ZAVRSETAK FILMA

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

ZAVRSETAK FILMA

Postod igorbb2222 » 16.07.2014 20:34

Pozdrav svim ljubiteljima filma.
Vec dugo vremena razmisljam o zavrsetku filma. Dali je bolje da bude srecan, tuzan, otvoren kraj.
voleo bih da vidim, cujem sta bi vi preporucili u sledecoj situaciji.

Dakle, posle niz desavanja, glavni lik se nalazi na jednom mostu ( pancevacki most jer sam tu zamislio scenu)
Naoruzan zaustavlja jedan automobil gde se nalaze dvoje odraslih i troje dece od 6 do 10 god.
pod pretnjom oruzjem im naredjuje da izadju iz automobila i primorava ih da se sami vezu lisicama koje je vec spremio malo pre toga za ogradu mosta kako nebi mogli da pobegnu.
svi su sokirani a lik preskace ogradu i na ivici mosta stoji spreman da se baci u vodu.
za ogradu je pricvrscena PROM bomba ( PESADIJSKA RASPRSKAVAJUCA ODSKOCNA MINA )
potezna mina koja reaguje na potez celicne zice a
koju vezuje sebi oko struka.
U jednoj ruci ima pistolj a u drugoj rucnu granatu " kasikaru" kojoj je izvadio osigurac i spreman da je upotrebi.
sve je spremno za akciju.
Policija zaustavlja saobracaj na mostu, pokusavaju da mu pridju na dvadesetak metara ali lik ih uz pomoc pistolja ubrzo sprecava u tome.
Policija je nemocna da pomogne taocima jer su u opasnom dejstvu PROM mine.....
Napetost raste......

Moje pitanje je, kako bi vi zavrsili ovu pricu?
Ako ima neko pitanje, tu sam.
ocekujem vase odgovore sto pre
igorbb2222
 

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Video Majstor » 16.07.2014 22:18

Pozdrav! :)

Evo da napišem šta mi je palo na pamet u prvih par minuta nakon čitanja ovog pitanja, a kasnije možda budem imao i druge ideje:

- Za komercijalni film skoro sigurno je da bolje da kraj bude srećan osim ako ima neku baš sofisticiranu priču gde se ne uklapa srećan kraj.
Za komercijalan film je između ostalog bitno, kakav kraj je zaslužen? Ko je šta zaslužio?
Ne znam ništa o likovima ovog filma, ali očigledno je da ako ima dece među taocima da publika ne bi smatrala da zaslužuju smrt. Dakle srećan kraj za ovaj slučaj.

- "Sofisticirana priča" bi na primer bila kada ta familija taoca ne bi bila slučajna nego recimo da su baš oni konkretno veoma zli i uništavali druge familije u prošlosti. Pa da im se sada vraća. Recimo da su oni glavni likovi ili glavni negativci u tom filmu. U tom slučaju prikladan kraj bi bio da recimo ostavi publiku pred moralnom dilemom i konfilktom između "hladne pravde" i te dece koja su verovatno nedužna. Tu bi i nesrećan kraj došao u obzir. Nesrećan kraj bi tada imao poruku da se zlo ne isplati i da se zlima sve vraća.

- Surovija i mračnija varijanta te sofisticirane priče bi recimo bila sledeća:
Većina ljudi smatra da bez obzira kakva osveta je u pitanju ta osveta ne treba da uključuje decu. Međutim šta ako film uspe da kod publike stvarno izazove želju da se sprovede ta surova osveta koja bi uključila ubistvo cele te familije... U tom slučaju verovatno bi otvoren kraj bio odličan. Tu bi poenta filma bila da se publika iznenadi saznanjem koju emociju su u stanju da osete.

- Ako bi to bio "tipičan" domaći film tu bih definitinvo očekivao da kraj bude nesrećan i samo bih se pitao koliko količina toga bi bila prikazana. Iz nekog razloga mnogi domaći filmovi su pesimistični generalno ili imaju nesrećan kraj. Takvi filmovi su hvaljeni "jer su umetnost". Dok su filmovi sa srećnim krajem po istm principu odmah otpisani jer nisu umetnost nego jeftina komercijalna priča... Mene lično ne interesuje šta je umetnost i ne sudim o filmu koliko je dobar po tome da li ga neko etiketira kao umetnost ili ne. Ja lično više volim srećan kraj.
Takođe pored neviđene poplave pesimizna i loših vesti (i loše realnosti) već decenijama ne vidim da nesrećan i pesimističan film uopšte deluje originalno našim gledaocima. To je samo još jedna mračna nesrećna priča. Mislim da priča koji čak i u bezizlaznoj situaciji otkriva pravu nadu, može mnogo snažniji utisak da ostavi na našu (napaćenu) publiku.

lik preskace ogradu i na ivici mosta stoji spreman da se baci u vodu.
za ogradu je pricvrscena PROM bomba ( PESADIJSKA RASPRSKAVAJUCA ODSKOCNA MINA )
potezna mina koja reaguje na potez celicne zice a
koju vezuje sebi oko struka.
U jednoj ruci ima pistolj a u drugoj rucnu granatu " kasikaru" kojoj je izvadio osigurac i spreman da je upotrebi.
sve je spremno za akciju.
Policija zaustavlja saobracaj na mostu, pokusavaju da mu pridju na dvadesetak metara ali lik ih uz pomoc pistolja ubrzo sprecava u tome.
Policija je nemocna da pomogne taocima jer su u opasnom dejstvu PROM mine.....
Napetost raste......
- Kraj bi takođe mogao da bude i veoma dirljiv:
Opisana situacije je bezizlazna osim ako taj lik sam ne shvati da on može to da promeni i odluči da nedužni ne stradaju. Mogao bi da recimo pogleda na tu decu kako su uplašeni a zatim kroz suze (da se seti svoje dece ako ih je imao u filmu) i preseče žicu od odskočne mine i sam skoči sa bombom u reku). Tu bi pravi pozitivac i pobednik bio "očinski instinkt".
Neovisno o prethodnom, u sluačaju ove scene svakako preporučujem da majka pokaže majčinski instinkt i veliki strah za svoje dete koje je pored nje vezano. Odličan primer ima u filmu Carjacked (2011) kod one žene koja je mislim druga po redu oteta...


...Ako se setim još ideja napisaću.


---
Kao što vidiš ove tri ideja za kraj filma su u stvari moja zamisao kakav bi to film mogao da bude. Ja pojma nemam kako se to uklapa u tvoju već napisanu priču. Teško je reći iz ove perspektive. Hteo sam da napišem sada šta mi je palo na pamet dok ideje ne ispare...


Nadam se da će se pridružiti i ostali sa svojim idejama, komentarima... :clapping:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Gost » 17.07.2014 10:12

Hvala na komentaru.
Cenim svacije misljenje i dok sam ovo citao jos sam dobio neke ideje.
Kao veliki ljubitelj filmova sam shvatio da nesrecan kraj ima duze dejstvo na mene nego kad se zavrsi sa srecnim krajem. Tako na primer 90-e sam bio 12 god kad sam gledao Terminator 2. Plakao sam.
To je ostavilo tako mocan utisak na mene da glavni glumac ne mora uvek da pobedi i prezivi.
Saw serijal me je odusevio samom radnjom, idejom kao i samim krajem.
Znam da ovo nece nikad biti na filmskom platnu, ali bih voleo da vidim reakciju publike kada bi shvatili da policija ne moze da ucini bas nista, tj ne mogu da ga uklone snajperom recimo.
Licno mislim da bi najbolje bilo da se tu zavrsi film sto bi ostavilo publiku da razmislja.
Gost
 

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod videographer » 18.07.2014 14:25

Odgovor na pitanje je da sve zavisi od dijaloga.
Film realno može da se realizuje da se sve dešava na tom jednom mostu.
Deca ostaju živa, bio bi to jedan stresan film. :scare3:
videographer
Član foruma
 
Postova:  21
Pridružio se:  20.04.2012 19:37

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Gost » 18.07.2014 18:04

Da da. Strah i strepnja moraju biti u vrhuncu, u suprotnom nebi imalo efekta docaranog opasnim oruzjem kao i bezizlaznom situacijom.
Sad je pitanje sta sa decom? Kventin tarantino bi napravio da dozive patnju i da poginu,
dok bi neko drugi spasio tu istu decu od negativca.
Gost
 

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Video Majstor » 19.07.2014 4:59

Gost je napisao:sam bio 12 god kad sam gledao Terminator 2. Plakao sam.
To je ostavilo tako mocan utisak na mene da glavni glumac ne mora uvek da pobedi i prezivi.
I meni isto TV serija Shaka Zulu kad sam bio dete. Bio sam dve nedelje u depresiji nakon zadnje epizode.

Kao veliki ljubitelj filmova sam shvatio da nesrecan kraj ima duze dejstvo na mene nego kad se zavrsi sa srecnim krajem. Tako na primer 90-e sam bio 12 god kad sam gledao Terminator 2. Plakao sam.
To je ostavilo tako mocan utisak na mene da glavni glumac ne mora uvek da pobedi i prezivi.
Kod filma Terminator 2, kraj nije samo nesrećan nego i dirljiv i pokazuje zaštitiničku roditeljsku ljubav. "Terminator" je u tom filmu zaštitnik/mentor/uzor dečaku (a ujedno i gledaocu jer te osobine vidi i gledaoc) i samim tim simboliše očinsku figuru. On ostaje konzistentan tome i na kraju pokazuje najveću zaštitničku ljubav kada daje svoj život da bi zaštitio detetovu budućnost.

Emocija kojom se završava terminator 2 nije ista kao u nekom drugom filmu gde neki lik koji je iz nekog drugog razloga simpatičan, nesrećno završava.

Ima na tone filmova koji imaju nesrećan kraj pa ipak ne ostavljaju takav utisak. Da bi došlo do tih dirljivih osećanja moraju biti dodirnute te duboke instinktivne stvari u psihi gledaoca.
Te duboke instinktivne stvari su dešavanja u vezi roditeljstva, braće, sestara, omiljenog rođaka, heroja iz detinjstva i sl. Drugim rečima glavni lik mora da simboliše jednog od top 5-6 najvažnijih osoba iz ranog detinjstva svakog čoveka (tj. gledaoca).

Na primer epska priča iz čuvenog serijala video igara "Metal Gear Solid" je bazirana na očinstvu i majčinstvu i kod osmišljavanja likova i oko same teme šta jedna generacija (koja odlazi) ostavlja u nasleđe sledećoj generaciji (deci).
...ne treba ni da pominjem da je čak i površan pregled ove priče veoma dirljiv.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Igorbb2222 » 19.07.2014 19:42

Palo mi je napamet i ovo.
Lik ima prijatelje u zatvoru za koje trazi da ih puste ili ce taoci stradati.
To je vec druga tema ali ok.
recimo da docaramo ozbiljnost situacije, lik sam sebi malo rasece venu gde mu polako izlazi krv i ukoliko se ne rese njegovi zahtevi, taocima je smrt zagarantovana.
Jos bi bilo lepo kada bi taoci bili familija od nekog uticajnog u vladi.
Zadato vreme istice kao i krv. Tv reporteri su na licu mesta i snimaju svaki detalj.
Lik moze da izdrzi jos nekih pola sata i kasnije gubi svest i baca se sa mosta aktivirajuci bombu.
Vlasti moraju da puste odredjene zatvorenike ili da izgube taoce.
Igorbb2222
 

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod Video Majstor » 26.07.2014 23:50

Kod filma Terminator 2, kraj nije samo nesrećan nego i dirljiv i pokazuje zaštitiničku roditeljsku ljubav. "Terminator" je u tom filmu zaštitnik/mentor/uzor dečaku (a ujedno i gledaocu jer te osobine vidi i gledaoc) i samim tim simboliše očinsku figuru. On ostaje konzistentan tome i na kraju pokazuje najveću zaštitničku ljubav kada daje svoj život da bi zaštitio detetovu budućnost.

Emocija kojom se završava terminator 2 nije ista kao u nekom drugom filmu gde neki lik koji je iz nekog drugog razloga simpatičan, nesrećno završava.
Sad se setih da dečak (Džon konor) u ovom filmu uopšte nema oca i nikada ga nije ni video. Dakle "Terminator" ne samo da se ponaša kao očinska figura nego je i fizički zauzeo to upražnjeno mesto u dečakovom životu.

U svakom slučaju ono što želim da kažem je da u ovom filmu ima nešto mnogo više od prostog nesrećnog kraja. Ceo film dodiruje tu emociju zaštitničke ljubavi između roditelja i dece i na kraju je maksimalno izvlači na površinu tom poslednjom scenom gde se "otac" poptuno žrtvuje da bi dete moglo da živi. Pošto si i sam zaplakao osetio si rezultat.

Dakle u Terminatoru 2 imamo temu "roditelj se žrtvuje u korist deteta".
Preporučujem ti da pogledaš film Riding the Bullet (2004) od Stivena Kinga, koji je sam po sebi prost ali se bavi dilemom deteta da li da žrtvuje sebe za roditelja?
Dakle suprotna tema u poređenju sa Terminatorom. Film mi je delovao čak dosadan međutim zapanjio sam se kakve sve emocije izvlači ta tematika.
Pošto je Stiven King prodao 350 miliona knjiga, očigledno ima tu šta da se nauči od njega.


Dodatno, nisam mislio da pojednostavim stvari kad sam rekao da je bolje srećan kraj nego mislim da nesrećan kraj mnogo više zahteva da se cela priča uklapa u njega da bi zaista proizveo tu značajnu emociju.
Srećan kraj je jednostavniji jer on u svakom slučaju razrešava napetost, kakva god da je nastala prethodno u filmu.

recimo da docaramo ozbiljnost situacije, lik sam sebi malo rasece venu gde mu polako izlazi krv i ukoliko se ne rese njegovi zahtevi, taocima je smrt zagarantovana.
Jos bi bilo lepo kada bi taoci bili familija od nekog uticajnog u vladi.
Zadato vreme istice kao i krv. Tv reporteri su na licu mesta i snimaju svaki detalj.
Lik moze da izdrzi jos nekih pola sata i kasnije gubi svest i baca se sa mosta aktivirajuci bombu.
Vlasti moraju da puste odredjene zatvorenike ili da izgube taoce.
Ovo jeste intrigantno. Definitivno pobuđuje radoznalost.
Ludačko ponašanje je definitivno snažno i ja verujem da su takvi likovi automatski interesantni. Plus što se zna da su ludaci nepredvidivi pa stalno stoji znak pitanja šta će se desiti sledeće.

Sad ne znam kako se "ludak" uklapa u film, nadam se da se uklapa čim ti je palo na pamet.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: ZAVRSETAK FILMA

Postod igorbb2222 » 27.07.2014 18:45

Ludak je mozda malo prejak izraz i mene vise asocira na nekog lika u ludackoj kosulji koji se bacaka okolo :)
Mada razumem o cemu se prica.
cim je covek u stanju sam sebe da povredi, nije bas sasvim svoj :)

Bitno je napraviti scenu gde bi trebalo voditi situaciju ka jednom pravcu a na kraju da bude totalno iznenadjujuca. neocekivana.
Malo treba poraditi na sitnim detaljima sta i kako bi bilo naj naj u toj situaciji.
igorbb2222
 

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron