Piraterija da ili ne

off-topic - Sve što inače nema veze sa temom sajta

Moderatori: Video Majstor, Goja, djyova, prijateljv, Ilidan, kadetoni

Opis foruma
off-topic - Sve što inače nema veze sa temom sajta

Ovde možete pričati o bilo čemu što nema veze s videom.

Takodje, ako ne znate u koju temu da postavite pitanje, postavite ovde pa ćemo premestiti u odgovarajući forum.

Piraterija da ili ne

Postod Goja » 12.02.2011 10:55

Ohrabren slobodnim načinom razmišljanja na ovom forumu želim da pokrenem jedno staro pitanje:
Piraterija da ili ne
Naime sa ovim pitanjem sam se već susretao na nekim forumima i uglavnom su teme bivale odma zaključane ili su bili saveti da se ne popularizuje piraterija.
Pa dozvolite da o svemu tome iznesem svoj stav.
Ko je izmislio pirateriju i kome odgovara piraterija.
Ova dva pitanja sublimišu sva sledeća pitanja i odgovore.
Ako govorimo navarno o pc pirateriji začetnik svih pirata je Bil Gejts što se može lepo videti i u filmu
Pirati iz silicijumske doline ili tako nešto zaboravih tačan naziv.
Medjutim njegov um je ispred ovog vremena i svoje umeće u pirateriji je tako svesrdno "ponudio" i drugima.
Dakle sve svoje programe je prodavao ali se nije mnogo bunio da se kopiraju i šire po planeti.Rezultat toga znamo windows je postao standard svuda u svetu.E sad došlo vreme da se prekine pa neće da može zašto bi neko prekidao zato što to Bil Gejtsu ne odgovara to nije za mene motiv.Francuska kolonizuju Alžir ,Tunis uvede jezik nametne sve i onda kad dođoše ti isti u Francusku da žive u Francuskoj onda problem ma nemojte pazi majkumu.
Onoliko koliko jedna zemlja ima gotovine u opticaju manje više toliko se kreće i piraterija u evropi je oko 20 do 25% posto keša u opticaju a toliko je i crno tržište.Kod nas se to kreće preko 50%.
Pre nego što bilo šta napišete o pirateriji uzmite papir i olovku i saberite kolko imate programa u vašem kompijuteru zatim pomnožite to sa recimo samo 100 evra siguran sam da ćete se iznenaditi.
Cifre se kreću daleko više od 1000 evra .E sad zamislite Srbiju da ne postoji nijedan piratski program .....Pa stala bi Srbija u to sam siguran.
Šta vi kažete na pirateriju ne nećemo je popularizovati mada.............
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Piraterija da ili ne

Postod Video Majstor » 12.02.2011 19:47

Da... pitanje piraterije je važno.

Da budem iskren nisam još definitivno odlučio šta ću sa tim u slučaju da se pojavi na forumu.

Nekih ograničenja mora biti ne zbog mode nego zbog štete koju sajt može da ima. Svaki sajt teži tome da bude isplativ ili bar da pokriva troškove. Mnogo je truda uloženo za SEO optimizaciju a u slučaju piratskih sadržaja sajt može biti skinut postignuti rang na pretraživačima a tako bi došlo do pada psoećenosti. Takodje može biti obustavljen program reklama što bi sajt ostavilo i bez prihoda. Verujem da bi se svi složili da bi u tom slučaju bila velika šteta za sajt.
Posebno je sada osetljiv momenat jer su trenutno u svetu najsnažnije akcije protiv piraterije ikada.

A pitanje stava prema pirateriji kod pojedinaca... Pa dok se čovek bavi amaterski to je na neki način i normalno. A profesionalci i firme ionako moraju biti legalizovani jer bi u sluačju inspekcije zbog piratskog softvera mogli dobiti ogromne kazne. Profesionalne kamere koštju po nekoliko hiljada evra pa onda cena lagalnog softvera u poredjenju sa tim nije mnogo. Takodje profesionalci i zaradjuju dovoljno pa bi onda bilo neetično da ne plate sredstva sa kojima rade.

Ja lično domaće filmove imam skoro sve originalae. Jeftini su a i želim da budem pošten prema domaćim autorima. Ako slučajno ne znate, legalne DVD-e imate pravo kopirati za svoje potrebe. Ja na priemr sam konvertovao neke od tih diskova u DivX i H.264 tako da ne mroam da ubacujem disk kada ih gledam na kompjuteru.

---
Vazano za ovu tebu, uskoro ću na sajt postaviti tekst o autorskim pravima. A kasnije ću se takođe baviti mogućnostima zaštite od kopiranja...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Piraterija da ili ne

Postod Milan Kragujevic » 29.05.2011 12:33

Korisnikov avatar
Milan Kragujevic
Član foruma
 
Postova:  13
Pridružio se:  31.12.2010 11:42
Lokacija:  Klenovnik

Re: Piraterija da ili ne

Postod djyova » 29.08.2011 0:58

Video Majstor je napisao:Mnogo je truda uloženo za SEO optimizaciju a u slučaju piratskih sadržaja sajt može biti skinut postignuti rang na pretraživačima a tako bi došlo do pada psoećenosti.


Ne slažem se ovom tvrdnjom. Sajt WarezBB.org se uredno pojavljuje na svim pretraživaima, a na Alexa.com rang listi svih sajtova na svetu je na 672. mestu!

Google pretraga:
http://goo.gl/VOgSp
Alexa rang:
http://www.alexa.com/siteinfo/warez-bb.org

Video Majstor je napisao:Takodje može biti obustavljen program reklama što bi sajt ostavilo i bez prihoda.


Ni sa ovom tvrdnjom se ne slažem, jer postoje firme koje vole da se reklamiraju baš na takvim sajtovima. Evo na primer gore pomenuti sajt. Na njemu reklame obezbedjuje firma koju ne zanima kakav je sadržaj sajta, sve dok je posećenost velika. Dotična firma (AdPerum) radi samo sa "krupnim ribama", a to su isključivo sajtovi koji su po Alexa rangu u top 500 (WarezBB je bio u top 500 kada su napravili aranžman sa AdPerum-om).

"Our traffic sources are Alexa top-500 websites only"
http://www.adperium.com/advertisers

Video Majstor je napisao:Ako slučajno ne znate, legalne DVD-e imate pravo kopirati za svoje potrebe. Ja na priemr sam konvertovao neke od tih diskova u DivX i H.264 tako da ne mroam da ubacujem disk kada ih gledam na kompjuteru.


Samo jednu kopiju, i to istu kao original...

Inače moj stav je da su patentni i autorski zakoni odavno zastareli, i da se njima, u ovom obliku u kakvom jesu, usporava razvoj civilizacije. Ne kažem da oni ne trebaju da postoje, ali da moraju da pretrpe korenite promene kako bi se stvari dovele u normalne tokove.

Najočitiji primer je poslednja tužba kompnije Apple protiv kompanije Samsung, gde su ih tužili kako su kopirali njihov zaštićeni dizajn, a to je verovali ili ne zaobljeni okvir koji u centru ima ekran!!? Čist primer banalnosti i zastarelosti patentnih i zakona o autorskim pravima. Po ovome ispada da ni jedan proizvodjač ne sme da proizvodi tablet, jer jelte kako će tablet biti napravljen ako nije sa okvirom oko ekrana. Besmisao!

Tema na ES-u o ovome:
http://goo.gl/YtqaS

"Zaštićeni" dizajn:
Slika

Dakle podržavam neke ciljeve "Piratske Partije", a to su korenite izmene patentnih zakona. Jedan od osnovnih je da se promeni ono besmisleno pravilo da niko ne sme da kopira ili da koristi nečije delo 70 godina posle smrti autora. Njihov je predlog ako se dobro sećam da to bude 5 godina. Takodje vrlo bitno je i ono da se ne dozvoli patentiranje ovakvih stvari kao iz navedonog primera, odnosno da se odbijaju patenti koji stvaraju uslove za monopol, a takodje i oni čijim bi se patentiranjem nanela ogromna šteta svetskoj zajednici.

Primer za ovo poslednje je pokušaj jedne firme za bio inženjering da patentira ljudski genom! Čistim spletom okolnosti ova firma nije uspela u svojoj nameri, a da su oni prvi mapirali ljudski genom, po sadašnjim pravilima, niko ih ne bi mogao sprečiti da ga i patentiraju!

Epilog se sam nameće. Svako bi prvo njima morao da plati, pa tek onda da vrši bilo kakva istraživanja što se tiče ljudskog genoma. Dakle ne bi mogli da se istražuju novi lekovi koji su na genetskoj osnovi, ne bi mogle da se rade rekonstrukcije oštećenih organa, i tome slično.

Ne kažem da ne treba da postoji patentni zakon, ali u ovom obliku u kome danas postoji je zastareo, i nije u skladu sa modernim dobom. Treba ga menjati!
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Piraterija da ili ne

Postod Video Majstor » 29.08.2011 17:53

djyova je napisao:
Video Majstor je napisao:Mnogo je truda uloženo za SEO optimizaciju a u slučaju piratskih sadržaja sajt može biti skinut postignuti rang na pretraživačima a tako bi došlo do pada psoećenosti.


Ne slažem se ovom tvrdnjom. Sajt WarezBB.org se uredno pojavljuje na svim pretraživaima, a na Alexa.com rang listi svih sajtova na svetu je na 672. mestu!

Google pretraga:
http://goo.gl/VOgSp
Alexa rang:
http://www.alexa.com/siteinfo/warez-bb.org

Video Majstor je napisao:Takodje može biti obustavljen program reklama što bi sajt ostavilo i bez prihoda.


Ni sa ovom tvrdnjom se ne slažem, jer postoje firme koje vole da se reklamiraju baš na takvim sajtovima. Evo na primer gore pomenuti sajt. Na njemu reklame obezbedjuje firma koju ne zanima kakav je sadržaj sajta, sve dok je posećenost velika. Dotična firma (AdPerum) radi samo sa "krupnim ribama", a to su isključivo sajtovi koji su po Alexa rangu u top 500 (WarezBB je bio u top 500 kada su napravili aranžman sa AdPerum-om).

"Our traffic sources are Alexa top-500 websites only"
http://www.adperium.com/advertisers

Pa ja ne znam sta je tacno u pitanju kod ovih slucajeva, i da budem iskren nisam nikada ni pokusao da se detaljnije informisem (Iz navike se drzim pravila i preporuka skoro uvek). Medjutim nekoliko mojih poznanika i jedan sajt na kojem sam saradjivao su imali problema zbog stvari vezanih za pirateriju i odatle imam to misljenje.

Takodje, bilo je sponzorstva za ovaj sajt od strane softverskih kompanija, a ocekujem i ubuduce, pa bi bilo nekorektno prema njima.

Imate puno pravo polsati link privatnom porukom ili emailom, od toga sajt ne moze imati stete.
Od ponekog linka sigurn one bi bilo nikakve stete ali bilo bi nepravedno da nesto nekome dozvolim a nekome zabranim. Verovatno je najbolje to resiti preko privatnih poruka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Piraterija da ili ne

Postod djyova » 30.08.2011 1:40

Slažem se. Ova moja poruka nije bila napad već konstatacija...
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Vrati se na Svaštara

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju