Sony Vegas Pro 11

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Ilidan » 07.07.2012 22:27

Nikad nisam koristio Sony Vegas pa ti ne mogu pomoći što se tiče podešavanja ali ipak...
Nemoj da podešavaš prioritet procesa na Realtime. Realtime je zadužen isključivo za vitalne sistemske procese. Ako SV optereti procesor do maksimuma može ceo kompjuter da ti blokira i da ti višečasovni rad propadne.
Takođe, koliko će slobodnih procesorskih resursa da iskorisi neki proces uopšte ne zavisi od njegovog prioriteta. Pomenuo si Handbrake. Odličan primer. Pokreni kompresiju u Handbrake i stavi njegov prioritet na Low. Videćeš da će iskorišćenje slobodnih procesorskih resursa biti isto. Obrati pažnju da pominjem slobodne resurse. Povećanje prioriteta će imati efekte samo ako proces već koristi sve slobodne resurse jer će na ovaj način moći da koristi i resurse koji bi neki drugi procesi koristili.
Ako kojim slučajem SV podržava VFW kodeke mogao bi da instaliraš x264VFW kodek. Od je odlično multitridovan (kao i x264 CLI, Handbrake itd.). Namesti da ti SV koristi ovaj enkoder i vidi da li će zauzeće procesora skočiti. Ako sa njim dobiješ maksimalno zauzeće procesora problem je verovatno u enkoderu koji koristiš. U suprotnom, traži problem u drugim podešavanjima SV. Menjaj broj tridova, iskljči/uključi hardversku akceleraciju, možda ti je dekoder single-threaded itd.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Video Majstor » 08.07.2012 17:39

Kodeci?

Nemam nikakav zaseban kodek ili kodek pack instaliran na toj masini. Sad, bice da je do toga, zar ne? KM Player je instaliran i on nosi neke kodeke. Imam jos portabl VLC player, difoltni Windows Media Player i QuickTime.
Vegas koristi samo svoje interne (ugrađene u njega) codece tako da to najverovatnije nema veze sa tim.

Jos jednom, cudim se zasto ne ide na 100 % jer na to ide cak i Handbrake.
E pa Handbrake koristi x264 enkoder koji iskorišćava koliko hoćeš jezgri A on nije ugrađšen u Vegas. Pitanje je sada koji od Vegas-ovih enkodera uopšte može da iskoristi procesor do kraja.

U pitanju je samo proba na samo jednom "golom" klipu bez efekata a taj skok se desava jer sam namerno na jednom kratkom delu podesio da se brzina reprodukcije brzo maksimalno poveca i odmah potom smanji na normalu. Ne znam zasto ipak ne koristi 100 %.
Pa u praksi ćeš verovatno koristiti složenije projekte i kod njih će radi složenosti ipak biti više iskorišćen procesor. ...tako da razlika između brzine koju sada imaš i neke maksimalne u praksi ne bi trebala da je velike.
reči utehe :)

podesen da koristi GPU
E sad pitanje je koje i koliko podržava pojedine grafičke kartice ova opcija.
Na primer prvi put kada sam se sreo sa GPU enkoderom on je koristio samo GPU i dva jezgra tako da je tokom enkodiranja opterećenje bilo samo 50% na mojem procesoru (sa 4 jezgre). Moguće je da se nešto slično dešava i kod tebe sada. Dakle, možda tvoja grafička kartica nije nešto podržana pa je koristi samo na primitivan način...

Probaj da isključiš tu opciju pa probaj da vidiš da li ima razlike.

Ako kojim slučajem SV podržava VFW kodeke mogao bi da instaliraš x264VFW kodek. Od je odlično multitridovan (kao i x264 CLI, Handbrake itd.). Namesti da ti SV koristi ovaj enkoder i vidi da li će zauzeće procesora skočiti. Ako sa njim dobiješ maksimalno zauzeće procesora problem je verovatno u enkoderu koji koristiš.
Sony vegas ne podržava VFW codece. Ako iazbereš AVI bude ponuđeno samo uncompresed i nekoliko DV preseta...

(Zanimljivo je da je Corel VideoStudio Pro, iako je amaterski, jedan od retkih programa za montažu koji podržavaju VFW codece...)

traži problem u drugim podešavanjima SV. Menjaj broj tridova, iskljči/uključi hardversku akceleraciju, možda ti je dekoder single-threaded itd.
Baš to. Probaj da menjaš svaku od opcija koju si pomenuo pa onda isprobavanje...

Nikad nisam koristio Sony Vegas pa ti ne mogu pomoći što se tiče podešavanja ali ipak...
Nemoj da podešavaš prioritet procesa na Realtime. Realtime je zadužen isključivo za vitalne sistemske procese. Ako SV optereti procesor do maksimuma može ceo kompjuter da ti blokira i da ti višečasovni rad propadne.
Takođe, koliko će slobodnih procesorskih resursa da iskorisi neki proces uopšte ne zavisi od njegovog prioriteta. Pomenuo si Handbrake. Odličan primer. Pokreni kompresiju u Handbrake i stavi njegov prioritet na Low. Videćeš da će iskorišćenje slobodnih procesorskih resursa biti isto. Obrati pažnju da pominjem slobodne resurse. Povećanje prioriteta će imati efekte samo ako proces već koristi sve slobodne resurse jer će na ovaj način moći da koristi i resurse koji bi neki drugi procesi koristili.
U praksi nije tako jednostavno. Čak i kada ima mnogo slobodnih resursa jedan proces može poprilično da prikoči druge procese...

Ali slažem se da ne treba koristiti Realtime jer ne može biti značajne razlike u odnosu na High.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod felino » 08.07.2012 19:13

Hvala na savetima obojici! :hi: Probacu svasta pa ako dodjem do neceg pametnog, postavicu to ovde. Sto se ovoga tice:
Video Majstor je napisao:...Vegas koristi samo svoje interne (ugrađene u njega) codece tako da to najverovatnije nema veze sa tim.

...Sony vegas ne podržava VFW codece. Ako iazbereš AVI bude ponuđeno samo uncompresed i nekoliko DV preseta...


Kada sam se igrao sa Vegasom 6 ili bese 7, mogao sam da izaberem eksterne kodeke. Cini mi se da sam pod bilo kojim presetom za AVI, kada odem na podesavanje preseta, na mestu gde se bira enkoder, mogao da odaberem nesto cega nije bilo pre instalacije DiVX paketa. Sta je to nesto bilo... :unknown:

+

Primetio sam i da je zauzece procesora veliko na prostoj reprodukciji klipa AVCHD Full HD 24 Mbps, bez iakkvih efekata ili bilo cega, "kanal soliran", video preview prozorcic smanjen do velicine dve postanske marke (22" monitor), od cetiri moguce postavke kvaliteta pregleda podeseno na najnizu (u okviru nje na auto) tj. Draft i opet mi procesor radi na 30 i nesto %. Deluje mi malo previse za obican playback, zar ne? Na visim postavkama kvaliteta pregleda ide i vise, sve do 80 i nesto %. Kada zatvorim video preview prozor, i samo ide playback (koji se naravno sada nigde i ne vidi) onda prakticno i nema zauzeca procesora tj. 2 %.

(Vegas Pro 11 64 bita na Win 7 64 bita, 16 GB RAM AMD Phenom II X4 965, Vegas podrzava GPU rendering na kartici - neka nVidia GForce GT 220 - jer ga u suprotnom ne bi ni prepoznao, aero interfejs iskljucen itd)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Bozidar » 30.10.2012 21:34

Imam jedno pitanje. Je li najbolje rendovat video u formatu u kojem i jeste. Kad otvorim novi projekat koristim opciju u kojem vegas sam podesi paremetre po videu kojeg izaberem. Posto je u pitanju mpeg2 (720x576; 25 f/s) kad ga rendujem radim to takodje u mpeg2 i koristim DVD Architect PAL Widesccreen video stream. Ovo pitam jer kad pocne rendovanje prikaz u video priview filma koji se renduje, odma se smanji i pitam se da li tako izgubi na rezoluciji ili necemu. Kako je najbolje rendovat ovaj video. Hvala lijepo
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod felino » 07.11.2012 17:26

Da malo odgovorim sam sebi a mozda i ostalima bude korisno.

Vegas ima problem, muci se sa dekodiranjem AVCHD formata (iz licnog iskustva a i sa foruma) i u tom pogledu Premiere je bolji.

Dok u Vegasu obican crossfade (pretapanje) u trajanju od jedne sekunde na dva AVCHD full HD klipa, bez ikakvih dodatih efekata zastajkuje, isto to u Premieru radi OK. Podrazumeva se da je u pitanju ista masina, ista podesavanja itd.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
Prethodni

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju

cron