Jedan san

Radovi, Predstavljanja, Portfolio, Komentarisanje...

Moderatori: Video Majstor, djyova

Opis foruma
Na hiljadu ljudi ima najmanje jedan koji se zanima za Filmmaking. To znači da samo u Srbiji ima najmanje deset hiljada filmmakera ili onih koji žele da to postanu. Na žalost, do sada je bilo tako da se medjusobno jedva i poznaju. Saradnje veoma malo. Pokazivanja svojih radova javnosti, još manje.
Verovatno najveći problem je bio to što skoro uvek čitav filmmaking proces obavlja samo jedna osoba. Pošto niko nije savršen i talentovan za sve i radovi su patili od nedostataka u nekim aspektima.
Jedan od ciljeva ovog foruma je da to promenimo nabolje. Da bude pogodno mesto okupljanja domaćih filmmakera.

Za filmmakere i sve koji žele da vide njihove radove smo osmislili ovaj forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi" gde možete prikazati javnosti vaše radove, predstaviti se, prikazati svoje sposobnosti i saznati za druge filmmakere. Nadamo se da će, pored upoznavanja, vremenom doći do saradnji, okupljanja ekipa, timova, sve većeg broja radova i sve većeg kvaliteta.

Svim filmmakerima želimo mnogo uspeha!

Jedan san

Postod Luka Lovre » 25.01.2011 19:45

Pozdrav,

evo da počnem i ovde da kačim svoje filmiće :)





sam sam režirao,montirao i sve ostalo , drug Nemanja mi glumio , pesma od Massive Attack-a End Titles
Luka Lovre
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  25.01.2011 1:44
Lokacija:  Niš

Re: Jedan san

Postod Video Majstor » 26.01.2011 7:29

Dobrodošao! :drinks:

Sviđa mi se ovaj film. Inače volim te sa atmosferom snova. Bila je jedna takva epizoda disijea X (uvek zaboravim da je negde nabavim, evo sad sam se podsetio). To je mislim jedina crno-bela epizoda. Samo nije bila moderna muzika vec bajkoviata. Ali i ova muzika se fino uklapa uz radnju...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Jedan san

Postod Goja » 26.01.2011 14:05

Da lep film sviđami se ima atmosferu i jednu ne izvesnost .Lepi kadrovi
jedina mala zamarka što kadrovi u 38 sec 41 sec i oko 52 sec ponavljaju.
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Jedan san

Postod Video Majstor » 26.01.2011 17:55

Sad sam zapazio da je crvena boja ostala crvena iako je sve ostalo crno-belo. Pogađam da te inspirisao film Sin City ili video igra Saboteur. Jesam li pogodio?

inače zanima me, ako možeš ukratko da opišeš kako si postigao taj efekat da recimo kravata ostane crvene boje?

Drugo što primećujem je da je slika sužena (tj. razvučena po visini). Oko tih stvari naviše mogu da pomognem. Pa okači parametre iz originalnog fajla pa ću ti reći kako da ga pripremiš za YouTube da nema deformacije onlika.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Jedan san

Postod Luka Lovre » 26.01.2011 19:25

Goja je napisao:jedina mala zamarka što kadrovi u 38 sec 41 sec i oko 52 sec ponavljaju.

ne ponavljaju se kadrovi ali su snimljeni iz sličnog ugla,, nisam imao storyboard pa sam nasumice snimao glumca kako trči uz stepenice iz raznih uglova,, i meni je to kasnije u montaži zasmetalo :P


Da inspiracija mi je Sin City, efekat sam na Sony Vegas PRo 9 uradio,,,, evo ovde jednog tutorijala s youtuba http://www.youtube.com/watch?v=yfJLz3ACPK4 ,,, samo što se negde nije upečatljivo primetilo da je kravata crvena jer je bila u senci.

format videa koje šaljem na youtube mi je 720X480
Luka Lovre
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  25.01.2011 1:44
Lokacija:  Niš

Re: Jedan san

Postod Video Majstor » 26.01.2011 20:36

format videa koje šaljem na youtube mi je 720X480

To je NTSC rezolucija, a u evropi (i kod nas) se koristi PAL 720x576

Inace i PAL 720x576 i NTSC 720x480 mogu imati aspect ratio ili 4:3 ili 16:9. Ni jednu od ove cetiri kombinacije youtube ne tretira ispravo. Tako da se mora pripremiti posebno video za upload na YouTube. Imas par tutorijala ovde ne forumu i pa pogledaj i pitaj ako nije nesto jasno.

Posto mi se cini da taj video nije bio ni 16:9 vec neki jos siri aspect ratio, najbolje mi posalji informacije o fajlu iz programa MediaInfo. I reci mi da li je i na originalu delovalo skupljeno ili tek posle uploada na youtube?

---
Inace da li je to snimano NTSC kamerom (koja bas snima 720x480) ili si ti tako odabrao u Vegasu usled neznanja?
Ukoliko je to slucajno bas NTSC kamera onda to jeste ispravan nacin da zadrzis kvalitet. Medjutim na domacim televizorima uvek bolje izgleda PAL jer PAL koristi framerate od 25 frejmova u skeundi a NTSC od 19.976 frejmova. Tako da se NTSC propusta kroz neke filtre koje zapravo umanje kvalitet.

Ako je to mozda bio PAL video (snimljen PAL kamerom sa 25fps) onda si mu narusio kvalitet pri eksportu u NTSC. Takodje se jos jednom narusava pri gledanju na PAL talevizorima(ako plejer uopste pusti NTSC).
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Jedan san

Postod Luka Lovre » 30.01.2011 19:36

koristio sam 16:9 widescreen, a u Vegasu sam convertovao video u NTSC formatu,,, ne znam kako mi kamerica snima ,, al' evo ga link za nju http://www.sony.co.uk/product/sdh-stand ... nicalSpecs

videću ovih dana da skinem onaj program pa da podesim bit rate i rezoluciju podesnu za youtube,,,,,
hvala na pomoći :)
Luka Lovre
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  25.01.2011 1:44
Lokacija:  Niš

Re: Jedan san

Postod Video Majstor » 30.01.2011 19:56

Pogledao sam specifikacije od kamere. Nisu navedeni svi pdoaci pa se ne vidi da li je PAL ili NTSC ali ako je kupljana u evropi u prodavnici Hi-Fi opreme skoro sigurno da je PAL. Za sada iz podataka vidim da snima Interlaced video u MPEG-2 formatu kompresije a kao medij koristi memorijske kartice.

Postoji mogućnost da si napravio grešku i prilkom odabira parametara projekta u vegasu... i onda kasnije još jednom kada si eksportovao.

Uzmi jedan fajl koji si snimio kamerom i pre nego ga staviš u Vegas (znači u original obliku kako ga je kamera snimila) otvori ga u programu MediaInfo http://mediainfo.sourceforge.net/en
Zatim ides na View > Text i prikazaće ti tekstualne informacije o fajlu. Selektuj sve i kopiraj ih ovde na u poruku pa ću ja onda videti sve parametre o tom fajlu i reću ti kako da podesiš i Vegas i kako da podesiš pripremu za YouTube.

Ili umesto toga možeš jedan od manjih fajlova snimljenih tom kamerom da okačin recimo na rapidshare pa mi pošalješ link. A ja ću onda sam očitati parametre u Mediainfo-u.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Jedan san

Postod Luka Lovre » 30.01.2011 21:32

General
Complete name : C:\Documents and Settings\Luka\Desktop\   \dokumenti\20100528182657.mpg
Format : MPEG-PS
File size : 7.94 MiB
Duration : 9s 152ms
Overall bit rate : 7 275 Kbps

Video
ID : 224 (0xE0)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : Main@Main
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, Matrix : Default
Format settings, GOP : M=3, N=12
Duration : 9s 40ms
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 6 875 Kbps
Nominal bit rate : 9 100 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.663
Stream size : 7.41 MiB (93%)

Audio
ID : 128 (0x80)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Duration : 9s 152ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -80ms
Stream size : 286 KiB (4%)
Luka Lovre
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  25.01.2011 1:44
Lokacija:  Niš

Re: Jedan san

Postod Video Majstor » 30.01.2011 23:45

Da to je to.
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
...
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First

Ovo citirano je ključno. To su podaci koji ti trebaju da ispravo podesiš projekat u Vegasu.

-----Evo najpre objašnjenje za Vegas:

Kada ideš na New Project najpre izaberi template kao na slici. Označeno je i za slučaj 16:9 i za slučaj da su snimci 4:3 (jer tvoja kamera verovatno i to može):
Slika

Zatim podesi sledece označena polja prema podacima koje si dobio iz MediaInfo-a kao na sledećoj slici:
Slika

Ako ćeš mešati video iz više izvora, npr. snimljen sa više kamera onda je najpametnije odraditi Deinterlace (pretvaranje Interlaced videa u Progressive) to je takodje označeno na slici.

Za eksportovanje najbolje odabrati isto sve što je ponuđeno.


-----Objašnjenje priprema za YouTube:

Uradi prema ovom tutorijalu: viewtopic.php?f=14&t=257
I obrati pažnju na sledeće:

- pod korak 4)
MP3 bitrate ipak izaberi maksimalni 320kbps da sačuvaš kvalitet zvuka maksimalno.

- pod korak 8)
stavi kvačicu ispred "Resize" i izaberi rezoluciju "1280x720" (iako se uvećanjem rezolucije kvalitet ne može uvećati, to ipak pojednostavljuje neke stvari koje se dešavaju na YouTube-u. duga priča...)
kod Aspect ratio izaberi "Set Display AR = 16:9"
***ako je u pitanju 4:3 video onda ćeš trebati izabrati "Resize 960x720" i "Set Display AR = 4:3"
***Nemoj zaboraviti uključiti DE-INTERLACE kao što piše u tutorijalu jer YouTube ne obavlja De-interlace ni u procesiranju ni pri gledanju. To je najveći nedostatak koji se sada primeti na tvom videu.

Eto ja tako radim i baš nedavno sam pripremao video na takav način i uploadovao na jedan od mojih YouTube kanala. Tako da je provereno.

p.s.
NAPOMENA: Ova podešavanja su samo za tu kameru koja snima sa takvim parametrima. Za neku drugu kameru najverovatnije se mora malo drugačije podesiti Vegas.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Filmmakeri - predstavljanje i radovi

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron