Pisanje scenarija ili knjige

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Pisanje scenarija ili knjige

Postod igorbb2222 » 07.04.2018 13:18

Pozdrav svima

Pisem, brisem, pa opet ispocetka... Dodjem u dilemu da li je ustvari bolje napisati knjigu, roman na osnovu kojeg bi se napisao scenario.
Dok pisem scenario imam utisak da sam nesto bitno zaboravio.
Dok ponovo citam, dolaze nove ideje... i kao sto rekoh, pisi, brisi.

Poceo sam da pisem scenario za jednu naucno-fantasticnu pricu. Problem mi je kako u scenariju da docaram to sto se desava.
Mogu da zamislim, ali kad treba da napisem, eto problema. Onda mi je lakse da pisem roman... lakse mogu da objasnim... Elem

Tema je putovanje kroz vreme. Ima gomila filmova na tu temu. Svaki film ima slican sadrzaj.
Dakle, neka naucna institucija pronalazi nacin za putovanje kroz vreme uz pomoc neke masine.

Tim se okuplja i pod velom tajnosti isprobavaju svoju masinu tako sto jedni drugima prave smicalice tako sto znajuci blisku istoriju nekog kolege, pomocu masine se vrate u tu neku situaciju i promene tok radnje. Sve se snima i kasnije se smeju svi zajedno.

Masina misteriozno nestaje uz mnogo nestalih osoba . Splet dogadjaja totalno menja tok istorije.

Na kraju se ispostavlja da je tvorac masine Hitlerov covek koji je poslat u buducnost da bi usavrsio svoj vremeplov i tako se vratio nazad u 1936-u i pomaze Adolfu Hitleru da okupira svet...

Svi nestali u toku filma se pojavljuju na frontu tokom nemacke opsade Staljingrada.


E sad moje pitanje.
Da li se isplati toliko zapetljavati situaciju jer bi samo snimanje kostalo mnogo, i tako ne bi bilo zainteresovanih za isti?
igorbb2222
 

Re: Pisanje scenarija ili knjige

Postod igorbb2222 » 07.04.2018 13:47

Zaboravio sam da napomenem da je u filmu bitno da se prikaze kako je nemacka zahvaljujuci vremeplovu uspela da modernizuje naoruzanje, da eliminise politicke protivnike,
da odlaskom u buducnost vide protivnicki potez i da ga preduhitre dok u jednom momentu ne
dodje do kradje vremeplova i sve krece nizbrdo po nemacku armiju...
igorbb2222
 

Re: Pisanje scenarija ili knjige

Postod igorbb2222 » 07.04.2018 20:18

Setih se i ovoga.
Posto je na Hitlera bilo vise pokusaja atentata, svaki put je poginuo, ali zahvaljujuci vremeplovu su uspeli da rese situaciju. E sad je pitanje, da li je logicno da ga u napadima ubiju pa da ga vrate iz proslosti u vreme nakon atentata ili da sprece sam napad i tako pohapse i kazne atentatore?

To bi za sada bilo ukratko o temi.
Zamolio bih clanove foruma da ako su u mogucnosti pribave neke istorijske cinjenice o Adolfu Hitleru i njegovim saradnicima kako bi scenario bio sto realniji...

I o naslovu bi se trebalo pozabaviti, pa izvolite :bye2:
igorbb2222
 

Re: Pisanje scenarija ili knjige

Postod Video Majstor » 27.04.2018 5:29

Dobrodošao! :drinks:

Razlika između pisansa romana i scenarija je pre svega u tome što scenario opisuje samo ono što će gledaoci filma da vide i čuju. Nema opisa toka misli, izuzev u scenama gde se misli lika glasno čuju kao da na glas razmišlja. A u romanima, ne samo da može da bude opisa o čemu glavn ilik razmišlja nego to može da čini i 90% teksta.

Scenario takođe zahteva strogu formu i standardno formatizovanje ( http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario-format ) dok u romanima ne mora da bude ništa od toga. Scenario je između ostalog neka vrsta instrukcija filmskoj ekipi kako će da snime svaki pojedini kadar i samim tim je u nekim delovima surovo tehnički.
Pošto je scenario tako na neki način tehnička stvar on tek kad se pretvori u film pretvara se u konačnu formu koja kod gledaoca izaziva željene emocije. Dok roman u svojoj formi takav kakv jeste direktno izaziva konačni rezultat i nema dalje popravke. Dakle ono što mora da se postigne kod čitaoca mora odmah tako da bude napisano jer emocije kod čitaoca ne mogu da se dalje popravljaju dobrom glumom, montažom i specijalnim efektima.

U literaturi za pisanje scenarija se takođe pominje da "scenario za razliku od romana zahteva precizan opis svakog detalja", na primer ako u kadru određeni lik treba da ima crvenu majicu sa žutim krugom to mora da piše (u Parenthetical) jer to ekipa koja snima može da zaboravi ukoliko ne piše. Dok u romanu ne mora da se opiše ništa osim onoga što će izazvati željene efekte kod čitaoca.

Dodjem u dilemu da li je ustvari bolje napisati knjigu, roman na osnovu kojeg bi se napisao scenario.
Dakle odluka roman ili scenario nije tako jednostavna. Ali i za jedno i za drugo neophodno je smisliti i razviti priču i to spada u tzv "story development". Dakle, tokom razvoja tvoje priče služi se čime hoćeš. možeš da pišeš kao roman ili skicu za roman, a kad priča bude dobro razvijena, onda ćeš tek trebati da doneseš odluku o formi. Scenario mora da poprimi standardnu formu u konacnoj verziji ali tokom pisanja ti u svojim skicama možeš da se služiš skicama kakvim hoćeš.

Setih se i ovoga.
Posto je na Hitlera bilo vise pokusaja atentata, svaki put je poginuo, ali zahvaljujuci vremeplovu su uspeli da rese situaciju. E sad je pitanje, da li je logicno da ga u napadima ubiju pa da ga vrate iz proslosti u vreme nakon atentata ili da sprece sam napad i tako pohapse i kazne atentatore?
Taj momenat ima jako dobar potencijal za žanr alternativne istorije. Ima mnogo prostora u tome za SF objašnjenja. To u stvari ne mora da bude altenativna istorija nego SF objašnjenje zašto je tok istorija ispao ovakakv kakav stvarno jeste. Dakle tema filma može da bude "evo šta se zapravo događalo".

E sad je pitanje, da li je logicno da ga u napadima ubiju pa da ga vrate iz proslosti u vreme nakon atentata ili da sprece sam napad i tako pohapse i kazne atentatore?
Meni je najlogičnije da se u prepravkama toka istorije bave sprečavanjem uzroka koji su doveli do određenih posledica. Menjanjem uzroka se menjaju posledice. Na primer, kod pokušaja atentata treba da nekako utiču na njega da se pomeri na drugo mesto i tako sve dok ne postignu to da stane na takvo mesto gde može da preživi eksploziju.

Zamolio bih clanove foruma da ako su u mogucnosti pribave neke istorijske cinjenice o Adolfu Hitleru i njegovim saradnicima kako bi scenario bio sto realniji...
Između ostalog potraži dokumentarce baš o tim atentatima, tih nekoliko koji su obrađeni u tim dokumentarcima je dovoljan broj.

Zaboravio sam da napomenem da je u filmu bitno da se prikaze kako je nemacka zahvaljujuci vremeplovu uspela da modernizuje naoruzanje, da eliminise politicke protivnike,
da odlaskom u buducnost vide protivnicki potez i da ga preduhitre dok u jednom momentu ne
dodje do kradje vremeplova i sve krece nizbrdo po nemacku armiju...
Ne znam da li si gledao film "Filadelfijski Eksperiment II". Taj se pomalo bavio tom tematikom.
viewtopic.php?f=19&t=260#p3459

Svi nestali u toku filma se pojavljuju na frontu tokom nemacke opsade Staljingrada.
Ovo liči na ruski film "Mi iz budućnosti" https://www.imdb.com/title/tt1192431/

E sad moje pitanje.
Da li se isplati toliko zapetljavati situaciju jer bi samo snimanje kostalo mnogo, i tako ne bi bilo zainteresovanih za isti?
Hmm, ako priča ispdane kvalitetno a tema ima potencijala za veliku publiku, onda bi verovatno i trebalo da se piše sa ambicijama da se to proda visokobudžetnim studijima. E sad ukoliko se to ne postigne, napredovaćeš, sledeći će biti bolji...neki će biti takav da zahteva manji budžet neki veći itd.
Ne mora ta priča da bude "skupa za snimanje" zbog zapetljavanja, cena realizacije zavisi više od broja glumaca, složenosti kadrova i efekata. Tema koju si odabrao može da bude obrađena i tako da to bude drama koja nije ništa skuplja za snimanje od drugih drama (kao pomenuti "Filadelfijski Eksperiment II" na primer ). A može da bude visokobužetni akcioni... sve zavisi kako napišeš.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron