Snimanje dugometražnog filma

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Snimanje dugometražnog filma

Postod Pavle16 » 17.01.2015 3:56

Pozdrav,


Imam želju da snimim profesionalni dugometražni film :cool: , pa sam počeo da računam troškove.

Ono što me sad zanima jeste, kako i koliko se plaćaju režiser i scenarista i koliko košta snimanje filma od 90 minuta u full hd i njegova montaža.

Što se tiče scenariste i režisera, interesuje me da li se plaćaju procentom od prodaje filma. Ako ne, koja je cena za profesionalce, a koja za amatere.

Što se tiče snimanja, računam da će to trajati 15-30 dana pa ne znam koliko bi ekipa sa opremom tražila novca za to snimanje i montažu.
Pavle16
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  17.01.2015 3:32

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Video Majstor » 20.01.2015 7:00

Dobrodošao! :drinks:

nadam se da će se i drugi pridružiti u odgovoru na ovo pitanje ,a ja sad moram da se izvinem jer ovih dana nemam baš vremena, pa će moj odgovor potrajati. :sorry:
U medjuvremenu pregledaj ovih nekoliko tema
viewtopic.php?f=6&t=4114
viewtopic.php?f=6&t=4381
viewtopic.php?f=5&t=4479
...ima verovatno još toliko tema, gde smo govorili o plaćanju scenarista i sl., pa vredi da proučiš.


profesionalni dugometražni film
Za sada ću da ti skrenem pažnju da postoje dugometražni filmovi koji su snimljeni volonterski i praktično bez budžeta tj. volonteri su sami podneli troškove ili su imali manje donacije od sponzora.
Obavezno pogledaj i prouči kako je snimljen film Metal Gear Solid Philanthropy (2009)
http://www.mgs-philanthropy.net/
http://www.imdb.com/title/tt1543283/combined
Film se bazira na priči iz serijala video igara "Metal Gear Solid". Film su snimili talijanski studenti i filmmakeri ljubitelji tih MGS video igara.
http://www.hivedivision.net/
a upravo rade na nastavku...
Pominjem taj primer zato što pokazuje koliko može da se postigne čak i kad se nema veliki budžet. Od njih može mnogo da se nauči i mislim da bi to trebao da ti bude korak pre upuštanja u film sa budžetom.
Ceo film (tj. prvi deo) ovde:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Pavle16 » 21.01.2015 4:57

Hvala ti na dobrodošlici i odgovoru. :drinks:

U medjuvremenu pregledaj ovih nekoliko tema
viewtopic.php?f=6&t=4114
viewtopic.php?f=6&t=4381
viewtopic.php?f=5&t=4479
...ima verovatno još toliko tema, gde smo govorili o plaćanju scenarista i sl., pa vredi da proučiš.

Ovde se uglavnom pričalo o pisanju ali ne i o plaćanju scenaria.

Ja sam mislio da sa snimanjem filma počnem proleća/leta 2016. godine, a do tada nadjem sponzore itd. i snimam kratke filmove bez budzeta kako bih stekao iskustvo.

Evo sada da bih bio jasniji postaviću nekoliko direktnih pitanja na koja bih volio da odgovoriš kada budeš imao vremena :D :

1. Da li se scenarista plaća procentom od prodaje ili novcem?
2. Ako se scenarista plaća procentom, koliko procenata treba odvojiti za scenaristu amatera, a koliko za scenaristu profesionalca?
3. Ako se scenarista plaća novcem, koliko novca treba dati scenaristi amateru, a koliko scenaristi profesionalcu?
4. Da li se režiser plaća procentom od prodaje ili novcem?
5. Ako se režiser plaća procentom, koliko procenata treba odvojiti profesionalnom režiseru?
6. Ako se režiser plaća novcem, koliko novca treba dati profesionalnom režiseru?
7. Koliko novca treba dati profesionalnoj ekipi snimatelja za snimanje filma koje će trajati 20-30 dana?
8. Koliko novca treba dati za montažu tog materijala?

Ako ne znaš tačne cene, možeš napisati okvirno...

Čisto da napomenem: ja ne bih kupio završeni scenario, jer imam ideju za film, pa bih angažovao nekog scenaristu da napiše na osnovu toga scenario.
Pavle16
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  17.01.2015 3:32

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Video Majstor » 29.01.2015 15:10

Ovde se uglavnom pričalo o pisanju ali ne i o plaćanju scenaria.
Jeste u temi "Pomoć/pitanje" pominjali smo mislim moje pretpostavke o minimumu i maksimumu i procentima koliko je plaćen scenarista.
...U svakom slučaju prepooručujem da pročitaš te teme jer za ono što si ti zamislio trebaju ti sve informacije koje možeš da nađeš.

1. Da li se scenarista plaća procentom od prodaje ili novcem?
Može kako se god dogovore. Može i kombinovano. Plaćanje po procentu je svakako poželjno jer daje motivaciju i poštenije je svakako. I uu drugim industrijama se koristi plaćanje "po učinku" jer deluje motivaciono.
Takođe, finansijerima više odgovara na procenat jer tako dele rizik. A scenaristi ukoliko je nesiguran uspeh filma više odgovara da odmah uzme pare tj. da bude plaćen fiksnom cenom. ...Tako da je kompromisna situacija takođe realna, gde je jedan deo iznosa fiksan a drugi zavisi od prodaje.

Kad su u pitanju niskobudžetni projekti i "prvenci", ja zaista preporučujem filmmakerima da budu svesni da se od nule počinje i da za sve što može pristaju u rad na procenat jer nemoguće je odmah u početku imati novca da se svi obogate. Neko mora da napravi kompromis.

2. Ako se scenarista plaća procentom, koliko procenata treba odvojiti za scenaristu amatera, a koliko za scenaristu profesionalca?
Hm, ako je u pitanju amater, da li se onda uopšte ozbiljno računa na komercijalni uspeh?
U svakom slučaju ako uspeha ne bude i taj procenat će biti nula novca. A ako zarade bude onda će biti i novca da se taj procenat isplati. Dakle u oba slučlaja je situacija fer.

moje mišljenje kako što sam napsiao u onoj temi je da je negde do 10% od prodaje fer za scenaristu. Takođe za još neke ljude koji zaista daju odlučujuću zaslugu za uspeh filma (na priemr glavni glumac...) je takođe fer do 10% od prodaje.

3. Ako se scenarista plaća novcem, koliko novca treba dati scenaristi amateru, a koliko scenaristi profesionalcu?
Moja procena je da taj iznos je realn oda bude 1-4 plate. Pod plata mislim na promenjivu cifru, za amatera "platu" računam minimalac znači 200evra. Za profesionalca to "plata" računam poput plate za stručne visokokvalifikovane radnike. Znači u rasponu između 200 i 1000evra.

Dakle cena za scenario bi bila u rasponu od 200 do 4000 evra prema ovim mojim pretpostavkama.

4. Da li se režiser plaća procentom od prodaje ili novcem?
5. Ako se režiser plaća procentom, koliko procenata treba odvojiti profesionalnom režiseru?
Ukoliko je film takav da je posao režisera važan i odlučujući za uspeh filma, onda mislim da važi sve isto kao za plaćanje scenariste.

5. Ako se režiser plaća procentom, koliko procenata treba odvojiti profesionalnom režiseru?
Tu se stvari malo razlikuju od scenariste jer posao scenariste se završi još pre snimanja filma. A režiser ima posla onoliko koliko treba da se snimi film. To može da varira od nekoliko dana pa do nekoliko meseci. Tako da je teško reći. Može samo da se procenjuje broj sati rada i da se za te sate plaća cifra uporediva sa satnicom drugih stručnih poslova. Kod nas je to u rasponu između 2 i 20 evra na sat.

7. Koliko novca treba dati profesionalnoj ekipi snimatelja za snimanje filma koje će trajati 20-30 dana?
Teško je reći. Kad bi njih pitao rekli bi ti neke astronomske cifre a opet sumnjam da iko od njih ima platu veću nego drugi radnici u drugim delatnostima (nekima se desi da ne prime platu uopšte). Dakle opet raspon između 200 i 1000evra mesečna plata u Srbiji.

Sad ako pod "ekipa" podrazumevaš i korišćenje njihove profesionalne opreme, onda bi to bilo značajno više jer inajmljivanje nije baš jeftino. Oprema inače može i da se iznajmi posebno ako je cilj da se iznajmi.

8. Koliko novca treba dati za montažu tog materijala?
Opet relativno. Jedan način je da isto računaš po satu stručnog posla isto kao i što sam pominjao za režisera (između 2 i 10 evra na sat) a opet danas praktično svako ko se zanima za filmmaking se bavi i montažom tako da je verovatno realno očekivati da recimo režiser ili neko se bavi montažom usputno u danima snimanja...

pitanja na koja bih volio da odgovoriš kada budeš imao vremena :D :
Tako i moram :)

za sad sam imao ovoliko vremena :sorry: , nastavljam kasnije...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod cojacK » 30.01.2015 23:39

Ako mogu da se umesam sa pitanjem, koje ja mislim sve interesuje, kako si zamislio da isfinansiras sve to ? Mislim, kad kazes "ja", ne mislis da sam finansiras, znamo da je to nemoguce. Mislio si da juris neke sponzore ? Ako hoces podeli ideju sa nama :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Video Majstor » 31.01.2015 19:48

Za sada ću da ti skrenem pažnju da postoje dugometražni filmovi koji su snimljeni volonterski i praktično bez budžeta tj. volonteri su sami podneli troškove ili su imali manje donacije od sponzora.
Obavezno pogledaj i prouči kako je snimljen film Metal Gear Solid Philanthropy (2009)

Na temu niskobudžetnih filmobva i uspeha sa malo novca sam pokrenuo jednu jako zanimljivu listu filmova:
Filmovi sa maim budžetom a velikom zaradom: viewtopic.php?f=19&t=4783
Pored svakog filma sam istakao koliki je bio budžet a koliki prihodi. Što ima veze sa pitanjem "koliko košta da se snimi dugometražni film" o kojem ovde pričamo.

Domaći filmmakeri i početnici bi obavezno trebali da odgledaju ove filmove i da nastave da ih proučavaju. Na primer obratite pažnju da veći broj ovih filmova ima uznemirujuću i svežu priču (što im je pomoglo da dobiju medijsku pažnju tj. besplatnu promociju) i da ih je publika doživela kao "realistične" itd. Nema jednostavne formule njihovog uspeha ali može mnogo da se nauči...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Pavle16 » 31.01.2015 19:53

Pa, mislio sam da snimim oko 30 minuta tog filma uz pomoć ministarstva kulture i onda da ga prikažem na nekom festivalu i pokušam "upecati" finansijere i sponzore.

Ovakav film ne bi tražio mnogo novca, a po mom mišljenju bi bio zanimljiv publici. Nema mnogo uloga i već imam glumce koji bi ga snimili volonterski (mada bih im ja dao procenat), a ostale poslove bih završavao sa prijateljima.

Za ovih pola sata filma bi mi trebalo oko 5000€ bez plaćanja režisera, tako da ako bih sa njim sredio da mu dam procenat, ne bi mi bilo mnogo teško završiti taj dio.

Znam da sve ovo nije lako, ali bih mogao pokušati :D
Pavle16
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  17.01.2015 3:32

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Pavle16 » 31.01.2015 19:57

Zaboravio sam da kažem, 5000€ bi taj dio koštao ako bismo to snimali i namontirali mi.
Pavle16
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  17.01.2015 3:32

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Video Majstor » 31.01.2015 20:00

u medjuvremenu sam malo prepravio moju prethodnu poruku kao i ovu temu viewtopic.php?f=5&t=4750
pa ako si slučajno već pročitao, pročitaj opet.

5000€ bi taj dio koštao ako bismo to snimali i namontirali mi.
Jesi li ovo izračunao pomoću podataka koje smo ovde pominjali ili?
Slobodno "razmišljaj na glas" i napiši svoju računicu...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Snimanje dugometražnog filma

Postod Pavle16 » 01.02.2015 16:01

Sa tim novcem sam mislio da platim kamere i dodatnu opremu(ili da iznajmim profesionalne ili da kupim neke jeftinije), gorivo(jer se dio desava u autu :) ) i nekog poznatijeg glumca(za jednu scenu) da nisu svi amateri :D

Ovo važi samo ako scenarista i režiser budu htjeli odraditi svoj posao za procenat :D
Pavle16
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  17.01.2015 3:32
Sledeća

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju