Mp4 materijal sinhronizacija

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Mp4 materijal sinhronizacija

Postod gdada » 27.10.2014 14:23

Imam dva crtna filma
1.Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 2 frames
Format settings, GOP : N=1
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 21mn 15s
Bit rate : 1 024 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.099
Stream size : 155 MiB (89%)
Writing library : x264 core 119


Audio
ID : 2
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Codec ID : 6B
Duration : 21mn 15s
Duration_LastFrame : -1ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 128 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 19.5 MiB (11%)

slika slabijeg kvaliteta. potreban srpski ton

2.Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 1 frame
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 22mn 2s
Bit rate : 1 198 Kbps
Maximum bit rate : 9 643 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.054
Stream size : 189 MiB (86%)
Encoded date : UTC 1970-01-01 00:00:00
Tagged date : UTC 2012-11-13 04:30:08

Audio
ID : 2
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format profile : LC
Codec ID : 40
Duration : 22mn 2s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 192 Kbps
Maximum bit rate : 202 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 44.1 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 30.3 MiB (14%)

potrebna slika koja je vrhunska .

kako i sa kojim programom uraditi mux da slika i ton budu sinhronizovani.

Hvala
gdada
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  18.01.2012 18:08

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod Video Majstor » 29.10.2014 18:38

Pre svih drugih, probaj sa programom Avidemux

Kada kombinuješ zvuk iz jednog fajla a video iz drugoga, i ako se radi o istoj verziji filma, jednakog trajanja i da nisu odsečeni od početka, onda će biti sinhronizovano već samim muxovanjem.

Ukoliko ipak postoji mala razlika da zvuk recimo kasni ili prenjači malkice, onda mora da se sinhronizuje u programima za video montažu. Sony Vegas recimo a možda sve uspe i u besplatnom NCH VideoPad-u.
U ovom slučaju moraš da pomeriš traku sa zvukom precizno malo unapred ili unazad dok ne budeš zadovoljna sinhronizacijom.
VAŽNO: pri radu sa ovim programima nema prostog REMUX-ovanja nego se na krjau ceo rezulatat ponovo enkodira/kompresuje.

Sad sam u žurbi pa nemam vremena da pišem ceo postupak sa detaljima. Pokušaj najpre kako sam gore napisao, pa ćemo videti koliko si uspeo sam. Javi se sa da čujemo rezultate?
Onda ako zapne ćemo da pomognemo oko detalja.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod gdada » 30.10.2014 10:40

Pokusao sa svim i svacim ali najveci problem je taj sto je duzina trajanja snimljenog materijala razlicita. Naime u gore navedenom se vidi da je materijal sa odlicnim kvalitetom slike duzine trajanja 22 minuta 3 sekunde a mateijal sa losijim kvalitetom slike ali potrebnim(srpskim) tonom znatno kraci i traje 21minut 15 sekundi, isto tako prvi materijal je uradjen sa frame rate : 23.976 fps, a drugi sa frame rate : 25000 fps.
Pokusao sam da jedan materijal da muxujem sa raznim programima u 23.976 fps istim video i audio codecom , Sampling rate , Bit rate, medjutim nema pomoci jer ton uvek ostaje nesinhronizovan. Naravno na pocetku je ok a sto duze traje sve vece je kasnjenje.
Problem i dalje neresen, probao sam sa Handbrake,Any video converter....
Nisam neki pocetnik vec dosta dobro potkovan medjutim ovaj problem nemogu resiti.
gdada
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  18.01.2012 18:08

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod felino » 01.11.2014 0:13

@gdada
Mislim da bi trebao da pokušaš sa nekim video editorom - Vegas, Premiere.... Ubaciš fajlove, vidis da li je ton na srpskom sinhronizovan sa videom i ako jeste, izrenderuješ. Ako nije, podesis malo ton, malo sliku, protrčiš tako ceo fajl i eto. Ne znam koliko su strogi zahtevi ali tako bi trebalo da bude u redu, pretpostavljam da nema nekih drastičnih razmimoilaženja koja bi zahtevala veću intervenciju.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod gdada » 01.11.2014 10:26

U tome i jeste problem , razmimoilazenja su velika. naime i jedan i drugi file su idealno sinhronizovani , znaci nema kasnjenja tona itd.
Medjutim neverovatno mi je da jedan traje 22min i 3 sek. a drugi 21min i 15 sek. a snimljeni su isto od pocetka do kraja, kao sto sam naveo u gornjem postu jedan je sa 23976 fps a drugi 25000 fps.
Kako god i sa cim god uradim mux prebacim 23976 u 25000 ili 25000 u 23976 izaberem isti video i audio kodek , bti rate ,sample rate itd...uvek imam nesinhronizovan ton u odnosu na sliku. Na pocetku manje a na kraju naravno citavih 40 sek. ocito da to vremensko trajanje uzima danak.
Resenje jos nisam nasao. :help:
gdada
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  18.01.2012 18:08

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod felino » 01.11.2014 15:05

Aj' ako nemaš ništa protiv okači negde (Dropbox, Mediafire...) obadva izvorna fajla, pošalji link (može i na PP ako nećeš javno) pa da vidim i probam. Napiši i koji ti je izlazni format potreban i sa kojim atributima (kontejner format, koder, rezolucija, DAR, PAR, bit rate, frame rate itd). Možda isto kao jedan od ta dva fajla?

Da li ti je bitna dužina sređenog fajla u smislu da baš mora da bude u sekundu i frejm ista kao npr. dužćina nekog od ova dva videa? Takođe, možeš li da "živiš" bez nekog dela tona i/ili slike? Mislim na to da se ponegde secne i izbaci malo jednog ili drugog.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod Video Majstor » 01.11.2014 18:29

Ja prvi put nisam shvatio da su u stvari ta dva fajla od podataka koje si okačio uprvoj poruci ta kojie trebaš da iskombinuješ.

Medjutim neverovatno mi je da jedan traje 22min i 3 sek. a drugi 21min i 15 sek. a snimljeni su isto od pocetka do kraja, kao sto sam naveo u gornjem postu jedan je sa 23976 fps a drugi 25000 fps.
To sve objašnjava. Filmovi koji su inače 24fps (ili 23.976) se često kada se konvertuju u PAL jednostavno ubrzaju na 25fps. I tako se dobija ta razlika u trajanju koja je otprilike 1/25.

Tačno tolika je razlika u trajanju kod ta dva fajla. Što govori da su dobre šanse da se baš to desilo sa tim fajlom.

Moj predlog je sledeći.
Onaj fajl koji ima dobar zvuk je 23.976fps. Njega otvori sa programom AviDemux i izaberi
Audio > Save audio
i snimi zvuk u poseban fajl. Drugim rečima obavi demuxovanje audia.

Zatim u programu MKVToolNix obavi muxovanje. Najpre dodaj prvi video i podesi da mu smanjiš framerate na 23.976 i zatim dodaj i ovaj zvuk koji si snimio u prvom koraku.
Tako bi trebalo da se prvi video uspori na prirodnih 23.976fps i da se podudare.

...Ovo je uprošćeno ali ako smo sve dobro pretpostavili ovo bi trebalo da uspe.
Dobićeš .MKV fajl ali nema veze za početak nam je bitno da vidimo da li su sinhronizovani.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod gdada » 08.11.2014 11:07

Pokusavam vec 7 dana ali nikako neuspevam , probao svasta nesto ali rezultat uvek isti. :angry:
gdada
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  18.01.2012 18:08

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod rakicko » 09.11.2014 15:40

Ja bih to uradio na ovaj nacin. Ubacio i jedan i drugi fajl u vegas, na dve razlicite rake, sinhronizovao da otvaranje reci tipa u 5-tom minutu bude tacan. Tipa, otvara usta za BOMBA, audio kaze Bomba...skrolovao malo napred video da li odgovara, ako n e odgovara, onda moras manuelno da pratis audio i video, seckati i seckati. :)
Korisnikov avatar
rakicko
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  05.08.2012 23:05

Re: Mp4 materijal sinhronizacija

Postod Video Majstor » 09.11.2014 16:28

gdada je napisao:Pokusavam vec 7 dana ali nikako ne uspevam , probao svasta nesto ali rezultat uvek isti. :angry:

Hajde ovako, jednu po jednu stvar pa cemo doći do tačnog koraka koji nije uspeo:

1) Instaliraj program MKVToolNix https://www.bunkus.org/videotools/mkvto ... loads.html
On kada se instalira zapravo nudi ikonicu koja se zove "mkvmerge GUI"

2) pokreni mkvmerge GUI

3) U gornje polje "input files" prevuci onaj prvi film koji je 25fps

4) U srednjem polju "Tracks, chapters and tags" selektuj video
Zatim na kartici "Format specific options" izaberi
FPS: 24p
(ili 24000/1001p što je isto kao 23.976 fps)

5) Zatim klikneš na "Start muxing"
i dobićeš novi MKV fajl sa videom koji je usporen na 24fps i koji je dužeg trajanja za tačno 1/25 tj. 4%. Tačno toliko koliko je sporiji.

Ovo sam malopre proverio i uspešno je obavljeno. Uspešno sam usporio video.
Zvuk se neće usporti sada ali za ovaj test nije bitno.
Sad je najvažnije da ti isprobaš tačno to. Napiši molim te da li dobiješ isti takav rezultat kada to uradiš?
I okači molim te MediaInfo informacije od tog fajla koji dobiješ.

A onda ćemo na drugi potez...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron