VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod draganmicko » 04.08.2012 18:31

Prvo da vas pohvalim kao najbolji sajt za video uputstva.
Procitao sam sve sa sajta i vecinu stvari na forumu i našao sam na desetine jako korisnih uputstva.Samo tako nastavite.

Koristio sam CyberLink PowerDirector 10 za "snimanje" (capture) sa VHS kasete (preko Philips usb 2.0 a/v convertera, model avg01).
Jedan od retkih programa koji moze lepo da uhvati ovaj analogni signal.
U podešavanjima sam izabrao MPEG 2 video DVD HQ.
Slika
Dobio sam dosta dobar snimak velicine 10,8GB.

Slika


Sada želim da ga kompresujem u Xvid da bi stao na jedan dvd.
Verovatno je to najbolje uraditi sa VirtualDubMod-om.
Imam nejasnoca oko dobijenja nove izlazne rezolucije.
Moram odseci (cropping) sa svake strane minimalno ovoliko (mogu i više ,ako treba)
levo X1 = 16
desno X2 = 16
gore Y1 = 2
dole Y2 = 10

Kako sa to uradim najbolje da bi ispao dobar snimak?
Naravno koristim dva prolaza i visok bitrate.
Dali da koristim 2000 Kbps ili veoma veliki 3000 Kbps?
Sa 3000 Kbps dobijam File size 4.21 GiB pa mogu da iseskam na 3-4 dela i tako snimim na DVD i svaki kucni plejer će moći da reprodukuje.

Filteri
1 Prvo deiterlace-Blend fields together(best)

E sada me interesuje savet dali za sledeći filter:

resize bilinear pa cropping iz ovog filtera (koju velicinu sada odabrati)
ili null transform pa cropping iz ovog filtera

ili odmah cropping iz deiterlace-Blend fields together(best)

Dali zadrzati u ovom slusaju 720x576 ili verovatno bolje samnjiti na 640x480

Bilo bi lepo da se napise malo detalnije uputstvo sa redosledom operacija.


Ja sam isprobao sve na malom uzorku od 1 minuta i svaka opcija je dobra ,ali neznam tacno koja je pravilna (najbolja).Po raznim forumima ima suprotnih uputstva.
Koristio sam aspect kalkulator za croping i nisam bas upotpunosti razumeo pa nebi bilo lose ako imate vremena da napisete kratko uputstvo za kalkulator samo za croping i rezoluciju ostalo je lako.


Znam da sam mogao da koristim nekompresovani snimak pri capture ,ali je onda bi izlazna velicina bila sigurno preko 100GB.
Probao sam sa malim uzorkom i na tv ili monitoru nisam video razliku između MPEG 2 i nekompresovanog snimka.

Posle kompresije dobio sam

General
Complete name : D:\FILMOVI\DVD i TEMP\!kasete\kaset 1.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format profile : OpenDML
File size : 4.21 GiB
Duration : 3h 4mn
Overall bit rate : 3 260 Kbps
Writing application : VirtualDubMod 1.5.10.3 | http://www.virtualdub-fr.org || (build 2550/release)
Writing library : VirtualDubMod build 2550/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Advanced Simple@L5
Format settings, BVOP : 2
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Muxing mode : Packed bitstream
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Duration : 3h 4mn
Bit rate : 2 995 Kbps
Width : 640 pixels
Height : 480 pixels
Display aspect ratio : 5:4
Original display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.390
Stream size : 3.87 GiB (92%)
Writing library : XviD 64

Audio
ID : 1
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : 2000
Duration : 3h 4mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 339 MiB (8%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 40 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 512 ms
Poslednji put menjao draganmicko dana 05.08.2012 14:36, izmenjena samo jedanput
draganmicko
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  20.11.2010 18:55

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod Ilidan » 05.08.2012 0:35

Pozdrav i dobrodošao. :)
Odmah da primetim da si odabrao da koristiš prilično star program (VirtualDubMod) za potrebe obrade i kompresije. Ja ti to ne bih preporučio. Bolje je da korsitiš VirtualDub i MPEG2/AC3 plugin da bi direkno učitao mpeg fajlove. Plugin-ove možeš naći ovde: http://home.comcast.net/~fcchandler/index.html

1. Što se tiče rezolucije, a pošto kropuješ, nema potrebe da je povećavaš na 720 jer nećeš ništa dobiti osim bespotrebno većeg fajla. Pošto ti nakon kropovanja širina dođe 688 (720-16-16) zadrži je a visinu postavi na 512. 688x512 je približno 4:3 i mod16 je (oba broja su deljiva sa 16) što je bitno kod Divx/Xvid kompresije. Ili odradi 640x480 kao što si planirao jer, kao što već rekoh, od 720 nemaš baš vajde.

2. Naravno, prvo ide deinterlace ali je bolje da koristiš Yadif koji imaš u VirtualDub-u jer je svakako bolji od Field Blend opcije u VDM. Field Blend stvara prilično "duhova" prilikom brzih pokreta na slici. Uostalom, probaj pa uporedi.

3. Imaš filter Nul Transform koji sam apslolutno ništa ne radi ali se može iskoristiti za kropovanje.

4. Bilinear je mutan filter. Koristi Bicubic ili Lanczos. Bitrejt koji planiraš da koristiš je dovoljno veliki da to podnese.

Opciono: Ako video ima previše šuma, grain-a i sličnih nepravilnosti možeš da iskoristiš MSU Denoiser Filter i malo pročistiš video pre kompresije. Filter ubaci nakon deinterlace ili nakon Null Transform a pre Resize.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod draganmicko » 06.08.2012 2:51

Hvala na odgovoru samo imam još par pod pitanja?

Programi
Koristio sam VirtualDubMod , jer sam primetio sa su veoma veliki broj DVD filmova pretvarani u Xvid sa VirtualDubMod-om.
Koristim najčešće još i VirtualDub i Media Coder koji su takođe odlični.
Šteta što se VirtualDubMod neunapređuje.
Sada ću koristiti VirtualDub.

Rezolucija
I ja sam mislio da malo smanjim rezoluciju posle kropovanja,ali nisam baš upotpunosti razumeo postupak.Ispravi me ako grešim.Biću preterano detaljan da bi ja i ostali shvatili tačan postupak.
Početna rezolucija mi je
720x576
Display aspect ratio je 4:3
Rezolucija označava dimenzije slike izražene brojem pixela po širini i brojem pixela po visini slike.
(720 (Širina) (od levo do desno=720) (od X1 do X2=720)
(576 (Visina) (od gore do dole=576) (od Y1 do Y2=576)

Kada bih isekao (cropping) sa svake strane minimalno koliko mi ustvari treba da isečem crne okvire isekao bih ovoliko
levo X1 = 16
desno X2 = 16
gore Y1 = 2
dole Y2 = 10
(Po širini bih zapravo trebao još malo da sečem (20+20),ali onda gubim mod 16)
(Po visini skoro da nema crnih okvira osim sto dole igra slika kao sa lošim trakingom.)

nebi bilo dobro , jer bih izgibio Display aspect ratio 4:3 i mod 16.

Treba da uradim ovako:

Po širini
16+16=32
720-16-16=688 dobio sam širinu koja je dobra ,jer je deljiva sa 16.
688/160=43
Usvajam širinu 688
(Dovde mi sve jasno i namerno sam odabrao po 16 sa svake strane da bih dobio 688 (mod 16))

Po visini
Dali treba da isečem (cropping) 64 po visini
zato što je Display aspect ratio 4:3
nova širina 688/4=172
172x3=516
ispada nova rezolucija kojoj je (Display aspect ratio 4:3) 688x516
ali 516 nije deljivo sa 16 (516/16=32,25)(nije mod 16)
najbliži broj deljiv sa 16 je 512 (512/16=32)(ovo je mod 16)
Znaci sečem 576-64=512
Usvajam visinu 512

Najbliža rezolucija koja je približno Display aspect ratio je 4:3 je
688x512 ona odstupa samo -0,78% od idealne rezolucije 4:3 i ima mod 16


Sada me interesuje kada treba da isečem kropujem (cropping)
Verovatno ovako:
Redosled filtera:
1. Deiterlace-Yadif - Keep top field...
2. Nul Transform i tu isečem kropujem (cropping)
3. Resize 640x480 (odličan Display aspect ratio 4:3 i mod 16) Lanczos ili Bicubic
Slika
-----------------------------------------
Pitanja
1.
Deiterlace naravno obavezno koristim.
a. Da li je dobro , ako kropujem samo u prvom filteru (1. Deiterlace),a ostala dva nekoristim?
b. Ili ako kropujem samo u trećem (3.Resize 640x480) ,a drugi nekoristim (2. Nul Transform)?
c. Verovatno treći (3. Resize 640x480) i nemoram da koristim.Pretpostavljam da što više filtera koristim duže vremena traje konverzovanje (kompresovanje).
d. Mogao bih da koristim i 688x528 koja odstupa -2,27%?
e. Kada si rekao odradi 640x480 pretpostavljam Resize na 640x480 , a ne da sečem kropujem do te rezolucije?
f. Koji je najbolji redosled filtera?
g. Predpostavljam da nema veze ,ako sečem dole više ,a manje gore?Važno je samo mod 16
------------------------------------------------------------------
Ilidan je napisao:
Opciono: Ako video ima previše šuma, grain-a i sličnih nepravilnosti možeš da iskoristiš MSU Denoiser Filter i malo pročistiš video pre kompresije. Filter ubaci nakon deinterlace ili nakon Null Transform a pre Resize.

h. Kako znaš da li video ima previše šuma, grain-a i sličnih nepravilnosti?
Sam proceniš (odokativno) ili koristiš neki program ili neki Filter za VirtualDub.
Ima ih ovde dosta ,a pri dnu stranice ima 5 Analysis( koji Analyze motion, noise and other features of your video).
http://www.infognition.com/VirtualDubFilters/
------------------------------------------------------------------
Ilidan je napisao: Bilinear je mutan filter. Koristi Bicubic ili Lanczos.


i. Pošto smanjujem rezoluciju onda je valjda Bilinear dobar?

Bilinear
Za smanjivanje slike ovaj filter je u većini slučajeva najbolji izbor.
Pri uvećavanju, ovaj filter najviše zamućuje sliku pa nije dobar.
Za kompresiju sa veoma malim bitrateom (na primer kod videa namenjenog za internet) bilinear metoda pomaže da postignete što jaču kompresiju.
U slučajevima videa sa jako mnogo šuma i prljavštine, ovaj filter ponekad daje najprihvatljiviji rezultat jer njegovo blago zamućivanje smekšava nepoželjne pojave sa slike pa slika može biti prijatnija za gledanje.
Bicubic
Bicubic filter je precizniji od bilinear filtra i pruža detaljniju sliku. Za uvećavanje dimenzija obično daje lepši rezultat od bilinear filtra.
U većini slučajeva ovo je dobar filter za uvećavanje jer pruža dobar balans između preciznosti i zamućivanja.
Na slici smanjenoj sa ovom metodom se obično ne primećuje razlika u odnosu na bilinear.
Lanczos (Lanczos3)
Lanczos je je još precizniji od bicubic metode. Sa njim se obično dobija lepša i oštrija slika.
Ponekad, može dati lošiji rezultat ukoliko slika sadrži dosta "prljavštine" jer i takve detalje čini preciznijom.
Ovaj filter je obično najbolji uz kompresiju sa većim bitrateom (veći kvalitet - slabija kompresija).
Pri kompresiji sa veoma malim bitrateom ova metoda može biti loša jer je enkoderu teže da postigne snažnu kompresiju sa detaljnom slikom. Tada dolazi do nepoželjnih pojava kao što je na primer ringing.
--------------------------------------------
Hvala unapred
draganmicko
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  20.11.2010 18:55

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod Ilidan » 06.08.2012 18:08

Imaš jednu malu grešku u polaznim pretpostavkama. Rezolucija 640x480 koju pokušavaš da dobiješ nije Display Aspect Ratio (DAR) već Source Aspect Ratio ili Storage Aspect Ratio (SAR).

Tvoj video je 720x576 anamorphic i DAR je 4:3. To znači da je rezolucija za prikaz 768x576.
Matematika:
576 x DAR = 576 x 4/3 = 768

Odavde sledi da je PAR (Pixel Aspect Ratio) 16:15.
Matematika:
PAR = DAR : SAR = 4/3 :720/576 = 16/15

PAR se ne menja kada kropuješ, ostaje isti. Jedino Resize može da promeni PAR. Kropovanje, međutim menja SAR a samim tim i DAR.

Nakon kropovanja imaš 688x512. To je novi SAR. PAR već imamo (16/15) pa nam treba novi DAR koji je takođe promenjen. Novi DAR nam treba da bi izbegli deformisanje slike.
DAR = SAR x PAR = 688/512 x 16/15 = 43/30

Pošto želiš kockaste piksele potrebno je da odradimo Resize i promenimo oblik piksela iz 16/15 u 1/1.

Ako zadržiš visinu od 512, širina slike će biti 512 * 43/30 = 733,86

Najbliži mod16 je 736 pa možeš da odradiš Resize na 736x512.

Ili, ako zadržiš širinu od 688, visina će biti 688 : 43/30 = 480

480 je mod16, kao i 688 pa najpreciznije odraditi resize na 688x480.

Pošto 736x512 izlazi van okvira SD rezolucije ostaje ti 688x480.

Imaš i varijantu da izostaviš Resize ako si kropovanjem dobio mod16 i u enkoderu postaviš PAR na 16:15 u nadi da svi plejeri na koje misliš da puštaš taj video mogu da pročitaju PAR.


b. Null Transform ne procesuira video pa nema nikakvih usporenja.

f. Što se redosleda filtera tiče, generalno gledano:
- deinterlace
- deblock
- denoise
- crop
- resize
- brightness/contrast/color ect.

g. Nije bitno kako kropuješ. Ne mora da bude ni mod16 jer većina enkodera podržava bar mod4.
Mod16 je najbolji za enkodere jer tada su najefikasniji. Ako video nije mod16 enkoderi interno dodaju piksele da bi postigli mod16 što u maloj meri umanjuje efikasnost enkodera. Ali nije to ništa vidljivo i naročito bitno, gubitak je možda 1-3% u zavisnosti koliko enkoder mora da dodaje. Na višem bitrejtu taj gubitak efikasnosti se ne primećuje.

h. Procenjuješ gledanjem. Da li ti odgovara to što vidiš ili ne. Evo uporednog prikaza slike snimnjene TV karticom i filtrirane Neat Video filterom. Meni više odgovara filtrirana.
[Slika

Edit:
Sad vidim da si odradio overcrop da bi dobio visinu od 512 i da bi, na osnovu tvojih potreba visina bila 564.
Nove vrednosti bi bile:
PAR = 16/15
SAR = 688/564
DAR = SAR x PAR = 688/564 x 16/15 = 2752/2115 ili približno 43/33

Da bi dobio kockaste piksele treba da odradiš Crop kao što si naveo (po 16 sa obe strane, 2 gore i 10 dole) i Resize na 688x528 (688 : 43/33). To je ujedno i mod16 rezolucija.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod draganmicko » 06.08.2012 21:17

Hvala na detaljnom odgovoru. :)
Predpostavio sam da grešim ,ali sam čitao druga upustva gde je tako objašnjeno.Dobro je što sam pitao i nisam bezveze konvertovao desetak kaseta.
Ovako obnjašnjeno odgovara uputstvima sa vašeg sajta.
http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija

Kada su pikseli kockasti (Square Pixels (PAR=1:1)) sve je mnogo jednostavnije za računanje i na više foruma sam nalazio objašnjenja oko resize , ali nisu nista pisali o PAR (Pixel Aspect Ratio).
Verovatno im je bilo lakše da objasne , jer kod Square Pixelsla je i SAR (Storage Aspect Ratio) i DAR (Display Aspect Ratio) uvek isti (jednak).


Aspect kalkulator predlaže rezoluciju 640X488 koja odstupa 0,10% ,ali ću ipak zadržati 688x480 jer i ona odstupa samo -0,23%.
evo link do kalkulatora
http://aspect.fre3.com/screenshots.html

Nadam se da će Video mastor uskoro postaviti svoj VideoMajstor.com DivX Kalkulator :) u online verziji sa još boljim i brojnijim mogućnostima od aspect kalkulatora. :clapping:

Samo jedno pitanje
g. Dali mogu da kropujem onoliko koliko mi je stvarno potrebno?
naprimer
početna rezolucija 720x576 4:3 ili 1.33:1
krompujem
levo X1 = 16
desno X2 = 16
gore Y1 = 4
dole Y2 = 12
dobijam novi SAR
688x560 (odstupanje od 4:3 je 7,85%)
zadržao sam mod 16
novi DAR treba mi kada radim resize
1,31:1
Biram rezoluciju
Ako hoću da zadržim širinu 688 onda rezolucija 688x528
(odstupanje 0,53% od 1,31:1 ili 2,27% od 4:3)
Aspect kalkulator savetuje
624x480 (odstupanje 0.76% od 1,31:1 ili 2,5% od 4:3)
Da li ću ovakvim podešavanjima puno izobličiti sliku?
Kasete koje koristim su vhs sa kućnim snimcima.Nikakav poseban kvalitet snimka.
Imam "obične" televizore 4:3 i njih koristim za gledanje.
O kupovinih novih još nerazmišljam dok digitalna televizija neradi barem 1-2 godine i trgovci najzad nabave "prave" televizore za naš digitalni standard (i spuste cene hehehe).
Poslednji put menjao draganmicko dana 06.08.2012 22:13, izmenjena samo jedanput
draganmicko
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  20.11.2010 18:55

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod Ilidan » 06.08.2012 22:12

Nećeš izobličiti sliku bez obzira koju god od te dve rezolucije da odabereš. Obično se toleriše greška koja ne prelazi 2% a u tvom slučaju obe su manje od 1%.
Ja bih odabrao veću rezoluciju jer si napomenuo da ćeš koristiti veći bitrejt. Takođe, resizer ne mora da skalira širinu slike pošto se 688 dobija samo kropovanjem pa se i tu malo čuva kvalitet.

Zaboravih dve stvari:
1. Možeš da kropuješ koliko god želiš. Osim toga, mod16 je bitan tek na kraju, nakon što odradiš resize. Nakon kropovanja može da bude i mod4, nije bitno.
2. 720x576 je 5:4. tj. 1,25.

P.S. Nije bitno odstupanje od počentog DAR-a jer on ne važi nakon kropovanja.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod draganmicko » 06.08.2012 22:34

Sada nisam siguran za one procente odstupanja koje sam naveo.Možda ponovo grešim
Ja sam koristio ovako
Kada u aspect kalkukator unesem MPEG Video on automaski unese rezoluciju 720x567 i pod source a/r unese 4:3
Slika

Kada krimpijem u aspect kalkulatoru ispadne ovako
Slika

Koju mi rezoluciju savetuješ pri ovom krimpovanju?
Slika

Slika

Može li uopšte da se koristi aspect kalkukator u ovom slučaju kada je PAR 16/15
draganmicko
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  20.11.2010 18:55

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod Ilidan » 07.08.2012 9:37

Može da se koristi kalkulator jer je pravilno detektovao da je ulazna rezolucija 720x576 (5:4) i da je DAR 4:3. Iz toga sledi da je PAR 16:15. Čak i da nije automatski detektovao DAR kako treba ti to možeš ručno da podesiš (prva slika, gde si napisao "ovo je podešeno na AUTO"). NB: Nešto gledam Help file za Aspect. Za svaki slučaj, unesi ručno DAR.

Nakon odsecanja viška kalkulator pokazuje da je novi DAR je 1,31 što i jeste.

Rezolucije koje ti nudi kalkulator i njihova odstupanja od nove DAR vrednosti su tačne ali je na tebi da odabereš koju ćeš da koristiš. Nije bitno šta kalkulator preporučuje. One koje imaju zeleni kružić ispred sebe označavaju da je greška u DAR-u manja od 1% pa odaberi bilo koju vrednost.

Kao što sam već naveo, ja bih odabrao 688 jer ne moram da radim horizontalni resize pošto se ta vrednost dobija nakon odsecanja crnih traka sa strane.

Još jedna stvar. U kalkulatoru čekiraj opcije Filter extreme values i Filter double values. Nema potrebe da ti prikazuje i ono što ti ne treba.

P.S. Sama slika nije loša. Ali ipak probaj MSU Denoiser i vidi kako će to da ispadne.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod draganmicko » 07.08.2012 14:10

Hvala puno na savetima , puno si mi pomogao i sada je dosta stvari jasnije.
Noćas sam konvertovao jednu kasetu i ispalo je odlično po tvojim savetima.
Dobio sam
Slika

Danas ću probati na malim uzorcima da ubacim Denoising filters (MSU Denoiser),a mogu da probam i Neat Video vidim da je dosta dobar.
Ilidan je napisao:Još jedna stvar. U kalkulatoru čekiraj opcije Filter extreme values i Filter double values. Nema potrebe da ti prikazuje i ono što ti ne treba.

Namerno sam odčekirao sve opcije da bi se videle sve rezolucije , jer te nisam razumeo dobro u prethodnom postu kada si rekao da bi ti koristio veću rezoluciju,ti si mislio na veću od moje dve koje sam izračunavao (688x528 i 688x528), a ja sam pomislio da sada trebam još neku veću od 688x528.

Samo još jedno pitanje da znam za ubuduće kada koristim druge rezolucije
Na ovom sajtu je lepo objašnjeno
http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija
Da li je bitno ako aspect ratio slike malo odstupa od idealnog?
Ako odstupa manje od 2% to je čest slučaj i nije toliko važno. Jednostavno je teško pronaći rezoluciju koja se idealno poklapa sa aspect ratiom. Gledaoci skoro nikada ne mogu primetiti tako malo ostupanje.
Koje je moje stvarno odstupanje?
Slika
Slika
Slika

Kod aspect kalkulatora mi je jasno.
Mislim da znam odgovor,ali nisam siguran pa bolje da pitam,jer vidim da ti odlično poznaješ ovu temu i lepo objašnjavaš. :good: :hi:
draganmicko
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  20.11.2010 18:55

Re: VirtualDubMod - cropping - resize - filters

Postod Ilidan » 07.08.2012 15:49

Da, mislio sam na veću rezoluciju od dve ponuđene. Inače, na linku ka ovom sajtu koji si ostavio stoji i objašnjenje zašto treba birati veću rezoluciju ako već bitrejt dozvoljava. Ukratko, slika će biti jasnija, oštrija i imaće više detalja. Ali ovo ne znači da treba birati rezoluciju veću od izvorne jer povećanje rezolucije preko izvorne ne povećava broj prisutnih detalja.

Kropovanje menja DAR. Aspect to uzima u obzir za razliku od VideoMajstor kalkulatora. Greška u odnosu na originalni DAR je ono što ti pokazuje Aspect - 0,53%. Tačnije, 0,57% pošto je novi DAR 688:525 ili 1,31047619 ali Aspect zaokružuje na dve decimale.
Matematika:
(528:525-1)*100=0,571428571%.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron