Green scren ?

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Re: Green scren ?

Postod felino » 17.03.2014 17:45

Jasno je to meni da se od pozadine pravi virtuelni set, tome green screen i služi, nego mi nije jasno kako se u postu izlazi na kraj sa mnogim tamnim linijama koje su ivice ploča. One nisu zelene boje. Ne mogu se one idealno uklopiti u virtelni set posebno ako kamera menja položaj i žižnu daljinu objektiva. Zato i pretpostavljam da se radi kompjuterska rotoskopija, npr. u After Effects-u.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Green scren ?

Postod Esso » 18.12.2014 16:17

Zanima me da li je bolje snimati u 25p ili 50i i kako se ponasaju dslr aparati tj. da li su oni bolji zbog kvaliteta snimanja ???
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Green scren ?

Postod Video Majstor » 20.12.2014 4:10

Esso je napisao:Zanima me da li je bolje snimati u 25p ili 50i i kako se ponasaju dslr aparati tj. da li su oni bolji zbog kvaliteta snimanja ???
Nisam shvatio da li ovo pitanje ima veze sa Green screen-om ili je uopšteno pitanje?

Generalno je Progressive (25p) bolje za bilo kakvu obradu na računaru nego interlaced (50i), naročito ako se čovek ne razume ili ne shvata razliku. Takođe, ukoliko u projektu koristiš više snimaka sa različitim parametrima, onda praktično moraju da se deinterlace-uju (pretvore uProgressive prilikom podešavanja projekta, tako da imam mnogo razloga da izbegavaš interlaced.
interlaced 50i ima malu prednost samo u scenama pokreta, na primer kada je u pitanju ptica koja maše krilima i slični brzi pokreti. Ali čak i to nekada nije iskoristivo zbog gore pomenutog razloga.
Za ove potrebe najbolji je 50p koji ima najbolje karakteristike oba navedena i može po potrebi biti konvertovan u bilo koji od pomenutih.

kako se ponasaju dslr aparati tj. da li su oni bolji zbog kvaliteta snimanja ???
opet ne znam da li misliš na green screen snimke ili uopšte?

Uošte i ukratko, kamere su lakše ako je cilj video jer su optimizovane za potrebe videa, imaju više automatike, naročito autofokus. Prednost DSLR-a je što čak i kad su cene amaterskih kamera omogućavaju i promenu objektiva što ih automatski približava par koraka prema profesionalnim kamerama. Veliki nedostatak DSLR-a su što po pravilu nemaju autofokus, ali polako sa novim modelima i to dolazi.
Ima jedna tema gde su ove osonovne razlike već odlično objašnjene:
viewtopic.php?f=12&t=4187&p=8358&hilit=kamera+dslr#p8358
Obavezno to prvo pregledaj, ukolik oej to bilo tvoje pitanje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Green scren ?

Postod Esso » 20.12.2014 11:37

Video Majstor je napisao:
Esso je napisao:Zanima me da li je bolje snimati u 25p ili 50i i kako se ponasaju dslr aparati tj. da li su oni bolji zbog kvaliteta snimanja ???
Nisam shvatio da li ovo pitanje ima veze sa Green screen-om ili je uopšteno pitanje?

Generalno je Progressive (25p) bolje za bilo kakvu obradu na računaru nego interlaced (50i), naročito ako se čovek ne razume ili ne shvata razliku. Takođe, ukoliko u projektu koristiš više snimaka sa različitim parametrima, onda praktično moraju da se deinterlace-uju (pretvore uProgressive prilikom podešavanja projekta, tako da imam mnogo razloga da izbegavaš interlaced.
interlaced 50i ima malu prednost samo u scenama pokreta, na primer kada je u pitanju ptica koja maše krilima i slični brzi pokreti. Ali čak i to nekada nije iskoristivo zbog gore pomenutog razloga.
Za ove potrebe najbolji je 50p koji ima najbolje karakteristike oba navedena i može po potrebi biti konvertovan u bilo koji od pomenutih.



Mislio sam naravno na rad sa green screen-om.Znaci li to da ako editujem video materijal, da na svakom video fajlu koji je 50i moram da izvrsim deinterlace-uju posto mi je recimo sequenca u progressive tj. vecina materijala je u progressiv i sta bi se desilo ako se to nebi uradilo ?Pitao sam za dslr zbog boja jeli bolje sa njim da se snima na green screenu?
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Green scren ?

Postod Video Majstor » 21.12.2014 17:19

Mislio sam naravno na rad sa green screen-om.Znaci li to da ako editujem video materijal, da na svakom video fajlu koji je 50i moram da izvrsim deinterlace-uju posto mi je recimo sequenca u progressive tj. vecina materijala je u progressiv i sta bi se desilo ako se to nebi uradilo ?
Da definitivno trebaš za svaki klip koji je interlaced da uključiš Deinterlace u njegovim opcijama.
(Sad ne znam u kojem programu radiš ali svaki od moćnijih programa ima tu mogućnost.)

Ako ne bi to uradio onda bi se desilo jedna od dve stvari:
- Ili bi se interlaced tretirao kao progressive pa bi dobio one vodoravne linije po rubovima pokretnih objekata koje izgledaju jako loše i neprofesionalno. To obavezno mora da se izbegne.
- lii bi se i progressive tretirao kao Interlaced pa bi na kraju imao Interlaced snimak sa promenjivim framerateom tj. na momente bi video išao glatko (kad su interlaced delovi u pitanju) a na momente seckavo (kad su progressive scene u pitanju). U svakom slučaju bi se svesno ili nesvesno primetilo da ti kadrovi nemaju kontinutitet nego da se po nečemu razlikuju.

Pitao sam za dslr zbog boja jeli bolje sa njim da se snima na green screenu?
Pa ne bi smelo da bude razlika značajnijih ukoliko su u pitanju uređaji podjednakog kvaliteta i cene.
Čak štaviše može da bude da je DSLR lošiji izbor za green screen jer DSLR-ovi imaju pad kvaliteta prilikom video kompresije tako da slika sadrži artefakte i digitalni šum što otežava kasniju obradu i primenu efekata.
Ovde je recimo to pomenuto: viewtopic.php?f=12&t=2484#p4571

Kada je green screen u pitanju u interesu ti je da je snimak što većeg kvalitet kako bi svaka boja na snimku bila ispravno prepoznata i efekat providnosti na njoj pravilno primenjen.
Koji god opremu za snimanje da koristiš, podesi na Progressive, i podesi najkvalitetnije sa najvećim bitrateom.

Ne postoje neke genralne informacije kakv je kvalitet kod video kompresije kod DSLR-ova. Najbolje bi bilo za konkretan model potražiti na internetu primere snimaka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Green scren ?

Postod bellatv » 17.09.2015 11:35

Zasto se kod upotrebe green scren- a pojavljuju svijetla zamagljenja po ivici subjekta koji snimamo. Dali je u pitanju slabo osvjetljenje sa zadnje strane snimanog objekta?
bellatv
Novi član
 
Postova:  1
Pridružio se:  16.09.2015 23:00
Prethodni

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju