Zasto je to tako?

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 26.07.2014 14:49

. Da li znas koliko kostaju dozvole da zapalis malu vatricu? Da li znas da tu na setu mora biti prisutna vatrrogasna jedinica? Da li znas da moraju biti angazovani i panduri? Da li znas da treba biti i obezbedjenje od minimum desetak ljudi? Samo taj jedan dan kada bi ti imao paljevine kostao bi te oko 20 hiljada eura. Ako je scena zahtevnija i traje vise minuta bilo bi tu i dva, tri dana.


Sto volim ovakve likove. kao ovaj Danivizi :dash2:
Nemam pojma sto se ubedjujem ovde sa tobom a pri tom i nisi kompetentan da bi mi dao neki konkretni odgovor. nagadjas i pricas mi sta mi je sve potrebno a sam si dosao ovde kao i ja da pitas i kazes nesto na ovu temu a sad odjednom delis savete kao neki profi.
OK, cenim, ali ne sa tim nekim stavom da si ti na prvom mestu, tri mesta prazna, pa svi ostali...
E pa moze i bez toga, moze sigurno jer sam to video od drugih poznatih likova u svetskoj kinematografiji a moze se pretiti na emisijama "IZA KAMERE"
Pa bih d a se kladimo da cu da snimim paljenje automobila, sa samo tri ortaka?

Ortak drzi auto otpad, drugi je limar i treba samo da ga skocka da lici na auto u voznom stanju
sve ostalo je par litara benzina Plinska boca i sibica

Veruj mi da sam to radio i sa mnogo opasnijim hemikalijama i to
bez ikakvih posledica. jedino u to vreme nismo imali cime da snimamo. Nisam imao zivotno osiguranje a po tvom bi i to trebao da imam, zar ne?
Necu da placam nikog da bi bilo sve po PS-u a pogotovo vatrogasce jer tu gde cu to snimiti ne postoji opasnost od sirenja pozara i ekipa moze sama sa tim da se izbori.
Sta drugo reci? Jednom cu dokazati da za dobar film ne treba sve to sto si naveo.
Pozdrav za video majstor-a
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi danivizi » 26.07.2014 16:34

igorbb2222 prethodnim postom samo potvrdjujes svoju neozbiljnost i neprofesionalizam. Ja nisam dosao ovde da pitam ( mozda i hocu ako me nesto zanima a ne poznajem tematiku) vec sam se prijavio na forum jer mi je zanimljiv i mozda ovde steknem nova prijateljstva i pronadjem neku ekipicu koja bi radila na nekom mom ili necijem buducem projektu da bi se malo podebljao portfolio.
Ovu temu si TI naceo i dao sam ti odgovore, to sto se tebi isti ne svidjaju to je tvoj problem ali je to upravo tako, dobro dosao to se zove realno stanje.. Ja nista ne nagadjam vec pricam na osnovu mojih licnih iskustava i situacije kakva jeste jer sve to sto ti sada prolazis sam ja odavno prosao i prevazisao. Najmanje volim da se prepucavam sa nekim ko nema pojma o onome sto prica tako da ovim postom zavrsavam izlaganje na ovoj temi, uopsteno i na svakoj tvojoj buducojj temi. Kada shvatis (ako shvatis) da si niko i nista, samo jos jedan tamo neki amater scenarista koji pokusava da napravi nesto od svog zivota, tada ces poceti da postujes svaki savet od onoga ko je vec mnogo pre tebe bio tu. U ovoj sferi treba da stvaras prijatelje jer nikada ali nikada ne znas ko moze da ti bude odskocna daska.
Zalosno je sto posedujes toliko neznanja a ipak dovoljno drskosti da se na osnovu nicega pravis pametan. Kao takav u svetu filmskog biznisa nikom nisi potreban. Zao mi je sto sam uopste pokusao da ti ukazem na neke stvari i time bespotrebno izgubio dragoceno vreme.
Da, prijatelju itekako sam kompetentan da pricam o stvarima koje sam napisao prethodno i za tebe sam itekako profi pocevsi samo od toga da iza sebe imam prodane scriptove ( tacnije jedan sto je dovoljno za biti profi,), dva su na ivici dogovora. Ako ti je smesno, ti nemas ni to a ja znam kako je tesko "uvaliti" prvi cript. Ne postoji rec kojom bi se mogla opisati takva tezina, to je kao kada prodajes auto samo sto ovde nateras kupca da se surva sa litice u ambis. Sada ja nakon svega treba da slusam tebe kako se bahatis na osnovu nicega a sve sto sam hteo jeste da ti pomognem ukazujuci na pravo stanje stvari, ma ajde.
Ko zna koliko si prilika samo propustio i koliko ljudi ti je zatvorilo vrata samo zbog tvog nadobudnog i drskog stava. Veruj mi, garantujem da ih je bilo mnogo a ni ne znas. Jos jedna se upravo zatvaraju.
Sve najbolje u daljem radu i svako dobro.
D
danivizi danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod Video Majstor » 26.07.2014 23:20

Momci, molim vas, nema razloga za napetost. Sve što se kaže na internetu, iz nekog razloga "zvuči" mnogo strožije i ozbiljnije nego što u stvari jeste. Ljudi svakodnevno uživo (pri fizičkim susretima) jedni drugima ukazuju na razne grešeke i suprotstvljaju mišljenja i tu se ne stvara nikakva svađa jer svi to doživljavaju kao neobavezno ćaskanje. Pokušajte da zamislite da je ovo što ste jedan drugom rekli rečeno neobaveznim tonom negde uz pijenje kafice i gledanje neke utakmice.

Ako ne, moraću da obrišem delove poruka gde jedan drugog ocenjujete i opisujete.

Ne želim da menjam ničiji tekst ali nema mnogo izbora...


Ovaj sajt želi da "promoviše" neke ideale, između ostalog "profesionalizam", međutim ne u tom smislu da se to koristi kao sredstvo za društveni status gde će neko steći pravo da sebe izdiže a nekog ko nije profesionalac unižava. Interesuje me samo profesionalizam kao veština koja može pomoći filmmakerima u radu.
Isto važi i za traženje pomoći. Ne treba da neko bude unižen zato što je tražio pomoć ili nešto pitao na forumu pa da se to uzima kao dokaz da je neznalica...

Osim toga, sajt je namenjen svima od neznalica, totalnih početnika, pa do najiskusnijih i profesionalca.


p.s.
Drugom prilikom ću da nastavim gde sam stao u prethodnom postu. Sad nemam vremena.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 28.07.2014 13:08

Shvatam u cemu je rec. ne zelim ni sa kim da se prepucavam i trazim pomoc.
Nisam nikakav profesionalac u ovome i znam da ne mogu jos dugo biti ako budem ikad i bio,
ali mi je neophodna pomoc kao i svakome.
Nisam neki pisac, niti mi lezi da se izrazavam u stihu ili prozi, ali moja ideja moze da se realizuje jer sam skroman i ne zahtevam u startu milionske cifre jer sam realan.
Trazio sam pomoc ovde jer je namenjenu bas za temu koja me interesuje.
Pomislih, da tu neko mozda i primeti moj tzv talenat ako mogu tako da nazovem.

Ne poznavanje filmskih izraza na engleskom ne znaci da ne umem da napravim dobru scenu za film i ne znaci da sam bas toliki laik i to bih voleo da podelim sa drugima.

Zbog izlaganja svog misljenja, ne treba da budem napadnut ni na koji nacin!
Jednostavno sam se tako osecao i to sam i napisao. al kome je bitno moje misljenje?

verovatno ovde ima dosta clanova koji su osetili potrebu da isto ili slicno kazu ali iz ovog ili onog razloga to nisu uradili. Ocekuju kao i ja neku pomoc da bi postali " slavni" scenaristi.
Zato kazem da ima dosta talentovanih ljudi ali ne mogu da dodju do izrazaja i ovde bi trebali da pokazemo sta ko ume i zna bez obzira bio profi ili ne a mozda i napravimo jedan zajednicki projekat nekad :drinks: :drinks:
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod Video Majstor » 29.07.2014 1:30

Drago mi je da si bolje uvideo bar svoju stranu situacije. I da si koliko toliko spreman za "ispovest".

Nema ničeg specijalno ličnog jer svakodnevno na internetu se dešava na tone toga da razna neslaganja eskaliraju u svađu. Niko ne želi da na kraju razgovora ostane optužen da nije u pravu. I ne postoji pravedno rešenje na žalost. Ja takođe nastradam jer i ja grešim. Izvinjavam se zbog svojeg udela. Nećemo više o ovoj prepirci a vas dvojica ne morate da se mirite. Nadam se da će vreme odneti težinu reči...

Pokušaj ostati što otvoreniji za sve informacije koje ti se pružaju bez obzira na koji način. Tako ćeš i sam imati najviše koristi jer ćeš saznati maksimalno koliko možeš.

a mozda i napravimo jedan zajednicki projekat nekad
Priželjkujem to. I nadam se da će biti što skorije. Dva ozbilja projekta su započeti među članovima i to veoma rano međutim dva glavna aktera u oba slučaja su počeli da rade za novac i nisu više imali vremena. Bilo je još par manjih gde je došlo do napuštanja bez nekog oficijelnog objašnjenja i u jednom moja greška gde sam zakazao sa pisanjem scenarija u rezumno vreme. Bilo je možda još...

Ovde nije tema, ali skrenuću pažnju da je za početnike i sticanje prvih iskustva, možda pametno da se kreće sa okupljanjem mini ekipa za "youtube" žanr videa i amaterskih filmova.
Razmišljaj i o tome. A jednom kada se ekipi dopadne saradnje uvek postoje šanse da se okupite i oprobate u nečem ozbljnijem.

(Ja pripremam scenario za pilot epizodu za jednu web seriju koja bi mogla da se ralizuje na mnogo načina i sa malim ambicijama da bude u rangu "youtube kvaliteta" da bude pogodno za početnike i amatere. Na žalost ide presporo jer ja imam jako malo vremena. )

Pominjao si da umeš da glumiš. Evo recimo ideja, ti i možda još pokoji glumac (za sporednu ulogu), glumite i snimajte neke kultne scene, inserte iz poznatih filmova. I kačiš na youtube. Ako zaista dobro glumiš eto prilike da se ljudi u to uvere i stičeš polako glumački portfolio.

Ne mislim da napuštaš ove ambiciozne scenarije, nego da pored toga kroz male manje ambiciozne projekte brže dođeš do iskustva.

...do sledećeg puta
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron