Pomoc/pitanje

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 13.04.2014 13:46

Pozdrav svima,imam pitanje i treba mi sto brzi odgovor,pisem scenario za seriju,i zanima me kako da znam ono sto napisem koliko je to u minutima,npr hocu da svaka epizoda traje 40 minuta,kako da znam koliko je 40 minuta na papiru ? Jel sam zamisljam to sto citam (scenu) i ovo sto likovi govore pa tako izmerim sam ili...? Hvala unpared...
cojacK
 

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 14.04.2014 22:40

Dobrodošao! :drinks:

Odlično pitanje! :good:

Neko opšteprihvaćeno verovanje je da je otprilike ovako:
1 strana strandardno formatizovanog scenarija = jedan minut trajanja filma

Naravno to nije savršeno precizno ali u praksi se pokazalo da je približno tako. Možda bude koji minut kraće ili duže ali ne odstupa mnogo.

Da bi mogao da primeniš taj metod "merenja", neohodno je da scenario pravilno pišeš i formatizuješ. Ovde imaš naš vodič sa preciznim pravilima kako da formatizuješ scenario:
http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario-format
Obrati pažnju: mora biti baš taj font i baš ta veličina slova i baš takav način formatizovanja, inče ćeš dobiti drugačiji broj strana i onda nećeš moći da primenjuješ ovo pravilo.

Najbolje da za pisanje scenarija koristiš program "Final Draft" jer je on odmah podešen za ovakvo formatizovanje. Ako ti trebaju programi za pisanje scenarija, javi da ti pošaljem.


---
Ovde možeš da vidiš moje beleške koliko je trajalo čiatnje scenarija sa koliko stranica kad sam ja čitao:
viewtopic.php?f=6&t=3093&start=10#p6520
viewtopic.php?f=6&t=2957&start=20#p6845

npr hocu da svaka epizoda traje 40 minuta,kako da znam koliko je 40 minuta na papiru ?
Inače kod filmova je lakše jer filmovi nemaju unapred zadano trajanje. Ako na papiru deluje da će biti prosečnog trajanja za film je to dovoljno dobro. Medjutim kod serija je interesantno to da je unapred zadato trajanje precizno u minut.
Mislim da ima više pristupa kako se postiže da postignu tačno takvo trajanje:

- Kod onih TV serija kod kojih skoro non stop imamo dijaloge, kao na primer u "Sitcom" (situation comedy) žanru, tu mislim da se trajanje definitivno procenjuje čitanjem dijaloga na glas sličnom brzinom i ritmom kojom glumci govore. U tim slučajevima nema preciznijeg metoda od toga.

- Kod TV serija sa sporom radnjom kao što su na primer sapunice, tu je radnja takva da može da se smesti u mnogo manje minuta nego što je zadato. A preostale minute popunjavju odugovlačenjem. I to bukvalno. Često možete videti u tim serijama kadrove koji bukvalnio nemaju nikakvu drugu funkciju osim da odugovlače i potroše vreme. Scenarista najverovatnije teži tome da postigne sličan broj strana scenarija kao u prethodnim epizodama.

- Kod ostalih žanrova koji nisu tako jednostavni, mislim da se radi ovako:
Kod scenarija i snimanja "Pilot" (prve probne) epizode se eksperimentiše pa se utvrdi koliko otprilike treba scenarija za koliko trajanja epizode. To onda koristi kao orjentaciju za sledeće. Pošto mnogo epizoda piše isti scenarista (isti stil pisanja) on onda teži sličnom broju stranica za sve epizode.

Moje mišljenje je da kod svih složenijih TV serija, scenarista mora da napravi takav scenario da u njemu ima i viškova i manjkova. Tako da nešto može i da se izbaci ako zatreba ili da se pojedini kadrovi po želji razvuku ako zatreba. Dakle mora da ostavi određenu fleksibilnost da olakša montažerima da izvuku tačno trajanje.

- Nisam siguran ali postoji mogućnost i da vreme trajanja epizoda nije uvek potpuno precizno i da televizije te razlike ponekad popune reklamama i tako uštimaju TV program.

Jel sam zamisljam to sto citam (scenu) i ovo sto likovi govore pa tako izmerim sam ili...?
Jedan od metoda procene je i merenje koliko traje čitanje scenarija. Međutim ovde je veoma važno da to bude čitanje na glas. Kada nešto zamišljamo nama se čini da to radimo normalnom brzinom ali u stvarnosti vreme prolazi sporije nego u mislim. Mi to mnogo brže zamišljamo nego što se to u stvarnosti dešava. Zbog toga mora na glas jer ćeš inače čitati prebrzo. Takođe, zanimljivo je da i kad čitaš na glas tebi se čini da čitaš sporije nego što je stvarno. Slušaocima će to da se čini kao brzo ili prebrzo.
Jedna zanimljivost: čuo sam na primer savet za mlade muzičare da treba da sviraju dva puta sporije nego što im se čini da je normalno jer inače nisu svesni da sviraju prebrzo.

Još bolje od čitanja na glas je da čitate vas dvojica naizmenično. Kako biste postigli i uverljive pauze između rečenica u dijalozima...

Generalno, mislim da će uvek neka druga osoba objektivnije da proceni tvoj scenario nego ti sam. Daj scenario da pročitaju bar još dve osobe i neka izmere koliko je čitanje trajalo.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 15.04.2014 5:54

Neko opšteprihvaćeno verovanje je da je otprilike ovako:
1 strana strandardno formatizovanog scenarija = jedan minut trajanja filma

A sta je standardno formatizovanje scenarija? Predpostavljam da se misli na neki program,ne na papiru.Verovatno .PDF ?

Da bi mogao da primeniš taj metod "merenja", neohodno je da scenario pravilno pišeš i formatizuješ. Ovde imaš naš vodič sa preciznim pravilima kako da formatizuješ scenario:
http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario-format
Obrati pažnju: mora biti baš taj font i baš ta veličina slova i baš takav način formatizovanja, inče ćeš dobiti drugačiji broj strana i onda nećeš moći da primenjuješ ovo pravilo.


Naravno,prelistao sam ceo sajt i forum i saznao dosta(svaka cast,usput).Tako da sam skinuo celtx program i u njemu pisem,on podesi automatski font,sve formate i sve sto treba,takodje pisem po svim pravilima naravno prvenstveno zahvaljujuci vasem sajtu,hvala jos jednom. :D

---
Ovde možeš da vidiš moje beleške koliko je trajalo čiatnje scenarija sa koliko stranica kad sam ja čitao:
viewtopic.php?f=6&t=3093&start=10#p6520
viewtopic.php?f=6&t=2957&start=20#p6845



Video sam i ovo.

- Kod ostalih žanrova koji nisu tako jednostavni, mislim da se radi ovako:
Kod scenarija i snimanja "Pilot" (prve probne) epizode se eksperimentiše pa se utvrdi koliko otprilike treba scenarija za koliko trajanja epizode. To onda koristi kao orjentaciju za sledeće. Pošto mnogo epizoda piše isti scenarista (isti stil pisanja) on onda teži sličnom broju stranica za sve epizode.


Da,to i ja hocu da utvrdim da ce prva trajati 40 minuta i samim tim ce tako i svaka sledeca,zato sam i pitao za pomoc,jer kada znam za prvu,ostale epziode cu pisati po istom broju stranica scenarija kao iz prve.Inace,serija je drama.

Jedan od metoda procene je i merenje koliko traje čitanje scenarija. Međutim ovde je veoma važno da to bude čitanje na glas. Kada nešto zamišljamo nama se čini da to radimo normalnom brzinom ali u stvarnosti vreme prolazi sporije nego u mislim. Mi to mnogo brže zamišljamo nego što se to u stvarnosti dešava. Zbog toga mora na glas jer ćeš inače čitati prebrzo. Takođe, zanimljivo je da i kad čitaš na glas tebi se čini da čitaš sporije nego što je stvarno. Slušaocima će to da se čini kao brzo ili prebrzo.

Odlican savet hvala ti.Ja bas citam u sebi,i primetio sam da ponekad mislim da je sporo a znam da je mozda to usvtari taman ili mozda cak i prebrzo,pa ubrzam itd itd...hvala na savetu od sada cu citati na glas...
Davao sam drugima da citaju i davacu uvek,savku epizodu ja i jos jedan pa uskladimo otprilike vremensko trajnje te epziode.

Hvala ti puno na ovako detaljnom odgovoru,samo ne zaboravi da bi odgovirs na pitanje sta se smatra pod standardno formatizovanje scenarija,u kom prorgamu,pretpostavljam da je pdf? Hvala jos jednom! :D :drinks:
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 17.04.2014 0:55

A sta je standardno formatizovanje scenarija?
Hvala ti puno na ovako detaljnom odgovoru,samo ne zaboravi da bi odgovirs na pitanje sta se smatra pod standardno formatizovanje scenarija,u kom prorgamu,pretpostavljam da je pdf?
Pre svega, ne postoji jedan precizni standard za scenario gde je sve zacrtano u milimetar ali preovlađuje taj format koji koriste u holivudu (neznatno se razlikuju jedan od drugog). I taj format je po defaultu podešen u programu Final Draft. To je ovo ovde: http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario-format
Dakle pre svega da se koristi font Courier (font pisaće mašine) i veličina slova 12pt. I ona pravila o rasporedu elemenata i marginama koja su pomenuta u tekstu.Slika

Dakle ako tako formatizuješ scenario onda je uporedivo sa drugim scenarijima i onda važi pravilo da je približno jedna strana scenarija jedan minut filma.

Radi poređenja, ako bi na primer koristio 20% sitnija slova onda bi dobio 20% manje strana. Ako ne bi pravio razmake izemeđu elemnata scenarija opet bi dobio još oko 10% manje strana... itd.
Zato kažem da je bitno koristiti taj isti "najstandardniji" način da bi mogao da se porediš sa drugm scenarijima i trajanjem tih filmova.
Jednostavno rečeno, ne možeš bilo kakav format da koristiš pa da očekuješ da ćeš dobiti isti broj stranica. Mora isti format koji su i drugi koristili.

Iako si rekao da za pisanje koristiš Celtx, poslao sam ti Final Draft na privatnu poruku. Prebaci nekoliko stranica svojeg scenarija u Final Draft samo da proveriš da li dobijaš jednak broj stranica i linija teksta kao u Celtx-u. Sećam se pre kada sam isprobao da su imali malkice drugačiji format podešen po defaultu.

Predpostavljam da se misli na neki program,ne na papiru.Verovatno .PDF ?
Pa i programi za pisanje scenarija treba da prikazuju isti priikaz kao i PDF kao i papir. Znači ako je sve podešeno za normalnu veličinu papira A4 onda treba da je jednak broj stranica i na ekranu i u PDF dokumentu i na papiru.

Da,to i ja hocu da utvrdim da ce prva trajati 40 minuta i samim tim ce tako i svaka sledeca,zato sam i pitao za pomoc,jer kada znam za prvu,ostale epziode cu pisati po istom broju stranica scenarija kao iz prve.Inace,serija je drama.
Odlican savet hvala ti.Ja bas citam u sebi,i primetio sam da ponekad mislim da je sporo a znam da je mozda to usvtari taman ili mozda cak i prebrzo,pa ubrzam itd itd...hvala na savetu od sada cu citati na glas...
Davao sam drugima da citaju i davacu uvek,savku epizodu ja i jos jedan pa uskladimo otprilike vremensko trajnje te epziode.
Onih nekoliko principa koja sam opisao su otprilike sve. Preciznije od toga možeš da utvrdiš samo eksperimenntisanjem. Što god realističnije budeš čitao scenario naglas i improvizovao glumu i bolje zamislio ostale scene to ćeš preciznije izmeriti vreme. Ipak potpune preciznosti ne može da bude. Naravno, tokom snimanja zbog ljudskih razlika i odluka režije i sl. će doći do toga de će neki delovi trajati kraće a neki duže nego što je planirano. Zbog toga treba malo fleksibilnosti ostaviti.

Pošto je drama u pitanju mislim da tu treba da napraviš scenario da budeš siguran da neće preći zadato trajanje a preostale minute će se popuniti razvlačenjem :) Na primer popune kadrivima kako žena pere suđe u kuhinji. Kako muškarac otključava automobil, pa stavlja jaknu na zadnje sedište. Pa romantične scene, maženje i paženje... itd itd.
Ti kao scenarista misli na te metode i ubaci nekoliko takvih scena gde se po potrebi može snimiti takvog odugovlačećeg materijala.
Ovo što sam već rekao:
Moje mišljenje je da kod svih složenijih TV serija, scenarista mora da napravi takav scenario da u njemu ima i viškova i manjkova. Tako da nešto može i da se izbaci ako zatreba ili da se pojedini kadrovi po želji razvuku ako zatreba. Dakle mora da ostavi određenu fleksibilnost da olakša montažerima da izvuku tačno trajanje.



Naravno,prelistao sam ceo sajt i forum i saznao dosta(svaka cast,usput).
Hvala. :)

Nadam se uskoro kojoj informaciji više o tvojem scenariju :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 17.04.2014 1:09

Hvala puno jos jednom! :D
Naravno posto je drama,epizoda ima glavni cilj,i naravno popunjavanje epizode dramskim dijalozima,sto si rekao mazenje itd...da moze da se smanji ako bude bilo potrebno,kao sto si rekao fleksibilnost.

Nadam se uskoro kojoj informaciji više o tvojem scenariju :)


Naravno :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 30.04.2014 14:16

Pozdrav! Opet ja...
Npr. jedna epizoda po pravilnom formatizovanju scenarija je 38 strana,kada sam je citao to je trajalo 50 minuta...posto je hocu da traje 40 minuta,sta da radim,po cemu da se vodim? sta je tacnije?

I jos nesto,
Da li cu za svaku novu epizodu da otvaram kao novi projekat ili sve pisem u tom jednom?
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 01.05.2014 4:33

Pozdrav! Opet ja...
Npr. jedna epizoda po pravilnom formatizovanju scenarija je 38 strana,kada sam je citao to je trajalo 50 minuta...posto je hocu da traje 40 minuta,sta da radim,po cemu da se vodim? sta je tacnije?
Pa očekivao sam da bude razlika. Zato sam i nabrojao da ima više metoda i preporučio da više ljudi pročita scenario.

I dalje preporučujem da rešavaš to na sva tri sledeća (pominjana) načina:

- postigni da scenario bude veličine približno 40 minuta, kada meriš sa ovim do sada pomenutim metodama. Dakle približno, niko ne može da zna tačno. Dalje se uštimava sa preostale dve metode:

- U scenariju treba da budu scene koje lako mogu da se razvuku, ukoliko se ispostavi da su epizode kraće nego što je ciljano. Oni kadrovi sa ulaskom u stan, u automobil, pakovanejm stvari, ljubavne scene...

- Scenario treba da ima takvu priču koja može da se iseče i dalje da se ne menja suština priče. Ovo je naravno za slučaj da se ispostavi da su epizode duže nego što je ciljano. Ovde bi uzor mogli da ti budu stripovi. Stripovi kroz veoma mali broj slika i dijaloga izuzetno dobro ispričaju priču. Mnogi kadrovi mogu biti izbačeni bez štete. Na primer ako se izbaci scena gde lik ulazi u automobil i samo prikaže kadar da je već stigao, to ni malo ne menja priču. Dijalozi gde likovi na sto načina kažu jedno te isto mogu biti skraćeni bez problema jer je dovoljno i da likovi kažu na samo jedan način to što imaju. Previše dijaloga može i da smanji snagu likovima tako da je korisno da se neki dijalog izbace i neke stvari ostanu nerazjašnjene.
Ne znam koliko vladaš ovim, možda znaš bolje od mene pa je glupo da ja dajem takve savete. U svakom slučaju, gledaoci će sve te nedostajuće delove priče popuniti svojom maštom i logičkim povezivanjem. I ta logička povezivanja ne samo da se događaju nego mnogi gledaoci u tome i uživaju. Ukratko, detaljnija priča nije obavezno bolja priča.

Nije lako :sorry: ali ako ovo dobro uradiš, postićeš nešto što mnoge serije ne uspevaju baš dobro da urade, a to je nagrada samo po sebi. Kad završiš prvu epizodu, dalje će biti šablonski. Verujem da će ti pisanje ovog scenarija biti neprocenjivo iskustvo.

Da li cu za svaku novu epizodu da otvaram kao novi projekat ili sve pisem u tom jednom?
Pretpostavljam da misliš na projekat u Celtx-u, (jer si pominjao da pišeš u Celtx-u)?

Odlično pitanje. Nisam razmišljao o tome do sada ali sam danas pregledao malo pažljivije opcije projekta kod Final Draft-a i Celtx-a. Koliko vidim nema ništa što omogućava epizode unutar jednog projekta. Dakle trebaš novi projekat za svaku epizodu. Naravno, ukoliko imaš nekih zjedničkih elemenata pored scenarija (opisi likova, skiciranje priče itd.) onda bi možda bilo dobro da novi projekat kreiraš tako što projekat od prethodne epizode snimiš pod novim imeneom...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 02.05.2014 5:49

Ja i ne zelim da resavam pa da nagadjam otprilike tacno 40 minuta,ako je 50,moze sto da ne,imam sve napisano i isplanirano i necu sad da prepravlajm...ali,ja npr. gledam 38 strana sa nekim dodacima i svime pa recimo da je scenario 35-36 strana,i sad meni se ne cini da to moze da traje 50 minuta,pa te pitam sta je tacnije da znam cemu vise da verujem,ja sam ipak idalje u tripu da to ne moze da traje 50 minuta kad' se ekranizuje,ali ako je citanje tacnije(otprilike)ok je i 50 minuta i necu da smanjujem,jedino se plasim da ne bude premalo posto sam u tripu da je 36 strana malo i da ne moze da bude 50 minuta,pa se vodim time da je tacnije ako gledam stranice...ne znam dal si me razumeo ali ti sad' treba da me ubedis da je citanje tacnije i da ce trajati 50 minuta i da je sve ok :D
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 07.05.2014 0:00

Čak i da se svim metodama podudari da dobijaš i 40 strana i 40 minuta, to još ne garantuje da će u realizaciji odmah ispasti epizoda trajanja 40 minuta. Zavisi od konkretnih glumaca kojom brzinom i ritmom govore. Da li će režiser težiti da stvari ubrza ili uspori. I na kraju u montaži kad budu gledali kako izgleda rezultat, možda neće biti dovoljno zadovoljni pa će poželeti da celu stvar ubrzaju ili uspore.
Zbog toga, ja sam poprilično siguran da se ne može precizno znati unapred i da je potrebno razmišljati o onoj fleksibilnosti.

jedino se plasim da ne bude premalo posto sam u tripu da je 36 strana malo
Shvatam šta te muči. Pa hajde da pretpostavimo da je stvarno malo. Da li možeš da pretreseš scenraio i uočiš kolko imaš scena koje su fleksibilne da mogu da se razvuku. Zabeleži ih, naravno. I zatim čitaj samo te scene na različite načine i uz "zamišljanje" koliko bi moglo da se razvuče da ne bude previše razvučeno. I naravno beleži na papir trajanja čitanja. Kao rezultat ćeš da dobiješ različite cifre za svaku od tih scena. I onda na osnovu razlika u tim ciframa (minute) dobijaš "Delta" (u matematici delta je razlika izmedju većeg i manjeg broja). Taj broj ti onda govori koliko minuta ima na raspolaganju da se scenario razvuče ako zatreba.

To će malo da te umiri :)

A ukoliko ne budeš zadovoljan tom cifrom onda je, naravno, najsigurnije da scenario uvećaš tj. povećaš broj strana.

Inače, ako se desi da scenario mora da se skraćuje tokom snimanja ili u montaži, mislim da je to bolja i lakša varijanta i da se često suština priče skraćivanjem ne menja. Jedino bi tebi kao scenaristi možda bilo bolnije da gledaš kako se tvoja priča sakati.

posto sam u tripu da je 36 strana malo i da ne moze da bude 50 minuta,pa se vodim time da je tacnije ako gledam stranice...ne znam dal si me razumeo ali ti sad' treba da me ubedis da je citanje tacnije i da ce trajati 50 minuta i da je sve ok :D
Ja verujem da je čitanje tačnije i verovatno jeste tačnije.
E sad kao što sam na vrhu ovog posta rekao, kad se ta epizoda snimi i izmontira opet će da se dobije drugačiji broj minuta nego što si minuta čitao. Ali eto različitim metodama i pomoću više ljudi ćeš ipak biti najbliže tačnoj proceni.

- Još jedna ideja je da scene sa snažnim likovima :bb: i likovima za koje očekuješ da će biti miljenici publike čitaš sporije (jer publika takve likove voli da gleda što duže) a sporedne, detalje, dosadnjakoviće :swoon2: i sl. čitaš brže (to će se eventualno usporavatii ako zatreba razvlačnje).
Ovo je možda bitnije nego što izgleda jer domaći filmovi i serije posebno pate od nedostatka snažnih likova i ne prave razliku među važnosti likova. ...pa bi trebalo izbeći njihove greške.

Ako želiš, napravi neki isečak scenarija pa pozovi zainteresovane ovde da skinu taj isečak scenarija i da ti jave koliko su minuta čitali i njihovu procenu koliko traje taj isečak. Pa uporedi sa sopstvenim ciframa. I ja sam zainteresovan, i za dosadašnje scenarije sam uvek vodio beleške i merio vreme čitanja.


p.s.
Ne moraš da otkrivaš detalje, ali recimo, koje TV serije su ti uzori ili inspiracija?

p.p.s
Inače, koju tačno verziju Celtx-a koristiš?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 07.05.2014 1:45

Verzija je 2.9.7

Epa ovako,odgledao sam dosta filmova i serija,posebno cu pomenuti serije,jer su mi americke serije,naravno neke od njih stvarno vrhunske i zbog njih sam pozeleo uopste da napisem scenario,e sad,oduvek kad sam odavno razmisljao da pisem kao mada to je bila naravno sala(tacnije mislio sam da to nikad necu uraditi),oduvek mi je ideja bila o neka dva brata,ili polubrata kao glavni likovi i da serija bude drama,sa pored jos nekoliko glavnih likova,tj. njihovih prijatelja.I tako gledajuci mnogo serija,najbolje su mi recimo:Sherock,Prison Break,Breaking Bad,Lost,Dexter,Person of interest,Criminal Minds,Homeland,The Walking Dead,The O.C. i naravno da kazemo mucke.Ovo su moje omiljene serije,a sve su me inspirisale da dodjem na ideju da napravim svoju.E sad,ja sam dosta mlad,imam 18 godina ali mislimd a to nema veze posto pisem jako ozbiljan scenario i planiram da kada zavrsim recimo jednu sezonu posaljem nekim ozbiljnim rediteljima ili producentima,recicu primer Dragan Bjelogrlic itd...posto imam ideju i pisem vrlo ozbiljno nesto i mislim da Srbiji treba bas tako nesto,takva neka serija,a ne trosima pare na snimanje recimo Sindjelica,glupost.E sad,poslednja serija koju sam odgledao je One Tree Hill,e sad,ja sam odavno razmisljao da gledam tu seiiju i mrzelo me je,i nakon svih serija koje sam odgledao ostao sam bez ideje sta da gledam i tada se setim OTH-a i odlgedam,i to je pored Lost-a,Dexter-a,Breaking Bad-a i tih nekih recimo najpoznatijih svetskih serija moja omiljena serija,i ne znam zasto nije u javnosti prosla tako dobro jer zasluzuje,serija je blago receno vrhunska,to je neka kao reco mala serija u odnosu na ove koje sam nabrojao,ali po meni spada u najbolje ikada,mozda cak i pored Lost-a recimo najbolju koju sam ikada gledao.Ali,ima jos nesto,radnja serija ko je gledao zna,desava se izmedju dva brata i sve je potpuno slicno kako sam ja oduvek zamisljao moju seriju,verovatno mi se zato jos duplo vise svidela,cak mozda i bolja od Lost-a.I sada kad sam je zavrsio,poceo sam da pisem moju seriju koju sam oduvek zeleo i planiram da uradim nesto jer je stvarno ozbiljno.Mada znam da u Srbiji nemamo bas neke sanse,ali dobr nismo bas toliko zardjali,nadam se da ce neki ozbiljan srpski reditelj prihvatiti ovo,tj. kao prvo producent ili produkcijska kuca posto je ponovo ponavljam po ko zna koji put :D Jako ozbiljno! Iako sam ja recimo mlad,ali nema to veze ako imam dobru ideju a ubedjen sam da imam,i zelju,tako da...videcemo,stvarno bih voleo to...

E sad,sto se tice strana scenarija,ima 38 svaka epizoda,ali ima scena koje mogu itekako da se razvuku,recimo u prvoj epizodi kada dva polubrata igraju basket,oni se tada mrze i igraju da dokazu kao ko je bolji,njihovi drugari(obojice) su se okupili okolo i gledaju ih,ja u tome nemam dijaloge,vec samo Akciju(eng. Action) na jednoj strani,a to nece trajati minut sigurno,vec moze da se razvuce i do 2-3 minuta,4.Moze to da se produzi i namontira na 40 minuta siguran sam tako da ne brinem sve vise oko toga.Trenunto pisem 3. epizodu,ali imam neke obaveze nekih 2 nedelje,pa pokusavam istovremeno da radim oba ali ne ide,tako da idem da resim to i onda se bacam na pisanje poptuno,imam zelju i volju i uradicu to jako dobro mislim,i ove prve dve epizode mislim da su jako dobre,ne sto sam ja napisao vec stvarno mislim tako,prvenstveno zbog ideja koje imam,imam i za dalje ideje ali da obavim nesto kao sto rekoh pa se bacam samo na pisanje,i uzivacu u tome :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron