Saveti oko kupovime mikrofona

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Saveti oko kupovime mikrofona

Postod rakicko » 14.11.2014 1:26

Pozdrav, planiram da kupim neki mikrofon, koji bih koristio ko recimo voditelj kada radi intervju sa nekim, pa ima li neko neki predlog, savet da ne puknem dosta?
Korisnikov avatar
rakicko
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  05.08.2012 23:05

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod felino » 15.11.2014 23:54

Koliki je budžet?

Novo ili polovno?

U kom ambijentu bi snimao razgovore?

Da li bi mikrofon držao u ruci, na pecaljki, stalku, kameri?

U šta bi uključio mikrofon, kamera, snimač, audio interfejs?

Pretpostavljam da bi bio klasičan intervju, jedan na jedan, dakle nije u pitanju razgovor sa više ljudi?

Gde ide materijal na kraju, nacionalna TV, lokalna TV, Internet distribucija...?

Razmatraš li i dodatnu varijantu sa bubicama (najmanje dve)?

Kada kažeš voditelj, da li misliš na klasičnu TV emisiju gde sagovornici mogu biti udaljeni i po nekoliko metara jedan od drugog?

Ne pratim prodavnice, nisam trgovac, često izlazi nešto novo, tako da moj savet po pitanju konkretnog novog modela možda i ne bi bio od velike koristi ali najvažnije je da ti raščistiš sa sobom gornja pitanja. Onda je i lakše doći do konkretnog modela. Problem je i što prodavci često na sajtu drže modele koje u stvari i nemaju a i kad oni krenu da ti hvale sve i svašta...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod rakicko » 16.11.2014 6:44

Budzet, pa posto ne radim za televiziju, nego za svoje potrebe, do 100, 150e.
Preferiram novo, mada opet, ovo radim najvise za svoje potrebe, pa moze i polovno. :)
Drzao bih u ruci. Mislio sam ja da snimam, druga osoba da pita, slicno kao ovo
https://www.youtube.com/watch?v=T0nL8vPG8XQ 5:08, uglavnom na terenu kada su. Uslovi su ti, najcesce napolju, a razgovori 1 na 1.
Internet distribucija.
Ne razmisljam o bubicama, to cu svakako kasnije uzeti kada budem radio neke kratke filmove, ali bice sagovornici na slepo izabrani, pa ne ide da ih namestam. :)

Za ovo poslednje se slazem. U novom dobu, nase prodavnice na internetu drze cuda, sto nemaju, i onda kada neko zatrazi, naruce oni pa ti prodaju. :)
Korisnikov avatar
rakicko
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  05.08.2012 23:05

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod felino » 16.11.2014 14:48

Dobro, nego u šta bi uključivao mikrofon? Direktno u DSLR možeš samo dinamičke ili elektret kondenzatorske mikrofone (imaju bateriju u sebi). Ne možeš direktno kondenzatorske jer zahtevaju fantomsko napajanje +48 V. Može se umetnuti između mikrofona i DSLR-a kutijica za eksterno fantomsko napajanje koja radi na baterije. Naravno, može i u neki interfejs koji ga ima, snimač, miksetu...

Ovde ćeš naći tabelu kod koje ja ne bih išao ispod Electro-Voice RE50N pa na više - pazi da taj ima slovo N jer je nešto jači izlaz, mada nije problem ni bez a sve te ispod njega možeš da uključiš direktno u DSLR:

http://www.bhphotovideo.com/find/newsLetter/Better-Sounding-Interviews.jsp

Tu ćeš videti da se spominje prednost omnidirekcionih (neusmerenih) mikrofona - jače se čuje kada sagovornik okrene glavu nego da je mikrofon usmeren + okolna buka je skoro ista bez obzira ko govori, novinar ili gost. U bučnijem okruženju, sa npr. slučajnim sagovornicima na ulici koji su skloni tome da vrte glavom dok govore, to je tako. U primeru koji si naveo, intervjua na fudbalskom terenu, kardiodna usmerenost bi bila poželjnija.

Pogledaj ovde gde i na šta da obratiš pažnju kada tražiš online savet za te stvari, pročitaj ceo moj post:
http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=5&t=4094&hilit=bhphotovideo.com&start=10#p8718

Imaj u vidu da bi ti sunđer i krzno dobro došli kad radiš napolju. Vidi ovaj post:
http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=5&t=2608#p5196

Za sada toliko, vidi šta ima kod nas (mitros music, artist systems, player...), pa da pričamo dalje. Najbolje bi bilo da u realnoj ili simuliranoj situaciji i to obavezno sa više sagovornika i u različitim okruženjima probaš nekoliko modela ako imaš gde da pozajmiš.

Ako je samo za tebe interno, radiće ti bilo šta, samo da može da se poveže na tvoju opremu. Kupiš ono najskuplje za šta imaš para i gotovo. Za 150 EUR mislim da bi mogao da nađeš lepe polovne stvari koje su nove 200 i više EUR. Vidi i kupujemprodajem sajt.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod fert 1 » 20.11.2014 9:09

Radim sa kamerom panasonik ag-ac 160 i nisam zadovoljan sa snimljenim tonom pa me interesuje vase misljenje koji eksterni mikrofon da kupim. Snimam iskljucivo svadbe, u foto diskontu mi preporucuju soni ecm-vg1 pa me interesuje vase misljenje.Pozdrav!!!
fert 1
 

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod felino » 20.11.2014 13:31

Rode NTG3 ako ti nije skupo. Uzmi i neko krzno za njega, zbog vetra.

Koliko znam, taj Sony bi trebalo da je u rangu cene sa Rode NTG1. Onda je verovatno i toliko lošiji od trojke, što za svadbe nije toliko važno. Dakle, da, budžetska varijanta poput tog Sony-ja bi trebalo da ti radi posao.

Koliko će ti sa Sony-jem biti bolji, u smislu kvalitetniji, ton nego onaj od ugrađenog mikrofona, to je već pitanje.

U kom smislu ti nisi zadovoljan tonom? Kvalitet, jačina...?

P.S. Kako si zadovoljan tom kamerom u uslovima smanjenog svetla?
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod fert 1 » 21.11.2014 8:34

nisam zadovoljan kvalitetom tona. imam i kameru soni hdr-ax 2000 i u istim uslovima snima kvalitetnije ton . U uslovima smanjenog svetla nisam bas zadovoljan mora da se koristi reflektor.
fert 1
 

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod rakicko » 21.11.2014 9:52

felino je napisao:Dobro, nego u šta bi uključivao mikrofon? Direktno u DSLR možeš samo dinamičke ili elektret kondenzatorske mikrofone (imaju bateriju u sebi). Ne možeš direktno kondenzatorske jer zahtevaju fantomsko napajanje +48 V. Može se umetnuti između mikrofona i DSLR-a kutijica za eksterno fantomsko napajanje koja radi na baterije. Naravno, može i u neki interfejs koji ga ima, snimač, miksetu...

Ovde ćeš naći tabelu kod koje ja ne bih išao ispod Electro-Voice RE50N pa na više - pazi da taj ima slovo N jer je nešto jači izlaz, mada nije problem ni bez a sve te ispod njega možeš da uključiš direktno u DSLR:

http://www.bhphotovideo.com/find/newsLetter/Better-Sounding-Interviews.jsp

Tu ćeš videti da se spominje prednost omnidirekcionih (neusmerenih) mikrofona - jače se čuje kada sagovornik okrene glavu nego da je mikrofon usmeren + okolna buka je skoro ista bez obzira ko govori, novinar ili gost. U bučnijem okruženju, sa npr. slučajnim sagovornicima na ulici koji su skloni tome da vrte glavom dok govore, to je tako. U primeru koji si naveo, intervjua na fudbalskom terenu, kardiodna usmerenost bi bila poželjnija.

Pogledaj ovde gde i na šta da obratiš pažnju kada tražiš online savet za te stvari, pročitaj ceo moj post:
http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=5&t=4094&hilit=bhphotovideo.com&start=10#p8718

Imaj u vidu da bi ti sunđer i krzno dobro došli kad radiš napolju. Vidi ovaj post:
http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=5&t=2608#p5196

Za sada toliko, vidi šta ima kod nas (mitros music, artist systems, player...), pa da pričamo dalje. Najbolje bi bilo da u realnoj ili simuliranoj situaciji i to obavezno sa više sagovornika i u različitim okruženjima probaš nekoliko modela ako imaš gde da pozajmiš.

Ako je samo za tebe interno, radiće ti bilo šta, samo da može da se poveže na tvoju opremu. Kupiš ono najskuplje za šta imaš para i gotovo. Za 150 EUR mislim da bi mogao da nađeš lepe polovne stvari koje su nove 200 i više EUR. Vidi i kupujemprodajem sajt.



Hvala ti na iscrpnom odgovoru! :drinks: Cu vidim, razmislim, videcu sa ovima koji snimaju u tim situacijama, verovatno imaju jos neki predlog. Mada opet, nista dok ne probas sam.
Korisnikov avatar
rakicko
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  05.08.2012 23:05

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod felino » 21.11.2014 17:13

Molim!

rakicko je napisao:...Mada opet, nista dok ne probas sam.


Baš tako. Ako ideš u DSLR, ponesi i neki adapter (sa ženskog TRS 1/4" na muški TRS 1/8" tj. da možeš "veliku bananu" da ubodeš u "rupu za bananicu") a možda i kabl za mikrofon koji na drugom kraju ima "bananu" umesto uobičajenog muškog XLR-a ("kanon").
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Saveti oko kupovime mikrofona

Postod felino » 21.11.2014 17:43

fert 1 je napisao:nisam zadovoljan kvalitetom tona. imam i kameru soni hdr-ax 2000 i u istim uslovima snima kvalitetnije ton...


Sa Rode NTG3 ćeš biti zadovoljan. Ako i sa njim nisi zadovoljan, onda su uslovi za snimanje loši. Ima i skupljih mikrofona ali mislim da ti za svadbu ne treba bolje.

Čisto da znaš, taj mikrofon je jako usmeren (ne toliko koliko bi trebalo za njegovu vrstu - tzv. shotgun ili puška mikrofon). Dakle, napravljen je da "čuje" ono što je direktno ispred njega a da bude mnogo manje osetljiv na ono što dolazi sa strane a posebno iza njega. Naravno, u zatvorenom prostoru ima odjeka pa će se čuti i to ali ni blizu onoliko koliko bi bilo sa neusmerenim mikrofonom.

Najbolje otiđi u radnju sa kamerom, uključi razne mikrofone, probaj, neka neko govori udaljen, ne glasno, simuliraj realne uslove i tako ćeš najbolje naći šta ti odgovara a da ne preplatiš. Obavezno pri tome probaj i sa ugrađenim mikrofonom, da bi imao sa čime da uporediš. Rade ljudi i sa NTG1 i 2 (isti su osim što 2 ima i bateriju) i zadovoljni su. Trojka je bolji mikrofon, a kakvi su tvoji kriterijumi i koliko hoćeš da platiš, to je do tebe. Imaš ih još dosta marki i modela, probaj, a ja da uzimam za sebe za tu namenu, na neviđeno, onda Rode NTG3.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron