Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Postod lukijano » 18.03.2015 16:50

Pozdrav svima! :good:

Evo potpuno sam nov na forumu, imam nekih nedoumica, pa se nadam malo pomoći.
Ne mogu da se odlučim između dve micro Sd kartice. Prva je:

- Samsung Micro SD EVO 64GB + Adapter, model MP64DA, deklarisana da ima protok 48MB/s.

Druga je:

- Transcend Micro SD 64GB, Class UHS-I 300x + SD adapter, model TS64GUSDU1, deklarisana da ima protok 45MB/s (ali ima i oznaku 300x)

E sad , pročitao sam kompletno razjašnjenje sa ovog sajta u vezi novih i starih standarda vezanih za memorijske kartice, ali mi ovde opet nije jasno o čemu se radi.
Ova Samsungova nema nikakvu oznaku "x", nego samo oznaku 48MB/s. Iz toga bi se moglo zaključiti da je malo brža od ove Transcend kod koje protok piše 45MB/s. Međutim kod ove Transcend ima i oznaka 300x, što me sad pomalo zbunjuje. U tekstu video majstor je objasnio da bi onda oznaka 300x trebala biti 3 puta brža od klase 10. Što znači, da bi onda kod ove Transcend, ustvari po tome, trebalo da je protok 30MB/s?
Šta sada da gledam i koju bi vi od ove dve odabrali?
Da li samo cena da mi bude opredeljujuća, pošto je ova Samsungova jeftinija za nešto malo preko 400 dinara?
Inače karticu uzimam za GoPro hero 4 black, pa predpostavljam da bi to sa nekom od ove dve trebalo da klizi kako treba, a u isto vreme da ima i dosta prostora.
lukijano
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.03.2015 16:11

Re: Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Postod Video Majstor » 19.03.2015 5:47

Dobrodošao! :drinks:


Ova Samsungova nema nikakvu oznaku "x", nego samo oznaku 48MB/s. Iz toga bi se moglo zaključiti da je malo brža od ove Transcend kod koje protok piše 45MB/s. Međutim kod ove Transcend ima i oznaka 300x, što me sad pomalo zbunjuje. U tekstu video majstor je objasnio da bi onda oznaka 300x trebala biti 3 puta brža od klase 10. Što znači, da bi onda kod ove Transcend, ustvari po tome, trebalo da je protok 30MB/s?
Proizvođači kartica nisu dužni da stavljaju sve te oznake. Ali ako ih stave onda moraju da zaista zadovoljavaju te standarde čije oznake stavljaju.
"Class 10" označavanje je vrlo strogo i ozbiljno. I to praktično znači da se možete osloniti na to da će kartica zaitsa raditi brzinom 10MB/s ili brže. Koliko brže to nije određeno ovom oznakom (eventualno je označeno drugim oznakama). Ta oznaka označava samo zagarantovani minimum.

Kod "UHS" kartica oznaka "Class 10" se podrazumeva pošto se UHS tehnologija i koristi upravo zbog brzina mnogo većij od 10MB/s. Dakle svaka UHS kartica je praktično automatski i Class 10 i još brža.

Označavanje sa "x" uopšte nije strogo i teško je reći da li je proizvođač bio iskren kod stavljanja ove oznake. Ova oznaka može da vam pomogne samo ako su obe kartice označene tim brzinama.
Verovatno najbolje objašnjenje je da je to namenjeno za profesionalne fotografe da bi mogli da uporede SD kartice sa CF karticama (za mnoge profesionalne fotoaparate) koje se inače označavaju sa "x" brzinama.

Prva je:

- Samsung Micro SD EVO 64GB + Adapter, model MP64DA, deklarisana da ima protok 48MB/s.

Druga je:

- Transcend Micro SD 64GB, Class UHS-I 300x + SD adapter, model TS64GUSDU1, deklarisana da ima protok 45MB/s (ali ima i oznaku 300x)

Oznake 48MB/s i 45MB/s nisu zagarantovane. To se samo proizvođači hvale time i sve se svodi na to koliko verujete da je proizvođač iskren kod ovih oznaka.
S obzirom da i jedna i druga koštaju jeftinije nego Sandisk kartice sa takvim oznakama. To mi govori da i Samsung i Transcend malo preteruju.

Najbolje bi bilo pronaći na internetu nekoga ko je testirao ove kartice istim softverom pa da se vidi koliko su izmerili.

Što se tiče samih modela. Transcend dugo već važi za dobrog proizvođača veoma povoljnih kartica za široke mase. "Samsung Evo" brend se proslavio kod SSD diskova jer su pored intela jedini renomirani proizvođač SSD-a. S druge strane nedavno su priznali da imaju nedostatke njihovi SSD diskovi od prošle godine i da imaju problema sa korupcijom podataka (i ja lično znam za jedan takav slučaj). Sve u svemu, prema ovome što znamo mislim da su ove dve kartice poprilično podjednake. Ako i ima razlika medju njima pitanje je da li bi ih primetio.
Testovi sa sledeće slike govore na primer da je Kingston (brend podjednak Transcendu) UHS-I kasrtica blago brža od Samsung Evo UHS-I, što govori u prilog tome da su veoma slične.
373648-new-microsd-card-speeds.png
brzina microSD kartica


Inače karticu uzimam za GoPro hero 4 black, pa predpostavljam da bi to sa nekom od ove dve trebalo da klizi kako treba, a u isto vreme da ima i dosta prostora.
Opa :)
HD video bez problema sa bilo kojom od ovih kartica. A za 4K video i slikanje 12MP fotografija u Burst modu velikom brzinom, iskreno ne znam. Moralo bi se potražiti podaci o bitrateu i veličini fotografija pa onda izeračunati.
Za kakva snimanja planiraš GoPro HERO4 Black ?

Evo potpuno sam nov na forumu
Nadam se nekim akcionim GoPro snimcima od tebe uskoro :)
Imali smo ranije snimke iz jednog Paraglajsing kluba okačene ovde ali bilo je to sa mnogo slabijim kamerama. Ne mogu sad da nađem u kojoj su temi...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Postod lukijano » 19.03.2015 23:33

Kameru ću koristiti najviše za ronjenje, jer sam zaljubljenik u dubine. Biće snimaka, ali tek jula-avgusta.
Pre toga, biće probe sa njom na raznim varijantama... automobil... bicikl... bazen... moguće i sa tenisa...
Ne znam, to mi je sve novo, pa ću isprobavati...

Ipak sam na kraju naručio ovu Samsung karticu, pa ćemo videti kako će se pokazati.
U svakom slučaju, podeliću ovde iskustvo sa njom, pa će svi imati dobar savet za kupovinu, u svim varijantama i modovima (4K...12MP...), pošto je to odprilike najjeftinija varijanta u 64GB, a da je UHS-1 standard.
:)
lukijano
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.03.2015 16:11

Re: Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Postod Video Majstor » 26.03.2015 4:16

Slažem se sa izborom. Pošto je teško pronaći razliku, razumnije je onda jeftiniju što si kupio.

Kameru ću koristiti najviše za ronjenje, jer sam zaljubljenik u dubine.
Lepo. :)

Pretpostavljam da je pod vodom uvek pomalo mutno tako da za podvodne snimke nema nikakve potrebe za rezolucijom većom od Full HD 1920x1080. A za tu rezoluciju kartica ne bi trebala imati nikakvih problema.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Koju micro SD karticu da kupim Samsung ili Transcend

Postod Esso » 11.05.2015 17:28

Koliko bi se mogao covjek osloniti na sd karticu prilikom snimanju sa Canonom Mark 3 u Full hd-u . Sa Cf karticama dosada je islo odlicno pa me zanima koliko bi bilo sigurno sa ovim SD karticama .

To više zavisi od konkretnog modela nego od toga da li je SD ili CF.
Generalno CF kartice su uglavnom sve profesionalne pa su samim tim kvalitetnije od vecine SD kartica. Ali profesionalna SD kartica renomiranog proizvođača može biti pouzdanija i isplativija od najbolje CF kartice. Dakle, po principu "koliko para toliko muzike".
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju