Konvertovanje i veličina fajla

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 15.08.2013 13:32

Pozdrav svima! Skoro sam skinuO film u mkv formatu koji je težak 2.18 GB. Filmove narezujem na CD i gledam ih preko DVD Playera na TV-u. Pošto moj player ne poržava mkv a takođe ne može da pusti fajl koji je teži od 2GB, želim da ga konvertujem u avi i to tako da konvertovana varijanta bude težine koja je manja od 2 GB. Ja inače koristim "Total video converter" ali ne umijem da na njemu podesim ( ili te varijante nema) da mi konvertovani fajl bude određene težine. Da li neko ima predlog, kojim programom bih mogao ovo najlakše da sredim?? Hvala unaprijed!
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod prijateljv » 15.08.2013 16:31

Za pocetak treba da "otvoris" taj MKV film sa alatom "MediaInfo" i da okacis text-info da pogledamo strukturu tog filma.Za uputstvo i preuzimanje mediainfo pogledaj moju temu ovde :

http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=14&t=3467

Prvo cemo da se baziramo na MKV :
MKV je container u koji se nalaze (x264 video) i (AAC,AC3 ili DTS audio).Sem sto ne cita x264,tvom playeru je takodje nepoznat AAC i DTS audio koji se nalazi u MKV filmu.Da sve ovo nebi nagadjali,film se "otvori" sa MediaInfo" i pogleda se kakav se audio, video,rezolucija,trajanje...i sve ostalo nalazi u njemu.Onda taj info - text okacis u post pa idemo dalje...(sve ovo imas u mojoj temi za mediainfo).

MKV (x264 + AAC,DTS,AC3) filmove citaju malo noviji (da ne kazem skuplji) dvd playeri kao i ovi novi digitalni tv,preko USB (flash ili externi hard).
Znaci kod tebe najverovatnije mora da se konvertuje i audio i video.Sem toga treba videti koja je rezolucija tog filma jer tvoj player takodje, najverovatnije ne moze da otvori (ucita) vecu rezoluciju od (720 x 576 px.).I ovo sve mozes proveriti sa mediainfo alatom.
I na kraju,taj MKV od 2 GB ako zelis da konvertujes u AVI (XviD ili DivX video) + (MP3 audio) a da film sacuva kvalitet,konvertovani AVI ce biti "tezak" 4-5 a mozda i vise GB.

To sto player ne moze da ucita film veci od 2 GB se lako resi : film se podeli na dva dela...cim zavrsi prvi,odmah ucitava i pusta drugi deo...
Da rezimiramo :
- pronadji AVI film koji odlicno ucitava i reprodukuje tvoj player pa okaci mediainfo
- okaci mediainfo i za taj MKV film
- moze i model tog tvog player-a pa onda da razmotrimo najbolje resenje (i eventualno konvertovanje)...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 15.08.2013 18:30

Ok, evo podataka o mkv
General
Unique ID : 194714596806296065563893084272789301633 (0x927CAAD18AAFC923BE2CD7A651A42981)
Complete name : E:\skidanje\Dirizhyor.2012.x264.BDRip.720p.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 2
File size : 2.18 GiB
Duration : 1h 30mn
Overall bit rate : 3 464 Kbps
Encoded date : UTC 2012-05-12 19:34:00
Writing application : mkvmerge v3.2.0 ('Beginnings') built on Feb 12 2010 16:46:17
Writing library : libebml v0.7.9 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 4 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 30mn
Bit rate : 3 087 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 544 pixels
Display aspect ratio : 2.35:1
Original display aspect ratio : 2.35:1
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 24.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.185
Stream size : 1.90 GiB (87%)
Title : Дирижёр
Writing library : x264 core 120 r2164 da19765
Encoding settings : cabac=1 / ref=4 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=hex / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=1 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=240 / keyint_min=24 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=3087 / ratetol=2.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Audio
ID : 2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : A_AC3
Duration : 1h 30mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 384 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 248 MiB (11%)
Title : оригинал
Language : Russian
Default : Yes
Forced : No
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 15.08.2013 18:33

...a evo za avi koji player čita bez problema


General
Complete name : D:\Mauvais sang (1986) (rezija Leos Carax)\Mauvais sang (1986).avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 668 MiB
Duration : 1h 53mn
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 822 Kbps
Writing application : Nandub v1.0rc2
Writing library : Nandub build 1852/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Codec ID : DIV3
Codec ID/Hint : DivX 3 Low
Duration : 1h 53mn
Bit rate : 666 Kbps
Width : 640 pixels
Height : 384 pixels
Display aspect ratio : 1.667
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.113
Stream size : 541 MiB (81%)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Mode extension : MS Stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 1h 53mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 143 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 116 MiB (17%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 24 ms (0.58 video frame)
Interleave, preload duration : 155 ms
Writing library : LAME3.89 (beta)
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod prijateljv » 16.08.2013 0:16

za pocetak preuzmi program - MKVtoolnix (v6.3.0.1) imas tamo portable verziju (ne instalira se) :

http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix

sa nime ces da "odseces" samo jedan deo tog MKV filma koji cemo kao probni isecak da konvertujemo kako bi ceo postupak brze isao.Kada "ubodes" ona prava podesavanja konvertovanog isecka koji ce tvoj player bez problema da otvori,e onda se napravi "preset" i sa takvim istim podesavanjem kodeka se konvertuje ceo film.Takodje ovaj preset uvek kasnije mozes da koristis za konvertovanje bilo kog filma - podesavanja ce biti ista i unapred ces znati da ce taj film moci da otvori tvoj player.
____________________________________________________________________________

MKVtoolnix ima malo cudno reseno ovo secenje,ali zato to radi bez greske sto se tice kompatibilnosti.
Inace ovo je ubedjivo najbolji alat za bilo kakvu manipulaciju sa MKV filmovima : sem secenja moze da spaja MKV,da izvadi ili ubaci samo ton ili video, titl,mux,remux itd...veoma mocan program.
Ukoliko ne znas kako da odseces - napravis isecak evo kratko uputstvo :
Pokreni MKVtoolnix,pritisni-Add-(oznaceno) :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/01.jpg

pronadji na kompu film i uvuci ga u program :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/02.jpg

aktiviraj karticu-Global-kao na sledecoj slici i u padajuci meni split mode-obelezi-split after size :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/03.jpg

u padajuci meni-size-stavi(ukucaj)-20M :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/04.jpg

max.number of files-stavi recimo-5-i pritisni-start muxing :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/05.jpg

program krece da sece film(u ovom slucaju na 5 delova).Prva 4 velicine 20 MB a 5-ti je onaj ostatak filma :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/06.jpg

zavrsen proces-ukoliko nesto nije proslo kako treba program bi to prikazao u prozoru-Warnings-ili-Errors- pritisni OK :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/07.jpg

sada otvori folder gde je onaj izvorni film :

http://files.myopera.com/prijateljv/alb ... 892/08.jpg

znaci prva 4 su otprilike po 20 MB,005 je ostatak filma i na kraju je izvorni(i titl na kraju).Ovako mozes i vise isecaka da napravis.Kako program krece od pocetka filma da sece,sada mozes da odaberes neki deo gde se lepo vide detalji itd...i njega da uzmes kao probni isecak za konvertovanje.

Naravno,ako ti imas neki "mocan" komp,sve ovo oko secenja mozes da preskocis i konvertujes ceo film... izbor je na tebi.Ovako uglavnom svi rade test konvertovanje sa probnim iseckom...jer se ne zna da li ce iz prvog konvertovanja da se "ubode" onaj pravi film po kvalitetu,velicini i naravno kompatibilnosti za tvoj player.
Takodje,bilo bi dobro ako imas DVD-RW (pisi-brisi) disk,da ne trosis obicne na ovakve testove.
________________________________________________________________________________

I sada ono najbitnije...program za konvertovanje ?
taj tvoj Total Video Converter odmah iskljucujemo kao izbor.Ovde je potreban proveren,pouzdan program. Virtual Dub je program bez konkurencije sto se tice kompletne obrade AVI filma.Jer,ovde osim videa mora da se konvertuje i audio a najverovatnije i da se smanji rezolucija.Virtual Dub sve ovo rutinski obavlja...e sada,on je malo "nezgodan za rad" za pocetnike.Ako smatras da moze,da ne trazimo dalje ...opet izbor je na tebi...
Kao alternativa u obzir dolazi "MeGUI" ili XMedia Recode.
Navedi za koji si se program odlucio i slobodno napisi ako negde "zapne" ili ti u izlaganju ne bude sve dovoljno jasno...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 16.08.2013 14:25

Upravo sam završio cjelokupan postupak i moram reći da je sve super ispalo!! Nisam imao nikakvih nejasnoća zahvaljući detaljnom, gotovo udžbeničkom načinu objašnjenja koje ste mi pružili. Hvala najveća, od sada neću imati ovakvih problema!! :)
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod prijateljv » 16.08.2013 15:43

"Upravo sam završio cjelokupan postupak"
nisam siguran da sam ovo najbolje razumeo...da li si zavrsio samo secenje MKV ili i konvertovanje u AVI ?
ja sam imao u planu da ti okacim kompletno uputstvo sa slikama za podesavanje (XviD-DivX) kodeka i konvertovanje u AVI sa nekim od programa koje sam ti preporucio...
Ako si ti vec uradio i konvertovanje u AVI koji tvoj player moze da ucita i otvori...OK,odlicno...
Ti svakako napisi ako treba jos nesto da objasnim...pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 16.08.2013 17:53

Da i konvertovanje. E sada, vjerovatno sam imao srece da je ispalo kako treba a nije na odmet imati i ta uputstva :) Hvala:)
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod prijateljv » 19.08.2013 14:53

poslao sam ti na PP link da preuzmes kompletan PDF tutorijal za MeGUI AVI konvertovanje...
uputstvo se sastoji iz 4 zasebne celine :

1. MeGUI Preuzimanje Prvo Pokretanje Update
2. Priprema Programa MeGUI za Konvertovanje
3. MediaInfo - otvaranje i pregled kompletne strukture filma
4. AVI (XviD Video + MP3 Audio) Konvertovanje Programom MeGUI

pa zbog same velicine i gomile slika nisam hteo sve ovo da kacim na forum...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Konvertovanje i veličina fajla

Postod wizard » 20.08.2013 9:40

Hvala ti!!!!! :)
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron