Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 16.02.2012 7:56

Poštovani,

sasvim slučajno tražeći neke informacije na internetu naišao sam i na ovaj sajt i na forum, i poslednjih dana i sedmica proveo jako mnogo vremena čitajući zanimljive članke i tekstove na forumu. Moram da pohvalim inicijatora i urednika ovakvog sajt, koji je specifičan na našim prostorima, i predstavlja veliko bogatstvo za sve koji se, na bilo koji način, bave filmom. Čestitam na uspješnom dosadašnjem radu i nadam se da će biti još uspješniji u narednom periodu, a posebno apelujem na sve članove foruma, da doprinesu popularizaciji sajta i foruma.

Nego, da pređem na stvar. Filmom se ne bavim, niti sam se ikada ozbiljnije i konkretno bavio. Međutim, veliki sam zaljubljenik u film, interesuje me režiranje, scenarijski posao, montaža i još mnogo toga. Ipak, već duže vremena posjedujem visokokvalitetni profesionalni foto-aparat i solidnu digitalnu video kameru. Na ovaj način sam zabilježio nekoliko stotina hiljada fotografija, i snimio nekoliko hiljada sati video zapisa, što je, iako minimalno, ipak iskustvo.

Ali, nisam ovdje da bih vam priča o tome već da bih vam predstavio ideju snimanja filma "Paša" (radni naziv). Naime, planiram snimiti film, još uvijek nije donesena odluka da li će biti igrani ili dokumentarni ali najbliže sam ideji da to bude neka kombinacija, slično filmu "Čitulja za Eskobara" gdje jedan lik vodi gledaoca kroz cijelu priču. Mislim da je ta forma najprihvatljivija.

Film je baziran na istinitoj srednjovjekovnoj priči o srpskom mladiću koji se poturči (opis je na dnu). Za realizaciju odnosno snimanje filma postoji interesovanje i mogao bih obezbijediti određena finansijska sredstva i resurse (ne pretjerano velika ali svakako dovoljna za projekat) kako bi film bio snimljen. Kompletan posao iznalaženja sponzora i donatora bih lično odradio. Ipak, da bi projekat uspio potrebna mi je pomoć ljudi koji će napisati scenario od priče, pomoći u režiranju, snimatelji, montažeri, ljudi za komponovanje muzike i druge detalje. POZIVAM sve zainteresovane entuzijaste i ljubitelje filma, koji su zainteresovani, da mi se jave i pridruže. Ne mogu im obezbijediti, bar za sada, nikakva sredstva ali vjerujem da će ih njihov entuzijazam i želja za radom na filmu podstaći da mi se jave. Svakako da će to biti zanimljivo iskustvo tokom kojeg će svi steći značajno praktično znanje, dobiti priliku da film predstave i promovišu te da se lično relamiraju i prezentuju široj javnosti.

Obezbijediću i organizovanju kino projekcije u mjestima Gacko i Nikšić (mjesta za koja se priča direktno veže i čijoj će publici biti zanimljiv), takođe vjerovatno i u Sarajevu i Istanbulu, a pokušaćemo, uz veliku pomoć određenih ljudi, i da film prikažemo na nekim domaćim, regionalnim i međunarodnim festivalima. Cijeli film trebalo bi na kraju titlovati na turski i engleski jezik (o tom potom).

Dakle, ono što ja vjerovatno obezbijediti su neka realna sredstva za snimanje filma, njegova kino promocija, distribucija i slično. Napominjem da nije riječ ni o kakvom profesionalnom projektu već o ideji o promociji jedne zanimljive priče i realnim mogućnostima za njenu realizaciju. Naravno, trudićemo se da film uradimo što profesionalnije i kvalitetnije.

To je prvi dio, što se tiče tih nekih tehničkih i proceduralnih detalja i interesuje me šta vi o svemu ovome mislite, kako vam izgleda, ideje, prijedlozi, kritike, sugestije, zainteresovanist za saradnju i slično.

Posebno bih volio kada bi se administrator uključio u projekat jer sam primijetio njegove sposobnosti i znanje za rad u oblati filmmakinga.

P.S. U sledećem postu se nalazi grubi opis priče koju bi trebalo razraditi i nadograditi da bi se dobio scenario. Moguće su izmjene i dopune, ali treba nastojati da se originalna priča sačuva.
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 16.02.2012 8:22

Radnja priče smještena je u selo Kazanci, koje se nalazi na neobilježenoj granici BiH i Crne Gore, te jednim dijelom pripada opštini Gacko (RS-BIH) a drugim opštini Nikšić (Crna Gora). Gornji Kazanci su na crnogorskoj teritoriji i pripadaju opštini Nikšić, a Donji Kazanci su na teritoriji Republike Srpske i pripadaju opštini Gacko.

Selo Kazanci je vijekovima bilo izuzetno veliko i bogato selo, koje je uvijek bilo predmet interesovanja velikih sila koje su vladale na ovom prostoru (Turci, Austrougari...). Danas u selu živi 50-ak porodica uglavnom Tepavčevići, Stanjevići, Papovići i drugi...

Radnja filmskog projekta "Paša" odnosi se na porodicu Papović, riječ je o istorijskoj legendi, istinom događaju iz vremena otomansog perioda, koji detaljno opisuju mnogobrojni domaći i strani istoričari. Cijeli događaji najdetaljnije su opisani u knjizi "Tragom svojih predaka" autora Vladimira Papovića iz Nikšića. Knjiga je nastala na osnovu sjećanja starijih mještana i njihovim prenošenjem sa koljena na koljeno, kao i svjedočenjima istoričara i hroničara ovog kraja.

Prema predanjima, Papovići su se na područje Golije, uglavnom u selo Kazance, doselili negdje oko 1606. godine. Njihov predstavnik bio je golijski knez Pavle Papović, koji je imao četiri sina. Njegov najmlađi sin čije je ime bilo Jakov ili Sava, u porodičnoj podjeli radnih obaveza bio je zadužen da čuva jarad. U krševitom kraju obraslom šumom, kakvi su Kazanci, koze i jarad su se najčešće uzgajale.

Jednog dana, ispod planine Đeda u Goliji, Jakova je kod jaradi prevario san, a vukovi su mu pojeli svu jarad. Pošto nije smio da se vrati kući, uplašen od strogog golijskog kneza, svog oca, odlutao je u pravcu Gacka gdje su ga presreli Turci janjičari i poveli sa sobom u Carigrad, islamizovali ga i prekrstili u ime Osman Pašić.

Jakov je rođen 1620 godine a nakon prelaska na islam i školovanja u Istanbulu, odlazi na Kipar gdje je radio kao sakupljač poreza, da bi 1675 godine sultan ga postavio za svog ministra a potom i za svog namjesnika u Anadoliju. Narednih godina učestvuje u osmanlijskim pohodima na Rusiju. Oženio je kćerku Kara Mustafa-paše i naslijedio je veliki imetak. Bio jei sandžak beg u Slavoniji te namjesnik u Mađarskoj gdje je i ubijen (MOGUĆE MODIFIKACIJE, DOPUNE I PREPRAVKE NJEGOVIH BIOGRAFSKIH PODATAKA, NA OSNOVU ISTORIJSKIH IZVORA).

Jakov, međutim, nikada nije zaboravio svoje porijeklo i jednog dana, kada je za uspjehe postignute u borbi kod grada Kazanja od sultana dobio zvanje paše, konja đogata i mogućnost da bira svoj pašaluk, odlučio je da se nastani u svojoj rodnoj Hercegovini, u Gacku.

Kada je stigao u Hercegovinu poručio je knezu tog kraja Pavlu Papoviću (inače njegovom ocu), da mu spremi večeru i konak u svojoj kući. Kada je stigao turski paša (poznat kao OSMAN PAŠA KAZANAC), niko od ukućana ga nije prepoznao. U jednom trenutku je opazio gusle u kući (u tom periodu instrument protjerivan iz kuća od strane turaka) i nakon što su mu rekli da su od njihovog najmlađeg sina Jakova koji je stradao, počeo se raspitivati o dječaku. Uzeo je gusle i zapjevao pjesmu koja je rasplakala njegovu sestru, a kada je pokazao biljeg na miški, prepoznali su ga i shvatili da je OSMAN PAŠA KAZANAC zapravo JAKOV PAPOVIĆ.

Nastanio se za stalno u Kazancima, a svoju kulu je sagradio malo podalje od očeve, blizu izvora vode koji je takođe izgradio i napravio česmu.

Paša je džamiju sagradio u sred naselja, u najljepšem i najpolodnijem dijelu Kazanaca, a u njenom sastavu su bili mekteb, medresa, šadrvan, konak, štale za konje i malo muslimansko naselje.

Za dušu svoje majke, Osman-paša Kaznac je u rodnom selu u isto vrijeme sagradio i crkvu, posvećenu Svetom Arhangelu Mihailu, kojeg Papovići slave kao krsnu slavu. Zbog ovog poteza je bio često klevetan i pritiskan od strane turskih vlasti.

Iako su crkva i džamija u neposrednoj blizini, zbog čudne kompozicije terena, one fizički nisu vidljive.

Kazance će kasnije napasi Bajo Pibljanin i tom prilikom zapaliti i srušiti džamiju i muslimanske objekte u njenoj okolini. Džamija nikada nije obnovljene, a tada nije srušen samo minaret koji i danas stoji iako malo nakrivljen. Nedavno su ga i Turska i BiH proglasili nacionalnim spomenikom.

Kuriozitet je da se u osnovi minareta u njenom podnožju nalazi od tesanog kamena uklesan krst.



U SUŠTINI TO JE PRIČA, ONA SE MOŽE RAZRAĐIVATI, DOPUNJAVATI, MIJENAJTI, MODIFIKOVATI, PRILAGOĐAVATI I VRŠITI DRUGE PREPRAVKE RADI ADAPTACIJE ZA POTREBE FILMA ALI TREBALO BI ZADRŽATI SUŠTINU. NA OSNOVAMA OVOGA BI TREBALO NAPISATI SCENARIO ZA IGRANO-DOKUMENTARNI FILM U KOJEM ŽELI DA DOKUMENTARNO PRIKAŽEM I PREDSTAVIM OVU ZANIMLJIVU PRIČU, A OPET DA TO NE BUDE SUVOPARNA PRIČA VEĆ ODIGRANA I VIZUELNO PRIKAZANA. REKAO SAM DA JE SLIČAN SLUČAJ SA FILMOM "ČITULJA ZA ESKOBARA" GDJE ZIJAH SOKOLOVIĆ JE VODITELJ I NARATOR PRIČE, ON VODI GLUMCA OD JEDNE SCENE DO DRUGE. TO MI SE ČINI KAO DOBRO RJEŠENJE, AKO NEKO NEMA BOLJE.

LJUDI NAVALITE, IDEMO ZAJEDNO DA RADIMO NA PROJEKTU "PAŠA" :)
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 16.02.2012 8:46

MISLIM DA SAM TEMU STAVIO NA POGREŠNO MJESTO, VJEROVATNO JE TREBALA BITI NA PDF-U SCENARIO. NISAM SIGURAN, VI TO BOLJE ZNATE.

AKO JE TAKO, MOLIM VAS DA JE PREMJESTITE NA PRAVO MJESTO JER JA NISAM UPUĆEN NA KOJI NAČIN DA TO URADIM.
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod dedangija » 16.02.2012 17:59

gde bi snimao film?
dedangija
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.02.2012 20:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod Video Majstor » 16.02.2012 23:21

Dobrodošao! :drinks:
dedangija, takođe dobrodošao! :drinks:

Moram da pohvalim inicijatora i urednika ovakvog sajt, koji je specifičan na našim prostorima, i predstavlja veliko bogatstvo za sve koji se, na bilo koji način, bave filmom. Čestitam na uspješnom dosadašnjem radu i nadam se da će biti još uspješniji u narednom periodu, a posebno apelujem na sve članove foruma, da doprinesu popularizaciji sajta i foruma.

Hvala mnogo na komplimentima i lepim željama! Znači mnogo svaka podrška! Drago mi je da vam se sajt dopada i da ste zaključili da je koristan.

Posebno bih volio kada bi se administrator uključio u projekat jer sam primijetio njegove sposobnosti i znanje za rad u oblati filmmakinga.
Interesnatno mi je i zainteresovan sam. Treba da uz to i kažem da moje ambicije inače nisu da postanem cela filmska ekipa u jednoj osobi. Sve mi je u vezi filma zainimljivo i to je moje interesovanje i uz ovaj sajt mi je na neki način i posao ali veće ambicije imam samo za scenario.
Pošto mene inače jako interesuje istorija i stalno čitam o tome i volim istorijske filmove, mogli bi od mene i da imate koristi u tom projektu. :)

To je prvi dio, što se tiče tih nekih tehničkih i proceduralnih detalja i interesuje me šta vi o svemu ovome mislite, kako vam izgleda, ideje, prijedlozi, kritike, sugestije, zainteresovanist za saradnju i slično.
Prvi utisak je da to može biti zanimljivo ako se dobro osmisli. Moraću i da odgledam film "Čitulja za eskobara" (to ću verovatno sutra) da baš vidim kako je urađen. Doke ne odgledam ne mogu to da prokomentarišem.

Jako mi se dopada film "Hannibal: Rome's Worst Nightmare" i to baš iz tih razloga što je jedan epski istorijski događaj prikazan na relativno jednostavan način i često ga gledam i pročavam kako su uspelii postići maksimalno zanimljivu priču i epski doživljaj uz minimalan budžet.... I mislim da baš taj način pretvaranja takve priče u film može biti optimalna kombinacija i za ovaj film "Paša". Kad kažem "optimalna" mislim da se dobija i zanimljivo delo a da ne zahteva preveliki budžet.

U SUŠTINI TO JE PRIČA, ONA SE MOŽE RAZRAĐIVATI, DOPUNJAVATI, MIJENAJTI, MODIFIKOVATI, PRILAGOĐAVATI I VRŠITI DRUGE PREPRAVKE RADI ADAPTACIJE ZA POTREBE FILMA ALI TREBALO BI ZADRŽATI SUŠTINU. NA OSNOVAMA OVOGA BI TREBALO NAPISATI SCENARIO ZA IGRANO-DOKUMENTARNI FILM U KOJEM ŽELI DA DOKUMENTARNO PRIKAŽEM I PREDSTAVIM OVU ZANIMLJIVU PRIČU, A OPET DA TO NE BUDE SUVOPARNA PRIČA VEĆ ODIGRANA I VIZUELNO PRIKAZANA. REKAO SAM DA JE SLIČAN SLUČAJ SA FILMOM "ČITULJA ZA ESKOBARA" GDJE ZIJAH SOKOLOVIĆ JE VODITELJ I NARATOR PRIČE, ON VODI GLUMCA OD JEDNE SCENE DO DRUGE. TO MI SE ČINI KAO DOBRO RJEŠENJE, AKO NEKO NEMA BOLJE.

Ono na čemu bi ja insistirao kada bi se mene mnogo pitalo je da bi ubacio malo holivudskog stila. Pre svega mislim na to da se radi na razvoju snažnih karaktera likva i snažnih interakcija među likovima. Na priemr kada običan čovek nešto kaže nekome niko to i ne primeti. Ali kada jedna kralj kaže drugome kralju ili nekom vojskovođi nešto onda to nekako drugačije odjekuje u ušima. U holivudskim filmovima svaki lik deluje na gledaoca sa takvom energijom kao da je kralj. To je teško objasniti pa je moguće da me ne razumete ali uglavnom, to je ono o čemu ja razmišljam.

MISLIM DA SAM TEMU STAVIO NA POGREŠNO MJESTO, VJEROVATNO JE TREBALA BITI NA PDF-U SCENARIO. NISAM SIGURAN, VI TO BOLJE ZNATE.

AKO JE TAKO, MOLIM VAS DA JE PREMJESTITE NA PRAVO MJESTO JER JA NISAM UPUĆEN NA KOJI NAČIN DA TO URADIM.
Pa nisma ni ja siguran. Ali pošto priča još uvek nije gotova tj. nije ni započeta. Ne treba se prelaziti na nikakve druge korake filmmakinga osim na razvoj priče i pisanje scenario, onda je moguće da je najbolje u rubriku "scenario".

Premestiću temu ali će i ovde ostati prečica do teme tako da će praktično biti na oba mesta.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 17.02.2012 4:30

dedangija je napisao:gde bi snimao film?


Kao što si vidio sama radnja filma uglavnom se dešava u mjestu Kazanci, gdje se i nalazi pomenuta džamija i autentični objekti. Baš tu bih volio da snimim dijelove filma koji se odnose na selo Kazanci, kod džamije o kojoj se radi i da iskoristimo što više autentičnih objekata.

Postoji varijanta i za snimanje dijelova filma u jednom filmskom studiju u Sarajevu, to zavisi isključivo od cijena koje nam ponude.

Izabraćemo lokacije zajednički, zavisno od budžeta i od same situacije ali mislim da to nije pretjerano važno u ovoj fazi razvoja priče.

Tu smo ako si zainteresovan za saradnju i ako te interesuje neko od mjesta u filmskoj ekipi.
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 17.02.2012 4:38

Interesnatno mi je i zainteresovan sam. Treba da uz to i kažem da moje ambicije inače nisu da postanem cela filmska ekipa u jednoj osobi. Sve mi je u vezi filma zainimljivo i to je moje interesovanje i uz ovaj sajt mi je na neki način i posao ali veće ambicije imam samo za scenario.
Pošto mene inače jako interesuje istorija i stalno čitam o tome i volim istorijske filmove, mogli bi od mene i da imate koristi u tom projektu. :)


Zahvaljujem na interesovanju i spremnosti za učešće u projektu. Čitajući teme primijetio sam da si jako upoznat sa oblasti filmmakinga i da si svestrana osoba. Svakako da nećeš postati filmska ekipa u jednoj osobi, to niti želim, niti hoću niti je to moguće. Obzirom da te interesuje scenario i da ti je to najuža oblast interesovanja, ti bi mogao biti scenarista filma. Naravno, očekuj da ću u samom nastajanju scenarija i ja aktivno učestvovati sa idejama za scene, razvoj radnje i slično ali će glavni oslonac biti na tebi.

Naravno, kada film krene u realizaciju nadam se da ćeš svoje znanje prenositi i ostalim članovima ekipe i pomoći im u radu.

.
Prvi utisak je da to može biti zanimljivo ako se dobro osmisli. Moraću i da odgledam film "Čitulja za eskobara" (to ću verovatno sutra) da baš vidim kako je urađen. Doke ne odgledam ne mogu to da prokomentarišem.



Svakako odgledaj "Čitulja za Eskobara" jer ćeš tako najbolje shvatiti o čemu ti pričam, tj o liku koji se pojavljuje na početku filma i priča gledaocu o tome šta i kako se dešava, vodi gledaoca kroz film. Mislim da je najbolje da film uradimo kao igrani sa tim elementom nego da bude isključivo igrani ili isključivo dokumentarni. Ne želim dokumentarni film jer to bi bilo dosadno pričanje priče od istoričara i drugih lica. Ali ne želim ni klasični igrani film jer bi onda neupućenim gledaocima možda priča ostala nejasna, pa sam zato mislio da iskoristimo ovu varijantu iz "Eskobara". Odgledaj prvih pola sata, shvatićeš o ćemu ti pričam.

Ono na čemu bi ja insistirao kada bi se mene mnogo pitalo je da bi ubacio malo holivudskog stila. Pre svega mislim na to da se radi na razvoju snažnih karaktera likva i snažnih interakcija među likovima. Na priemr kada običan čovek nešto kaže nekome niko to i ne primeti. Ali kada jedna kralj kaže drugome kralju ili nekom vojskovođi nešto onda to nekako drugačije odjekuje u ušima. U holivudskim filmovima svaki lik deluje na gledaoca sa takvom energijom kao da je kralj. To je teško objasniti pa je moguće da me ne razumete ali uglavnom, to je ono o čemu ja razmišljam.


Mogu se složiti sa tobom. Svakako da treba naglasiti likove, par njih najvažnijih i da treba naglasiti konverzaciju između njih. Može se o tome razgovarati i to uraditi kada krenemo u samo nastajanje projekta.


Obzirom da smo već nas dvojica tu možda bismo mogli krenuti polako, pokušati od ove priče napraviti neki sinopis ili pregled po poglavljima šta će se u kom dijelu filma dešavati. Da dobijemo neki grubi nacrt priče kako bi i ostali vidjeli o čemu se radi, pa možda se uključili.
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod dedangija » 17.02.2012 8:47

Tu smo ako si zainteresovan za saradnju i ako te interesuje neko od mjesta u filmskoj ekipi.

i sam planiram da snimim nesto u "no budzet"maniru,proucavam literature i planiram film,nabavio sam i aparathd,ali shvatam da je naj tezi deo saradnja i motivacija ljudi,pomogao bih koliko budem mogao.
pozdrav i hvala Video Majstoru
dedangija
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.02.2012 20:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod vrijeme_je_za_film » 17.02.2012 10:11

dedangija je napisao:Tu smo ako si zainteresovan za saradnju i ako te interesuje neko od mjesta u filmskoj ekipi.

i sam planiram da snimim nesto u "no budzet"maniru,proucavam literature i planiram film,nabavio sam i aparathd,ali shvatam da je naj tezi deo saradnja i motivacija ljudi,pomogao bih koliko budem mogao.
pozdrav i hvala Video Majstoru


Drago mi je da si zainteresovan za saradnju i nadam se da ćeš se priključiti projektu.

Još samo da utvrdimo tvoju užu specijalnost i da ti pronađemo mjesto u filmskoj ekipi.

Javljam ti se na PP radi ostvarivanja kontakta.
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Projekat "Paša" - film za realizaciju...

Postod dedangija » 17.02.2012 12:03

sta je "pp",zivim u Beogradu
dedangija
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.02.2012 20:45
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju