ima digitalni optički izlaz pa da se onda optičkim kablom spioji do nekog drugog pojačala sa takvim ulazom, to bi onda imalo smisla.

Znači jedino ima smisla da se pojačalo (koje ima optički audio ulaz) pomeri bliže zvučnicima i da se signal do njega dovede optičkim putem.

Ako ima koji su dozvoljene dužine kablova i koji se standardi optičkih kablova primenjuju?
Kod kućnih uređaja najčešće se koristi Toslink kabal poput ovog: http://shop.plavosivi.com/kabl-hama-dig ... -15m-42927

I oni se prave u uobičajenim dužinama za kućne uređaje znači najčešće do 5 metara dužine. A mislim da bi teoretski moglo do 100 metara bez nekih porblema.

Inače, ta tehnologija prenosa (S/PDIF) nije bez gubitaka. Sad ne znam da li čovek može te gbitke da primeti ili je to samo na nivou merenja.

A profesionalni uređaji ja mislim da koriste koaksijalne kablove i najčešće BNC konektore ili činč. Ali to nije optička tehnologija...

koji se standardi optičkih kablova primenjuju?
Za kućne uređaje standard je samo taj S/PDIF (Sony Philips Digital Interface). To je format digitalnog audia i on se fizički prenosi optički (Toslink) ili koaksijalnim kablom. http://shop.plavosivi.com/spdif

Da li ima dovoljan izbor audio tehnike kod nas koji koriste optičke kablove?
Imaju ih skuplji televizori, skuplji DVD plejeri, skoro svi Blu-ray plejeri, PC zvučnici koji koštaju oko 100 evra ili više, skuplji digitalni Set Top Box-ovi za satelitsku ili digitalnu televiziju, skuplje matične ploče, skoro sve Sound Blaster zvučne kartice novijeg datuma.
...S vremenom će ih biti sve više jer analogne tehnologije odlaze u penziju. Već ima dosta modela teelvizora koji više nemaju analogne audio izlaze (već samo SPDIF optički često a ponekad i koaksijalni).
...može da se kaže da ih ima dovoljno. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron