Set Top Box Multimedija

Televizija: Digitalna, Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija... HDTV, 3D TV... Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Televizija (za gledaoce i za TV profesionalce)
- Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija...
- HDTV, 3D TV, SDTV...
- Digitalna: DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-C2, DVB-S, DVB-S2...
- Ponuda TV kanala i usluga
- Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio, Problematika, Pravna pitanja...
- Kupovina dozvola za emitovanje filmova i videa koji su zaštićeni autorskim pravima...

Radio
- radio streaming
- internet radio stanice

Internet
- video za web starnice
- video streaming,
- internet usluge, VOD ...
- hosting i serveri za video streaming...
- internet provajderi

Mediji, marketing, medijska tržišta, istraživanja, gledaoci...

Set Top Box Multimedija

Postod Rambo » 30.03.2015 20:15

Pozdrav, nisam nasao temu vezano za ovo, pa ajde da postavim (ako je slucajno ima, neka administrator premesti).
Imam film u mkv formatu (container), koji ima audio AC3 6 channels 512 bitrate. Film pustam preko risivera na tv ( sa njegovim zvucnicima, stereo), pomocu usb flash, pa me interesuje sledece:

1. Posto risiver ima AC3 decoder, da li to znaci da ce se sestokanalni zvuk automatski ( prilikom reprodukcije filma) konvertovati u 2 kanala, jer zvuk ide preko 2 zvucnika, ili je potrebno manuelno konvertovanje AC3 6 channels to 2 channels?

2. Koja je razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza, jer kada je film mp3 audio radi i na BS i LPCM, a AC3 6 channels ili konvertovan u 2 channels radi samo na LPCM audio izlazu?

3. Unapred Hvala.
Rambo
 

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Video Majstor » 31.03.2015 0:51

Pozdrav,
2. Koja je razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza, jer kada je film mp3 audio radi i na BS i LPCM, a AC3 6 channels ili konvertovan u 2 channels radi samo na LPCM audio izlazu?
LPCM je nekompresovani audio. Njega može da pušta svaki uređaj.

BS je najverovatnije skraćenica od "bitstream" i to znači da se audio samo prosleđuje netaknut u tom formatu u kojem jeste. U ovom slučaju neophodno je da uređaj koji ga prima može da dekodira taj format.

Recimo ako na kraju (poslednji uređaj u nizu) imaš uređaj koji može da dekodira AC-3 onda u podešavanjima prvog uređaja podeseiš da na izlaz daje AC-3. Na taj način će mu proslediti audio sa svim kanalima u originalu.

AC3 6 channels ili konvertovan u 2 channels radi samo na LPCM audio izlazu?
To bi trebalo da znači da uređaj ne može da prosleđuje direktno AC-3 nego ga dekompresuje i prosleđuje ga dalje kao nekompresovani LPCM. E sad ne znam da je LPCM smao dva kanala ili sačuva sve kanale.

kada je film mp3 audio radi i na BS i LPCM
Neobično mi je da bilo koji uređaj prosleđuje MP3 audio na izlazu. MP3 nije među formatima za Hi-fi uređaje i kablove.
Men ideluje logično da je obrnuto od onog kako si napisao?! Da li postoji mogućnost da si pomešao ta dva slučaja?

1. Posto risiver ima AC3 decoder, da li to znaci da ce se sestokanalni zvuk automatski ( prilikom reprodukcije filma) konvertovati u 2 kanala, jer zvuk ide preko 2 zvucnika, ili je potrebno manuelno konvertovanje AC3 6 channels to 2 channels?
Svaki stereo (2 kanalni) uređaj koji može da pušta 6 kanalni zvuk već sam po sebi razume tu problematiku i obavlja ono što treba da bi pustio zvuk kao stereo (dva zvučnika). E sad ti verovatno misliš da li on zapravo samo izbaci one druge kanale i pusti samo ta prva dva? Ja se nadam da "propisno" to obavi, ispod je slika koja šematski prikazuje kako se od 6 kanala dobijaju 2:

Slika
Prikačeni fajlovi
5point1_stereo.jpg
konverzija 6 kanala u stereo
(29.13 KiB) Nijednom preuzeto
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Rambo » 31.03.2015 19:38

Hvala na odgovoru.

Svaki stereo (2 kanalni) uređaj koji može da pušta 6 kanalni zvuk već sam po sebi razume tu problematiku i obavlja ono što treba da bi pustio zvuk kao stereo (dva zvučnika). E sad ti verovatno misliš da li on zapravo samo izbaci one druge kanale i pusti samo ta prva dva?
Da upravo sam na to mislio da od 6 kanala idu samo prva 2 pri reprodukciji filma na 2( stereo) zvucnika, ali bi trebalo kao sto ti kazes da se tih 6 kanalisu u 2 prema semi koju si postavio.



Neobično mi je da bilo koji uređaj prosleđuje MP3 audio na izlazu. MP3 nije među formatima za Hi-fi uređaje i kablove.Meni deluje logično da je obrnuto od onog kako si napisao?! Da li postoji mogućnost da si pomešao ta dva slučaja?
Filmovi (mkv,avi,itd...) su uglavnom u AC3 (Dolby Digital) ili AAC (Advanced Audio Coding), retko u DTS (Digital Theater Systems) formatu, a ovo sto sam rekao MP3, to sam ja konvertovao AC3 u MP3, samo da bih testirao BS ( Bitstream) i LPMC (Linear Pulse Modulated Code), audio izlaze na risiveru, i kao sto sam rekao, kada je MP3 radi na oba, a kada je AC3 radi samo na LPCM.

Risiver je:
Xwave Digital One
Audio:Format dekodera:MPEG-1 (layer 1&2&3), WMA, AC3; Audio izlaz:koaksijalni, L/R(skart).
Multimedijalni formati:MP3

Ovde stoji da je format dekodera MPEG-1 Layer 3, a to je MP3, koji stoji i kao multimedijalni format. Zasto se nisu nasli i MP1,MP2,WMA I AC3 kao multimedijalni formati, koja je tu razlika?
Rambo
 

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Video Majstor » 08.04.2015 11:00

Izvini, ja nisam znao da se radi o risiveru za digitalnu televiziju pa nisam odmah pogodio u suštinu odgovora. Evo sada malo preciznije neki detalji:


Risiver je:
Xwave Digital One
1. Posto risiver ima AC3 decoder, da li to znaci da ce se sestokanalni zvuk automatski ( prilikom reprodukcije filma) konvertovati u 2 kanala, jer zvuk ide preko 2 zvucnika, ili je potrebno manuelno konvertovanje AC3 6 channels to 2 channels?
Evo da preciziram,
pošto govorimo o prijemniku digitalne televizije tj. Set Top Box-u, kada se kaže da ima AC3 dekoder to znači sledeće:
To znači da ćeš na onim TV kanalima koje taj risiver hvata i na kojima je zvuk u AC3 formatu, imati zvuk. Bez obzira na broj kanala jer AC3 podrazumeva i podržani broj kanala za AC3.


da li to znaci da ce se sestokanalni zvuk automatski ( prilikom reprodukcije filma) konvertovati u 2 kanala, jer zvuk ide preko 2 zvucnika, ili je potrebno manuelno konvertovanje AC3 6 channels to 2 channels?
Kao što sam rekao, mislim da definitivno nije potrebno nikakvo konvertovanje jer je uređaj već osposobljen za puštanje AC3 zvuka takvog kakav jeste. Konverziju kanala će obavljati isto kao kada pušta AC3 audio iz TV kanala (a to se po pravilu radi prema onoj šemi).

Audio:Format dekodera:MPEG-1 (layer 1&2&3), WMA, AC3; Audio izlaz:koaksijalni, L/R(skart).
Multimedijalni formati:MP3

Ovde stoji da je format dekodera MPEG-1 Layer 3, a to je MP3, koji stoji i kao multimedijalni format. Zasto se nisu nasli i MP1,MP2,WMA I AC3 kao multimedijalni formati, koja je tu razlika?

Hmmm,
"Multimedijalni" nije baš nek istručan pojam sa preciznom definicijom. Koristi se za sve i svašta. Uglavnom se ta reč spominje iz nekih promotivnih razloga.
(Sličano kao, na primer, što se kod fotoaparata stalno pominju megapixeli jer (neupućeni) ljudi vole da kupe fotoaparat sa više megapixela iako u stvari ne znaju da li to znači bolji fotoaparat )

PC računari u početku nisu imali mogućnost da pustaju muziku. Pa kad je ta mogućnost uvedena onda je to (pored teksta i slike) nazvano multimedijom. PC zvučnici su tada u prodavnicmaa svrstavani u kategoriju "multimedije".
Tehnički ispravno značenje pojma "multimedijalni fomrmat" bi značilo neki fajl koji u sebi ima objedinjeno nekoliko medija, najmanje dva. Na primer video audio i tekst.
...Uobičejano kada ne kutiji nekog uređaja piše "Multimedijalni formati:" ne znači ništa tako tehnički precizno.

Međutim, u ovom konkretnom slučaju za "Multimedijalni formati:MP3" su najverovatnije mislili na to da možeš da ga pustiš kao poseban fajl. Znači ne format zvuka iz TV programa nego format audio fajla koji možeš da pustiš samostalno (sa USB memorije recimo).

Zasto se nisu nasli i MP1,MP2,WMA I AC3 kao multimedijalni formati, koja je tu razlika?
Formati MP1,MP2,AC3 se ni na kompjuterima ne puštaju kao samostalni fajlovi (nego se nalaze samo unutar container filmova pored videa koji prate). To se uklapa u prethodno što sam rekao o samostalnom puštanju. Znači zato ih nisu nabrojali u "multimedijalne formate". Formate MP1,MP2,AC3 ovaj uređaj pušta samo kad su uključeni u video (container) fajl.

2. Koja je razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza, jer kada je film mp3 audio radi i na BS i LPCM, a AC3 6 channels ili konvertovan u 2 channels radi samo na LPCM audio izlazu?
Ovaj deo nisam u početku do kraja razumeo, tj. ne znam gde tačno očitavaš ove podatke? I da li primećuješ razliku na televizoru koji prima taj signal?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Rambo » 08.04.2015 17:31

Da, izgleda da se nismo dobro razumeli(tv digitalni risiver), ali si mi sada dao jako korisne informacije (koje nisam mogao da nadjem nigde na google, ili bar ne ovako detaljno) vezano za ovu problematiku, i hvala ti na tome.

2. Koja je razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza, jer kada je film mp3 audio radi i na BS i LPCM, a AC3 6 channels ili konvertovan u 2 channels radi samo na LPCM audio izlazu?
Ovaj deo nisam u početku do kraja razumeo, tj. ne znam gde tačno očitavaš ove podatke? I da li primećuješ razliku na televizoru koji prima taj signal?
Nema nikakvih razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza (ili ih ja nisam primetio), osim sto (ponavljam), MP3 radi na oba, a AC3 samo na LPCM audio izlazu. Mozes li mi reci za sta sluzi onaj koaksijalni (coaxial) izlaz od tv digitalnog risivera ( koji sada nije povezan, a i ne znam kako bih to izveo, s obzirom da nemam slobodne cinceve na tv, samo s-video i onaj audio ulaz, gde je isti kao kod pc)? Da li je to audio konektor (koji moze da se poveze sa sa recimo muzickim stubom, posebnim zvucnicima), ima li to neke veze sa BS I LPCM?
Rambo
 

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Video Majstor » 08.04.2015 18:10

Drago mi je da je da ti pomažu informacije :)
Mozes li mi reci za sta sluzi onaj koaksijalni (coaxial) izlaz od tv digitalnog risivera ( koji sada nije povezan, a i ne znam kako bih to izveo, s obzirom da nemam slobodne cinceve na tv, samo s-video i onaj audio ulaz, gde je isti kao kod pc)? Da li je to audio konektor (koji moze da se poveze sa sa recimo muzickim stubom, posebnim zvucnicima), ima li to neke veze sa BS I LPCM?
Od specifikacija jedno sam na internetu našao da se na WinWin sajtu pominje da ima "koaksialni audio izlaz". Ako je to tačno to je onda digitalni audio (SPDIF) izlaz u varijanti "Digital Coaxial". Slika
http://www.videomajstor.com/hardver-kablovi
Taj izlaz ćeš prepoznati po tome što koristi "činč" konektor. Dakle fizički identičan priključak kao oni žuti crveni i beli činčevi.

Može da se koristi samo na onim uređajima koji imaju "Digital Coaxial" audio ulaz. Uglavno msu to samo neka skupa pojačala i sl.


Alternativno, koaksijalni može značiti antenski izlaz. Takav se prepoznaje po antenskom priključku. On isto može značiti dve stvari:
- Može biti antenski izlaz da prenosi sliu putem antenskog signala do starih televizora. Ovo je veoma zastarelo rešenje i danas je velika retkost.
- Druga varijanta je da on samo služi da prosleđuje originalni antenski siglan do nekog sledećeg uređaja. Jednostavno rečeno on služi da ne moraš da kupuješ antenski razdelnik ukoliko želiš da spojiš još koji set top box na tu istu antenu. Znači ako u kući montiraš još jedan set top box onda samo sa jednom dodatnim komadom antenskog kabla spojih njega na ovaj izlaz. I tako redom ako dodaješ još uređaja lančano ih spajaš.

Nema nikakvih razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza (ili ih ja nisam primetio), osim sto (ponavljam), MP3 radi na oba, a AC3 samo na LPCM audio izlazu.
Moguće je da se to odnosi samo na signal koji ide kroz ovde pomenuti "Digital Coaxial" audio izlaz.

Opiši mi malo gde tačno vidiš šta ide na koji izlaz? Gde tačno prikazuje taj podatak?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Set Top Box Multimedija

Postod Rambo » 09.04.2015 23:49

Nema nikakvih razlika izmedju BS I LPCM audio izlaza (ili ih ja nisam primetio), osim sto (ponavljam), MP3 radi na oba, a AC3 samo na LPCM audio izlazu.
Moguće je da se to odnosi samo na signal koji ide kroz ovde pomenuti "Digital Coaxial" audio izlaz.
Opiši mi malo gde tačno vidiš šta ide na koji izlaz? Gde tačno prikazuje taj podatak?
Nisam ovo bas najbolje razumeo sta si me pitao, ali to su audio izlazi iz menija(podesavanja) tv digitalnog risivera(BS I LPCM), ne radi se o fizickim konektorima.Da vrlo je moguce da bi radilo i na BS, ako bi se povezalo preko ''Digital Coaxial'' audio izlaza. Ali mi nije jasno sto ipak i sada hoce da radi sa MP3 formatima, a sa ostalim (AC3) nece na BS izlazu? Jedino ako ti imas tv digitalni risiver ili ces ga nabaviti (ukoliko nemas iptv,satelitku ili kablovsku), pa da i sam testiras?
Rambo
 

Vrati se na Televizija, mediji, internet

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron