Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod cropape » 28.03.2012 9:01

U mom kućnome video zapisu (avi) trebam jedan dio (5 sec) zvuka da stišam do nule i na to mjesto da umetnem drugi zvuk
Da li postoji program u kojemu mogu to uraditi direktno, bez da odvajam zvuk od videa i eksportiram ga u neki program za obradu zvuka, te ga opet vraćam nazad.
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod Video Majstor » 29.03.2012 13:09

Probaj najpre u Sony Sound Forge, nekoj od novijih verzija, jer on može da otvara i video fajlova a inače je to jedan od najboljih programa za obradu zvuka. Ako ne može, onda je najlakši način, verovatno Sony Vegas Pro.

Da li postoji program u kojemu mogu to uraditi direktno, bez da odvajam zvuk od videa i eksportiram ga u neki program za obradu zvuka, te ga opet vraćam nazad.
Jako teško. Problem je što zapisi nisu tek tako stavljeni u container fajl već su isprepleteni a uz to container ima i svoj "index" tj, mesto gde su popisane važne informacije o sadržaju. Sve u svemu poprilično složena problematika tako da programi nisu pravljeni da rade na taj način. Čak i programi za loseless (bez kompresije) sečenje container fajlova znaju upropastiti fajl iako je to naizgled jednostavna operacija. Uobičajen tok rada je da se nakon obrade mora ponovo muxovati u novi container fajl i ne vredi da očekujete bilo šta drugo.

(Ako takv program i postoji ond može da funkcioniše samo za CBR (constant bitrate) audio i to da svi paarmetri ostani isti. Za VBR bitrate mislim da je skroz nemoguće zadržati isti container fajl)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod cropape » 29.03.2012 14:49

Ok, onda kojim programom je najlakše da odvojim zvuk od videa.
Nakon šta ga odvojim i obradim npr. u SoundForge kako da ga vratim nazad i spojim sa videom.
Ako možeš to mi pojasni malo.
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod Video Majstor » 30.03.2012 23:37

SoundForge (noviej verzije) će najveroavtnije moći otvoriti video fajl ali ne verujem da će moći da se nakon obrade snimi kao video.

Da bi nakon završene obrade ponovo dobi ovideo fajl, potrebno je muxovanje. Ali to zavisi od formata videa .

Otvorite taj fajl (pre obrade) u programu Mediaifno i podesite na tekstualne informacije o fajlu. Zatim kopirajte informacije ovde u poruku pa ću vam onda preporučiti sa kojim programom da muxujete.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod cropape » 31.03.2012 8:46

EVO PODATAKA

Općenito
Potpuni naziv : D:\1 PAPE\MY VIDEOS\Sa titlom\Pogodi ko dolazi na veceru.avi
Oblik datoteke : AVI
Oblik datoteke/Informacija : Audio Video Interleave
Veličina datoteke : 882 MiB
Trajanje : 1h 41min
Ukupni protok podataka : 1 .219 Kbps
Kodirajući program : VirtualDubMod 1.5.4.1 (build 2178/release)
Kodirano pomoću knjižnice : VirtualDubMod build 2178/release

Video
ID : 0
Oblik datoteke : MPEG-4 Visual
Profil oblika datoteke : Advanced Simple@L5
Postavke oblika datoteke za BVOP : 1
Postavke oblika datoteke za QPel : Ne
Postavke oblika datoteke za GMC : Nema točki izobličavanja
Postavke oblika datoteke za Matrix : Vlastito
ID kôdeka : XVID
ID kôdeka/Naznaka : XviD
Trajanje : 1h 41min
Stopa protoka podataka : 1 .084 Kbps
Širina : 624 piksela
Visina : 336 piksela
Omjer slike : 1,857
Protok sličica : 25,000 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bita
Vrsta pregledavanja : Progresivno
Bita/(piksela*sličica) : 0.207
Veličina toka : 784 MiB (89%)
Kodirano pomoću knjižnice : XviD 1.2.1 (UTC 2008-12-04)

Audio
ID : 1
Oblik datoteke : MPEG Audio
Inačica oblika datoteke : Version 1
Profil oblika datoteke : Layer 3
Format_Settings_Mode : Joint stereo
ID kôdeka : 55
ID kôdeka/Naznaka : MP3
Trajanje : 1h 41min
Način protoka podataka : Ustaljeno
Stopa protoka podataka : 128 Kbps
Kanali : 2 kanala
Učestalost uzorkovanja : 48,0 KHz
Veličina toka : 92,6 MiB (10%)
Usmjerenje : Usmjerenje sukladno čimbeniku 'interleave'
Interleave, trajanje : 80 ms (2,00 video-sličice)
Interleave, trajanje predučitavanja : 504 ms
Kodirano pomoću knjižnice : LAME3.98r
Postavke kodiranja : -m j -V 4 -q 2 -lowpass 17 -b 128
Jezik : Engleski
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod Video Majstor » 31.03.2012 9:11

To je standardan AVI fajl. Preporučujem da muxovanje sa novim zvukom obavite u programu VirtualDubMod. Evo uputstva:

U našem vodiču za VirtualDubMod http://www.videomajstor.com/vodic-virtualdubmod
ima objašnjeno sve samo nije tim redom kojim treba baš za vas. pa uradite ovako:

1)
U meniju Video namestite na "Direct Stream Copy" (to je da se ne bi menjao video).

2) Isključite postojeći audio
U meniju "Streams" kliknite na opciju "Stream list". Otvoriće vam se prozor "Available streams". Selektujete audio stream i kliknite na taster "Disable".

3) Dodajte novi aduio
U prozoru "Available streams" kliknite na taster "Add" pa izaberite audio fajl koji ste dobili obradom u posebnom programu. . Audio bi trebao biti u MP3 formatu jer je to AVI fajl a on najbolje radi sa MP3 zvukom.

5) Uključite novi audio
U prozoru "Available streams". Selektujete audio stream koji ste upravo dodali i pogledajte da li je prikazan taster "Enable". Ako jeste kliknite na "Enable". Ostali audio zapisi trebaju ostati isključeni.

6)
Idite na "Save As.." dajte naziv novom fajlu.
Sačekajte da konverzija bude gotova.



---
onda kojim programom je najlakše da odvojim zvuk od videa.

Ukoliko ne možete ili ne želite da koristite SoundForge, onda možete demuxovati (izvaditi iz containera) postojeći audio takođe u VirtualDubMod-u. Postupak je objašnjen u pomenutom vodiču http://www.videomajstor.com/vodic-virtualdubmod
potražite negde na polovini strane piše "2) Obavite demuxovanje audia" ...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod felino » 31.03.2012 10:18

Svojevremeno, kada sam radio prikaz (review) Sound Forge-a i testirao ga, mogao je da se video fajl nakon intervencije na audio delu sacuva kao takav s tim da ostane u istom formatu. Cak sam ga i koristio par puta na taj nacin ali to ipak nije standardan video editor i taj mi nacin nije odgovarao. Da napomenem, nikakvo uredjivanje videa u SF nije moguce tj. video ostaje takav kakav je, nema izbacivanja sredisnjih delova videa niti ubacivanja novih. Ne secam se tacno da li moze da se doda - produzi audio i u tom slucaju rezultujuci video fajl produzi ali samo u smislu da u tom produzetku bude crna slika.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod cropape » 31.03.2012 10:41

Evo slučajno sam pronašao program koji odradi sve to šta mi treba, (bez odvajanja zvuka, exportiranja u program za obradu zvuka i vraćanja istog u video) zove se CoolEdit pro.
Umetnuo sam video sa insert/video from file, obradio zvuk i spremio sve to sa save/mixdown to video as...
Znači ne treba mi ni SoundForge ni Virtualdub
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod felino » 31.03.2012 11:25

To ti je isto kao i SF...pa sta ko nadje. Cool Edit je stari program koji je Adobe odavno otkupio i preradio u Audition. Mislim da je neko nastavio sa razvojem pod slicnim imenom kao Cool Edit.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Softver za uređivanje zvuka u videu ?

Postod cropape » 31.03.2012 14:53

SoundForge mi je ugodniji za rad ali veliki minus mu je (u odnosu na CoolEdit) šta ne podržava rad u više traka (multitracs) a to mi je največi plus CoolEdit-a.
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju