Kamera - koji model za koga??

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 15.11.2011 1:45

HDC-SD90 koja je ovde spomenuta se mozda cenom uklapa u moj zahtev, ali ipak nema prikljucak za slusalice!

Dobro zapažanje!

To je boljka svih jeftinih kamera. Ni jedan nema sve. :(

Evo nekoliko Canon-ovih koje imaju priključke i za slušalice i mikrofon:

Canon LEGRIA HF M32
Canon LEGRIA HF M31
Canon LEGRIA HF S20
Canon LEGRIA HF S21
Canon LEGRIA HF S200
Canon LEGRIA HF S30
canon LEGRIA HF M41
Canon LEGRIA HF G10

Ne znam cene i nisam pregledao ostale specifikacije ali vredi da ih proučiš. Neki modeli koje sam ja ranije gledao su skuplji od Panasonic modela pa sam se onda manje interesovao.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 22.11.2011 19:14

Isti slucaj i sa Canon-om, ove sa oba prikljucka su 900-1000 eura :dash2:
Ojler
 

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 23.11.2011 4:38

Da Canon su koliko sam video skuplji od Panasonic modela. Preostaje ti jos samo da pregledaš JVC modele. Sony je pretpostavljam jos skuplji.

Ako ništa ne nadjes da se uklopi u tvoj budžet, moraćeš eksperimentisti s kamerom i pregledavati kakav je zvuk na snimcima.

Ili ćeš morati kupiti neku posebnu opremu za snimanje zvuka. Možda će kolega felino znati šta može od opreme da se koristi za to...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod felino » 23.11.2011 14:42

@Ojler Vidi, jos kada sam video tvoj post na ovoj strani, pomislio sam da ti predlozim da snimas zvuk bez monitoringa odnosno da nadjes kameru koja nema izlaz za slusalice jer, koliko vidim, nema drugog resenja. Mozes se osloniti na pikmetar (peak meter) koji bi kamera trebalo da prikazuje na displeju i tako otprilike podesiti nivo. To je vizuelni monitoring nivoa audio signala koji je u redu i treba ga imati ali je samo slusanje nezamenljivo. Recimo, moze mikrofonski kabl prekidati (pucketati u snimku) ili jednog trenutka u sred snimanja potpuno prestati da provodi a ti si na pocetku snimanja video da je sve u redu i dalje si zanet onim sto se desava ispred objektiva pa tek kada se vratis na montazu primetis sta se dogodilo.

Ako nema druge, radi tako ali ja to ni neprijatelju ne bih savetovao. Dakle, kako bi se to po novogovoru reklo, "snazno ti savetujem" da nabavis kameru koja ima slusni monitoring tona. Sad, da li i tu postoji mozda neka zamka tipa da izlaz za slusalice sluzi samo za playback a ne za monitoring pri snimanju, ne znam. Ne verujem da se odgovor na to pitanje krije u specifikacijama kamere pa ako hoces da budes siguran, najbolje je pitanje postaviti tehnickoj podrsci proizvodjaca konkretnog modela.

Sto se tice nezavisnog uredjaja za snimanje zvuka, profesionalci koriste sinhronizaciju kamere i snimaca zvuka, SMPTE kod ili slicno. Kako to u tvojim uslovima najverovatnije ne moze biti slucaj, morao bi da radis bez savrsene sinhronizacije. To podrazumeva da bi najbolje bilo da snimas ton i na kameri sa njenim ugradjenim mikrofonom i sa nezavisnim snimacem zvuka. Kasnije, u softveru za montazu (obavezno iskljucis "snap") pomeras ton snimljen nezavisnim snimacem a ovaj od kamere ti sluzi kao manje-vise referenca. Kada kazem pomeranje, mozes uklapati prvo vizuelno - u softveru jako zumiras trake, nadjes neki izolovan kratak "puc" pa im poklapas pozitivnu ili negativnu polu-periodu ("brda i doline"). Naravno, proveris kako to radi uz sliku kada je "mutiran" ton sa kamere ili "soliran" onaj sa snimaca.

Imaj na umu da zvuk od usta coveka kojeg snimas do kamere i njenog ugradjenog mikrofona prevaljuje put za koji mu treba neko vreme da stigne i to vreme je daleko duze nego sto treba svetlosti koja se od njega odbije da stigne do sociva kamere (poredjenje A/D konverter i senzor je tacnije). Zvuku treba 1 milisekunda da bi prevalio rastojanje od 34 centimetra. Naravno, to laicima deluje krajnje nebitno. E pa, bitno je!

Evo ti primer iz prakse: koristis nezavisni dvo-kanalni snimac zvuka (u jednom konkretnom slucaju dvo-kanalni mikrofonski pretpojacavac, njegove konvertere i digitalno S/PDIF u zvucnu kartu) , stavis coveku bubicu i van kadra, na oko 60 cm od bubice neki drugi, dobar mikrofon. Reprodukujes posle oba ta snimka zajedno i...kazes dobro je. E pa, nije dobro!

Dobro je samo ako tom prilikom slusas na nekim multimedijalnim PC zvucnicima. Kada bi cuo na "ljudskim" monitorima, primetio bi nesto cudno - glas bi bio malo mutan, ne onakav kakav ocekujes da bude. To nastaje usled fazne razlike jer zvuk ne stize istovremeneo do oba mikrofona pa se neke frekvencije pojacavaju usled sabiranja a aneke oduzimaju. Ako bi kojim slucajem (u praksi neizvodljivo jer covek pomera glavu a i fazni pomeraj zavisi od frekvencije zvuka) ta dva signala bila u kontra-fazi (vizuelno reprezentovanao kao gde je jednom vrh "brda" tu je drugom najniza tacka "doline") i u stereo slici bila pozicionirana na tacno istom mestu, ne bi se nista culo, potpuno bi se ponistili. To mozes izvesti kao eksperiment u nekom softveru, cisto da vidis - iskopiraj traku ili fajl, poravnaj, obrni mu fazu i probaj.

U navedenom primeru, dovoljno je samo za 2 ms pomeriti jedan audio klip i stvar je resena ali imaj na umu da to cesto nije dovoljno jer ne mozes kvantifikovati to odstupanje po milisekundama - to je isuvise grubo i zato moras ici na semplove (mislim na ono, npr sample rate je 48 kHz pa tako imas 48.000 semplova u sekundi sto je mnogo preciznije od 1.000 milisekundi u jednoj sekundi).

Samo kada znas sta radis i kako radis mozes koristiti ton i sa kamere i sa nezavisnog snimaca zvuka. To zbog ovog gore pomenutog a i zbog jos jedne stvari. NIKADA se ne mogu apsolutno poklopiti snimci zvuka sa dva razlicita snimaca koja nisu sinhronizovana nekom vrstom koda za sinhronizaciju. U pitanju je tzv. "jitter" na koji ni najbolji konverteri nisu imuni. To se narocito primeti u duzim snimciuma kada jedan pocne da "luta" u odnosu na drugi. Dakle, ne trazi savrsenu sinhronizaciju i moras da proveravas svakih nekoliko minuta kakva je sinhronizacija izmedju dva snimka. Kada se savrseno usinhronizuju, onda se moze cela jedna traka pomeriti unapred za nekoliko desetina milisekundi radi "podebljavanja" glasa ali veruj mi da tu nema cvrstog pravila pa moras da vise puta probas u svakom konkretnom primeru i tako odradis taj "manuelni delay".

Sto se portabl snimaca tice, probaj recimo da nadjes M-Audio MicroTrack II (gledaj bas tu verziju da ima II na kraju) - on se mislim vise ne proizvodi ali verujem da se polovan moze naci za ispod 200 EUR kod nas ili napolju na US ebay za mnogo manje para. Tu je i Zoom H4n. Imaj na umu da to nisu ultra pro sprave (mada je Zoom odradio i jedan domaci film) a takodje znaj da oba uredjaja snimaju smao dva nezavisna mono kanala istovremeno. Mogu da daju fantomsko napajanje od +48 V (u tom slucaju baterije kratko traju), imaju monitoring, snimaju na kartice...imas i Zoom H2 kojeg koriste neki za snimanje sumova jer ima ugradjena 4 mikrofona pa se koristi za sumove za surround jer dobijes 4.0. Mislim da u njega ne mozes da ubodes mikrofon. H4n ima dva ugradjena mikrofona pa se moze koristiti i kao diktafon dok Microtrack II ima svoj mali stereo mikrofon koji se ili ukljuci u njega ili ga cak mozes staviti kao bubicu jer dobijes stipaljkicu. Imam M-Audio pa pitaj ako ti treba nesto. Nisam zadovoljan kako snima line in signal ali bice da je do firmware-a jer je dobro radilo ranije. On ima ugradjenu Li-ion bateriju a Zoom koristi izmenjive.

Nesto manje ozbiljno od toga ti ne bih preporucio a ti vidi, mozda Tascam ima nesto zanimljivo ili vidi sta sve ima na http://www.bhphotovideo.com ili http://www.zzounds.com ili http://www.americanmusical.com ili http://www.musiciansfriend.com pa pitaj sta ti nije jasno.

Evo ti link za Zoom a pogledaj sa desne strane grupu Handy Recorder, imaju cak i kameru mada ti to ne bih preporucio kao zamenu za ono sto hoces da kupis.

http://www.zoom.co.jp/english/products/h4n/
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 06.01.2013 2:01

Dok ovih dana sedim u kuci, pijuci caj i lececi novogodisnji grip :morning2: , gledam tako snimke koje sam pravio u prethodnom periodu i pade mi napamet da sam ovom forumu ostao duzan. I sad kad sam opet ovde, ne mogu da verujem da je proslo vise od godinu dana od trenutka kad sam poceo da tragam za odgovarajucom kamerom! Ali razlog mog javljanja i jeste to sto sam u medjuvremenu konacno i kupio kameru. Vremenom sam dosta toga naucio o kamerama, prosirivao zahteve, skupio jos malo para i na kraju kupio Panasonic HC-X900.
Kamerom sam uglavnom zadovoljan, poseduje sve ono sto smatram da mi je potrebno, ali s druge strane cini mi se da sam od toliko hvaljene spravice ocekivao vise. Pre svega mislim na snimanje u uslovima slabe svetlosti, stabilizaciju slike i jednu cudnu pojavu koju jos nisam istrazio ali sastoji se u tome da ponekad sama slika, tj. njeni delovi nisu stabilni. To sam za sada dva puta primetio: jednom pri punom zumu (12x) i dobrim svetlosnim uslovima, kada je slika lelujala kao povrsina vode (radi se o veoma malim ali ipak vidljivim deformacijama slike) i drugi put kada sam snimao po skoro pa mraku, kada su se osvetljena kuća i sijalica na banderi, kao jedini svetli delovi slike, kretali drugacije u odnosu na ostatak slike. Odnosno, cini se da je kamera stabilisala te delove slike dok ostatak scene nije.

Opticki sistem za stabilizaciju slike (koji je vec hvaljen na ovom forumu) funkcionise odlicno, ali samo kada zelimo statican snimak, dok je pri pomeranju kamere dosta tesko kontrolisati sliku, pogotovo kada imamo i zum. Jer sistem je takav da slika deluje kao da pliva pa se pri nekim naglim pokretima suvise zaleluja, sto je posebno karakteristicno za slucaj kada zelimo da zaustavimo pokret kamerom. Tada slika malo nastavi da se krece a onda se naglo vrati nazad. Znaci, sistem je vrlo upotrebljiv pri snimanju staticnih kadrova i cak i pri punom zumu daje dosta stabilnu sliku, dok kod pokreta kamere treba dosta vezbati i praviti samo lagane pokrete.

Kad kazem losi svetlosni uslovi, mislim pre svega na zatvoreni prostor sa vestackim svetlom. Mozda sam subjektivan, al cini mi se da je u tim uslovima bolje rezultate imala stara Panasonic MiniDV kamera koju sam ranije imao prilike da koristim nego ova. Cesto se dobijaju snimci sa dosta suma a nekad je prakticno nemoguce snimati. U sustini, cim se koristi maksimalno pojacanje (sto je ovde 18 dB. Ne postoji onaj ISO sistem regulisanja pojacanja kao kod fotoaparata) sleka ima suvise suma. Ovo sve je, opet, mnogo izrazenije kada se snima sa pokretom kamere ili nesto sto se krece na sceni jer se tada dobiju razmazane ivice. Razumem da mala brzina zatvaraca dovodi do ovog efekta (minimalna brzina je 1/50s) ali cini mi se da se ovo javlja i u slucajevima kada snimam sa vecim brzinama zatvaraca, pri boljem svetlu.

Napljuvah kameru ovde, a istina je da se pazljivim i osmisljenim koriscenjem, dobrim podesavanjem parametara, izborom dobre scene sa dobrim svetlom i mozda najvise koriscenjem stativa, mogu dobiti takvi snimci da bi vecina ljudi poverovala da su snimljeni poluprofesionalnom kamerom od par hiljada evra. I stvarno, kamera pruza te mogucnosti, samo ih treba znati iskoristiti.
Ja jos uvek ucim i vezbam. :read:
Ojler
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  05.01.2013 23:45

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 13.01.2013 6:30

Dobrodošao! :drinks:

oljer, jako su zanimljiva tvoja iskustva i zapažanja. Imam predlog: Pošto već imaš volje da preneseš svoja zapažanje, mogao bi da stvari koje si opisao prikažeš i snimcima sa tvoje kamere, Uploaduj na youtube primere pojedinih pojava. A za primere sa kvalitetom slike mogao bi da okačiš negde original snimak. To bi bilo zaista dragoceno. ...ako želiš, naravno.

jednom pri punom zumu (12x) i dobrim svetlosnim uslovima, kada je slika lelujala kao povrsina vode (radi se o veoma malim ali ipak vidljivim deformacijama slike)
To je verovatno problem "rolling shutter" koj ise dešava kamerama sa CMOS senzorima ali je pitanje zašto se pojavio kod tebe baš u tom momentu. Moguće je da si snimao nešto što se brzo kreće ili je shutter bio podešen da jako dugo traje... ?!
Ako ti je slučajno ostao sačuvan taj snimak, bilo bi dobro to videti.

i drugi put kada sam snimao po skoro pa mraku, kada su se osvetljena kuća i sijalica na banderi, kao jedini svetli delovi slike, kretali drugacije u odnosu na ostatak slike. Odnosno, cini se da je kamera stabilisala te delove slike dok ostatak scene nije.
Čudno... taj problem bi verovatno mogao da se rešava isključenjem automatike.
Inače kadrovi kod kojih se meša osvetljeni i tamni deo su najveći problem za sve kamere. Ni presvetlo ni pretamno nije ni blizu toliki izazov kao mešanje. Tu se snalaze samo najskuplje profesionalne kamere. Za takve scene prepručujem da ručno podesiš na način koji se pokaže kao najbolji u praksi.

Opticki sistem za stabilizaciju slike (koji je vec hvaljen na ovom forumu) funkcionise odlicno, ali samo kada zelimo statican snimak, dok je pri pomeranju kamere dosta tesko kontrolisati sliku, pogotovo kada imamo i zum. Jer sistem je takav da slika deluje kao da pliva pa se pri nekim naglim pokretima suvise zaleluja, sto je posebno karakteristicno za slucaj kada zelimo da zaustavimo pokret kamerom. Tada slika malo nastavi da se krece a onda se naglo vrati nazad. Znaci, sistem je vrlo upotrebljiv pri snimanju staticnih kadrova i cak i pri punom zumu daje dosta stabilnu sliku, dok kod pokreta kamere treba dosta vezbati i praviti samo lagane pokrete.
Vidiš čak i skupe kamere od nekoliko hiljada evra se koriste uz prateću opermu za stabilizaciju koja takođe košta nekoliko hiljada evra. Znači mirnoća slike i glatko kretanje nije nešto što se postiže samo od sebe već se mora uložiti ili dosta truda ili specijalna oprema da se koristi. Taj panasonicov sistem stabilizacije nije savršen ali ipak je najblje što može da se postigne na taj način. Kad bi postojalo savršenstvo onda ne bi koristili nikakve sprave uz profesionalne kamere...

Kad kazem losi svetlosni uslovi, mislim pre svega na zatvoreni prostor sa vestackim svetlom. Mozda sam subjektivan, al cini mi se da je u tim uslovima bolje rezultate imala stara Panasonic MiniDV kamera koju sam ranije imao prilike da koristim nego ova. Cesto se dobijaju snimci sa dosta suma a nekad je prakticno nemoguce snimati. U sustini, cim se koristi maksimalno pojacanje (sto je ovde 18 dB. Ne postoji onaj ISO sistem regulisanja pojacanja kao kod fotoaparata) sleka ima suvise suma. Ovo sve je, opet, mnogo izrazenije kada se snima sa pokretom kamere ili nesto sto se krece na sceni jer se tada dobiju razmazane ivice. Razumem da mala brzina zatvaraca dovodi do ovog efekta (minimalna brzina je 1/50s) ali cini mi se da se ovo javlja i u slucajevima kada snimam sa vecim brzinama zatvaraca, pri boljem svetlu.
U takvim uslovima bi trebalo probati i sa uključenom automatikom i sa ručnim podešavanjem pa videti šta je bolje.
...Tu sad opet podsećam na profesionalne metode: Čak i najskuplje kamere ne isključuju potrebu za rasvetom već se scena i rasveta vrlo pažljivo pripremi pre svakog snimka.

Napljuvah kameru ovde, a istina je da se pazljivim i osmisljenim koriscenjem, dobrim podesavanjem parametara, izborom dobre scene sa dobrim svetlom i mozda najvise koriscenjem stativa, mogu dobiti takvi snimci da bi vecina ljudi poverovala da su snimljeni poluprofesionalnom kamerom od par hiljada evra. I stvarno, kamera pruza te mogucnosti, samo ih treba znati iskoristiti.
Ja jos uvek ucim i vezbam.
Baš tako. Što je kamera moćnije to ima više toga što se može naučiti da se iskoristi sve što ona može. mnogi ljudi imaju veorvanje da je za kvalitet snimaka odgovonra isključivo kamera (aparat) i razmišljaju da će bolje snimke postiči isključivo zamenom kmaere. Zapravo kamere je samo jedan od elementa. Tu je knjiga snimanja, izbor lokacije ,scenrografija, rasveta... Na primer profesinalna fotografija nije ona koja je usklikana skupim fotoaparatom već ona koju je fotograf postigao pažljvim izborom mesta trenutka i raznih uslova dok je slikao....
Ako pogledate sniamnje filmova pažljivo videćete da se obavi jako mnogo posla još pre nego što se kamera uključi. Tek kada zante sve o tome kako se kamera iskorištava tek onda dolazite u fazu da bi vam bolja kamera donela bolje snimke.

Da bi što bolje naučio da iskoristiš svoju kameru treba naravno malo da naučiš o tehničkim stvarima u vezi objektiva i podešavanja, koje si već spominjao, i o kinematografiji. Pronadji koju kjigu ili dokumentarac na temu "Cinematography"...
Preproučujem dokumentarce:
Cinematographer Style (2006) i Visions of Light - The Art of Cinematography (1992), dosta su zanimljivi i inspirativni.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 05.02.2013 0:14

Najpre, hvala na sugestijama, pre svega na predlogu filmova. Prvi sam odmah odgledao, a drugi cu cim ga nadjem.

Da, rad sam podeliti svoja iskustva. Poslaću dva snimka sa navedenim primerima defekta slike, samo da smislim gde da ih aploudujem. A u medjuvremenu cu da podelim sa vama jedan snimak koji sam raneje postavio na youtube - mali eksperiment gde se vidi mogućnost kontrole dubinske oštrine kamere, a i kakva je stabilizacija slike, obzirom da je snimano iz ruke, pri punom zumu.

Ojler
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  05.01.2013 23:45

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 06.02.2013 0:07

Na ovom linku mozete pogledati video sa pojavama o kojima sam govorio. U prvom delu je uocljivo talasanje slike dok se u drugom vidi kako se pri trzajima slike svetlie oblasti scene krecu nezavisno od tamne podloge. Mislim da je prvi deo snimljen pri punom zumu a za drugi ne znam da li je bilo zuma. Predlazem da daunlodujete snimak da biste ga pogledali u FULL HD formatu.

http://www.dropbox.com/s/zo4vt0kuyjateel/Primeri.mp4
Ojler
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  05.01.2013 23:45

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 10.02.2013 14:35

Hvala za postove. Kasnije ću pregledati...

Poslaću dva snimka sa navedenim primerima defekta slike, samo da smislim gde da ih aploudujem.
Za original snimke može recimo ili dropbox ili sendspace.com a ako hoćeš video da može da se gleda direktno onda je vimeo.com dobar izbor jer zadržava viši kvalitet snimka nego Youtube.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju