Muzički video spot za grupu Orasi

Radovi, Predstavljanja, Portfolio, Komentarisanje...

Moderatori: Video Majstor, djyova

Opis foruma
Na hiljadu ljudi ima najmanje jedan koji se zanima za Filmmaking. To znači da samo u Srbiji ima najmanje deset hiljada filmmakera ili onih koji žele da to postanu. Na žalost, do sada je bilo tako da se medjusobno jedva i poznaju. Saradnje veoma malo. Pokazivanja svojih radova javnosti, još manje.
Verovatno najveći problem je bio to što skoro uvek čitav filmmaking proces obavlja samo jedna osoba. Pošto niko nije savršen i talentovan za sve i radovi su patili od nedostataka u nekim aspektima.
Jedan od ciljeva ovog foruma je da to promenimo nabolje. Da bude pogodno mesto okupljanja domaćih filmmakera.

Za filmmakere i sve koji žele da vide njihove radove smo osmislili ovaj forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi" gde možete prikazati javnosti vaše radove, predstaviti se, prikazati svoje sposobnosti i saznati za druge filmmakere. Nadamo se da će, pored upoznavanja, vremenom doći do saradnji, okupljanja ekipa, timova, sve većeg broja radova i sve većeg kvaliteta.

Svim filmmakerima želimo mnogo uspeha!

Muzički video spot za grupu Orasi

Postod felino » 19.10.2014 19:54

Група Ораси је 9.окт. 2014. на концерту у клубу Куглаш снимила спот за "посрбљеницу", песму са ауторским стиховима на познату мелодију Walk This Way.

Kompletan moj autorski rad, video snimanje i snimanje tona na svirci uživo, obrada zvuka nakon toga, obrada slike i video montaža. Ton NIJE uziman sa razglasa preko koga je i tako išao samo pevač.




Direktni link:

https://www.youtube.com/watch?v=N3_g-s_ERHk

P.S. Male nesavršenosti u montaži su namerne.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod Video Majstor » 22.10.2014 0:12

Čestitam na radu.
Ali imam sitnu kritiku :) Pošto si stručnjak za audio na to sam najviše obrato pažnju. Problem koji ja uočavam je da tokom većine pesme ne razumem pevača tj. suviše tiho ga čujem i zbog toga ne razumem. Sam zvuk je kvalitetan ali deluje mi da je trebalo vokal pojačati ili muziku utišati. Sad, pominjao si nešto da glas nijeuziman sa razglasa, da li su to otežavajuće okolnosti, ja ne razumem kakvi su uslovi bili, možda je i ovo najbolje što je bilo moguće.

Što se tiče video aspekta, tehnički je dobro. Mogu samo da kažem par konstruktivnih ideja:
Možda si mogao da upotrebiš više "close up" kadrova u montaži nego što ih je sada. Možda i malo "MTV-jevskih" uglova kamera (držanje kamera pod neobičnim nagibom i uglom kod snimanja spotova).
Međutim možda i ne... ipak ovo nije spektakl koncert nego klupska svirka pa je možda u stvari baš ovo kako je sada najprikladnije za tu vrstu nastupa. Moglo bi se eksperimentisati pa videti.

Osvetljenje: Kontrast filmski što mi se dopada. Inače ne bi školdilo da se tokom snimanja spota uključilo još malo rasvete nego inače. Dva člana benda sa leve strane, deluju zapostavljeno radi svetla.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod felino » 22.10.2014 1:07

Hvala na lepim rečima. Ton je zaista najbolji što se moglo za date uslove. Dosta mu je pažnje posvećeno, vidi dole detalje vezane za to. Što se zamerke na jačinu glasa pevača i ostalih mana tiče, njih sam svestan ali evo kakvi su uslovi bili.

Klubska svirka, nije snimanje spota ni planirano, pozvan sam samo da vizuelno zabeležim događaj, "za uspomenu", bez ikakve namere da se snimci koriste za ozbiljne namene. Osvetljenje je binsko, klupsko, bez dodatne video rasvete a i to klupsko pojačano minimalno, samo do mere da ne remeti događaj.

Ipak, i u takvim uslovima sam dao sve od sebe (drugačije i ne radim), posebno što sam sasvim sam radio istovremeno sa četiri uređaja - tri kamere i snimač tona. Ko je ikada ozbiljno kontrolisao samo jedan, zna da je i to teško a četiri - pravi podvig. I tako dva sata.

Dakle, čista improvizacija u svakom elementu snimanja. Nije bilo uslova za ono što sam hteo, nije bilo mogućnosti za probu niti za kretanje po bini. Moralo se reagovati u trenutku i prilagoditi uslovima, ponavljanja i/ili korekcije nisu bile moguće.

Samo je pevač išao preko razglasa, ostali "na suvo", ton NIJE uziman sa razglasa. Ton je snimao zaseban uređaj, sa priključenim jednim mikrofonom koji se nalazio ispred bine, ukoso. Takav snimak je dobar ali ima vrlo malo vokala i mnogo bas gitare. Kamera koja je stalno snimala je snimila i ton preko ugrađenog (lošeg) mikrofona i na njoj se glas čuje, ali je lošeg kvaliteta. Ton u spotu je akrobacija između ta dva snimka, da sad ne spominjem detalje. Jači vokal u post produkciji bi pokazao koliko je tonski loš. Uvek se ide na kompromis. Siguran sam da se ne može postići bitno bolji rezultat, ipak mi je restauracija jača strana pa znam šta pričam.

Postavka kamera i jedinog mikrofona nije idealna ali svirka ima prednost, bina je u ćošku, trebalo je paziti i da se ne smeta publici ali i da publika ne obori nešto od opreme. Tako da se i tu moralo ići na kompromis, posebno da ja ne smetam previše tj. ne zaklanjam pogled previše.

Kamera prva na stativu, koja stalno snima, neki srednji plan, ameriken, to je onda kad se vidi ceo bend.

Kamera druga uglavnom na stativu, koja snima krupne planove snima povremeno, a kada može onda "lovi" ono što je zanimljivo.

Kamera treća, takođe "lovi" ali iz ruke pa snima samo širokougaono.

Umontirani su i neki kadrovi koji nisu iz te pesme, naravno.

Rađena izvesna kolor korekcija (da se prilagode dve različite kamere i opšta) i skidanje video šuma.

Stil montaže takav da izgleda kao da je montirano uživo - npr. režija događaja koji ide uživo ili se jednostavno tako snimi master, kako je montirano u toku događaja. Ko se razume, videće da su neki pokreti raskadrirani na više kadrova.

Uzevši sve u obzir, ja mislim da je jako dobro. Sve sam ja sam odradio, od početka do kraja. Sada je ovo zvaničan spot benda. Trebalo bi da uskoro bude i zvanična promocija spota.

Voleo bih da čujem još mišljenja. Naravno, svaki savet je dobrodošao, kao i diskusija jer smatram da ovaj rad može biti pogodna tema za širu raspravu zbog toga što pokriva mnoge aspekte snimanja.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod Video Majstor » 24.10.2014 2:52

Sve je jasno. To sam otprilike i mislio.

Primetio sam da je bilo više kamera ali me iznenađuje da si sam baratao sa svima. :winner:

smatram da ovaj rad može biti pogodna tema za širu raspravu zbog toga što pokriva mnoge aspekte snimanja.
Da to je maksimum iz takve situacje. Naravno, sad pošto je ovo odličan primer gde su iscrpljene sve mogućnosti ljudskog faktora, to je ujedno primer gde bi se tačno počela primećivati poboljšanja kad bi se unapređivala oprema i priprema scene.
...već sam, u tom kontekstu, pomenuo za rasvetu. Bilo bi odlično da se dodalo rasvete da se i ostali članovi benda osvetle kao i pevač. To ne bi promenilo stil ali bi delovalo življe da se sva četvorica odvoje od pozadinskog mraka.

Voleo bih da čujem još mišljenja. Naravno, svaki savet je dobrodošao, kao i diskusija
Uopšte, primećujem da svima nama treba više da tako kažem "solidarnosti" da komentraišemo više, da delimo linkove, da se subscribe-ujemo na kanale jedni drugima i sl. Dolazak do gledanosti je težak put kod niskobudžetnog filmmakinga i tu bi mnogo pomoglo ovo shvatanje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod felino » 25.10.2014 21:40

Video Majstor je napisao:...već sam, u tom kontekstu, pomenuo za rasvetu. Bilo bi odlično da se dodalo rasvete da se i ostali članovi benda osvetle kao i pevač. To ne bi promenilo stil ali bi delovalo življe da se sva četvorica odvoje od pozadinskog mraka.


Da, na licu mesta sam to i primetio, šteta što uslovi nisu dozvoljavali.

Video Majstor je napisao:Uopšte, primećujem da svima nama treba više da tako kažem "solidarnosti" da komentraišemo više, da delimo linkove, da se subscribe-ujemo na kanale jedni drugima i sl. Dolazak do gledanosti je težak put kod niskobudžetnog filmmakinga i tu bi mnogo pomoglo ovo shvatanje.


Potpuno si u pravu, kod nas je izgleda svako planeta za sebe, na žalost.

Treba nam saradnja. Na primer, čak i u okviru Beograda, kada bi ljudi, idejni tvorci projekta, platili (organizovali) samo prevoz tamo i nazad članovima ekipe, verujem da bi se mnogi odazvali pozivu na saradnju, zbog sticanja iskustva. Da li je neke sramota što nemaju mnogo iskustva, da li odmah očekuju neke bitne dnevnice, ne znam. Svakako verujem da bi se mnogi projekti mogli realizovati sa tako malim budžetom. Naravno, da svi budu potpisani na odjavnoj špici. Tako bi se sa smešnim budžetom, uz pomoć mladih ljudi koji se ne ustežu takvog rada, mogle napraviti jako lepe stvari.

Bilo kako, čak i loše ostvarena ideja je bolja od neostvarene ideje. Ako ništa drugo, mnogo se nauči.

Kako sam već obučavao volontere, već duže vremena nameravam da realizujem neke projekte. Možda budu i radionice. U svakom slučaju, nadam se da će to uslediti uskoro, ako ne pre, onda makar na proleće, u eksterijeru.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod rakicko » 09.11.2014 16:17

Meni se audio ne svidja, mogli su da snime dodatno audio, pa ti samo da sinhronizujes, nego bi oni sve da im se uradi kako treba sa sto manje njihovog truda.

PS. Svaka cast ako si ti sam upravljao na tri kamere, bas si se iscimao. Trebao si da probas u gradu da iscimas nekog ko zna, da pridrzava malo, da pomera, castis ga picem ili nekom jeftinom vecerom a lakse ti bude. :)

Nadam se da ces okaciti jos koji rad, da vidimo kako napredujes.
Korisnikov avatar
rakicko
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  05.08.2012 23:05

Re: Muzički video spot za grupu Orasi

Postod felino » 09.11.2014 19:04

Normalno je da ti se ne sviđa audio, ne sviđa se ni meni :) . Napisao sam i zašto je takav kakav je. Nije ni bilo planirano da se taj materijal koristi za spot, samo interno, kao uspomena. Za tako nešto je i najobičnija amaterska kamera sa ugrađenim mikrofonom dovoljna. Ovako je priča sa zvukom bila u stvari restauracija.

Jeste, sve sam radio ja sam. Po prvobitnom planu (jedna kamera) nije bilo velike potrebe za još ljudi ali kako se stvar razvila na licu mesta (tako mi je došlo, da se unesem potpuno), morao sam ovako...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Vrati se na Filmmakeri - predstavljanje i radovi

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron