Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za film?

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za film?

Postod Milanov » 13.08.2012 20:09

Pozdrav svima :)

Zanima me da li zna neko kako da napravim lazno staklo od secera http://www.youtube.com/watch?v=GqkSDkHO ... ure=relmfu ovde je to objasnjeno, ali mene zanima sta je ovo "Cream of tartar" ? da li moze nesto umesto njega?
Zanima me i kako napraviti laznu krv, koja ce kasnije moci lako da se opere sa odece(da ne ostaju fleke)?
I trece kako napraviti lazni sneg?

unapred hvala ;)
Milanov
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  13.08.2012 19:53

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod Video Majstor » 14.08.2012 0:59

Dobrodošao! :drinks:

Odlična pitanja! Voleo bi da se o izradi filmmaking opreme/rekvizita i materijalu što više diskutuje.
:clapping:

lazno staklo od secera
najveći problem u tom videu je sirup od kukuruza. Mislim da to kod nas nigde ne može da se kupi. Inače u to umači pomfrit u McDonald restoranima u pripremama za pečenje. Dosta je gusto ali ne znam šta je to.

ali mene zanima sta je ovo "Cream of tartar" ?
To je verovatno ono što kod nas zovu "Tatar sos". Ne znam ni ja šta je to ali može kdo nas da se kupi ili napravi.

...sve u svemu teško je napraviti to baš prema tom receptu. Drugi problem sa šećerom je to što će da se istopi i ulepi odeću i gomilu stvari po kući ili tamo gde snimaš.

Ja predlažem umesto "šećernog stakla", "staklo od leda", tj. jednosatvno stavi posudu sa jedno 5cm vode u zamrzivač i izvadi kada se zaledi samo tanak sloj, debljine koje ti treba. Da se led ne bi uhvatio prejaku uz rubove posude, pretpostavljam da treba posuda da bude blago masna iznutra.

Zanima me i kako napraviti laznu krv, koja ce kasnije moci lako da se opere sa odece(da ne ostaju fleke)?
Postoje dečije "paintball" kuglice sa bojom na bazi vode koja se lako pere. Moguće je da se klasične vodene boje mogu upotrebiti kao sastojak. Pokušaću da nađem na internetu da li ima nekakav recept za boje na bazi vode.
Najbitnije je da se najpre što više skine običnom hladnom vodom pa onda tek da ide da se kiseli u prašku za veš...

I trece kako napraviti lazni sneg?
Ne znam koja količina je potrebna :)
Ako je dovoljno malo onda se može sa komadima leda iz zamrzivaca i onom kuhinjskom ribalicom. Ako bi hteo jako mnogo da popuniš dvorište, onda teško...

A postoji da se kupi i veštacki sneg, tj. jedna supstanca koja strašno liči na sneg: http://www.svetigracaka.com/instant-snow-insta-snow
Ja sam imao jako malu kolićinu toga...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod Milanov » 15.08.2012 0:15

Hvala na tako opsirnom odgovoru :) :clapping:
Pa nije lose to umesto da šećernog stakla bude, staklo od leda, ali ja od leda ne znam kako bih mogo da napravim ovo http://www.youtube.com/watch?v=44SGDcOj ... ure=relmfu

Mene sad zanima kako ja mogu ovako nesto da napravim http://www.youtube.com/watch?v=pat8SS06 ... e=relmfu... mene zanima sta mu dođe taj "Liquid latex"?
Milanov
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  13.08.2012 19:53

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod Arekusandreu » 15.08.2012 15:32

Sećam se da je prošle godine na festivalu nauke bilo nešto na tu temu, prvo ti na ruku namazu neku tecnost (skroz bezbojnu), dakle, ruka ti izgleda potpuno isto, zatim stave vrh plasticnog nozica u neku drugu tecnost i kad dodirnu tvoju ruku, dolazi do neke reakcije pri kojoj se stvara neka crvena tecnost koja lici na krv...

A inace nasao sam na netu da krv mozes napraviti tako sto kombinujes 1/4 vode i 3/4 corn syrup (kukuruzni sirup :D), ali nisam siguran da li se to prodaje...
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod Video Majstor » 30.07.2013 9:10

najveći problem u tom videu je sirup od kukuruza. Mislim da to kod nas nigde ne može da se kupi. Inače u to umači pomfrit u McDonald restoranima u pripremama za pečenje. Dosta je gusto ali ne znam šta je to.
:read: Saznao sam nešto što može da pomogne:
- Sirup je po definiciji jako gusta tečnost u kojoj ima mnogo (bar 50%) šećera. Najjednostavniji sirup se dobija kad pomešate šećer i vodu u omjeru od 1:1 (jednako grama šećera i vode) pa do 4:1 (četiri puta više grama šećera). Sirup ćete najlakše napraviti ako zagrejete vodu da bi se šećer što lakše rastvorio.
- "Corn syrup" iako u prevodu znači "sirup od kukuruza" je u stvari mnogo češće naziv za "glukozni sirup" ali nazivaju ga kukuruzni jer obradom kukuruza dobijaju sastojke za ovaj sirup. Glukozni sirup je mnogo više sladak i mnogo višpe nalik običnim šećernim sirupima.
Dalje, glukozni sirup se zavisno od varijante ima od 10 do 90% udela glukoze u šećerima sirupa. Tako da je to slično kao veštački med (veštački med je onaj koji kupujete u prodavnicama i koji se nikada ne ušećeri/kristalizuje.).
- Glukoza se još naziva i dekstroza. Možete je kupiti u prodavnicama zdrave hrane i prodavnicama preprata za bodybuilding. Najčešće je u pakovanu od kilogram i košta oko 200-300 dinara. Samo malkice je skuplja od kuhinjskog šećera.

Koliko znam iz iskustva, dekstroza je dosta manje lepljiva od kuhinjskog šećera i moguće da je zbog toga prikladnija za pravljenje filmskih rekvizita.


Iz gore opisanog zaključujem da zamena za "corn syrup" može da se napravi ovako:
:mail1:
Pokušajte napraviti sirup mešanjem što veće količine dextroze/glukoze i što manje količine vruće vode. U šećer dodajte i malo običnog kuhinjskog šećera i malo nekog meda radi raznolikosti sastava.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod toniboro » 05.01.2014 18:04

Zanima me kako da primi i miris krvi?
:unknown:
toniboro
 

Re: Kako napraviti lazne stvari(staklo, sneg, krv...) za fil

Postod Igorbb2222 » 22.07.2014 11:56

Zasto se zezati sa svim tim bez potrebe.
Nadji pravo staklo i polupaj ga :)
Zak pravljenje lazne krvi koriste obicnu farbu pomesanu sa bebi puderom da bi bila gusca.
Deluje realno.

Za sneg, sacekas zimu. Nemamo mi para ili uslova da sve to odradimo kompijuterski kao sto bi moglo da se uradi.
Ponekad kad gledam filmove, nema vise krvi, eksplozija, sve nesto uradjeno lose kompijuterski.
Spasavanje redova Rajana i Perl harbur su nesto posebno i van klase.
Igorbb2222
 

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron