Sony Vegas Pro 11

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Sony Vegas Pro 11

Postod sljivo71 » 09.03.2012 18:22

Prvo zelim da, kao novajlija pozdravim osnivace ovog sjajnog sajta i druge forumase.

Ovako ...Do sada sam radio ,,montaze'' svadbi,i ostalih veselja na Pinnacle Studiu,zatim Avid Studiu i sa kasetica,a u poslednjih godinu dana i sa kartica digitalnih kamera,ali sledecu stepenicu ,Sony Vegas Pro 11 nemogu da savladam u jednoj stavci.Ostalo sam povezao i skapirao,ali bi va bio zahvalan ako imate neki tutorial...
Dakle dva vec navedena softvera mi 1:39h obrade MPEG 2 i ,,spakuju na DVD sa zauzecem 3.9gb,dok mi Vegas posle rendovanja u MPEG 2 ,za rezanje prijavljuje 7,44gb.
Kako da podesim Sony Vegas Pro da mi posle rendovanja MPEG 2 fajl stane na 1 DVD,kao sto je posle obrade u Pinnacle i Avid?

Softveri su podeseni na: PAL Widescreen (720x576, 25.000 fps) 16:9.MPEG 2 ._TS.

Sirovi materijal je:
Sa kartice digitalne kamere

Video: 25.000 fps interlaced, 1920x1080x12, AVC
Audio: 48,000 Hz, Stereo, Dolby AC-3

Da li mozete da mi kazete gde gresim i u cemu je problem.
Unapred zahvaljujem na odgovoru.
sljivo71
 

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Video Majstor » 10.03.2012 0:18

Pozdrav i tebi! :hi:

Dakle dva vec navedena softvera mi 1:39h obrade MPEG 2 i ,,spakuju na DVD sa zauzecem 3.9gb,dok mi Vegas posle rendovanja u MPEG 2 ,za rezanje prijavljuje 7,44gb.
Vegas nije program za izradu DVD-a (ali se u paketu u Vegas Pro dobija DVD Architect koji jeste pravi DVD authoring alat) tako da on samo nudi da podesiš enkoder kako želiš.

Najbitnije stvar kod podešavanja enkodera koja određuje veličinu fajla je bitrate. Za video trajanja 99 minuta (1:39) potreban je video bitrate 5000kbps i audio bitrate 384kbps (maksimalan za AC-3 format audia). Uz takav bitrate dobija se fajl veličine tačno 3.9GB kao što si dobijao sa ova dva programa. Uz veći bitrate dobijaš veći fajl i obrnuto uz manji je i fajl manji.

Znači treba da koristiš bitrate kalkulator i da u njemu izračunaš. Koristi najveći bitrate koji može a da ne prelazi veličinu DVD-a. U našem vodiču o DVD medijima: http://www.videomajstor.com/mediji-dvd
ima mali podstenik "Pazite na stvarni kapacitet DVD-a" gde piše kolika maksimalna veličina sadržaja može biti da bi mogao stati na prazan DVD medij.

Što se bitrate kalkulatora tiče preporučujem naš kalkulator VideoMajsor.com DivX Kalkulator viewtopic.php?f=14&t=274
Evo primer izračuna u njemu:
Slika

Evo primera podšavanja u Vegas-u sa bitrateom od 5000kbps:
Slika

Ako želiš da znaiš i teoriju i detalje oko računanja parametara i veličini fajlova imaš u rubrici "škola video kompresije" naš vodič: http://www.videomajstor.com/kompresija-racunanje-1
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod sljivo71 » 10.03.2012 1:00

Zahvaljujem se na ovako iscrpnom i za mene veoma korisnom odgovoru.
sljivo71
 

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod sljivo71 » 11.03.2012 1:09

Evo primera podšavanja u Vegas-u sa bitrateom od 5000kbps:
[img]
Slika[/img]


Podesio sam prema navedenom primeru sa bitrateom od 4700kbps koji mi je kalkulator izracunao za 118 minuta sirovog materjiala ,(za DVD 4.7) ,Vegas Pro rendering radi 4h dok na Avid Studiu odradi za 2.5h (takodje DVD 4.7).Ili negde debelo gresim ili je to normalno za Vegas Pro?
sljivo71
 

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod sljivo71 » 11.03.2012 1:18

sljivo71 je napisao:
Evo primera podšavanja u Vegas-u sa bitrateom od 5000kbps:


Podesio sam prema navedenom primeru sa bitrateom od 4700kbps koji mi je kalkulator izracunao za 118 minuta sirovog materjiala ,(za DVD 4.7) ,Vegas Pro rendering radi 4h dok na Avid Studiu odradi za 2.5h (takodje DVD 4.7).Ili negde debelo gresim ili je to normalno za Vegas Pro?
sljivo71
 

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod sljivo71 » 11.03.2012 13:39

Najbitnije stvar kod podešavanja enkodera koja određuje veličinu fajla je bitrate. Za video trajanja 99 minuta (1:39) potreban je video bitrate 5000kbps i audio bitrate 384kbps (maksimalan za AC-3 format audia). Uz takav bitrate dobija se fajl veličine tačno 3.9GB kao što si dobijao sa ova dva programa.


Znači treba da koristiš bitrate kalkulator i da u njemu izračunaš. Koristi najveći bitrate koji može a da ne prelazi veličinu DVD-a. U našem vodiču o DVD medijima: http://www.videomajstor.com/mediji-dvd
ima mali podstenik "Pazite na stvarni kapacitet DVD-a" gde piše kolika maksimalna veličina sadržaja može biti da bi mogao stati na prazan DVD medij.


Slika

Primenio sam sve preporuke i sva ponudjena podesavanja Sony Vegas Pro 11 ,ali posle renderinga svaki MPEG2 fajl mi prelazi 5gb

Slika
Slika
Slika


....gde gresim?
sljivo71
 

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Video Majstor » 11.03.2012 16:43

Podesio sam prema navedenom primeru sa bitrateom od 4700kbps koji mi je kalkulator izracunao za 118 minuta sirovog materjiala ,(za DVD 4.7) ,Vegas Pro rendering radi 4h dok na Avid Studiu odradi za 2.5h (takodje DVD 4.7).Ili negde debelo gresim ili je to normalno za Vegas Pro?
Ja sam na primeru podesio da radi dvoprolazno enkodiranje. To znači da enkodiranje traje skoro duplo duže ali se dobija do 30%bolji kvalitet pri istom bitrateu. verovatno je zbog toga duže. U svakom slučaju uvek je preporučljivo raditi dvoprolazno enkodiranje.

Takođe, vegas koristi MainConcept MPEG-2 enkoder koji je jedan od najboljih za MPEG-2 tako da on ne bi trebao da te brine. I relativno lako se podešava. Opcije su veoma jasne.

Primenio sam sve preporuke i sva ponudjena podesavanja Sony Vegas Pro 11 ,ali posle renderinga svaki MPEG2 fajl mi prelazi 5gb
...
....gde gresim?

Naš kalkulator pokazuje veličinu fajla u MB. Za prazan DVD medij maksimum je 4400 MB.
Moguće je da si računao u GB ali to nije isto. Da ne komplikujem priču, računaj samo u megabajtima i 4400 MB je maksimum. Ako pokazuje više od 4400 MB onda smanjuj bitrate u kalkulatoru dok god veličina ne padne ispod ovog iznosa.
...to je ono što piše ovde: http://www.videomajstor.com/mediji-dvd

Druga stvar koju si možda pogrešio je audio bitrate. Audio bitrate određuje veličinu audio zapisa i ona isto ide u veličinu fajla. Ako koristiiš MPEG2 (layer 2) audio koji je default u Vegasu onda ukucaj u kalkulator 384kbps za audio bitrate i isto toliko podesi i u Vegasu. Ako koristišš 5.1 (6 kanala) AC-3 zvuk onda podesi na 448kbps.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod felino » 06.07.2012 20:09

Nesto me buni kod Vegasa 11 Pro, 64 bitna verzija. Kod renderinga (exporta) gledam widget u Win7 64 bit koji pokazuje zauzece procesora i ne prelazi 50%. Kako ga naterati da iskoristi 100%?

Koristim AMD Phenom II X4 965, 16 GB RAM, Podesavanja u Vegasu su: Rendering threads 16 (to je max), podesen da koristi GPU, podesen da koristi 12-13 GB RAM-a mada to nije bitno, zatvoren prozor za video preview.
U Windows Task Manageru stavim prioritet procesa na High (nece na Realtime, ne znam zasto), Processor Scheduling je svejedno gde stavim (Programs ili Background Services), isto je.

Eto, ne znam sta bih mu vise radio...dakle:
(1) kako da Vegas do max iskoristi procesor i
(2) kako da u Task manageru podesim prioritet procesa na Realtime jer i kada to odaberem, Win kaze da je umesto toga stavio na stepenicu nize, na High. Ima li neki program za to?
:unknown:
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod Video Majstor » 07.07.2012 1:38

Pa možda je ključno ovo:
Kod renderinga (exporta)
Svaki format u koji eksportuješ koristi sopstvene softverske komponente za taj posao i to funkcioniše dosta nezavisno od Vegasa.

Dakle može biti potpuno različito ako exportuješ u AVCHD, nego kada eksportuješ u .MPEG

Na primer:
MPEG-2 sam po sebi je zastareo format koji nikada nije ni bio predviđen za višejezgrene procesore. Takiođe enkoderi za MPEG-2 se odavno ne usavršpavaju i pitanje je da li uopšte mogu da iskoriste više od jednog jezgra. Sa DivX-om je nešto bolja situacija ali i on teško da može da istkoristi više od dve jezgre. Sa H.264 je najbolja situacija jer je on dizajniran za moderna vremena a i enkoderi su od samohg početka optimizovani za buduće procesore i može da iskoristi mnogo jezgara pri enkodiranju.

U suštini, moja pretpostavka je (što se već da naslutiti :) ) da je to možda zato što eksportuješ u neki od tih formata koji jednostavno ne mogu bolje. Probaj eksportovati u različite formate i prati razliku u zauzeću procesora. Brzo ćeš utvrditi da li je to u pitanju.

Koristim AMD Phenom II X4 965, 16 GB RAM, Podesavanja u Vegasu su: Rendering threads 16 (to je max), podesen da koristi GPU, podesen da koristi 12-13 GB RAM-a mada to nije bitno, zatvoren prozor za video preview.
Ta podešavanja u Vegasu se odnose na njegov rad u samom timelineu i preview operacijama. A možda se uopšte ne odnose na eksportovanje. Ako se to uopšte odnosi na eksportovanje to onda važi samo za one enkodere koji to mogu da da iskoriste.

E sad to ipak pomaže bržem eksportovanju jer vegas pri eksportovanju vrši rendering u nekompresovanom formatu i predjae ga enkoderu. Znači ako je Vegas podešen da bolje koristi raspoložive resurse taj deo posla će biti brže obavljen pa pa frejmovi brže stižu do enkodera. E sad sve dok imaju još dve procesorske jezgre slobodne potpuno (50% opterećenje porcesora) to ne igra ulogu u tvojem slučaju.

(2) kako da u Task manageru podesim prioritet procesa na Realtime jer i kada to odaberem, Win kaze da je umesto toga stavio na stepenicu nize, na High. Ima li neki program za to?
Na ovo konkretno pitanje ne znam odgovor. (čisto da znaš da nisam zaboravio da odgovorim). Nadam se da će naleteti neko ko zna.

Da li se to dešava za sve procese ili samo za taj Vegasov?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas Pro 11

Postod felino » 07.07.2012 14:07

Video Majstor je napisao:...
Koristim AMD Phenom II X4 965, 16 GB RAM, Podesavanja u Vegasu su: Rendering threads 16 (to je max), podesen da koristi GPU, podesen da koristi 12-13 GB RAM-a mada to nije bitno, zatvoren prozor za video preview.
Ta podešavanja u Vegasu se odnose na njegov rad u samom timelineu i preview operacijama. A možda se uopšte ne odnose na eksportovanje. Ako se to uopšte odnosi na eksportovanje to onda važi samo za one enkodere koji to mogu da da iskoriste.

E sad to ipak pomaže bržem eksportovanju jer vegas pri eksportovanju vrši rendering u nekompresovanom formatu i predjae ga enkoderu. Znači ako je Vegas podešen da bolje koristi raspoložive resurse taj deo posla će biti brže obavljen pa pa frejmovi brže stižu do enkodera. E sad sve dok imaju još dve procesorske jezgre slobodne potpuno (50% opterećenje porcesora) to ne igra ulogu u tvojem slučaju.

(2) kako da u Task manageru podesim prioritet procesa na Realtime jer i kada to odaberem, Win kaze da je umesto toga stavio na stepenicu nize, na High. Ima li neki program za to?
Na ovo konkretno pitanje ne znam odgovor. (čisto da znaš da nisam zaboravio da odgovorim). Nadam se da će naleteti neko ko zna.

Da li se to dešava za sve procese ili samo za taj Vegasov?


Da, nijedan proces nece da se podesi na Realtime kada pozoves Task manager (Ctrl+Alt+Del). Ipak, probao sam svasta i evo resenja za podesavanje prioriteta procesa na Realtime u Win 7.

U folderu
C\Windows\System32 nalazi se fajl taskmgr.exe (Task Manager). Napravi se precica (shortcut) do njega, na Desktopu ili gde vec, kako bi bio dostupan, desni klik na precicu, Properties, kartica Shortcut, dugme Advanced, stiklirati Run as Administrator, OK, Apply, OK.
Kada se pokrece Task manager, pokrenuti ga sa te precice i tada hoce da se proces vegas110.exe namesti na Realtime prioritet, sto vazi i za bilo koji drugi. Dakle, klasika...samo je trebalo setiti se. :cool:

Video Majstor je napisao:Pa možda je ključno ovo:
Kod renderinga (exporta)
Svaki format u koji eksportuješ koristi sopstvene softverske komponente za taj posao i to funkcioniše dosta nezavisno od Vegasa.

Dakle može biti potpuno različito ako exportuješ u AVCHD, nego kada eksportuješ u .MPEG

Na primer:
MPEG-2 sam po sebi je zastareo format koji nikada nije ni bio predviđen za višejezgrene procesore. Takiođe enkoderi za MPEG-2 se odavno ne usavršpavaju i pitanje je da li uopšte mogu da iskoriste više od jednog jezgra. Sa DivX-om je nešto bolja situacija ali i on teško da može da istkoristi više od dve jezgre. Sa H.264 je najbolja situacija jer je on dizajniran za moderna vremena a i enkoderi su od samohg početka optimizovani za buduće procesore i može da iskoristi mnogo jezgara pri enkodiranju.

U suštini, moja pretpostavka je (što se već da naslutiti :) ) da je to možda zato što eksportuješ u neki od tih formata koji jednostavno ne mogu bolje. Probaj eksportovati u različite formate i prati razliku u zauzeću procesora. Brzo ćeš utvrditi da li je to u pitanju...


U podesavanju u Vegasu se jedna opcija zove Maximum number of rendering threads i ona ni ne moze da se namesti na vise od 16, bar kod mene. Tako mi stalno i stoji.

Podesio sam Process priority na Realtime. Probao sam da eksportujem u neke novije formete, cak i u Sony tablet 1080 p i poveca se sa 50 na 70-79 %. Jedino sto skoci do 91 % ali samo onda kada treba nesto teze da odradi. U pitanju je samo proba na samo jednom "golom" klipu bez efekata a taj skok se desava jer sam namerno na jednom kratkom delu podesio da se brzina reprodukcije brzo maksimalno poveca i odmah potom smanji na normalu. Ne znam zasto ipak ne koristi 100 %.

Probao sam i starije formate MPEG 2 i MPEG 1 i najvise mi iskoristi procesor na MPEG 1! Tu ide oko 90 %.

Jos jednom, cudim se zasto ne ide na 100 % jer na to ide cak i Handbrake. Kodeci?

Nemam nikakav zaseban kodek ili kodek pack instaliran na toj masini. Sad, bice da je do toga, zar ne? KM Player je instaliran i on nosi neke kodeke. Imam jos portabl VLC player, difoltni Windows Media Player i QuickTime.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron