Naplata TV prava za Produkciju

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Naplata TV prava za Produkciju

Postod Mladen Tuzla » 23.10.2010 16:17

Bavim se već 4 godine produkcijom, te sam proizveo već nekoliko naučno
edukativnih emisija vezane uz elektrotehniku i dostignuća iz svijeta robotike.

Zanima me kako mogu zaraditi na prodaji TV prava za takvu vrstu programa. Radi
se o epizodama od pola sata, a imam oko 10-tak takvih epizoda.

Može li mi neko objasniti da li trebam imati još neku dozvolu sem uobičajene
registrovane firme za usluge kao mala privredna djelatnost!
Mladen Tuzla
 

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Video Majstor » 23.10.2010 18:43

Dobrodosao! :drinks:

Ovako, pripremam za sajt nekoliko tekstova koji će objasniti tu problematiku oko autorskih prava i prodaje radova i sl. Ide sporo jer nije baš lako doći do tih informacija ali biće...

U medjuvremenu ću vam preneti najosnovnije iz tih tekstova:

- Zakon o autorskim prvaima je potpuno na strani autra. Zakon stiti autora cak i ako autor nije nista poduzeo. Cak i ako je autor anoniman ili nepoznat niko ne sme to delo da kopira jos 70 godina nakon objavljivanja tog dela u javnosti.
Znaci vi ne morate osnivati firmu da bi ta prava vazila. Vi mozete kao fizicko lice naplatiti dozvolu za prikaz, sklopiti ugovor i tako to.

Da b ineka televizija smela da prikaze delo ciji autor zadrzava autorksa prava, mora da dobije dozvolu od autora. Tu dozvolu tj. pravo na prikazivanje autor moze naplatiti. To se naplacuje kao i bilo kakva druga usluga. Moze biti proizvoljno i komplikovano kao i biilo koji drugi ugovor. Na primer moze da naplati jednu fiksnu cenu za jedno prikazivanje ili jednu cenu za neogranicen broj prikazivanja tokom odredjenog perioda ili kako god navedu u ugovoru.

- Samo o bvaljanje tog trgovanja moze biti direktno, izmedju vas i onoga ko ce da prikazuje ili to za vas moze da obavi zastupnik. ili distributer. Distributei sklapaju ugovore o posredovanju sa vlasnicima autorskim prava a onda ih u njihovo ime "prodaju" kupcima (tv kucama). Naravno distibuterima ide dogovoreni procenat od naplacenih iznosa.

- Posto za sada nemate iskustva najbolje bi bilo da pocnete tako da sklopite ugovor sa nekim distributerom koji ce za vas to prodavati.

Može li mi neko objasniti da li trebam imati još neku dozvolu sem uobičajene
registrovane firme za usluge kao mala privredna djelatnost!

Mislim da vam ne treba nista ako ste snimanje obavili uz pristanak svih i ako je oprema koju ste koristili legalna.

---
ima jos... ... Nastavicu s pisanjem... sada mi je nesto iskrslo.

p.s.
Ako ste i vi u medjuvremenu sami prikupili nesto informacija, bilo bi odlicno da napisete jer problematika prodaje je jako vazna stvar i interesuje i mene i sve sa ovog foruma.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod MladenTZ » 23.10.2010 19:46

Vidi ovako!

Informacije su veoma korisne, nego ja sam u Tuzli, a vidio sam na stranici RAK-a (Regulatorna agenicja za komunikacije) da postoji dozvola za audio-vizuelne usluge.

ta dozvola važi ukoliko bi ja vršio tzv. broadcasting odnosno difuziju programa.

Meni su sa TV stanica objasnili da ipak trebam imati registrovanu d.o.o ili djl. firmu radi plaćanja usluge kao i odbitak PDV-a

Oprema je moja (kamera i montaža) ali tu su čestvovali još neki ljudi pa me zanima kako oni mogu regulisati prava tj. da li postoji kolektivni govor o autorskim pravima na članove ekipe koji su producirali projekat
MladenTZ
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  23.10.2010 16:13

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Video Majstor » 23.10.2010 21:35

U vezi tih dozvola cu jos pogledati.

A radi PDV-a i poreza sigurno postoji i nesto jeftinije od d.o.o. firme. Na primer u srbiji ima SZR (samostalna zanatska radnja). U vecini drzava je tako da ne moras prijavljivati porez sve dok prihodi ili promet ne prelaze odredjenu cifru. Dakle to postaje obavezno tek sa odredjenom cifrom.

Informacije su veoma korisne, nego ja sam u Tuzli, a vidio sam na stranici RAK-a (Regulatorna agenicja za komunikacije) da postoji dozvola za audio-vizuelne usluge.

ta dozvola važi ukoliko bi ja vršio tzv. broadcasting odnosno difuziju programa.

Pa to ako biste hteli imati svoju televiziju onda biste morali imati sve dozvole. Ali vi mozete snimati i prodavati i da nikad ne vidite neki tv studio.

Ja govorim o DOZVOLI da vase autorsko delo bude prikazano na nekom TV kanalu. Tu dozvolu vi prodajete a da li oni imaju sve dozvole da se bave televizijskim poslom to nije vasa briga. Podrazumeva se da imaju ako TV kanal funkcionise.

Oprema je moja (kamera i montaža) ali tu su čestvovali još neki ljudi pa me zanima kako oni mogu regulisati prava tj. da li postoji kolektivni govor o autorskim pravima na članove ekipe koji su producirali projekat

Kada neko autorsko delo ima vise autora, onda su oni koautori i vlasnistvo nad autorskim pravom je zajednicko. U tom slucaju svi koautori se potpiuju na ugovor za zastupnika ili da odobravaju dozvolu nekome.

Medjutim ako se neko delo radi po narudzbi za narucioca onda on tim placanjem dobija i delo i autorska prava. Ili na primer ako Tv ekipa pravi neku emsiju, emisija ne pripada njima vec tv kuci. To se regulise ugovorom.
Znaci ako ste vi bili sef toj ekipi i ako ste druge unajmili i platili im za njihov deo posla, onda su autorsa prava samo vasa. Ali ako ste to radili kao neki ravnopravni tim i zajednicki financirali onda ste koautori.
Logika je ista kao i u fabrikama. Radnik radi za platu a proizvode ne moze da nosi kuci.

p.s.
nastavicu kasnije. duga prica...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Goja » 24.10.2010 11:51

Lično mislim da je video majstor upravu a mislim da ne moraš da imaš ni str ili sztr a kamoli i firmu
napravi se ugovor sa fizičkim licem gde im ti daješ pravo da prikazuju tvoje emisiji naravno obrati pažnju na taj ugovor da bude oročen godinu dana ili dve kolko prikazivanja dali dobijaš deo od reklama ukoliko se prikazuju pre za vreme i na kraju tih emisija)
a oni ti isplatu vrse na tvoj žiro raču kao honorarcu ili na neki drugi nači.Zamisli kad neko slučajno snimi pad aviona i ponudi tv ili mu tv traži i nudi basnoslovne iznose da mu kažu prvo osnuj firmu pa ćemo onda
dobro nije isto al slično sve funkcioniše.
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Video Majstor » 25.10.2010 11:20

Koa sto sam rekao za vas je najbolje da sada krenete u potragu za distributerima i da ih konkretno pitate.

Evo jedan distributer na primer: www.centarfilm.com

Izmadju ostalog bave se ovim:
CENTAR FILM d.o.o. se bavi proizvodnjom, izvozom i distribucijom domaceg i stranog filmskog i televizijskog programa. Produkcijom od preko 120 dugometraznih igranih i oko 600 dokumentarnih filmova, CENTAR FILM d.o.o. je uvek obezbedjivao izuzetno visok umetnicki nivo, o cemu svedoce mnogobrojne nagrade na nacionalnim i medjunarodnim festivalima - preko 650.


Ovde ima jos informacija o njima: http://srbija.aladin.info/mediji-i-mark ... entar-film

Eto treba ih kontaktirati i videti da li su zainteresovani. I ako nisu verovatno ce vam dati bar neke korisne informacije.

p.s.
Ako neko zna jos nekog distributera filmovia i tv emisija bil bi dobro da napise...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod MladenTZ » 26.10.2010 22:34

OK! Hvala na korisnim informacija, već sam uspostavio saradnju sa jednom TV kućom!
MladenTZ
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  23.10.2010 16:13

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Video Majstor » 27.10.2010 9:27

Drago mi je da vam pomaze!
Voleo bih da ako saznate nesto novo prenesete i nama vasa iskustva. Tako ce i brze biti gotovi tekstovi na tu temu. A vi uvek mozete racunati na nasu pomoc za uzvrat.

Ako imate bar neke trejlere ili inserte od vasih filmova bilo bi odlicno i da ih prikazete u rubrici "Filmmakeri - predstavljanje i radovi". Ovih dana ce google poceti da indexira i forum pa ce potencijalna publika biti mnogo veca nego sto je bilo ovih prvih dana.

Nadam se da ce takodje s vremnom i neke TV kuce poceti gledati radove na ovom forumu pa da cete i tim putem mozda dobiti koju ponudu ili predlog. Proucite koje sve mogucnosti imate na ovom forumu u poljima profila, potpis polju, rubrici za predstvaljanje i radove...

p.s.
Sad mozda necu imati pristup internetu, dan-dva ali napisacu jos informacije o racunanju i procenama ostvarive cene za emisije.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Video Majstor » 30.10.2010 19:38

Evo da napisem o cenama i racunanju, sto sam obecao.

Cena po prikazivanju jednog filma ili emisije ide priblizno srazmerno prihodima koje televizija moze postici tokom emitoanja te emisije.

Uzecemo za primer jednu emsiju od 45 minuta. Za pretpostaviti je da televizija nece tokom te emisije emitovati vise od 5 minuta reklama. Reklama naplacuju oglasivacima po sekundi trajanja. Znaci jedna epizoda vase emisije mora da im se isplati sa 300 sekundi reklama.

Lokalne televizije sa pokrivenoscu od 100 hiljada gledaoca reklame ne naplacuju vise od 1 evro po sekundi. Znaci za vreme vase emisije mogu imati prihod:
300 sekundi x 1 evro = 300 evra

A posto osim placanja vama imaju i druge troskove i moraju i da zarade, verovatno nam emisiju ne mogu i nece platiti vise od 100 evra za jedno prikazivanje. Mozda i manje.

Naravno vece televizija sa vecim brojem gledaoca imaju vece prihode pa mogu i vise da plate po jednom prikazivanju ali su oni za veci novac i probirljiviji.

---
Iznad sam izneo racunicu pod pretpostavkom da je emisija dovoljno privlacna gledaocima da ce gledanost biti zadovoljavajuca. Za manje zanimljivie i manje kvalitetne filmove i emisije, gledanost pada pa i oglasivaci ne zele reklamu ili i cena po sekundi reklame mora biti manja. Jasno je da zbog toga dvostruko manje privlacna emisija mora i dvostruko manje da kosta. I obrnuto. Znaci postoji i taj faktor koliko ste pogodili ukus gledaoca i koliko ima gledaoca sa takvim ukusom.

Da biste bili sto bolji u tome da pravite filmove po ukusu gledaoca, iznad svega je pozeljno nda proucavate i primenjujete savremen imarketing, da pratite statistike gledanosti i sl. informacije o medijima.

Na sajtu u rubrici vesti http://www.videomajstor.com/vesti
vec objavljujem vesti iz te oblasti a s vremenom ce ih biti sve vise i sve cesce jer su sadrzaji sajta sada postali interesantniji i onima kojji se zanimaju za televiziju i medije.

Naravno i vas korisnike foruma, ohrabrujem da ucestvujte u ovim temema i prenosite vasa saznanja i iskustva.

p.s.
ima jos o cenama, drugi put cu...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Naplata TV prava za Produkciju

Postod Bozidar » 20.10.2011 5:47

Mnogo vam hvala na svim informacijama. Htio bih da pitam Video majstora da li je postavio nedje na forumu temu o autorskim pravima koju je spominjao da priprema.
Hvala jos jednom
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12
Sledeća

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron