Mala pomoc oko pisanja

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Mala pomoc oko pisanja

Postod igorbb2222 » 06.10.2014 12:31

Pozdrav svima.
Imam veliki problem u vezi pisanja scenarija. Ne znam kako bi napisao, tj kako bi to trebalo da izgleda na papiru kada se u jednoj sceni prikazuje neki lik koji se priprema za neku akciju a u pozadini se cuje njegov glas kako prica o necem drugom.
Na fazon filma Rambo, dok on vezuje pertle i priprema oruzje i tako neke detalje a sa druge strane neprijatelj pravi genocid.
Znaci, trebalo bi sve to tako napisati da se desava tom momentu.
kako to napisati, da bude po standardima.
Mogao bih to da izbegnem, ali bi voleo da naucim jer ce nekad zatrebati.
Nadam se da sam fino objasnio situaciju.
igorbb2222
 

Re: Mala pomoc oko pisanja

Postod Video Majstor » 07.10.2014 1:41

Pozdrav,
U suštini ne treba ništa specijalno, samo treba da opišeš svojim rečima u standardne elementa scenarija. Uobičajeno to sve što treba da opišeš staviš u "Action". Koliko ćeš detaljno da opišeš to zavisi od toga koliko želiš da zadireš u posao montažera. A glas kad se ne vidi onaj koji govori onda, ukoliko je narator pored lika se stavi (V. O.) a ako je on lik iz scena a samo se ne vidi tog momenta na ekranu onda (O.S.).

Evo primer:


Action Gledamo montažu, lik se priprema za neku akciju a u pozadini se čuje njegov glas kako priča o nečem drugom.

Character LIK (V.O.)
Dialogue Bla bla bla bla bla.


Znaci, trebalo bi sve to tako napisati da se desava tom momentu.
Sve to što ne spada u nešto što može biti jednostavno snimljeno jednom kamerom je nešto što će morati biti sklopljeno u montaži. I onda te opise pokušaš najbolje što znaš da upišeš u Action. Može da se napravi i poseban Action pasus u kojem stvaiš "Napomena za režisera: bla bla bla". Ako je scena zapravo konbinacija brojnih kadrova i isprepletena onda je to montaža i onda treba da se napomene da je montaža. Na primer u Action se stavi: "Montaža: bl bl bla"


Action Montaža: lik se priprema za neku akciju a isprepleteno se prikazuju tri scene (a, b i c) a tokom toga u pozadini se čuje njegov glas kako priča o nečem drugom.
A) Opis jedne scene
B) Opis druge scene
C) Opis treće scene

Character LIK (V.O.)
Dialogue Bla bla bla bla bla.


...dakle nema baš neki standard već jendostavno pokušaj opisati što si zamislio tako da čitaocu scenarija bude jasno šta je to što se dešava u isto vreme. I ako se montaža sastoji od nekog redosleda scena onda da se opiše i tačan redosled.

U ovoj knjizi viewtopic.php?f=6&t=4218
su primeri koji govore o ovome svrstani u kategorije "MONTAGE". I u tim primerima se vidi da je svaki autor našao neki svoj način kako da objasni kako takva scena izgleda. Dosta se razlikuju načini na koji su to napsiali tako da ne postoji jedan standardan način.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Mala pomoc oko pisanja

Postod igorbb2222 » 08.10.2014 11:44

E super. Hvala. Nesto slicno sam zamislio, ali kad sam amater pa nisam siguran da li je to dobro.
Scena bi trebala da izgleda ovako nekako.

Lik radi u firmi kod bogatog gazde. dakle, radi za velikim stonim cirkularom i sece neke komade metalnih ploca. Tesko mu je jer radi stalno pod stresom. Kratki rokovi ga nerviraju i to se ponavlja iz dana u dan. ( to je scena lik za masinom)

Sledeca scena prikazuje, mladu gazdaricu kako izlazi iz skupog auta i ulazi u svoju kancelariju.
Zatim, gazda koji odlazi na veceru sa poslovnim partnerima u ekskluzivne restorane.
Gazdina supruga, nedeljno ide dva puta na masazu, kod frizera, pedikira i manikira.
cela familija je u turistickoj agenciji gde biraju egzoticne destinacije za letovanje,
(Kuba, Dominikana, Farska ostrva...)
Opet se vracamo u fabriku gde je lik zavrsio svoj zadatak i onako umoran brise znoj sa lica.

dok se prikazivaju sve scene, likov glas bi trebao da prica nesto sasvim drugo i na kraju
kad se vidi njegovo znojavo lice dok ga brise, pogleda u kameru i kaze:
-Dosta je bilo!!. ili
-E pa gospodo, necemo vise tako!!! ili na taj fazon.
igorbb2222
 

Re: Mala pomoc oko pisanja

Postod Video Majstor » 12.10.2014 3:39

Naravno, najbolje je pitati i naučiti šta god da je potrebno.

Jednostavno rečeno ako je scena jednostavna i sama za sebe se prikazuje onda je opišeš u "Action".

A ako je u pitanju bllo kakvo kombinovanje i ispreplitanje scena onda najbolje da se u Action naznači da je montaža i onda što bolje da objasniš koje su to scene koje se isprepliću i na koji način. Slično kao u dva primera iz moje prethodne poruke.

Ovo što si ti opisao je montaža od nekoliko scena. Međutim uočavam da nije samo problem kako to napisati u scenariju nego, možda da li je to najbolji način da prikažeš poentu.

Gazdina supruga, nedeljno ide dva puta na masazu, kod frizera, pedikira i manikira.
cela familija je u turistickoj agenciji gde biraju egzoticne destinacije za letovanje,
(Kuba, Dominikana, Farska ostrva...)
Ove dve stvari mi je jako teško da zamislim da budu deo neke montažice... Mislim kakva to mora da bude scena pa da se odjednom vidi da ide dva puta nedeljno u ove objekte?! I biranje ovih destinacija, opet nije lako da bude dočarano u nekoj pozadinskoj sceni... Deluje mi suviše složeno i to samo po sebi zahetva možda nekoliko zasebnih scena.
Možda da se u jednom delu filma prikazuje neka kao sporedna radnjica kroz koju će sve ovo da bude vidljivo a da se radnik u tih nekoliko scena prikazuje paralaleno kako se muči...

A onda ova montaža kao skraćeni rezime u momentu kada sve ovo kulminira u njegovoj glavi.
Eto to mi deluje i lakše za napisati i razumljivije sa strane gledaoca.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron