PC konfiguracija za video montazu

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

PC konfiguracija za video montazu

Postod dannyd » 15.03.2011 22:52

Potrebna mi je pomoc za izbor konfiguracije za video montazu, za komforan rad sa hd materijalom. Posto ce firma ovo kupovat, treba mi neki spisak koji bi im ponudio pa da oni odluce...Posto je novi kompjuter u pitanju, koji treba da radi dosta godina dobro, moze doc u obzir bilo koja komponenta bez obzira na cijenu, koja se moze nac kod nas (Crna Gora, Srbija).
dannyd
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  04.10.2010 16:49

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod Video Majstor » 16.03.2011 17:08

Nakpre ću ti napisati uopštena a kasnije onda ću dodati konkretne modele koje pronadjem...


- Procesor iz serije Intel Core i7 - i vise nego dovoljno snazan a uz to je 8-jezgreni (sto ce dati vise koristi u biuducnosti nego sada) tako da je odlicn izbor za kompjuter koji treba da vas sluzi dosta godina.

- Matična ploča: Neka od odgovarajućih za Core i7 i za trokanalnu memoriju. Obavezno neka od novijih koja izmedju ostalog ima dva USB 3.0 konektora (koji će biti vazni u buducnosti).

Ja licno preferiram GIOGABYTE maticene ploce jer imaju stvarno user-friendly moggucnosti kao na primer Dual Bios za sigurnu nadogradnju BIOS-a. Ugradjen sistem backupa u samu plocu. Na primer ostavite 15GB prostora na kraju hard diska neparticionisano. Zatim instalirate windows i najvaznije programe i podesite kako treba da radi. Napravite backup pomocu maticne ploce i kasnije kada budete morali ponovo instalirati windows samo vratite tu backup kopiju...
Takodje GIGABYTE nude vrlo jednostavan i jasne specifikacije njihovih modela tako da je jako lako snaci se na njihovom sajtu i odluciti se za pojedini model.

- Memorija: Uz Intel Core i7 idealno je trokanalnih 6 GB rama, znači 3 identična modula po 2 GB.
Ili ako treba jače onda 3x4 GB pa da bude čak 12 GB rama... ali ta nadogradnja može i kasnije da se obavi.

- Grafička kartica sa podrškom za DirectX 11 ali ne mora biti previše snažna... - recimo Radeon HD 5670 (cena je oko 120 evra) a verovatno može i slabija iz serija Radeon 5000. Obavezno da grafička kartica ima najmnje jedan HDMI izlaz.

- Hard disk: to sami morate videti i odluciti koliko vam gigabajta treba... U principu najbolje je imati jedan brzi (i skuplji) primarni hard disk za windows i najvaznije programe i jos jedan jeftiniji (i sporiji) velikog kapaciteta za skladistenje materijala koji vam ne treba cesto... Ali sve hard diskove mozete kasnije zameniti ili dodati jos.

Za ovaj brzi primarni hard disk odlican izbor su iz serije Western Digital Caviar BLACK. A za sporije hard diskove velikog kapaciteta odgovarajuci su Western Digital Caviar GREEN.

- Za glavni hard disk dolazi u obzir i SSD disk - SSD su posebne zamene za hard diskove viskokih performansi ali su dosta skuplji i dosta manjeg kapaciteta od hard diskova. Kapacite ta su najcesce samo 40 do 80 GB i na njih se instalira windows i najvazniji programi koje najcesce koristite. Tako se ppoostize da ucitavanje windowsa i vaznih programa bude veoma brzo. INace nisu neophodno ali ako vam stvarno nije vazno koliko ce kompjuter kostati onda se moze i o tome razmisliti.
Znam za jedan model od 60GB kojeg preporucuje jedan poznati PC casopis pa javite ako vas i toi zanima da bas probnadjem naziv modela.

- Postoje i specijalizovane kartice za video montazere ali one se uvek naknadno ugradjuju i posebno nabavljaju tako da je to posebna prica. Za pocetak mislim da vam ne treba. A kada zatreba mozete je nabaviti.

- I obavezno pogledaj nase vodiče za kupovinu hardvera:
"Kompjuter za video" http://www.videomajstor.com/hardver-kompjuter
i
"Vodič za kupovinu monitora" http://www.videomajstor.com/hardver-monitor

Ti vodiči su napisani sa ciljem da korisnici odaberu pravu stvar a da ujedno prodju i sto jeftinije. Posto vi kazete da cene nisu vazne onda naravno i preporuke se malo razlikuju.
Inace pomenute vodice moram da osvezim nekim jos novijim podacima koje imam...

Bice jos od mene u ovoj temi. Za sada toliko. Umorio sam se od pisanja :mail1: :)


p.s.
Radi usporedbe sve je ovo jos snaznije od mojeg racunara a kod mene sve glatko radi sa HD videom u Vegasu...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod dannyd » 17.03.2011 0:59

Hvala na odgovoru.

Sto se tice hard diskova citao sam da diskovi treba da budu u raid-u, ovi na kojima se nalazi sirovi materijal, kada je hd materijal u pitanju, e sad koji raid...Ima mnogo objasnjenja o diskovima u video montazi, koje sam nalazio po nekim forumima, koje nisam bas sasvim shvatio...

Za montazu ce se koristit najvjerovatnije Premiere cs5, koji ima opciju (tek je u ovoj sadasnjoj verziji predstavljena) mercury playback engine, koja omogucava da se rade efekti bez renderovanja, znaci hd materijal na timeline-u, sa nekoliko efekata, se pusta u play u real time-u.
Vidio sam da se pominje izmedju ostalih ova geforce gtx 470, kao najjeftinija sa spiska kartica koje podrzavaju ovu opciju, pa sam mislio ako neko ima vec iskustva sa njom ili nekom slicnom, kao i sa ovim playback engine-om...Neke druge kartice koje se pominju su preskupe, quadro 5000, quadro 4000...
dannyd
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  04.10.2010 16:49

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod Video Majstor » 17.03.2011 16:49

Sto se tice hard diskova citao sam da diskovi treba da budu u raid-u, ovi na kojima se nalazi sirovi materijal, kada je hd materijal u pitanju, e sad koji raid...Ima mnogo objasnjenja o diskovima u video montazi, koje sam nalazio po nekim forumima, koje nisam bas sasvim shvatio...

Pa ovako. Neke profesionalne kamere snimaju praktično u nekompresovanom formatui da bi kvalitet snimka ostao neizmenjen. Takav video je ujedno zauzima jako mnogo gigabajta i traži veoma veliku brzinu (veliki protok podataka) medijuma za real-time zapisivanje i citanje. U tom smislu je za te namene potrebno imati hard diskove spojene u Raid polja kod kojih se sabiraju brzine vise harddiskova. Ne znam na pamet kako se naziva to raid polje ali mogu saznati ako treba. Nje problem.

Da li ce stvarno ta firma koristiti takve kamere?

Sve dok se radi o nekompresovanom materijalu na primer popularnom AVCHD formatu kamera to nije neophodno.

U svakom slucaju ako vam treba Raid nije ni to problem. Moderne maticne ploce vec imaju podrsku za Raid, trebaju vam samo dva identicna hard diska i da podesite u BIOS-u i to je sve.

Za montazu ce se koristit najvjerovatnije Premiere cs5, koji ima opciju (tek je u ovoj sadasnjoj verziji predstavljena) mercury playback engine, koja omogucava da se rade efekti bez renderovanja, znaci hd materijal na timeline-u, sa nekoliko efekata, se pusta u play u real time-u.
Vidio sam da se pominje izmedju ostalih ova geforce gtx 470, kao najjeftinija sa spiska kartica koje podrzavaju ovu opciju, pa sam mislio ako neko ima vec iskustva sa njom ili nekom slicnom, kao i sa ovim playback engine-om...Neke druge kartice koje se pominju su preskupe, quadro 5000, quadro 4000...

Nešto od tih mogućnosti će pružiti DirectX 11 kada počnu profesionalni programi da koriste njihove mogućnosti. Radi toga preporučujem tek grafičku karticu sa podrškom za DirectX 11.

A za sada ubrzanje renderovanja se može uz specijalizovane Video Editing kartice. Medjutim te kartice se kupuju ugradjuju i zamenjuju naknadno. Ne prodaju se u obicnim radnjama za racunrae. Tako da je to na neki nacin odvojena prica. Trenutno ne znam mnogo o tim karticama ali imam odavno u planu da napravim jedan vodic na sajtu bas o tim profesionalnim karticama. Nije prioritet jer malo ljudi se za to interesuje ali bice s vremenom. Pokusavam stupiti u kontakt s nekim ko o tome zna mnogo pa da dobijem jos informacija o tim karticama...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod tatamata » 12.06.2012 20:03

mp asrock970extreme4 k10, amd 970+ sb950, s.am3+ 3xpci-e,5xsata
process fx4100box-x4 cpu fx-4100,3.6ghz, l2 2x2mb
ram transcend ddr3 4gb 1600mhz
tma1708: grafika gainward pci-e 1024 gddr5 geforce gt440
tma1708: napajanje bluberry power suplay atx 560 12cm fan

šta kažete za ovo? namena je kućna hobi obrada porodičnih snimaka. Budžet do 400 E.

hvala unapred
tatamata
 

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod Video Majstor » 14.06.2012 23:13

Pa pre svega za kućne potrebe i porodične snimke, mislim da je svaki kompjuter dobar. Nije neophodno da računar baš namenite za obradu videa.

Prokomentarisaću onako uopšteno: :gamer2:

Procesor AMD FX-4100 košta oko 100 evra što je dosta razumna cena za kompjuter od 400 evra.

Matična Ploča takođe oko 100 evra što je možda malo i previše za kompjuter od 400 evra ali koliko vidim da ima jako dobre performanse. Nećete se žaiti na nju sigurno ali možete umesto nje uzeti neku jeftiniju a taj novac recimo preusmeriti u neku skuplju grafičku (pa da dobijete bolje performanse za igre.).
http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme4/

ram transcend ddr3 4gb 1600mhz - Nadam se da je to Dual channel kit (dva modual po 2GB). Dobro je što je kvalitetna i brza memorija ali mislim da će ona zapravo da radi na 800 MHz jer će biti u dual channel modu. 1600 Mhz se mislim dostiže samo u četverokanalnom modu.

Gainward GeForce® GT440 1024MB GDDR5 - Dobra grafička za malo više od 100 evra što je skladno za kompjuter od 400 evra. Ima 1GB GDDR5 rama i dobar izbor konektora (HDMI, DVI i VGA) pa je dosta univerzalna. Odličan izbor za kućni univerzalni kompjuter.
http://www.gainward.com/main/vgapro.php?id=465&lang=en

Zaključak: Veoma univerzalan kompjuter i dosta skladno odabrane komponente. Znači nije najbolji kompjuter za igre od 400 evra i nije najbolji kompjuter za recimo video kompresiju za 400 evra nego je recimo zlatna sredina. Nema nekih zamerki. Sve je dosta kvalitetno pa bi trebao jako dugo da vas služi.
:good:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod MN multimedia studio » 25.06.2012 15:43

procesor: AMD FX-6100 3.3GHz 8M
gaficka: MSI Radeon HD 6850 1GB GDDR5 R6850-PM2D1GD5/OC
kuciste: COOLER MASTER Elite 431 RC-431K-KWP500 500W
memoija: MUSHKIN 12GB (3x4GB) 1600MHz DDR3 999002
muzicka: Creative Audigy SE 7.1
hard disk: WESTERN DIGITAL Scorpio WD3200BEKT 320GB 7k 16MB SATA300
ploca: ASUS M5A97 Pro
Kuler: COOLER MASTER

Da li sa ovom konfiguracijom moga da radim malo zahtevnije projekte....
MN multimedia studio
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  25.06.2012 15:38

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod Video Majstor » 26.06.2012 0:32

Dobrodošao! :drinks:

Ne znam da li već poseduješ taj računar ili planiraš da kupiš? Pitam radi toga da li da prokomentarišemo te komponente u stilu "da li ostaviti tako ili nešto menjati" ili onako generalno...

Ukoliko već poseduješ taj računar, slobodno se upusti u montažu. Nemoj da čekaš ni na kakav bolji. Razlika može biti u pojednim momentima gde ćeš čekati na neko učitavanje ili čekati malo duže da se obavi neki proces... ali tvoja montažerska veština će biti ista i krajnji proizvod će biti isti.

WESTERN DIGITAL Scorpio WD3200BEKT 320GB 7k 16MB SATA300
Da li je to laptop?
Scorpio hard diskovi su za laptopove. A gore si pomenuio kućište pa ne bih rekao da je laptop ?!

Ukoliko nije laptop, umesto tog scorpia stavi na spisak neki Western Digital 500GB Caviar Blue model koji ima istu cenu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod MN multimedia studio » 26.06.2012 11:27

Jos uvek ne posedujem, nego hteo bih da kupim pa reko da vidim da li da ostane ovako ili nesto promeniti..... Bavim se montazom i obradom slika malo vise od godinu dana, pa planiram da uzmem jaci komp.... Za hard disk sad sam vido da sam napravio gresku, hvala na ispravci....
Imam jos jedno pitanje.... Da li je bolje uzeti dva wide monitora ili obicna kockasta.....

I da.... Sve pohvale za sajt, dosta mi je pomogao kad sam poceo..... Veliki pozdrav.....
MN multimedia studio
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  25.06.2012 15:38

Re: PC konfiguracija za video montazu

Postod Video Majstor » 27.06.2012 3:03

Prokomentarisaću jedno po jedno:

procesor: AMD FX-6100 3.3GHz 8M
Nije loš. 6 jezgri po 3.3 GHz. Mislim da je odličan za taj novac. Eventualno možeš razmotriti jeftiniju grafičku a neki još snažniji procesor.

Ono što nisam siguran (jer ne znam mnogo o AMD procesorima), je da li on podržava trokanalanu memoriju ili samo dual channel?!

memoija: MUSHKIN 12GB (3x4GB) 1600MHz DDR3 999002
12Gb je odlično za taj procesor. I najbolje je za trokanalni kit da budu samo 3 modula (zgodnije nego 6 po 2GB). 1600MHz takođe najbža što može samo najverovatnije neće raditi na toliko već na recimo 1200 pretpostavljam... ali opet će biti izdržljivija nego sporija memorija.
Eventualni problem je ako procesor ne podržava trokanalnu memoriju i još važnije ako matična ploča ne podržava trokanalnu memoriju. Treba još dobro proveriti da li je triple channel kit od tri modula dobar izbor za taj računar. Možda se mora ići na dual channel varijantu

kuciste: COOLER MASTER Elite 431 RC-431K-KWP500 500W
Kućište nije presudno za performanse kompjutera koje vama trebaju. Pa neću komentarisati. Nadam se da ste odabarli po svom ukusi i ako jeste onda je dobro. Dobro je ako je napajanje 500W kao što piše. Obično je dovoljno a ponekom se desi da kasnije mora da se zameni nekim skkupljim... Najverovatnije će biti sve ok.

ploca: ASUS M5A97 Pro
To je ova: http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM ... ifications
Jako dobro zvuči sve na njoj ali koliko ja vidim ta matična ploča ne podržava trokanalnu memoriju. Čak sam skinuo i uputstvo od nje (http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM ... /#download )
...i poprilično sam siguran da podržava samo dva memorijska kanala.

Ako sam u pravu, onda na njoj ne bi mogl ida iskoristite vaših 12GB memorije.

muzicka: Creative Audigy SE 7.1
Nije loša a jeftina je. Međutim nisam potpuno siguran koliko je ona isplativa za nov kompjutera jer ne znam kakvog su kvaliteta integrisane zvulne kartice na novim matičnim pločama?!. Kod starih može da napravi veliko poboljšanje ali ne zanm za nove. Na primer, matična ploča koju ste odabrali ima čak i digitalni audio izlaz (optički - Toslink) dok ova kartica nema.
Pročitajte opis ove karice iz našeg web shopa: http://shop.plavosivi.com/zvucna-kartic ... gy-se-bulk
možda će vam pomoći.

gaficka: MSI Radeon HD 6850 1GB GDDR5 R6850-PM2D1GD5/OC
To je ova
http://www.msi.com/product/vga/R6850-PM2D1GD5-OC.html

Ima 1GB GDDR5 momorije što zadovoljava minimum kod rada sa videom. Više ne može da ima osim ako je mnogo skuplja.
Ima odlične vidoe izlaze, dva DVI i jedan HDMI:
Slika
DisplayPort x 1
Dual-Link DVI-I x 1
Signal-Link DVI-D x1
HDMI x 1

Ima i sve ostalo sto je bitno. Jedino, nije nabrojano da ima OpenCL i OpenGL ali valjda mora da i to podrzava...

Alternativno, ako ćeš raditi u Adobe programima, možda bi trebao da razmisliš da izabereš neku od podržanih Nvidia kartica. Imaš ovde spisak podržanih: http://www.adobe.com/products/premiere/tech-specs.html
GeForce GTX 285 (Windows and Mac OS)
GeForce GTX 470 (Windows)
GeForce GTX 570 (Windows)
GeForce GTX 580 (Windows)
NVIDIA® Tesla C2075 card (Windows) when paired with a Quadro card as part of an NVIDIA Maximus™ configuration
Quadro FX 3700M (Windows)
Quadro FX 3800 (Windows)
Quadro FX 3800M (Windows)
Quadro FX 4800 (Windows and Mac OS)
Quadro FX 5800 (Windows)
Quadro 2000 (Windows)
Quadro 2000D (Windows)
Quadro 2000M (Windows)
Quadro 3000M (Windows)
Quadro 4000 (Windows and Mac OS)
Quadro 4000M (Windows)
Quadro 5000 (Windows)
Quadro 5000M (Windows)
Quadro 5010M (Windows)
Quadro 6000 (Windows)
Quadro CX (Windows)
Tesla C2075** (Windows)



...Sve u svemu mora još da se proveri ono u vezi memorije. :sorry:
Ako je tako kao što se meni čini mora se uzeti ili drugačija memorija ili drugačija matična ploča.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron