Zasto je to tako?

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 25.07.2014 11:12

Mucimo muku danima, mesecima i godinama sa pisanjem scenarija koji mozda, verujem nikad nece videti svetlo dana niti bioskopsko platno :)

Da skratim pricu. Pokusao sam na ko zna koliko mesta da prikazem svoju ideju ali bez uspeha.
Slao sam likovima iz nase filmske branse i sto je najgore od svega je to sto nece ni da ti odgovore negativno. Znaci kratko, nismo zainteresovani, probaj na drugom mestu.
Nema ljutnje.
Ako neko i odgovori to je iz kurtoazije, kao da su prebukirani, imaju previse projekata itd itd.
Bas cu da pratim tu i tu producentsku kuci pa da vidim sta i kako ce da snime u sledecoj godini.

Drugo sto mi ide na zivce je to sto su ovi nasi glumci toliko naduvani da misle da su bogom dati.
Licno mislim da ne vrede mnogo i da ima mnogo vise amatera koji bolje odglume od njih.
Filmovi i serije su ima katasreofalne. pokusavaju da naprave neku komediju a meni licno to nije nista smesno. Cast izuzecima.

Imao sam par realnih situacija gde sam trebao da odglumim neku situaciju i bilo je toliko realno da su ljudi pomislili da je to stvarno tako. zbog toga sto nisam isao na neku filmsku akademiju ili nisam zavrsio kurs glume, ne mogu da se bavim time od tih izvikanih profesionalaca.
Oni najbolje glume kad treba jedni druge da psuju. jedino se tu vidi profesionalnost.

Kroz zivot sam odgledao mnogo filmova. licno volim glumu i cesto se zezam tako sto odglumim neku situaciju. to sam poceo jos u trecem razredu pocev od ambulante, skole, bioskopa, kasnije regrutacije, armije, policije dok vadim dokumenta itd itd.
obozavam da glumim i jedino sto ne mogu da zaplacem a i nebi glumio nekog placljivka :)

Kome se obratiti u vezi scenarija? kome pokazati svoj talenat za glumu? sta treba covek da uradi da bi realizovao svoj projekat?
Mislim da i vi imate slicno misljenje pa bih voleo da vidim sta vi mislite o tome?

:scare3:
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi » 25.07.2014 14:15

Kao prvo ja iz tvog izlaganja nisam zakljucio jednu bitnu stvar. Da li imas gotov scenario?
danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 25.07.2014 15:38

zavrsiti scenario je najmanji problem. Problem je sto ima 8 ideja za sam zavrsetak i to bi trebalo utvrditi sa tim nekim ko bi u krajnjem slucaju snimio. Svaki zavrsetak povlaci drugi tok radnji u filmu. dakle, kome se sta svidi.
Stvar dogovora kao i grupni rad je presudan u ovome.
Magarac i cobanin su pametniji od samog cobanina :)
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi » 25.07.2014 15:56

Znaci nemas zavrsen scenario. Ti si vec drugi ovde kojeg vidim da hvata ljude za gusu (rezisere, producente, glumce) a nije zavrsio scenario. Covece pa nemate jos prvi draft napisan a vec hocete film da se radi. Ocigledno niste svesni koliko tu posla ima kada se uradi prvi draft. Nije ni cudo sto se niko ne javlja, ne znam zasto ste uopste iznenadjeni zbog toga kada je stvar prilicno jasna.
D
danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi » 25.07.2014 16:01

Ti treba da zavrsism scenario, pa da uradis jos koji draft da to doteras a ne da vidis sa tamo nekim. To tako ne funkcionise i ovako ako nadjes producenta on ce ti reci na deseti nacin da prepravis. Sve to kako si zamislio nema nikakvog smisla zato ti se niko i ne javlja. Moras da promenis filozofiju i zavrsis scenario a ne tamo da smaras ljude o nekih osam zavrsetaka. Boli njih uvo za to... Scenario treba da je kompletan i zategnut kao puska pre nego li ponudis bilo kome a ne ovako da komplikujes. Nemaju ljudi vremena da se zezaju sa tim, pogotovo sto si nepoznat i nemas izgradjeno ime.
D
danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 25.07.2014 16:55

Kolko vidim da si ti bas strucan po ovom pitanju pa bih samo da pitam u vezi zastite autorskih prava.
Dali je neophodno da se sam scenario zastiti od moguce kradje?
Nisam od onih koji bi slao svoj scenario tamo nekom na citanje a da se pre toga nismo nasli, popricali, razmenili misljenja pa i cuo kritike.

Kao i u poslovnom svetu, prvo ide ideja pa sve ostalo, ali ako nema interesanata za samu ideju, nema od projekta nista jer ulagati uzaludni trud u nesto sto nikoga ne zanima je bas bzvz.

mozda se nisam bas dobro izrazio u prethodnom postu ali ponuditi scenario jednom recimo Draganu Bjelogrlicu ili kventin tarantinu ne bi ocekivao isti odgovor. jedan bi me sigurno odbio jer mu se ne svidja kraj recimo.
Kad imas otvorene karte, mozes da igras po njihovim pravilima i da se to njima svidi.

Najbolji scenario se pise od kraja ka pocetku. To je objasnjavao lik koji je ucestvovao u realizaciji serija CSI Miami
Odredis kakav ce biti kraj i po tome stelujes sve ostalo.

zato mi je bitno da mi neko kaze da zeli tragican kraj i ja to cas posla smontiram.
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi » 25.07.2014 17:56

Ako mislis slati scenario samo onome koga si upoznao i popricao sa njim onda si tek nagrabusio. Samim tim potezom samnjujes lepezu ljudi koje mozes da kontaktiras. Nekako sve obrnuto radis.
Zastita scenaria ne znaci da stitis samo svoj scenario. Mnogi producenti i reditelji ne zele uopste da citaju scenarije koji nisu zasticeni. Zastita scenaria je i radi njihove sigurnosti da jedan dan ne bi bili optuzeni u medijima za plagijat, pa da se nadju ni krivi ni duzni na stubu srama. Dakle, zastita pod broj jedan. Naravno pod uslovom da je scenario zavrsen.
Prijatelju ti ne prodajes ideju vec scenario, gotovu pricu. Ako prica nije zavrsena neces nikom uspeti ni prodati.
Dalje, niko te nikad nece odbiti ako mu se ne svidi samo kraj. Jednostavno ce ti reci kakav klaj hoce. Prijatelju to se zove rewrite. Taj draft koji ti njima nudis je samo osnova. Pojedini scenariji imaju i do 5, 6 draftova tj. rewrite-a. Ti pocinjes igru po njihovim pravilima kada imse svidi tvoj ZAVRSEN prvi draft.
Veruj mi niko ama bas niko ne zeli da se za****va sa nezavrsenom pricom iz vise razloga. Pogotovo ne sa nekim tripovima od 116 zavrsetaka. Ti uradi scenario kako mislis pa ako se nekom svidi lako ces ti o mogucim zavrsecima jer si vec ostvario kontakt. Ovako na prvu loptu je ljudima smaranje. Ljudi nece zavrsene scenarije da citaju a kamoli neke tamo sa tripovima oko zavrsetka. Ti u njihovim ocima u sustini nemas nista jer ti draft nije zavrsen.
Sto se tice citata lika iz csi-a da scenario pocinje od kraja za mene je jedna velika nebuloza, ama bas nidje veze. Ne mozes da imas kraj ako nemas prethodno razvijene likove tj. aktere i srz price. Taj quote kod mene ne pije vodu narocito kada dolazi opd lika kome je kraj i pocetak uvek isti kroz milijardu epizoda koje imaju.
Ako te druze toliko mori kraj evo ja cu ti reci. Niko ne zeli tragican kraj, nije to biografska drama. Ljudi zele hepi end, investitori zele hepi end, mora biti bar u tom delu meinstream kako bi uopste usao u razmatranje da se snima.
Lepo ti zavrsi scenario sa hepi endom. Nakon toga ga procitaj bar 3,4 puta. Ispravi i iseci, zategni, nasminkaj, nabudzi tuning stajling onda zastiti pa tek tada kreni da kontaktiras ljude. To mora da bude tip top. Da razvali coveka sa stolice kada ga cita jer imaj na umu da ti od tog coveka trazis stotine hiljada eura da ulozi u tvoj projekat. Tvoj scenario mora biti vredan toga od prvog do poslednjeg slova.
danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod igorbb2222 » 25.07.2014 18:38

Stotine hiljada evra? Ovde se radi o niskobudzetnom filmu sa dosta zapleta, komplikacija,
Bez specijalnih efekata, sa stvarnim paljevinama,

Eto vidis. ti tvrdis da uradim srecan kraj, licno mi se ne svidja.
Ti izgleda da ne kapiras sta ti pricam, ali probacu da pojasnim.
Prica se sastoji kao spil karata. dakle 52 karte poredjane po redosledu.
Glavna prica se sastoji od 45 karata a ovih 7 mogu da menjam.
Tako npr, ti mi kazes da uradim srecan kraj i ja kartu br 33 zamenim i u toj sceni ne secem devojci prst nego je uveravam da ce sve biti u redu ako bude saradjivala sa otmicarem
to je primer.
Film sa srecnim krajem u mojoj situaciji ne treba da ima ubistva, ne klasicno ubistvo nego recimo stavljanje bombe kasikare bez osiguraca u casu koja je pricvrscena za pod automobila.
Kada lik pokrene auto, posle par metara puca casa i oslobadja kasiku gde mu bomba raznosi obe noge i pali automobil.
Ako je srecan kraj, to moram da izbacim tj da stranice 45, 46, 47 i 48 da zamenim.
Znaci. IMAM PRICU samo treba da se izabere kakva ce biti.

sto se tice serijala CSI Miami, to je sto posto sigurno da ideja pocinje od samog kraja,
znaci ideja, a ne scenario. iako se cini da su sve na isti fazon, ipak ima razlike i svaka je zanimljiva na svoj nacin.
Tu su Csi Las Vegas, Csi New york, Criminal minds........

A sta bi rekao za Univerzalni vojnik, gde u prvom delu samelje Protivnika a u narednim delovima se taj isti pojavljuje...... nisu imali Kraj. Pogledaj SAW serijal i bice ti jasno o cemu pricam.

I na kraju, posto je to moja prica, napravicu i sa srecnim i sa tuznim krajem, tako ubijam dve muve jednim udarcem.
igorbb2222
 

Re: Zasto je to tako?

Postod danivizi » 25.07.2014 20:16

Ne tvrdim ja nista, vec ti govorim sta producenti traze kao i gledaoci.
Par stotina hiljada i jeste niskobudzetno a film sa pravim paljevinama kosta jos mnogo vise. Da li znas koliko kostaju dozvole da zapalis malu vatricu? Da li znas da tu na setu mora biti prisutna vatrrogasna jedinica? Da li znas da moraju biti angazovani i panduri? Da li znas da treba biti i obezbedjenje od minimum desetak ljudi? Samo taj jedan dan kada bi ti imao paljevine kostao bi te oko 20 hiljada eura. Ako je scena zahtevnija i traje vise minuta bilo bi tu i dva, tri dana.
Prijatelju ne verujem da uopste znas o kojim se ciframa tu radi.
Uostalom koliko vidim ti pitas da bi pitao a ne da bi dobio savet. Znas sve najbolje i vidim odlicno ti ide. Otimaju se da procitaju tvoj scenario, producenti naviru kao ale. Nema potrebe da menjas svoj sistem i stav jer ti sve funkcionise kako treba, samo tako nastavi..
Sve najbolje u buducem radu. Svako dobro.
D
danivizi
 

Re: Zasto je to tako?

Postod Video Majstor » 26.07.2014 0:20

:)
Odlično pitanje. Drago mi je da si to pitao jer iz nekog razloga baš ovih dana dolazi mnogo ljudi sa sličnim problemom, pa odgovaram na razna mesta i razmišljao sam da nekako baš o tome pokrenemo temu.

Takođe ovih dana sam shvatio da većina ljudi koji se obraćaju nekome zapravo ne zna kakvo je stanje i šta se dešava "sa druge strane" (kod onih kojima se obraćaš). Na primer šalješ mejl nekome i imaš određena očekivanja šta će tačno da se desi sa tvojim mejlom a situacija može biti sasvim drugačija.

Ja ovo dugo istražujem i imam svoja iskustva "sa obe strane", i kao onaj koji se obraća i kome se obraćaju. Sad nemam baš vremena ali ću pokušati da rezimiram ovu problematiku:

Za sada nekoliko važnih aspekata koji treba da vam pomognu da razumete kako situacija izgleda sa druge strane i da onda svoju taktiku i komunikaciju prilagodite tome. NIje kompletno ali nemam vremna za više.


--- Šta se dešava sa mejlovima?

- Firma trenutno ne funkcioniše pa niko zapravo nije ni primio mejl:
Firma je bila privremenog karaktera otvorena za potrebe snimanja jednog filma pa je posle zatvorena ali sajt nije obrisan sa internata pa deluje da još uvek postoje.
Firma je ostala da radi ali posle toga možda više i nemaju aktivnu kancelariju. Sedište firme može da bude kod knjigovođe.
Firma je "zamrznuta" što znači da ne rade i ne moraju da plaćaju porez i plate dok se ne odmrzne. Tako se radi u pauzama.

- Firma postoji ali nije takva kako što mislite:
Firma postoji što znači da je jedna osoba otišla u APR agenciju popunila obrazce i osnovala firmu pravno gledano, međutim to još uvek ne znači da ta firma ima knacelarije, masu zaposlenih, svoej studije, ogroman budžet za filmove i sl. Pravno gledano postoje ali možda sve do početka snimanja nemaju kancelariju ni zaposlenih.

- U firmama bar polovina sekretarica, menadžera i drugih kancelarijskih tipova nisu veliki stručnjaci za mejl. Nekima je neko podesio outlook ko zna kada i kada je jednom prestao da radi otvorili su drugi mejl i nikada neće više neće ni znati kako da pregledaju mejlove sa onog prvog.
Ponekad se zabunu i obrišu mejl pre nego što su ga pročitali.
Nezadovoljni platom pa sve rade preko volje.

- Zatrpani su mejlovima i nemaju volje da pregledaju koji mejl je bitan. Često važan mejl završi nepročitan.

- Mejl je automatski otišao u Spam/Junk folder tako da ga niko nikada nije ni video iako redovno pregledavaju mejl.

- Mejl pročita stručno lice ali opet ne odgovori. Evo šta može da bude na primer:
Nemaju para pa nemaju entuzijazma da čitaju scenario jer smatraju da ga svakako ne mogu realizovati.
Ima projekat koji mu zadaje glavobolje i ne može psihički da podnese još nešto.
Ima ambicije za neka svoja 3-4 projekta za koje shvata da neće imati vremena da ih snimi pa je nervozan i ne može relano da se raduje čak ni dobrom scenariju.

- Mejl je pročitao ozbiljan čovek ali je u takvoj gužvi da ne stiže ono što želi da uradi odmah (to je recimo slučaj sa mnom).
Na mejl će možda biti odgovoreno ali mnogo kasnije nego što se vama dopada.
Čovek će usled brojnih obaveza i stotina novih mejlova možda da zaboravi na vaš. A od toga da vam se javi vas je možda delilo nekoliko minuta da napišete još jedan mejl da podsetite...



- Sirova snaga brojeva
Ako se javite u tri firme šanse su vam tri puta veće. Ako pošaljete 10 mejlova na 10 producentskih kuća šanse su vam 10 puta veće.
Ako imaš dva završena scenarija koje nudiš šanse su dva puta veće. Ako imaš 5, šanse su 5 puta veće...



--- Domaća situacija u filmskoj industriji

Meritocracy - je u suštini pravednost. Dakle poslovi se dobijaju prema kompetenciji i zaslugama koje se mogu utvrditi, izmeriti. Ovoga je malo kod nas.

Cronyism - je u suštini korupcija. Poslovi se dobijaju na osnovu podmićivanja ili poznanstava, ili po principu usluga za uslugu... U suštini neko moćan koristi svoj položaj da nekome da taj i taj posao ili usmeri taj novac (iz državne kase) u taj i taj projekat bez obzira na stvarnu vrednost tih ljudi. Preplavljeni smo ovim i to je ogroman problem.

"Domaća umetnička varijanta Cronyisma" - ovo je jedna varijanta Cronysma gde se možda i ne radi o parama (tj. nekada jesu a nekada nisu pare u pitanju). Jednostavno postoji jedan krug ljudi koji sebe nazivaju "umetnicima" i uz to su naravno bogom dani da sude šta je umetnost a šta nije umetnost. A uz to reči "umetnost" kod njih ima magičnu moć da kad nešto etiketiraju kao umetnost to je automtski dobro i to se ne dovodi u pitanje. Takođe ako nešto "nije umetnost" to je onda bezvredno smeće. Uopšteno imaju vrlo ohol i naduven stav prema svemu što je van njihovog elitnog kruga i što pokušava da uđe. To bi i bilo razumljivo da su tu samo par najvećih stvarnih umetnika, međutim taj isti stav poprimaju i pridošlice i mnogi "želim da postanem" umetnici, studenti "elitnih" fakulteta za umetnosti. ...Tako da se stvara jedan kriterijum gde je najvažnije pripadati tim elitnim krugovima i izdvajati se od ostalih nižih vrsta.
Da ne bude zabune, mene lično ne zanima šta je umetnost a šta nije. Ja imam svoje kriterijume šta mi se dopada a šta ne.

Kad je reč o domaćim "umetničkim" filmovima tj. filmovima koje radi neko iz te grupe, tu je potpuna misterija kako je koji film došao do budžeta. Jasno je samo da se odlučuje unutar ovih zatvorenih krugova i da uvek isti snimaju. Te pare su naravno dobro i pošteno potrošene jer su ovo izuzetno dobri umetnički filmovi pošto je kriterijum šta je dobar umetnički film potiče od tih istih ljudi iz tog kruga koji su te pare i dobili.

U vezi tvog pominjanja "nesrećnog kraja" u filmu, odmah sam pomislio na ovu vrstu ljudi i njihove "umetničke kriterijume". Koliko sam shvatio glavni kriterijum da bi nešto proglasili za umetnost je da to delo sadrži neki elemenat koji sabotira komercijalni uspeh filma. Znači da ima nešto nenormalno, ili da ima kraj koji se ljudima ne dopada, ili da ne sledi način za koji se zna da se ljudima dopada, ili da ima nešto odvratno, ili da pokazuje necenzurisano nešto što je normalno da se ne prikazuje u filmu uopšte, ili nešto što se jednostavno zna da ne bi nikada bilo stavljeno u holivudski film itd. Na taj način prave jednu upadljivu razliku u odnosu na komercijalni film i naravno automatski to smatraju boljim "jer je to umetnost" (NE PITAJ ZAŠTO MALI BEZVREDNI ČOVEČE)...

Domaća prava umetnička Meritocracy - Ovo su pravi pošteni umetnici ne zbog toga što ih se tako naziva nego što su njihova dela zaista takva. Ovu kategoriju pominjem čisto da ne bude zabune da ja smatram da je sva umetnost lažna i da ne volim ni jednog umetnika.

Domaća TV industrija - TV industrija je svakodnevni biznis koji mora non stop da misli na troškove i prihode i zbog toga su možda najrealniji kod nas. Pod najrelaniji, mislim na komercijalno razmišljanje koje je najlakše razumeti. Vrednuju zanimljive sadržaje sa velikom gledanošću i cene projekte sa malim troškovima. Naravno ni ovde nisu čista posla ali opet tu je najveći udeo Meritocracy u odnosu na Cronyism.
Takođe TV industrija je biznis i u tom smislu da definitivno imaju funkcionalna preduzeća koja rade punom parom i imaju te sekcije za pronalaženje novog sadržaja, za komunikaciju sa gledaocima, za komunikaciju sa saradnicima itd. Dakle kod nas nešto najsličnije onom što ima u holivudskoj industriji.
To je mesto koje bi domaćim scenaristima komercijalnih scenarija trebalo da bude meta, po mom mišljenu. :clapping:
Naravno loša strana je što i ovde ima dosta lažnog sjaja, elitizma i neprofesionalizma i izrabljivanja zaposlenih itd., tako da i tu treba da očekujete svašta.
Kad su državne televizije u pitanju, nekada je tu bila zdrava doza Meritocracy ali sad je u verovatno 50:50.

Drugo sto mi ide na zivce je to sto su ovi nasi glumci toliko naduvani da misle da su bogom dati.
Licno mislim da ne vrede mnogo i da ima mnogo vise amatera koji bolje odglume od njih.
Filmovi i serije su ima katasreofalne. pokusavaju da naprave neku komediju a meni licno to nije nista smesno. Cast izuzecima.
Da. Ima toga kao što sam pomenuo. Uglavnom se to dešava u onim domaćim elitnim "umetničkim" krugovima koje sam pomenuo. Mislim da to jednostavno treba da prepoznaš i da tražiš dalje.
Ja sam takođe primetio, na primer, kako su studenti beogradskog fakulteta dramskih umetnosti mnogo naduvaniji. Svima drugima je mnogo lakše se obratiti.
Koliko god da je kvalitetno njihovo znanje i stručnost, žalosno je ako je rezultat tog obrazovanja to da imaju osećaj da su postali deo elitnih krugova i da je to samo po sebi vredno.
Voleo bi da upoznam više njih koji će me razuveriti i pokazati da nije tako.

Oni najbolje glume kad treba jedni druge da psuju. jedino se tu vidi profesionalnost.
Psovanje nije loše za film. Generalno ljudi u stvarnom životu uglavnom vode "pristojne" dijaloge i ti pristojni dijalozi su loši za komercijalan film. Pristojnost podrazumeva stišavanje emocija, dosadne razgovore, trpljenje i produžavanje razgovora koji bi trebali biti kraći itd. Psovanje takođe povećava snagu likova što je razlog zašto mnogi likovi mnogo psuju u holivudskim filmovima.

obozavam da glumim i jedino sto ne mogu da zaplacem a i nebi glumio nekog placljivka
Nije problem jer kolko ja vidim retko koji glumac se transformiše. Većina njih uvek glumi istu ulogu koja im leži.

Kad već pominjem ove koji se transormišu tu su, za moj ukus, sjajni Daniel Day-Lewis (There will be blood fenomenalan karakter i prosto ne liči na njega iz drugih filmova) i Robert de Niro (Awakening recimo glumi invalida fenomenalno) na primer.
Od domaćih sjajni glumci tog tipa su po meni Branislav Lečić i Voja Brajović.

Kome se obratiti u vezi scenarija? kome pokazati svoj talenat za glumu? sta treba covek da uradi da bi realizovao svoj projekat?
Mislim da i vi imate slicno misljenje pa bih voleo da vidim sta vi mislite o tome?
Delom sam ovde pomenuo glavne koncepte za razumevanja tog sveta kojem se obraćaš u vezi realizacije. Inače planiram nešto temeljnije. A takođe ceo ovaj sajt je osmišljen sa ciljem da pomogne u tome.

Propustio sam između ostalog na primer da pomenem važnost portfolija...
...kad budem imao vremena.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron