Corel Vide Studio

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Corel Vide Studio

Postod pcpopovic » 11.06.2015 19:16

Poštovanje! Počeo sam da snimam VHS trake na računar. Imam jednu molbu i jedno pitanje. Koristim dva programa: Ulead VideoStudio SE DVD za nasnimavanje materijala (za to koristim EasyCap USB 2.0) i Corel VideoStudio Pro za video montažu.
Pitanje glasi: zašto ne mogu da u Corel VideoStudio Pro, čujem zvuk kada idem na opciju Capture (snimanje), omogućeno mi je u Opcijama samo "Line In (Reajtek High Definition...)"?
Molba: Ukoliko neko ima neki (bolji) Tutorial o korišćenju programa Corel VideoStudio Pro da mi se javi. Hvala!
pcpopovic
 

Re: Corel Vide Studio

Postod pcpopovic » 11.06.2015 20:08

Izvinjavam se na greški (grešci), koja je u naslovu teme. Negde mi se izgubilo "o". Naslov je: Corel VideoStudio.
pcpopovic
 

Re: Corel Vide Studio

Postod felino » 14.06.2015 17:48

Šta u stvari tačno hoćeš da snimiš u Corel Video Studiju? Da ga koristiš umesto Ulead, za capturing sa VHS-a (i ton i slika) ili hoćeš neki zaseban audio signal da snimiš u njemu?

Ako hoćeš da radiš capturing VHS-a preko Corela, da li on "vidi" EasyCap USB 2.0? Može li da se snimi samo slika? U opciji koju spominješ Corel očekuje da mu audio signal dođe preko linijskog ulaza tvoje integrisane zvučne kartice.

Ako hoćeš da snimiš neki zaseban ton, koji nije sa VHS-a, ne znam da li to Corel Video Studio može, nemam ga.

Na primer, možda si ti hteo da snimiš nešto preko multimedijalnog mikrofona...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Corel Vide Studio

Postod pcpopovic » 21.08.2015 16:42

@felino - Poštovanje i izvinjavam se što nisam ranije video Vaš odgovor.
Nekoliko stvari:
1. Corel Video Studio (koristim Pro X8) "vidi" EasyCap USB 2.0 i to kao SMI Grabber Device.
2. Hoću da snimam VHS na neki format za računar (naravno - i slika i ton). Ali mi Corel Video i dalje, u podešavanjima za zvuk, nudi samo opciju Line In (High Definition Audio).
3. Ukoliko je to (Line In...) jedina moguća opcija dobijanja zvuka - kako da povežem Video Recorder i zvučnu kartu? Da povežem, preko nekog adaptera, beli i crveni deo kompozitnog izlaza iz Recordera ka Line In ulazu na zvučnij karti ili... kako već?

Dosta mi je bitno i hitno, jer mi se već se već dosta posla nakupilo i stoji, a ne mogu ništa napraviti kako treba.

Do sada sam koristio program koji sam dobio uz Easy Cap; Ulead VideoStudio SE DVD, ali mi on jako često prekida snimanje raznoraznim Unexpected greškama - malte ne na svakih 10 minuta snimka ja moram da prekinem (ustvari - Ulead prekida) i onda nastavljam pa "lepim" delove. Namučih se, a nigde ni jedan dobar tutorijal, a baš i nisam "neki englez".

Hvala. Jako bi mi značila pomoć!
pcpopovic
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  11.06.2015 20:15
Lokacija:  Subotica

Re: Corel Vide Studio

Postod felino » 22.08.2015 17:40

Treba ti ovakav kabl (dovoljne dužine):

kabl dva RCA na 3,5 mm stereo bananicu.jpg


Povežeš ga na VHS video rekorder na analogni audio izlaz (najčešće crvene i bele boje) gde idu RCA ("činč") konektori a sa druge strane u line-in na zvučnoj kartici. Pretpostavljam da koristiš integrisanu zvučnu karticu. Trebalo bi da imaš na VHS rekorderu te izlaze.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Corel Vide Studio

Postod pcpopovic » 23.08.2015 19:58

Hvala! Pretpostavljam da, u tom slučaju, video (žuti) činč i dalje ostaje povezan sa video kartom, što je u mom slučaju - Easy Cap!?
Molba jedna: Može li neka preporuka za Tutorijal za Corel VideoStudio (na srpskom ili hrvatskom ili bosanskom jeziku) - pre svega za montažu.
Da se pohvalim: Danas sam završio svoj prvi uspešan projekat "skidanja" VHS-a od 180 minuta i kreiranja svog prvog media projekta (montiranja dobijenog materijala) - kojim sam prilično zadovoljan.
Pozdrav i čujemo se.
pcpopovic
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  11.06.2015 20:15
Lokacija:  Subotica

Re: Corel Vide Studio

Postod felino » 23.08.2015 22:51

Molim. Da, žuti je za video signal.

Za uputstva, kako koristiti konkretan softver, pogledaj na Internetu, sigurno ih ima dosta, uključujući i YouTube. Možda ti uz Corel VideoStudio dolazi uputstvo? Možda ga ima za slobodno skidanje na sajtu Corela.

Što se tiče uputstva kako dobro montirati u estetskom smislu, to već nije povezano sa nekim određenim softverom već je znanje za sebe (zanat, umetnost) i najbolje ga je naučiti ako ne u nekoj školi onda iz odgovarajućih udžbenika. Ja sam postavljao u zip fajlu i takve knjige pa potraži linkove u mojim postovima, postavio sam u dva dela (dva zip fajla) sa više PDF knjiga u svakom od njih. Ako su linkovi obrisani, kaži pa da ponovim.

Evo ovde dve korisne knjige:
http://www.mediafire.com/view/t3y8w1sie3j3uic/daniel_eridzon_-_gramatika_filmskog_jezika.pdf

http://www.mediafire.com/view/26omvlr52mv41mi/Marko_Babac_-_Jezik_montaze_pokretnih_slika.pdf

Za nešto naprednije poduhvate, razmotri prelazak na Sony Vegas ili Adobe Premiere. Ako ti je osnovna montaža dovoljna (najčešće jeste), onda verovatno nemaš razloga.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Corel Vide Studio

Postod pcpopovic » 24.08.2015 13:26

Hvala na odgovorima i savetima. Za sada mi je sasvim dovoljna i osnovna montaža. Kasnije... videćemo. Pozdrav!
pcpopovic
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  11.06.2015 20:15
Lokacija:  Subotica

Re: Corel Vide Studio

Postod chris198810 » 27.11.2017 10:03

chris198810
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  09.10.2017 11:26

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron