Otmica i preuzimanje novca u filmu

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Otmica i preuzimanje novca u filmu

Postod Igorbb2222 » 18.07.2014 18:32

Evo jeo jedne dileme oko detalja u scenariju.
Radi se o liku koji je izvrsio otmicu i sad treba da preuzme novac i naravno da sa tim novcem zivi srecno do kraja zivota.
Radio je kod jednog veoma imucnog i uticajnog coveka u firmi cija mu je cerka bila poslovodja.
Inace je devojka veoma uobrazena, prepotentna i ponizava svakog ko nije u klasi kao ona.
Sirotinju ne podnosi.
U firmi se ne javlja nikome, a glavnog lika narocito izbegava jer su slicnih godina i primetila je da
mu se svidja pa je par puta insistirala da mu daju otkaz.
Otima je i posle niza dogadjaja treba da preuzme 1 milion evra.
Kako? gde? a da ne bude uhvacen. znaci realne scene su u pitanju.

Za pitanja sam spreman.
Pa navalite.
Igorbb2222
 

Re: Otmica i preuzimanje novca u filmu

Postod Video Majstor » 19.07.2014 3:44

Evo ti za sada nešto što ti može dati ideje:

Evo kako pravi organizovani krimminalci obavljaju primopredaju otkupa za neku ukradenu stvar:
Kada čovek od koga se traži otkup pristane da plati novac, kažu mu na telefon da sedne u automobil i dođe tu i tu u toliko i toliko sati i da čeka poziv. Na dogovrenom mestu ga pozovu i kažu otiđi tamo i tamo. Zatim opet ...otiđi tamo i tamo. I tako ga vozaju na nekoliko mesta i ostavljajui svaki put da malo čeka na sledeći poziv. Tokom tog vozanja on zapravo prolazi kroz promatrane lokacije koje gledaju članovi tima kriminalaca otmičara. Oni gledaju da li je sam, da li ima pomagača, i da li ga neko prati. Ako im je bilo šta sumnjivo od primopredaje neće biti ništa. Ukoliko se ipak uvere da je ovaj sam, u jednom od tih mesta gde treba da stane automobilom i čeka mu kažu da izađe iz automobila i stavi novac u tu i tu kutiju a zatim da produži automobilom tamo i tamo. Dok on odlazi automobilom oni pokupe novac. Zatim ga nazovu i kažu mu to što tražiš se nalazi tamo i tamo.


Sad za slučaj kada je otmičar sam, on teško može da se osigura poput ovih organizovanih kriminalaca. Osim ako je toliko vešt da je on "armija od jednog čoveka" pa da sam postavlja i zamke i opremu za osmatranje, alrame i slično...

Kako? gde? a da ne bude uhvacen. znaci realne scene su u pitanju.
Pošto je otmičar, koliko sam ja shvatio usamljen, njemu je logično da pomogne neka tehnologija.

Primer: nekakav mehanizam koji će je ubiti za nekoiko minuta ukoliko njen otac ne posluša instrukcije da ostavi novac tu i tu i ne pokušava ništa blesavo. A kada posluša instrukcije i novac dođe do otmičara. Onda otmičar daljinski, sa bezbedne udaljenosti, deaktivira taj mehanizam tako da oteta može da izađe.


Ne znam još kakav bi to mogao da bude mehanizam ali iz nekog razloga stalno zamišljam da se to dešava negde na nekoj reci, na nekom brodu ili tako nekom mestu gde otac nema slobodu kretanja dok otmičar ima vremena da pobegne.....
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Otmica i preuzimanje novca u filmu

Postod Igorbb2222 » 19.07.2014 13:57

Otmicar je sam. zatvorio je otetu u podrum gde je napravio sistem poluge na cijem je kraju stolica gde je oteta vezana a na drugom kraju bure od 200 litara koje je prazno.
stolica je na zemlji a iznad nje su bodlje koje su na samo pola metra od otete.
bure je na visini i iznad njega se nalazi drugo bure u kome je voda i koja polako kaplje u bure ispod. kada se bure napuni, tezina na poluzi podize stolicu ka siljcima gde se zabadaju u zrtvu posle nekog vremena. npr 10 sati. za to vreme otmicar mora da preuzme novac.
Telefonom navodi lika gde da dodje gde mu namesta zamku da mu se probuse gume na automobilu, obelezava nekom bojom po drvecu gde da dodje.

Dolazi do reke ( dunav u ovom slucaju ) gde nalazi jednu kutiju zakacenu sajlom i ta sajla izlazi iz vode.
mora da prepakuje novac u kutiju i zatim je zatvori i baca sto dalje u vodu.
niko ne zna gde sajla vodi. u kom pravcu, ni kada ce je izvuci.
Otmicar sa druge strane obale posmatra sve to kamufliran u obali i povlaci kutiju sa novcem.
kada je uzeo novac, krece na svoje odrediste i kada je siguran da je izbegao opasnost, javlja lokaciju gde mogu da pronadju otetu.

to bi bilo ukratko, ali trenuci sa otetom mogu da obiliju mnostvom scena pa cak i da se ubaci nasilje ili cak seksualno zlostavljanje i izivljavanje a uz to i da se to snimi i posalje roditeljima
da bi bili sigurni da je otmicar spreman da uradi sve da bi dobio svoj novac.

Lik bi recimo trebao da nakupuje dosta telefonskih pripejd kartica ( mts ili telenor i mogli bi da budu sponzori za neke modele telefona koji imaju na sebi gps neku aplikaciju koju bi otmicar mogao da iskoristi.

I da ne zaboravim, lik mora da se izvuce bez obzira sta da je uradio u filmu i bez obzira koliko je zlo napravio drugima.
Igorbb2222
 

Re: Otmica i preuzimanje novca u filmu

Postod Video Majstor » 20.07.2014 17:16

Nisam shvatio, ovo što si napisao u najnovijem postu je li to sada napisano najnovija ideja?

Dolazi do reke ( dunav u ovom slucaju ) gde nalazi jednu kutiju zakacenu sajlom i ta sajla izlazi iz vode.
mora da prepakuje novac u kutiju i zatim je zatvori i baca sto dalje u vodu.
niko ne zna gde sajla vodi. u kom pravcu, ni kada ce je izvuci.
Otmicar sa druge strane obale posmatra sve to kamufliran u obali i povlaci kutiju sa novcem.
kada je uzeo novac, krece na svoje odrediste i kada je siguran da je izbegao opasnost, javlja lokaciju gde mogu da pronadju otetu.
Ima mnogo interesantnih detalja ovde ali ovaj deo priče mi deluje da je taj otmičar plašljiv. On bi morao da bude samopouzdaniji i da to i pokaže. U ovom delu priče deluje da se on mnogo trudi da ne bude uhvaćen što ukazuje da se i mnogo plaši da će biti uhvaćen. Obično kriminalci deluju opasno i samopouzdano i izazivaju strah kod drugih.

E sad moguće je da se film bavi takvim "kriminalcem u pokušaju" koji je neiskusan i previše plašljiv. Ima dosta odličnih filmova gde ljudi po prvi put u životu urade nešto kriminalno i upadnu u velike nevolje. Sad ne znam da li se to uklapa u tvoju priču i da li je to ono što želiš.

pa cak i da se ubaci nasilje ili cak seksualno zlostavljanje i izivljavanje a uz to i da se to snimi i posalje roditeljima
Ja pošto volim trilere a ne volim scene samog zlostavljanja primetio sam da mnogi trileri imaju fantastično dočaran taj strah i strepnju od zlostvaljača i uopšte nije neohodno da do samog zlostavljanja dođe i da samo nasilje bude prikazano.
Mislim da je dovoljno što bude prikazano na onoj kaseti. Tj. da bude scena kada roditelji prime kasetu i saznaju da se od njih traži otkup.

Lik bi recimo trebao da nakupuje dosta telefonskih pripejd kartica ( mts ili telenor i mogli bi da budu sponzori za neke modele telefona koji imaju na sebi gps neku aplikaciju koju bi otmicar mogao da iskoristi.
Zanimljiva ideja to sa karticama jer obično u filmovima nije prikazan taj detalj kako kriminalci skrivaju telefonski broj od mogućeg praćenja.

A ovo za sponzore, opet interesantno ali ne brini to sada. Scenario treba završiti bez obzira na to u kojoj državi bi eventualno mogao bitiu snimljen. Taj deo brige je posao koji nastupa posle scenariste.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Otmica i preuzimanje novca u filmu

Postod Gost » 20.07.2014 22:07

Otmicar je iz obicne radnicke klase, radnik koji resava da preokrene situaciju i stoga je plasljiv da ga ne uhvate. mislim da je normalno da se covek plasi ali ne da bude kao zec :)
Kao u filmu "Apsolutnih sto" treba prikazati obicno ljudsko bice, a ne kao sto sam sad odgledao film gde ih ubacuje u presu za automobile a oni se zezaju i sale.
to je bas ne realno. Lik treba da pokaze i strepnju jer ipak ima posla sa uticajnim covekom.

zato kazem da bi se docarao taj strah, trebalo bi imati neku scenu fde pokazuje koliko je odlucan i gde bi naudio otetoj.
E sad kako doci do zrtve.
Zamislio sam da je saceka dok ulazi u auto gde joj sa maskom na licu i pistoljem naredjuje gde da vozi dok on sedi pozadi sakriven od mogucih policijskih patrola.

trebalo bi prikazati kako se sprema pre same otmice i odlazi do mesta kod reke gde polako i neprimetno postavlja sve svoje rekvizite.
recimo na google earth kako studira mapu, meri daljinu, bira moguce lokacije,

Jos malo da se uzivim i mogu pravu otmicu da izvedem :bye2:
Gost
 

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron