Saradnja...Potreban scenario

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Gost » 01.06.2011 16:19

Procitao sam kompletnu temu i cela atmosfera me je podsetila na britansku seriju Dream Team...

Na pocetku su postavljene 2 premise, ili staviti klub u centar zbivanja, kao u gorepomenutoj seriji, ili izdvojiti nekog njegovog clana koji bi de facto bio glavni lik i cela prica bi se gradila oko njega... Koliko vidim, vi ste se odlucili za prvu verziju koja meni vise lezi za seriju nego za film...

Ja bih se odlucio za drugu varijantu iz prostog razloga sto se u suprotnom lako moze skliznuti u formu fiktivnog dokumentarca. Pada mi na pamet sledeca ideja:

Kao glavni motiv iz zivota koji ce ljubitelji sporta prepoznati (naravno ovo bi moglo da se pomene na kraju ili pocetku filma, ili ne mora uopste) je ubistvo Harisa Brkica.

Poceo bih film sa tom idejom da mladi, ekstratalentovani sportista (moze se smestiti za svaki sport) iz jednog malog mesta u Srbiji greskom bio upucan (ili mu je to neko namerno smestio jer se zamerio - mozda i osveta dolazi u obzir) ali na svu srecu prezivljava (umesto pucnjave moze da dodje u obzir neki medicinski relevantan razlog da mora da krene ponovo sa osnovnim elementima sporta).

Pocevsi ponovo da uci mora da prevazidje strah da mu se opet ne desi ista stvar (nova povreda), da igra fudbal sa decom, vrsnjacima, da pocne u mladjim kategorijama dok ne dodje do rezervnog tima gde biva pozajmljen (ili ne mora, zavisi kojim pravcem krenemo) i ima sansu da postane covek za primer gde ce ekipu dovesti do Prve lige (ili ce biti transferovan u neki veliki klub koji je vec tamo). Kroz ceo film bi se provlacila i grupa ljudi koja ga podrzava u svom nastojanju.

Na kraju bih dodao da postoji istinita prica o coveku cije sam ime zaboravio a skoro je gostovao na televiziji obn kod vanje bulica i koji je pocevsi od nule za nekih 3 godine treninga odbojke stigao do reprezentacije SFRJ. Ni taj element nije za podcenjivanje, stavise o tome bi cak mogao i dokumentarac da se napravi...
Gost
 

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 03.06.2011 2:53

Hvala mnogo sto si prokomentarisao!

Nove ideje koje si pomenuo su interesantne.
Medjutim tokom ovog pisanja/smisljanja za ovaj film sam jako grubo sekao sve ideje ostavljajuci sam one koji omogucavaju da nesto bude zanimljivo i bez zahtevne glume. Uspeo sam tim putem da osmislim pocetak i kraj filma sa kojim sam zadovoljan. E sad mi je izazov da osmislim i sredinu tako da film u celini tece u svom stilu.

Nije kasno za velike promene i sasvim novu pricu ali mislim da je i ovo dovoljno dobro za jedan filmic i steta je da se odbaci do sada smisljeno. Tacno je da film ima elemente dokumentarca ali ne bih bezao od toga vec bi najradje da osmislim nesto originalno. Opis toga sto zamisljam je "realisticna pripovetka za odrasle".

Ja bi voleo da ispadne nesto originalno za domace festivale.

Ideja o povredi dobro zvuci i probacu da iskoristim a da ne menjam mngoo.

Neiskoricnene ideje mogu posluziti za potpuno novi film ili nastavak...

---
Sad mi pada na pamet ideja da bi film umesto pripovetke mogao biti zapravo prica gde jedan fudbaler prica svoje dozivljaje drugome a ovaj mu pokoji put postavi i poneko pitanje i tako u tom stilu... Na taj nacin sagovornik Naratora bi mogao i da promeni temu pokoji put. Tako bi scene mogle da se preseku gde nama odgovara i da i dalje ima smisla.

Samo razmatranje ideja mi mnogo pomaze da mi mozak proradi. Tako da mozete slobodno prokomentarisat ii pomenuti svaku ideju... korisno je cak i ako ne iskoristim za ovaj film.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 06.06.2011 20:23

Braca, ovih dan od vrucina nisam mogao ni na sta da se koncentrisem dovoljno. Da li si mozda uradio neke snimke video ili audio da mi posaljes da vidim atmosferu i da bolje precin koliko ce biti trajanje filma.

Razmisljam da film moze da se fokusira na utakmicu na kraju filma a ako je ona dobra onda ne bi bilo problema sto bi uvodni deo trajao krace od polovine filma.

Ostaje sada da resim samo jos taj detalj u vezi te finalne utakkmice. Za sada polazim od najjednostavnijeg resenja a to je sldece:
Jednostavno "fade to black" (koja znaci proteklo je neko vreme) pocne scena u recimo petoj minuti utakmice. recimo u pocetk ukamera da snima fokusirano na nekog igraca koji vodi loptu i dribla. I onda psotepeno da i sama utakmica postaje zanimljivija.

U osmisljavanje te utakmice se ne bih upustao jer nisam strucnjak za fidbal. Pretpostavljam da bi bilo najbolje da igraci igraju realno i da snimis dovoljno materijala da mogu da se upotrebe atraktivni trenutci.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 12.06.2011 7:54

Sefe zbog moje greske i dovoljno nepaznje malo kasnim sa svime. Nisam se javljao jer sam mislio da se dopisujem sa tobom preko maila medjutim to je bio neko drugi isto sa ovog foruma. Evo probnog snimka za naratora konacno sam naso nekog ko mozda moze da to odradi a da se pri tom ne stidi kamera.
https://rapidshare.com/files/3353557823 ... fudbal.MP3
Reci ces mi dal moze proci ovaj glas i sta jos treba prilagodjavati. Pozdrav
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 12.06.2011 15:06

Nisam se javljao jer sam mislio da se dopisujem sa tobom preko maila medjutim to je bio neko drugi isto sa ovog foruma.

pa dobro...

Ja koristim mejl koji pise ovde pod "kontakt e-mail"
http://www.videomajstor.com/about
Mozes ga odatle prepisati. Ne navodim ga u porukama jer bi mi onda stizalo mnogo spam mejlova.

Evo probnog snimka za naratora konacno sam naso nekog ko mozda moze da to odradi a da se pri tom ne stidi kamera.
https://rapidshare.com/files/3353557823 ... fudbal.MP3
Reci ces mi dal moze proci ovaj glas i sta jos treba prilagodjavati.

Glas moze proci. Glas mladje osobe i ima "hrapavosti" (dobro zvuci). I super je dobro sto za razliku od vecine, ne govori prebrzo. Pauze su u redu 100%. Naglasenost poput na primer reci "najvaznija" je takodje 100% dobra. Deluje da se uzivio u tekst koji govori 100% dobro odredio pauze, naglasenost i sve onako kako je i zamisljeno.

Prvi utisak kada sam cuo glas je da govori mozda malo presporo, medjutim kada sam pojacao zvucnike i malo podesio ekvilajzere vidim da je dobro.

Moguce je da se pokoja sitnica moze korigovati ali mozda je bolje ne izlagati coveka jos dodatnim korekcijama da mu ne ometamo koncentraciju. Ako moze sve ostalo nastaviti sa ovakvom koncentracijom bice super.


**Jedan kolega kojeg sam kontaktirao mi se nije jos javio pa ne znam da li je nesto probao. A i ja sam mu rekao da ne zuri.
Najbolje snimiti sa ovim Naratorom pre nego se predomisli :)

---
Reci mi da li si vec dodavao neki efekat na ovaj snimak jer cujem malo eho-a ili neceg slicnog?

Nema veze ako jesi. Samo to je najbolje dodati na kraju u postprodukciji kada se bude culo sve zajedno sa zvukovima iz filma i muzikom... onda ce se nmoci doneti najpravilnije odluke u vezi efekata, podesavanja ekvilajzera itd.


Sefe zbog moje greske i dovoljno nepaznje malo kasnim sa svime.

Nema problema. Ja mislim da je sve do kraja leta idealno vreme za snimanje scena. Dakle ima vremena.

Ja cu ovih dana staviti do sada napisani scenario na papir i pravilnije formatizovati tekst tako da sve izgleda pregledano. I tu cu oznaciti gde su potencijalni problemi pa cu se baviti resenjima pomenutih da finalizjem taj scenarijski deo posla...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 13.06.2011 13:31

Nisam dodavao efekte,snimao sam u praznoj sobi tako da ima malo ehoa.
Decko je dobar ima harizmu i ne plasi se kamere sto je bitno i zna da se ponasa pred njom.
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 14.06.2011 3:25

snimao sam u praznoj sobi tako da ima malo ehoa.

Probaj nekako oko njega i mikrofona da poslazes razne meke predmete: jastuke, posteljinu, dusek, stiropor, sundjer... tako ce se smanjiti eho.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 24.06.2011 13:02

Samo da se javim, ovh dana radim nesto u vezi jednog sajta pa sam zauzet. Bicu zauzte jos jedno 5-6 dana pa cu onda nastaviti gde sam stao.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 28.06.2011 15:40

;) :mail1: :read: :winner:
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 04.07.2011 1:59

Dobra vest je da je jos jedan momak kojeg sam pitao da se oproba kao narator, poslao mi svoj snimak. :)
Snimak nije los. Najzanimljivije od svega je sto svi govori zajedno traju blizu 5 minuta. To znaci da bi film sa sadasnjim scenarijom verovatno trajao 10-15 minuta sto nije lose.

Pokusaj snimite sve govore sa svojim naratorom pa cemo se odluciti.
Tokom snmanja ne bi bilo lose da narator gleda neke snimke iz nekog slicnog filma (samo da se ugasi ton.na teelvizoru) pa da bolje oseti kolko entuzijazma treba uneti pri govoru.

Inace, ja sam skoro zavrsio moje obaveze pa cu ovih dana nastaviti...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron