Predlozi za pocetnike

pravila, pomoć, podrška, pitanja, predlozi, ideje, kritike...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- Pravila i uputstva
- Pomoć i podrška za korišćenje foruma
- Vaša pitanja o sajtu i forumu
- Predlozi, ideje, kritike... za www.VideoMajstor.com sajt i forum

Predlozi za pocetnike

Postod herklik » 18.02.2015 15:36

Ovo bi ujedno trebalo da bude i licno predstavljanje. Ja sam Ivan i poceo sam da se bavim amaterski post produkcijom. Trenutno sam segrt ali zbog manjak sredstava nisam u prilici da idem do Bg-a na instrukcije redovno. Meni jeste sensei objasnjavao nacin na koji da razmisljam prilikom rada i da je praksa bitna ali opet, moras da znas zasto radis sta na koji nacin.

Znam osnove u Premier-u, AE, PS, 3DS Max i Corel-u.

Problem prilikom ucenja je sto nisam isao u skolu za to pa nemam odgovarajucu literaturu. Sa druge strane, jako je sirok opseg potrebnog znanja i nisam siguran odakle da krenem uopste pored ucenja koriscenja samih programa. Potrebna mi je teoretska strana svega toga. Trenutno citam istoriju filma i gledam filmove od pocetka koji su bitni za kinematografiju.

Moje pitanje/a su vezana za samo ucenje i za pocetnike koji trebaju da nauce sta i kako da rade? Sta je bitno da se zna i preporuke? Ako mozete da navedete neke knjige i autore, sajtove, video tutorijale, dokumentarce itd koji bi pomogli.
herklik
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.02.2015 15:05

Re: Predlozi za pocetnike

Postod Video Majstor » 20.02.2015 23:35

Dobrodošao! :drinks:

praksa bitna ali opet, moras da znas zasto radis sta na koji nacin.
Pa na dobrom si putu u tom smislu što čitaš istoriju filma. Tu se otprilike pominje kako su nastajale novtarije u filmu.
E sad pitanje "zbog čega se nešto radi tako i tako", sumnjam da je negde savršeno objašnjeno. Nije baš da sve ima neki čvrst razlog. Ne mogu ljudi baš sve da relativizuju i sve dovode u pitanje, neke stvari se rade iz navike, jer se tako radilo i ranije i nije bilo problema. Po principu "ne popravljaj šta nije pokvareno". :)

Uglavnom ljudi kopiraju ono što im jednom ranije uspelo i nastavljaju tako. ...to dalje postaje običaj i retko se dovodi u pitanje. Tako da... čitajući literaturu neke odgovore ćeš da saznaš a neke ne.

Problem prilikom ucenja je sto nisam isao u skolu za to pa nemam odgovarajucu literaturu.
Pa literatura je u današnje vremena najmanji problem, zahvaljujući internetu. S druge strane ni u školi se ne uči baš sve. Ponekad kad vidiš knjigu od 700-800 strana pomisliš, "vau, pa ovde mora da je objašnjeno baš sve", a kad pročitaš vidiš da mnogo toga ti i dalje nije jasno ili da su objašnjene tehnike zastrele itd.

Ono što želim da kažem, da ako si voljan da naučiš danas definitivno postoji način da naučiš sve to i bez škole.

Potrebna mi je teoretska strana svega toga. Trenutno citam istoriju filma i gledam filmove od pocetka koji su bitni za kinematografiju.
Odličan početak.

Sa druge strane, jako je sirok opseg potrebnog znanja i nisam siguran odakle da krenem uopste pored ucenja koriscenja samih programa.
Tvoja pitanja zvuče baš iz perspektive nekog učenika koji očekuju četvorogodišnju školu u kojoj planira da nauči čitavu jednu oblast temeljno i dugo. Ako baš želiš tim putem, morao bi onda da upišeš neki fakulet. S tim što čak i tada ne bi imao osećaj da znaš sve nego bi isto imao osećaj da ima bar pola toga što još uvek ne znaš, jer škole retko kada prate realnost.

Imaš i drugu mogućnost poput mnogih koji sami uče i ne idu u školu: Pa pre nego se zatrapaš tom potrebom da naučiš baš sve iz tog ogromnog nivoa znanja, preciziraj šta ti je prioritet? Definiši jednu konkretnu veštinu koji bi voleo da naučiš. I onda kad je naučiš širi znanje jednu po jednu stvar.
Eto za počeatak umesto širokog pojma "post-produkcija" zamisli nešto još precizinije od toga što bi voleo da prvo znaš?

U principu za postprodukciju imaš dva moguća početka:
a) da kreneš sa nekom serijom tutorijala i učiš to što se prikazuje u tutorijalima jedno po jedno. Tako se stiče veliki broj veština u After Effects-u recimo.
b) da najpre imaš cilj koji efekat bi želeo da ti uradiš, zatim da tražiš način kako se takav efekat radi. U kojem programu. Pa onda kako tačno...

Moje pitanje/a su vezana za samo ucenje i za pocetnike koji trebaju da nauce sta i kako da rade? Sta je bitno da se zna i preporuke? Ako mozete da navedete neke knjige i autore, sajtove, video tutorijale, dokumentarce itd koji bi pomogli.
Trudim se da ovaj sajt bude baš ono što prvo treba da se pročita pa onda da se posle tog koraka nastavlja širnje znanja. Sad na žalost još uvek se nisam izborio za dovoljno vremena da ovde napravim sve što sam planirao...

- Od literature ako je bitno da je na srpskom jeziku, pogledaj ovu temu: viewtopic.php?f=5&t=2367

- Ove dokumentarce obavezno pogledaj, jer tu se odgovoara na mnogo pitanja "zašto". Naročito "The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing" dokumentarac o video montaži je bitan za tvoju struku: viewtopic.php?f=5&t=4044

- Za upoznavanje sa detaljima softvera, među najboljima su Lynda video tutorijali, koje bi morao da skineš sa interneta. Ja mogu da pomognem da dođeš do tih tutorijala ukoliko sam ne uspeš.

- Evo na primer nekih od youtube kanala koji imaju veliki broj After Effects besplatnih video tutorijala:
https://www.youtube.com/user/videocopilot/videos
https://www.youtube.com/user/LongLiveMikey/videos
https://www.youtube.com/user/creativecowofficial/videos

Znam osnove u Premier-u, AE, PS, 3DS Max i Corel-u.
Ovo je široko. Osnovni nivo znanja za ove programe je Ok. A inače skoro svaki od njih zahteva posvećivanje i specijalizaciju ako bi želo vrhunske razultate. Dakle, opet se vraćamo na ono da odrediš šta je cilj? Šta želiš da postižeš. Pa onda da nađemo kojim programe se to radi i kako.

Na primer rad u 3DS Max-u je toliko obimna stvar da je nemoguće baviti se njime usputno i praviti stvari takvog kvaliteta kakvog se koristi u filmovima.

Pošto se naveo da želiš da se baviš post produkcijaom, verovatno je najbolje da počneš sa After Effects-om jer on je takav program koji najbrže daje dobre rezultate u toj oblasti.
...Ali hajde da čujemo od tebe preciznije :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Predlozi za pocetnike

Postod herklik » 22.02.2015 16:45

Zahvaljujem na detaljnom odgovoru i pomoci. Dosta sam ja i naucio o tim programima al uvek moze jos naravno. Pogledacu i te dokumentarce i knjige! Jos jednom hvala na savetu.
herklik
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.02.2015 15:05

Re: Predlozi za pocetnike

Postod Video Majstor » 27.02.2015 0:39

Vidim u tvom profilu da i komponuješ muziku, između ostalog. Ako imaš gotove muzike ili neke demo muzičke kreacije upotrebljive za film slobodno okači u rubriku "filmmakeri predstavljanje i radovi. I filmska muzika i efekti spadaju u filmmaking.
Pošto nema mnogo besplatne muzike za filmove, dosta je bitno u amaterskom i niskobudžetnom filmmakingu imati nekoga ko može da kreira muziku.

A takođe sam razmišljao da i druge radove koji nemaju veze sa filmmakingom od članova ovog foruma da mogu da se okače negde. Za sada može u Svaštaru do daljnjeg. Tako da i ako imaš muzike koja nije filmska slobodno okači u rubriku Svaštara.

praksa bitna ali opet, moras da znas zasto radis sta na koji nacin.
Takođe i pročitaj i ovu temu. Ovde je na primer objašnjeno koja je razlika između programa za sečenje videa i programa za video montažu, kao i susret montaže i kompresije. Objašnjeno je da je najbolje na kraju video montaže da se dobiej Master kopija i onda da se ona konvertuje u potrebne formate za distribuciju
viewtopic.php?f=5&t=3250#p6585
samo u toj jednoj porucui je mnogo teorije razjašnjeno. Koliko znam baš tih objašnjenja nema nigde u literaturi (osim na ovom sajtu :) ).
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Predlozi za pocetnike

Postod Video Majstor » 08.04.2015 10:11

Trenutno sam segrt ali zbog manjak sredstava nisam u prilici da idem do Bg-a na instrukcije redovno. Meni jeste sensei objasnjavao nacin...
Zaboravio sam da kažem da je taj princip majstor-šegrt smatram najboljim načinom učenja. Najviše imam u vidu takav način prenošenja znanja kad pišem edukativne tekstove.
( Zanimljivo je da sam ovih dana gledao na youtube-u jednog amerikanca (inače,Peter Schiff, čovek koji je predvideo ekonomsku krizu) koji je objašnjavao kako su današnji fakulteti zapravo loš nači edukacije i da je mnogo bolji taj stari princip. )
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na O sajtu i forumu

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron