Sony Vegas

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Sony Vegas

Postod djyova » 01.10.2010 18:51

Evo ovde možemo razmenjivati iskustva i probleme u radu sa programom Sony Vegas.
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Sony Vegas

Postod Video Majstor » 03.10.2010 17:06

Evo jedan problem koji sam imao ovih dana: Neleteo sam na jedan film koji je imao pomeren zvuk za nekoliko sekundi. I nije moglo da ga sa uobicajenim jednostavnijim alatima (za kompresiju i obradu) ispravim.

U vegasu sam ga otvorio pa dva puta na timeline i jedom sam uklonio audio traku a drugom video traku tako da mogu posebno da pomeram video i audio neovisno. Problem je sto mi nije uspelo da sredim stvar. Pa me znaima par osnovnih uputstava koji se ticu spajanja zvuka i videa u vegasu:
1) Znaci da spojim traku audio sa videom tako da recimo gde god da pomerim video da audio traka bude recimo 2450 milisekundi ispred?
") I kako da dobijem prview od samo odredjenih traka koji izaberem?

Ne mora detaljno uputstvo dovolljno mi je sa par reci jer se inace snalazim. Samo eto da ne isprobavam satima kad mozda neko vec zna.

p.s.
Problem sam inace resio rucnim merenjem i secenjem audia u Sony Sound Forge (srodnik Sony Vegas-a). Ali trebace mi to i u buduce.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas

Postod djyova » 05.10.2010 9:52

Za nezavisno pomeranje audio ili video trake jednog uvezenog klipa, nije ti neophodno da kopiraš kompletan taj video u nove trake, pa onda sa jedne da brišeš video, a sa druge zvuk, i da tako dobiješ dva nezavisna toka.

To jeste korisno za neke situacije, ali za ovu tvoju konkretnu situaciju gde ti je zvuk pomeren, dovoljno je da kliknes desnim dugmetom miša na video tog klipa, zatim ideš na Switches, a zatim štikliraš Lock. Nakon toga moći ćeš neometano da pomeraš audio, nezavisno od videa.

Kada sve ušteluješ, to jest usinhronizuješ zvuk, ponovo odeš na isto mesto, i otključaš video. Nakon otključavanja, kada pomeraš video ili audio, trake će i dalje ostati usinhronizovane kako si podesio, a pomeraće se zajedno.

Za pomeranje više klipova od jednom, drži taster CTRL, pa klinkni na svaki klip koji hoćeš da pomeriš.

Za pregledanje samo određene trake, sa leve strane (ili već gde ti se nalazi u zavisnosti od layouta Vegas-a), tamo gde su ti podešavanja trake, klikneš na onaj znak uzvika, to jest na dugme Solo. Na taj način gledaš samo tu traku. Ovde bih napomenuo, da ako odrediš video kao solo, onda se podrazumeva da samo taj video ide, ali audio i dalje nije solo, i pustaju se svi koji se nalaze na trakama, tako da ako hoćeš solo i video i audio, onda moraš i audio da odrediš koji hoćeš da ide solo.

Za isključivanje određene trake iz preview-a, klikneš na dugme Mute.

Nadam se da je to ono što ti je trebalo, bar sam ja tako razmeo. Ako nije rešićemo i neki drugi problem. :D
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Sony Vegas

Postod Video Majstor » 15.10.2010 18:56

Hvala mnogo za objasnjenje! (Ja iz nekog razloga nisam ni video da je odgovoreno do sada.)

Inace, izgleda da je izasao Vegas Pro 10

http://www.sonycreativesoftware.com/vegassoftware
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro

New features in the native 32- and 64-bit versions of Vegas Pro 10 include powerful stereoscopic 3D editing tools, enhanced closed captioning features, broadened video effect support and new event level audio effects, as well as workflow and user interface enhancements. These updates enable media creators to quickly produce and deliver compelling content for broadcast and broadband distribution, theatrical releases, YouTube™ 3D, and prepare content for DVD and 3D Blu-ray™ titles.


"As the market leader in developing 3D technologies, Sony is focused on providing integrated professional 3D hardware and software products built for everyone from innovative broadcasters to inspired filmmakers," said Dave Chaimson, Sony Creative Software vice president of global marketing. "With the upcoming launch of Vegas Pro 10, Sony now provides one of the industry's most intuitive applications for natively editing 3D. In addition to providing tools that simplify professional 3D production, Vegas Pro 10 continues to innovate unique solutions for closed captioning, 5.1 surround sound, and widespread content distribution support to offer the most intuitive and progressive workflows for media production."


Vegas Pro 10 Feature Highlights


Stereoscopic 3D Editing: Vegas Pro 10 facilitates the creation of 3D projects by enabling users to import, adjust, edit, preview and export stereoscopic 3D projects natively without any additional tools or plug-ins. These new features and workflow updates make working in 3D as seamless as working in 2D. While fully compatible with the latest 3D screen technology, anaglyphic viewing is also supported, making it possible to preview 3D on any monitor.

Improved Closed Captioning: Improved support for closed captions enables broadcasters to preview captions in the Video Preview and Trimmer windows for increased accuracy and ease of editing. Other improvements include increased support for line 21 closed captions, HD SDI closed captions, multiple closed captioning file types as well as the ability to export captions for Sony DVD Architect™, YouTube™, RealPlayer®, QuickTime™, and Windows Media Player®.

Workflow Tools and Enhancements: Sony has also introduced the following updates to Vegas Pro 10:

Expanded Multicam Functionality: Updated multicam features provide a more robust editing and preview experience by offering the ability to view the multicam source clips and the full-screen edited program output simultaneously

Improved support for DSLR video: Performance improvements make editing video from popular DSLR cameras faster and easier

Track Grouping: This update offers a quick and easy way to organize and manage complex projects by grouping related sections of video/audio for a cleaner working environment

Advanced Transport Controls: UI modifications offer efficient access to important editing tools, providing a more intuitive workflow while improving overall productivity
Image Stabilization: New stabilization tools greatly reduce jittery or shaky video sometimes caused by hand held recording.

Video Plug-in SDK: Video Effects Plug-in Architecture: Vegas Pro 10 now offers a completely new video effects plug-in architecture based on the Open Effects Association standard. This industry-leading standard was created from the combined experience of the leading companies in the visual effects industry. The new architecture is accessed by a new software development kit (SDK), which reduces the developer's workload by automating UI integration. These features will benefit editors by greatly expanding the available visual effects plug-ins available for Vegas Pro 10.

Enhanced Audio Tools: In addition to the Dolby Digital Professional™ 5.1 surround sound production capabilities of Vegas Pro, the upcoming version includes the following new features:

Audio Event FX: For more precise control over the placement of audio effects, Vegas Pro 10 allows editors to assign audio effects at the master output, bus level, track level and now at the event level for greater flexibility when working with multitrack projects.

Input Busses: Input Busses now enable editors to record, mix and monitor audio from external hardware devices.

VU meters: The Vegas Pro Mixing Console view becomes even more powerful with the addition of new VU meters.

Track Meters: Track Meters provide direct feedback and a faster editing workflow throughout the record, edit and mix process.

GPU Accelerated AVC Encoding: Users with CUDA-enabled nVidia video cards are now able to encode to the Sony AVC format with improved rendering performance and speed.

Device Support: Sony continues to add expanded device support with each new version including HD-SDI adapters, Sony NXCAM cameras, and broader support for DVD and Blu-ray Disc™ drives.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas

Postod deks007 » 22.10.2010 0:59

Dva videa jedan iznad drugog , jeli postoji varijanta da kada kliknes jedan ili drugi neovisno se gledaju (kao multikamera ) ili mora ova varijanta http://www.youtube.com/watch?v=I1VkY6v3 ... r_embedded . Mislim da sam jednom probao i imao sam kamera 1 i 2 u preview ali sada vise nisam siguran . Pozdrav !
deks007
Član foruma
 
Postova:  23
Pridružio se:  09.10.2010 20:07

Re: Sony Vegas

Postod Goja » 24.10.2010 11:56

Par pitanja u vezi vegasa
de može da se skine al ne privremena verzija od 30 dana
drugo dali vegas ima import svih formata
avi,mov zatim jpg i slično
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Sony Vegas

Postod deks007 » 24.10.2010 14:35

Prvo , da , a drugo i VOB fajlovi . Inace resio sam moj problem nisam selektovao obe video sine mada mi nije trrebalo multikamera vec da mogu naizmenicno da gledam jedan ili drugi vido a to postoji opcija solo da se selektuje iznad komande level . Pozdrav
deks007
Član foruma
 
Postova:  23
Pridružio se:  09.10.2010 20:07

Re: Sony Vegas

Postod djyova » 10.11.2010 8:34

Da, solo je rešenje za tvoj problem. Naveo sam to i gore. A što se tiče skidanja, koliko para toliko muzike. :blum2:

P.S. Proveri na Warez-BB. :D
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Sony Vegas

Postod Video Majstor » 08.12.2010 7:48

Prikaz rada sa snimcima paralaelno snimljenim sa više kamera (Multicam, Multiangle) u vegas Pro 10
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas

Postod Djenka » 17.12.2010 2:27

Pozdrav svima na forumu, hteo bih da zamolim za savet, pošto sam početnik iliti noob :hi:

Prilikom prebacivanja videa sa DV kamere, dobio sam, zavisno od dužine trajanja kasetice (60-90 minuta), dosta klipova (u proseku 15ak). U pitanju je materijal koji sam snimao od trenutka kad mi se dete rodilo i od istog bi hteo da napravim nekoliko porodicnih filmova sa sve muzikom, efektima, itd.
Interesuje me da li prvo radim montazu odn. ubacivanje uvodnog dela, nepokretne slike, muzika, efekti i sl., pa tek na kraju kompresiju ili obrnuto. Cak mi je padalo na pamet da mozda trebam da uradim neku kao pred kompresiju zbog veličine fajlova, pa sve ovo ostalo.
Za rad sa videom sam se zainteresovao poprilično i stvarno bih voleo da naučim, a i ne žuri mi se. Već par meseci petljam po stranim sajtovima, uglavnom tražeći informacije oko montaže, sve do momenta kad budem osvežio komp malo jačim komponentama, te bih onda počeo da kompresujem sav ovaj video koji imam na HDDu. Naime, mašina mi je prilično zastarela (2jezgarni Intel sa po 1.8 GHz, 2 GB RAMa..itd :negative: ), te zato i planiram sad samo montažu da odradim, a kasnije sa jačom mašinom (Intel i7, 2x 4 GB DDR3 RAMa, nova mat.ploča) i da kompresujem. Na ovom sajtu dosta sam pročitao i shvatio (pripremam se polako :read: ), jer mi u početku sve oko komresije i sl. bilo previše komplikovano i apstraktno, a ovde ima dosta tutorijala koji su lako shvatljivi.
Inače, za rad sa videom izabrao sam Sony Vegas Pro 10, koji sam delimično (osnove) upoznao i već sam se dosta navikao na njegov interface. Pošto sam entuzijasta, naoružao sam se i sa Adobe AfterEffects (sa dosta pluginova), Sorenson Squeeze (pročitao sam da je najbolji za kompresiju), Elecard XMuxer Pro itd.
Pošto mi je ovo prvi post, izvinjavam se svima na opširnosti i nadam se da neko neće zameriti.
Korisnikov avatar
Djenka
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  21.11.2010 20:03
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju

cron