Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompresije

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompresije

Postod djyova » 10.11.2010 7:01

Obzirom da svakom ko se bavi video montažom pre ili kasnije zatreba program za brzo seckanje video materijala, u ovoj temi postavljam neke moje favorite što se tog posla tiče.

Programe za tu namenu sam izabrao tako što sam poskidao skoro sve programe koje sam uspeo da pronadjem za seckanje video materijala, a zatim sam pojedinačno isprobao funkcionalnost svakog od njih. Bilo je tu i skupih i besplatnih, i sa ružnim i sa lepim korisničkim interfejsom, ali to nije bitno jer sam tražio na prvom mestu funkcionalnost u poslu kome su namenjeni.

Moj osnovni zahtev je bio da prilikom snimanja isečenog dela materijala ne dolazi do rekompresije!

Ovo je vrlo bitno, jer se na taj način ne gubi na kvalitetu, a isečak se dobija za veoma kratko vreme. To ne bi bio slučaj kada bi se radila rekompresija. Praktično, isečak se dobija za onoliko vremena koliko je potrebno da se željeni deo prekopira na novu lokaciju na hard disku.

Na žalost, nisam pronašao ni jedan program koji to seckanje radi sa većinom popularnih formata, već je svaki od navedenih programa specijalizovan za odredjeni format.

Evo i mojih preporuka:

mpg - VideoReDo
Fantastičan program! Osim što na najbrži mogući način seče mpeg video fajlove, ima i mogućnost da oštećene fajlove popravi ili zakrpi. Spasao me je par puta sa oštećenim fajlovima, kada su ostali programi tog tipa zakazali.
http://www.videoredo.com/en/index.htm

avi - AVI Splitter
Idealan program za DivX, XviD, i slične avi fajlove. Brz i jednostavan, sa prečicama za brzo premotavanje materijala, a jedina "mana" mu je što početak isečka mora biti na najbližem ključnom frejmu.
http://www.brizsoft.com/avisplit/

wmv - Solveig Video Splitter
Prost i jednostavan korisnički interfejs. Seče wmv fajlove kao od šale, a jedina manja zamerka je na sam sistem odredjivanja šta ostaje a šta ide, al dobro, stvar navike.
http://www.solveigmm.com/?Products&id=VideoSplitter

mp4 - Boilsoft Video Splitter
Minimalistički interfejs i arhaičan stil komandi. Fajlove u mp4 formatu seče bez problema, tako da mu se zamerke oko interfejsa i komandi mogu progledati kroz prste.
http://www.boilsoft.com/videosplitter/

flv - Ultra Video Splitter
Intuitivan korisnički interfejs. Osim za brzo sečenje flv video fajlova, može se vrlo lako iskoristiti i za konvertovanje.
http://www.aone-soft.com/splitter.htm

mkv - MKVToolnix (MKVMerge)
Ultimativni alat za baratanje sa mkv fajlovima. Jedini na koji sam ja naišao, a da mkv kontejnere seče bez rekompresije, sa svim poglavljima, titlovima, audio i video trakama. Jedini problem je malo nezgodno obeležavanje željenih isečaka, ali to je stvar navike.
http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/

ts - Smart Cutter for DV and DVB
Idealan za seckanje snimljenih DVB stream-ova. Nije baš rekorder u lepoti i funkcionalnosti korisničkog interfejsa, al bitno je da seče čak i Full HD ts video fajlove bez problema.
http://www.fame-ring.com/smart_cutter.html

E sad ne znam zašto sam ovo napisao, ali eto. U svakom slučaju ne može da škodi, a kad ne škodi znači da koristi! :D
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod Video Majstor » 10.11.2010 14:30

E sad ne znam zašto sam ovo napisao, ali eto. U svakom slučaju ne može da škodi, a kad ne škodi znači da koristi! :D
:drinks:

mpg - VideoReDo
Fantastičan program! Osim što na najbrži mogući način seče mpeg video fajlove, ima i mogućnost da oštećene fajlove popravi ili zakrpi. Spasao me je par puta sa oštećenim fajlovima, kada su ostali programi tog tipa zakazali.
http://www.videoredo.com/en/index.htm

Takođe preporučujem imati u kolekciji i MPEG Streamclip, besplatan je a ima neke zanimljive mogucnosti sa .MPG i .VOB fajlovima. I on moze da obavi neke interesantne popravke.

Inace nedavno sam saznao za jedan problem kod secenja MPG fajlova, duga prica ali uglavnom ako niste zadovoljni rezultatom, posebno sinhronizovanoscu slike i zvuka, najbolje izbeći lossless (bez rekompresije) sečenje i obaviti to na neki drugi način.

ts - Smart Cutter for DV and DVB
Idealan za seckanje snimljenih DVB stream-ova. Nije baš rekorder u lepoti i funkcionalnosti korisničkog interfejsa, al bitno je da seče čak i Full HD ts video fajlove bez problema.
http://www.fame-ring.com/smart_cutter.html

Napisacu nesto znacajno za neupucene. MPEG TS tj. MPEG Transport Stream container je prakticno jedini container koji je predodredjen ne za fajlove vec za "neprekidno" emitovanje. Stavio sam "neprekidno" pod navodnike jer je takodje predvidjen da bude sposoban da bez problema podnosi i prekide, smetnje, nestanak pa pojavljivanje signala i tako to.
MPEG Transport Stream sadrzi pakete podataka koji se mogu tumaciti odvojeno, ne mora da bude zaokruzen fajl kao kod mnogih drugih containera. Ukoliko dodje do prekida signala onda taj prvi paket podataka koji stize posle toga ako nije potpun se ignorise a od sledeceg se nastavlja prikaz videa.

Ovo sam napisao jer ima veze sa secenjem ovih fajlova. Iako mali broj programa moze da sece ove fajlove, sama problematika je jednostavnija od ostalih. Pri secenju MPEG Transport Streama alati za secenje ne moraju obavljati remux, vec bukvalno preseku fajl gde treba.
Ja sam popravljao za neke ljude ostecene .MTS fajlove (MPEG Transport Stream sa AVCHD kamera) u hexadecimalnim editorima i radili su snimci bez problema.

a jedina "mana" mu je što početak isečka mora biti na najbližem ključnom frejmu.
Kod lossless (bez rekompresije) sečenja, početak isečka uvek mora biti na ključnom frejmu (početku GOP-a), samo što neki programi za lossless obradu to ne pokazuju a neki pokazuju. U svakom slučaju bolje je da vam pokažu gde je ključni frejm pa da znate gde će biti rez nego da na kraju budete iznenađeni rezultatom.

Stvar je jednostavnija kod MJPG i sličnih formata koji se sastoje isključivo od ključnih frejmova pa bilo koji frejm može biti obrisan bez uticaja na ostale.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod daniel » 20.11.2010 1:11

Da li neki od TMPGEnc-ovih programa moze vrsiti seckanje mpeg2 bez rekompresije?
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod Video Majstor » 20.11.2010 12:54

Da li neki od TMPGEnc-ovih programa moze vrsiti seckanje mpeg2 bez rekompresije?
Ne moze. Video fajlovi kod ovih formatra kompresije nisu pravljeni za secenje tako da secenje bez kompresije spada u naprednije stvari. A TMPGEnc programi su pravljeni da budu zgodni i za pocetnike.

Pored gore pomenuta dva MPG mozes da seces i sa Womble MPEG Video Wizard alion nije besplatan i jako komplikovano izgleda na prvi pogled. Trazi navikavanje a inace je dobar.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod daniel » 26.11.2010 0:54

Hvala na odgovoru. probacu preporuceni program.

Inace mislio sam da TMPGEnc Mpeg Editor 3 mozda moze to da secka bez rekompresije, zato sam pitao
http://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/tme3.html
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod Video Majstor » 26.11.2010 2:26

Inace mislio sam da TMPGEnc Mpeg Editor 3 mozda moze to da secka bez rekompresije, zato sam pitao
http://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/tme3.html

kad si vec pomenuo taj MPEG Editor mogu ti reci da je uz jedan stariji TMPGEnc-ov enkoder bio set alata "MPEG Tools". Bukvalno jedan prozorcic sa nekoliko alata od kojih je jedan tab bio "Merge & cut" i tu si mogao spojiti ili presci MPG fajl ali morao si rucno da ukucavas vreme na kojem ce napraviti rez. Znaci samo najosnovnije. Ipak su malo elegantniji ovi prethodno nabrojani.

To je bio prethodnik TMPGEnx xpressa. TMPGENc xpress i sada ima MPEG Tools ali na njemu je samo MUX i DEMUX.

Ako vec nabavis TMPGEnc MPEG Editor onda proveri da li mozda imas u meniju ili negde "MPEG Tools" pa vidi da li ima "Cut".

Pretpostavljam da su to izbacili jer prilikom secenja MPG fajlova zna doci do desinhronizacije. MPG je najnezgodniji za secenje bez kompresije.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod prijateljv » 16.03.2012 18:23

Malo da osvezim temu...
Sto se tice secenja video fajlova,za neke brze akcije,uglavnom koristim XMedia Recode koji koristi tehniku"Direct Stream Copy"(audio i video)i uglavnom barata sa vecinom poznatih formata.Medjutim,kod takvog "skracenog"fajla,moze da se javi problem a vidim da nije pomenut...Naime,neki programi ili playeri jednostavno posle imaju problem da "uvuku" i reprodukuju takav materijal.Da li je ovo vezano sa audio-video stream-om ili nesto drugo,nisam ulazio u problem - neko od strucnijih kolega sigurno zna o cemu pricam...

Neka moja testiranja pouzdanih alata,bez pomenutih problema na skracenom filmu:
Za MKV fajlove: MKV Merge,kao sto je vec pomenut.Cak verzije preko 5.0 rade ovo dosta preciznije...
Za AVI fajlove: Virtual Dub koji jednostavno nema konkurenciju: kada se oznaci pocetak-kraj gde ce video biti presecen,koristi se funkcija "Smart Rendering",uz upotrebu istog kodeka,Virtual Dub ce prakticno konvertovati samo oznaceni pocetak-kraj, ostalo ce biti"Direct Stream Copy"(prekopirano).Na izlaznom-skracenom filmu,pocetak i kraj ce biti tacno tamo gde je obelezen,pozz
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod Video Majstor » 17.03.2012 16:33

Sto se tice secenja video fajlova,za neke brze akcije,uglavnom koristim XMedia Recode koji koristi tehniku"Direct Stream Copy"(audio i video)i uglavnom barata sa vecinom poznatih formata.Medjutim,kod takvog "skracenog"fajla,moze da se javi problem a vidim da nije pomenut...Naime,neki programi ili playeri jednostavno posle imaju problem da "uvuku" i reprodukuju takav materijal.Da li je ovo vezano sa audio-video stream-om ili nesto drugo,nisam ulazio u problem - neko od strucnijih kolega sigurno zna o cemu pricam...
Prilikom svakog loseless sečenja mora da se obavi muxovanje tih streamova koji su isečeni u novi conatiner. A samo muxovanje nije ni malo naivna operacija. Novi formati containera kao što su .MKV i naročito .MP4 su veoma nezgodi i često se desi da nakon muxovanja u ove containere ne radi sve kao što je očekivano. Muxeri i programi za sečenje za ove formate moraju takođe biti veoma sposobni da barataju i sa svim formatima streamova koej idu u te containere. Šta god da im ne odgovoara ili da je nestandardno ili neobično ne daju željeni rezultat...
U teoriji ni jedan od container formata (osim onih za vidoe streaming) nije predviđen za loseless sečenje. I svi ovi alati za loseless sečenje su na neki način nezvanični tj. niko ne garantuje koliko će dobro uspeti da urade, da li će se zadržati sinhronizacija zvuka nakon sečnje, da li će se izgubiti kompatibilnost sa nekim plejerima itd...

Za AVI fajlove: Virtual Dub koji jednostavno nema konkurenciju: kada se oznaci pocetak-kraj gde ce video biti presecen,koristi se funkcija "Smart Rendering",uz upotrebu istog kodeka,Virtual Dub ce prakticno konvertovati samo oznaceni pocetak-kraj, ostalo ce biti"Direct Stream Copy"(prekopirano).Na izlaznom-skracenom filmu,pocetak i kraj ce biti tacno tamo gde je obelezen,
Hvala za ovo!. :good: Nisam ni znao. Znam da nekada pre jedno 4-5 godian nije to postojalo...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod felino » 05.06.2012 21:02

Probao sam Smart Cutter za secenje AVCHD 1920x1080 videa, vidim da radi iako ne ostavlja audio "sample accurate" ali nije nista strasno, u pitanju je svega nekoliko semplova. Proizvodjac kaze da se rekodira mali deo (ne kaze koliki) na pocetku i na kraju videa a da je ono izmedju netaknuto.

Ima li sada, nakon godinu i po od otvaranja teme jos neki alat za secenje gorepomenutog videa bez rekompresije?
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Seckanje mpg avi wmv mp4 flv mkv ts fajlova bez rekompre

Postod Video Majstor » 06.06.2012 2:14

Probao sam Smart Cutter za secenje AVCHD 1920x1080 videa, vidim da radi iako ne ostavlja audio "sample accurate" ali nije nista strasno, u pitanju je svega nekoliko semplova. Proizvodjac kaze da se rekodira mali deo (ne kaze koliki) na pocetku i na kraju videa a da je ono izmedju netaknuto.
AVCHD koristi MPEG Transport Stream format containera. On je namenjen za emitovanej i sastoji se od paketa podataka. Pretpostavljam da onda taj program enkodira samo prvi i poslednjih nekoliko paketa dok ne dodje do kljucnih frejmova ili nekih drugih kljucnih tacaka.

Ima li sada, nakon godinu i po od otvaranja teme jos neki alat za secenje gorepomenutog videa bez rekompresije?
Pa sigurno ima čim AVCHD mogu da seckaju i mnoge kamere... samo ne znam na pamet. Potržaiču jer je dobra ideja. AVCHD je poptuno prevladao kod formata snimanja pa bi bilo dobro imati alatku za loseless sečenje tih fajlova.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron