Amaterski sajt

off-topic - Sve što inače nema veze sa temom sajta

Moderatori: Video Majstor, Goja, djyova, prijateljv, Ilidan, kadetoni

Opis foruma
off-topic - Sve što inače nema veze sa temom sajta

Ovde možete pričati o bilo čemu što nema veze s videom.

Takodje, ako ne znate u koju temu da postavite pitanje, postavite ovde pa ćemo premestiti u odgovarajući forum.

Amaterski sajt

Postod Goja » 24.11.2010 17:32

Za poznanika sam uradio jedan sajt .Nepoznajem HTML jezik nego sam sve uradio po šablonima googl-a .Takav sajt vrši posao tehnički je sve uradjeno što je trebalo ali estetski nisam siguran
pa bi zamolio sve da daju neku sugestiju i predlog,napominjem da nemam iskustva već je sve amaterski.

http://www.restoranpalilula.tk/
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Amaterski sajt

Postod Video Majstor » 24.11.2010 21:01

Za početak daću ti dva saveta. Jedan konkretan i jedan uopšteni:

Konkretno za slike na kojima je tekst koristi PNG umesto JPG formata. JPG jer prilagodjen za fotografija ali atekst i precizne linije izgledaj ujako muljavo. PNG je ko stvoren za slike sa tekstom. Sve slike u tutorijalima na ovom sajtu su PNG i izgledaju original ko ad gledas u te programe, sve mozes prociati.
Za slike gde nema preciznih detalja nastavi koristiti JPG jer je u tim slucajevima JPG stedljiviji.


Drugo, uopsteno za pocetnike, ako ces praviti sajt onda trebas tragati za template-ima. Izaberi neki template na koji imas najmanje zamerki i izmeni ga koliko treba. Ako je taj sajt na googlepages onda verovatno imas tamo njihove sablovne pa pregledaj.
Cak i profesionali sve vise napustaju izradu sajtova od nule i koriste popunjavanje sablona. Sve drugo je dugotrajan proces i morao bi naucis ko zna koliko toga.


Setio sam se u medjuvremenu i treceg saveta :)
Pregledaj sajtove od konkurerncije tom restoranu. I ukradi ideje. ;)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Amaterski sajt

Postod Goja » 24.11.2010 21:55

Ovo za png nisam znao odličan savet a i drugi tvoji saveti su odlični hvala :good:
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Amaterski sajt

Postod djyova » 24.11.2010 22:52

Ne bih se složio u vezi formata. Osnovna prednost PNG zapisa je u tome što podržava transparencije, dok JPG ne. Takodje PNG u odrodjenemi slučajevima daje daleko veći fajl od JPG formata.

U konkretnom slučaju onaj glowing efekt i izbor boja daju veći osećaj zamućenosti nego što bi to zaista trebalo da bude.

Ja na primer sajtove pravim od nule u notepad-u, grafičke elemente u photoshop-u, a osatale elemente u za to predvidjenim programima. Jeste da je malo teže da se radi u notepadu, ali to ti je kao u filmu matrix, kada gledaju padajući kod i kažu "Baš je dobra ova plavuša". Dakle posle izvesnog vremena se navikneš i tačno znaš kako će odredjeni kod da izgleda. Razlog je vrlo jednostavan, a to je da jedino tako možeš da napraviš unikatnu kreaciju, dok se radom u web dizajnerima sve pre ili kasnije šablonizira, i sve liči jedno na drugo.

Što se tiče slika, osnovni koncept za sajtove je da se postigne što manja veličina, uz što bolji kvalitet. Priznaćete da i vas nervira kad se odredjeni sajt predugo učitava. Dakle ukoliko GIF daje najmanju veličinu, uz odgovarajući kvalitet, koristi gif. Ako je to slučaj sa PNG ili JPG, koristi ili JPG ili PNG. Iz mog ličnog iskustva, GIF daje najmanju veličinu kada je u pitanju fajl sa malo boja, dok JPG daja manju veličinu od PNG i GIF kada je u pitanju full color paleta. Naravno obraćam pažnju i na izlazni kvalitet, tako da odabiram format koji zadovoljava oba kriterijuma.

I jedan savet. Trudi se da nikada tekst ne postavljaš u obliku slike, jer to pretraživači ne vole, i tvoj page rank neće biti najbolji mogući. Dakle gde god je moguće, ubacuj pravi tekst.

Takodje vidim kada otvorim source stranice, da ti se stranica otvara u frejmu, a to takodje nije poželjno i retko ko u današnje vreme koristi taj metod.

Ukoliko želiš da napraviš moderan sajt, koji će se brzo učitavati, i koji će lepo izgledati, koristi CSS i DHTML. Kada to savladaš, možeš preći i na PHP, i ostale programske jezike.

Kompletne CSS tutorijale imaš kod asocijacije koja je i zadužena za taj standard.

Evo ti link:
http://www.w3schools.com/css/default.asp
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Amaterski sajt

Postod Video Majstor » 25.11.2010 1:31

PNG u odrodjenemi slučajevima daje daleko veći fajl od JPG formata.
Tako je u slucajevima kada je u pitanju fotografija ili neka organic grafika bez preciznih detalja.

Medjutim kada je obrnuto kao na primer kod screenshootova programa ili konverzija vektorskih preciznih crteza i fontova onda PNG daje daleko bolji i kvalitet i manji fajl.

Probaj iz tutorijala sa ovog sajta uzeti neku PNG sliku i kompresovati u JPG pa ces videti da ne mozes nista ustedeti a da ne dodje do muljanja. Kod pojedinih screenshootova programa znao je biti cak do 3-4 puta manji fajl nego sa JPG. Oko 30% slika na sajtu su PNG.

Osnovna prednost PNG zapisa je u tome što podržava transparencije, dok JPG ne.
Ta transparencija se slabo koristi jer Internet Explorer 6 ne prikazje providne PNG ispravno a web dizajneri teze tome da sajt izgleda isto u svim browserima.

I jedan savet. Trudi se da nikada tekst ne postavljaš u obliku slike, jer to pretraživači ne vole, i tvoj page rank neće biti najbolji mogući. Dakle gde god je moguće, ubacuj pravi tekst.
Ja sam pre svega mislio na onaj tekst u ukrasnoj ćirilici koji je verovatno deo tradicije tog restorana pa njega mora koristiti kao sliku.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Amaterski sajt

Postod djyova » 25.11.2010 3:08

Test 1
JPG = 50 Kilobajta
GIF = 284 Kilobajta
PNG = 760 Kilobajta

Test 2
GIF = 50 Kilobajta
JPG = 102 Kilobajta
PNG = 120 Kilobajta

http://www41.zippyshare.com/v/39490773/file.html

Prvi test je klasična fotografija, a drugi test je vektorska slika sa oštrim linijama.
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Amaterski sajt

Postod Goja » 25.11.2010 12:51

da zahvaljujem na odgovorima ipak je ovo oblast u kojoj se ne snalazim bas najbolje i kao za bilo koju oblast treba znanja i truda al sve se da naučiti.Ono što primećujem da je sve više šabloniziranih programa koji dosta pojednostavljuju rad al opet treba znanje sve to lepo upakovati.U svakom slučaju svi komentari su korisni i pokušaću da ih primenim.
Hvala
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Amaterski sajt

Postod Video Majstor » 25.11.2010 17:30

djyova je napisao:Test 1
JPG = 50 Kilobajta
GIF = 284 Kilobajta
PNG = 760 Kilobajta

Test 2
GIF = 50 Kilobajta
JPG = 102 Kilobajta
PNG = 120 Kilobajta

http://www41.zippyshare.com/v/39490773/file.html

Prvi test je klasična fotografija, a drugi test je vektorska slika sa oštrim linijama.

Znam sta hoces da kazes ali ne postoji savrsen format kompresije slika.
Ako uvecas sliku sa testa 2 videces da JPG varijanta ima mnogo muljanja. Da je u pitanju tekst sitnim slovima ne bi mogao da ga citas ili bi bilo otezano. Moras totalno da oslabis JPG kompresiju i povecas kvalitet na 100% da bi to izgbegao. Kod nekih sporednih slika to nema veze ali recimo logo sajta i znacajni elementi se ne gleda u par kilobajta vec se gleda da ostane istog kvaliteta.

Drugo, mozes i velicinu onog PNG da smanjis. Koristio si 24bit PNG sto nema potrebe na vektorskom crtezu od samo nekoliko boja. Da smanjis na 256 boja (8 bita) video bi mnogo ustede a kvalitet netaknut. Takodje i PNG pored odabira 256 ili 24bit boja ima i svoju skalu kompresije koja pocinje sa uncompresed i onda jos oko desetak nivoa kompresije. Vec na prvom nivou kompresije postize ogromnu ustedu kod teksta, vektorske i screenshootova. Naravno kod sitnijih elemenata kao sto sto su tanke linije i sitan tekst je razlika najveca.

U kojem programu si inace radio zavrsnu pripremu slika za web?
U skoro svim jacim programima za obradu slika imas opciju "optimize for web" ili "export optimized" ili "export for web" i onda mozes videti direktno poredjenje koliko ce kilobajta biti u kojem formatu i sa kojim podesavanjima.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Amaterski sajt

Postod djyova » 25.11.2010 22:10

Photoshop je u pitanju.

Opet da kažem da ne "guram" ja bilo koji format, već odabiram onaj koji mi za konkretnu sliku da najbolje rezultate.

Za slike sa oštrim ivicama, tekst logotipe i slično, do sad mi se najbolje pokazao GIF, i ubedljivo daje fajlove najmanjih veličina. Meni je to vrlo bitno, jer mi je to neka vrsta fetiša, da sajt bude maksimalno optimizovan čak i za korisnike sa dialup-om. Zato i izbegavam da koristim CMS sisteme, jer se obično učitavaju do iznemoglosti. Naravno, ako klijent hoće nešto drugačije, i nije mu bitna optimizacija, ja onda uradim po želji. Takodje pozadine gledam da budu iz jedne ili nekoliko linija, pa da se multipliciraju preko željenog prostora. Tako se dodatno optimizuje veličina potrebnih elemenata za učitavanje. I ovde je GIF nezamenljiv, dok za njim sledi PNG, pa JPG.

I da odgovorim sad konkretno. Retko ko će uveličavati stranicu, tako da ako slika izgleda ok 1:1 onda to prolazi. Da je ovo što ti kažeš većini bitno, onda niko ne bi slušao mp3, niti bi gledao video materijale u DivX ili sličnim formatima, jer se upravo tu radi slična stvar kao sa kompresijom slika. Štedi se na onome gde većina nikada neće gledati ili slušati. Mislim da kapiraš šta hoću da kažem. Većina će primetiti ako se sajt sporo učitava, ali će retko ko uveličavati stranicu i uočiti razliku na postavljenim fotkama.
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Amaterski sajt

Postod Milan Kragujevic » 10.01.2011 2:36

Ovaj header(https://sites.google.com/site/restoranp ... 2317cc.jpg) - povećaj ga malo,da se ne ponavlja,promeni boju teksta "restoranpalilula",naziv se NIKAD ne piše skroz malim slovima.Mogao si "Restoran Palilula (ili bolje - Ресторан Палилула),ide prvo Slike,O nama,Kontakt,a ne obrnuto.I NIKAD ne koristi dot.tk...
On sajt prikazuje u i-frameu...
Bolje je da odeš na www.iz.rs i tamo ćeš naći sve informacije o tome kako da postaviš domen .iz.rs da prikazuje tvoj sajt na Google Sites...
Toliko od mene.
ps.Za početnik aje dobro.Snašao si se!Uskoro bi trebao da pređeš na neku self-hosted varijantu...
Imaš besplatnih hostova koliko hoćeš,i plaćenih...
Korisnikov avatar
Milan Kragujevic
Član foruma
 
Postova:  13
Pridružio se:  31.12.2010 11:42
Lokacija:  Klenovnik

Vrati se na Svaštara

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron