Pomoc/pitanje

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 01.07.2014 17:15

Videomajstor-e,ja sam kontaktirao "Cobrafilm",Bjelogrlicevu produkcijsku kucu i prihvatili su da procitaju,sad' razmisljam sta i koliko da im posaljem,mislio sam samo prvu epizodu? Napisao sam na prvoj strani scenario Ime serije,Broj epizode i Ime epizode,da,i naravno ko je napisao(ja),ali i na dnu sam napisao Copyright moje ime itd,sva prvaa zadrzana,tako da cu da im posaljem prvu epizodu kompletno nadam se da im nece nesto pasti na pamet,a i nadam se da ce im se svideti :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 02.07.2014 1:25

baccko je napisao:Videomajstore,
obzirom da i ti veruješ u potencijalni uspeh mog scenarija, a ja nemam nikakve kontakte sa producentkim kućama, rediteljima... :help: , ukoliko imaš neku mogućnost da nekome ponudimo scenario, možemo napraviti poslovnu saradnju :winner:
Važi. Nemam "kontakte" ali imam ideju kome i kako bih nudio. Ovog momenta nemam vremena ali javiću se za nekoliko dana sa nastavkom razgovoroa o tvom scenariju.

Cobra Film je radila Rane,Lepa Sela Lepo Gore,i jos neke filmove,ali najnovije i najbolje sto su radili je upravo Vratice Se Rode,i super su radili to,to je vrhunska serija,i tu bi oni nasli pare da snimaju dalje ali scenario je trajao toliko,30 epizoda,tako da je sto kazes to za mene zanimljivo,cak sam ih bas sinoc i kontaktirao putem e-maila,ne direktno ali tako nesto,dao sam im do znanja da imam skoro gotovu prvu sezonu za scenario za seriju dramu itd.Jedino mi ostaje da se nadam da ce odgovoriti...
Generalno je moj stav da treba uvek završiti scenario pre bilo kakvih poteza ka realizaciji. Ne mora biti finalna verzija scenarija ali nekakva verzija koja se moze smatrati završenom.
U tvom slučaju, pošto se radi o seriji, recimo da bi trebala da bude gotova napisana jedna sezona. Naravno, kolika je ta jedna sezona, ne znam (broj epizoda po sezoni dosta varira), sve zavisi koliko si zamislio, ali recimo da bude bar toliko epizoda koliko ti kao scenarista u njihovoj zajedničkoj priči vidiš smisla da se nazove sezonom jednom.

cojacK je napisao:Videomajstor-e,ja sam kontaktirao "Cobrafilm",Bjelogrlicevu produkcijsku kucu i prihvatili su da procitaju,sad' razmisljam sta i koliko da im posaljem,mislio sam samo prvu epizodu? Napisao sam na prvoj strani scenario Ime serije,Broj epizode i Ime epizode,da,i naravno ko je napisao(ja),ali i na dnu sam napisao Copyright moje ime itd,sva prvaa zadrzana,tako da cu da im posaljem prvu epizodu kompletno nadam se da im nece nesto pasti na pamet,a i nadam se da ce im se svideti :)
Pa evo ovako, mislim da tu postoje dva pitanja:

- Kako ostaviti bolji utisak sa tim što pošalješ?
Za najbolji utisak ja bih poslao onoliko epizoda koliko je potrebno da čovek pročita da bi se stvorile emocije između čitaoca i likova iz tog scenarija. Druga stvar, idealno je za TV seriju da uvek (na kraju epizode) ostavlja neki "mamac" nešto što gledaoca ostavlja tako da jedva čeka da sazna šta se dalje dogodilo. Taj broj epizoda koje ćeš poslati bi najbolje bilo da se tako završavaju da taj kome si poslao scenario na čitanje, potencijalni investitor, takođe, na kraju čitanja ostane pod tim utiskom i da sam oseti potencijal serije.
To bi mogla biti i jedna epizoda ako je zaista takva. A verovatno je bolje bar nekoliko (jer jedna epizoda ne čini seriju). Ukoliko je ta serija baš toliko kvalitetna da što dalje odmiče sve više stvara taj efekat onda je bolje što više epizoda.


- A druga stvar koja mi se čini da te brine je zaštita autorskih prava.
Za početak je najbitnije da imaš svedoke i da ne pošalješ celu sezonu. Do pola sezone je dovoljno sigurno po mom mišljenju.
Inače, mislim da je rizik od krađe relativno mali u ovoj fazi. TV serija je veoma složena stvar da bi neko uzeo nekoliko epizoda tuđeg scenarija i nastavio rad na njoj kao da je sam pisao.
Takođe, da bi nekome to uopšte palo na pamet to bi zaista moralo da deluje profitabilna serija. A ako je takva, što bi im bio problem da te plate i da te imaju na raspolaganju i za dalje epizode. Takođe mogu da eliminišu rizik tako što bi te uslovili (i motivisali) da pristaju samo pod uslovom da radiš na procenat.

Naravno, rizik iako je mali ipak postoji. Zaista postoje ljudi koji bi ukrali scenario i to se dešava ponekad. Ja sam čak imao iskustvo iz prve ruke sa jednim takvim slučajem. Preventivne mere poput svedoka i tvojih materijala koji dokazuju da si ti to napisao. I u slučaju ozbiljnijih ponuda za slanjem svih epizoda čak i kontaktiranje nekih od agencija za zaštitu autorskih prava (to se plaća ali ako dođe do neke ozbiljne faze prema realizaciji onda je poželjno i to). Bitno je imati jače dokaze od onih koje bi imao eventualni kradljivac.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 02.07.2014 2:23

Znam,i ja sam tako razmisljao,kada zavrsim prvu sezonu,ali nestrpljiv sam,a i mislim da to nije striktno.Ja cu zastititi autorska prava,ali do tada evo saljem im prvu epizodu upravo,ima dosta toga u prvoj epziodi,i sigurno ce ih zainteresovati sta ce dalje biti,a opet nece i ne mogu od jedne epizode da naprave nesto.Tako da,evo saljem im upravo i nadam se najboljem... :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 03.07.2014 1:08

Scenario sam poslao Intermedia Network produkcijskoj kuci(radili su Montevideo),oni su takodje prihvatili da procitaju,posto mi je Cobrafilm nesto neozbiljna po onome sto sam mogao da cujem tokom naseg razgovora...
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 04.07.2014 2:13

Započinjati komunikaicju sa tim kućama i slati scenario na čitanje je verovatno najbolja stvar koju scenarista kod nas treba da radi.

Nastavi rad na pisanju dok ne završiš sezonu da ne bi prekinuo tok inspiracije...

Cobrafilm nesto neozbiljna po onome sto sam mogao da cujem tokom naseg razgovora...
Misliš tokom razgovora sa cobrom ili sa ovima drugima?

neozbiljna po onome sto sam mogao da cujem
Sve je moguće, međutim ne treba uopšte suditi po tom jednom detalju. Postoje mnoge ozbiljne firme u kojim naletite na nekog radnika koji nije svestan kakav utisak ostavlja u ime cele firme. A konkretno za ovaj slučaj, kao što smo pričali, ovde ne postoji filmska industrija sa uhodanom metodama susreta novih scenarista i producentskih kuća. Tako da ne očekuješ neke uhodane procedure. Sve je to na individualnu inicijativu pojedinaca i razlikuje se od osobe do osobe i trenutka do trenutka.
Takođe ne očekuj ozbiljnost u smislu da se nakon primanja scenarija na čitanje odmah nude ugovori. Nastanak TV serije je složen i dugotrajan proces... Ko zna kako to ide čak i u najboljem slučaju. :unknown: A na kraju odgovor može biti i negativan. :swoon2:


Ono što je VAŽNO je da ti iz toga izvučeš naravoučenije i imaš na umu kako je utisak važan i kako je važno da naučiš kako da ti ostavljaš što bolji utisak. Ne mislim da treba da glumiš nekoga ko je napisao 100 scenarija i superozbiljan je u tom poslu, nego da to stvarno uradiš, da to postane istina. A onda neće biti bitno da li se ide nekom uhodanom procedurom ili drugačije.
Da se ne osetiš prozvanim, ne govorim ovde da si ti išta loše uradio, nego samo da iskoristiš priliku i naučiš nešto važno.

...U ovoj temi ima još pitanja na koja nisam odgovorio a radi se baš o ovim stvarima. Planiram da završim tekst "filmmakerski portfolio" i da tu temeljno objasnim čemu to služi pa zato oklevam sa tim odgovoroma jer smatram da je to veoma važno da se temeljno objasni jer kod našeg naroda vlada potpuno neznanje u vezi toga. Pojednostavljeno rečeno, radi se o sledećem:
korak 1) Postići dela. Raditi vredno i besplatno sve dok dela ne budu gotova. :training1:
korak 2) Započinjete komunikaciju tako što se predstavljaš kao autor toga i toga i prilažeš svoj portfolio. :hi: :bb:
korak 3) Nakon toga sve teče neobično lakšim tokom :dance2: u poređenju sa tim šta se dešava osobama koje samo pričaju da će uraditi, planiraju i obećavaju.


p.s.
- Suštinska formula za dobijanje scenarija za konkretan žanr triler, horor,
Ovo je delimično gotovo. Sveže objavljeno: http://www.videomajstor.com/filmmaking-zanrovi
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 04.07.2014 3:30

Misliš tokom razgovora sa cobrom ili sa ovima drugima?

Sa cobrom...

Ovo je delimično gotovo. Sveže objavljeno: http://www.videomajstor.com/filmmaking-zanrovi

Ovo je super samo nema bas drame i misterije(za sad,pretpostavljam),sto je moj omiljeni zanr :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 15.07.2014 0:39

Ovo je super samo nema bas drame i misterije(za sad,pretpostavljam),sto je moj omiljeni zanr
Da, pošto žanrova ima miliom, i pošto ne želim da im pristupam odvojeno (nego ostaje jedna tekst za sve žanrove), bilo bi preambiciozno da sam sve žanrove odjednom obradio. Da budem iskren još uvek mi nije jasna slika u glavi šta je "prava" drama. Drama je najstariji žanr (još od pozorišta u staroj grčkoj) tako da je uopšteno definisana i onda ima definiciju koja se uklapa u svaki film. Želim da nađem nešto suštinski po čemu bih mogao da opišem baš te filmove koji su isključivo drama..... :morning2:

Ali ovde kod nas je ja mislim glavni problem scenario,tacnije scenariji,mi nemamo scenarije,ko jos danas pise to,koga to zanima,mislim da kad bi dobili neki dobar scenario,neka produkcijska kuca,da bi se naslo novaca sigurno da se to snimi ako je dobro,uvek se nadje,kada ima scenarija,ali mi smo sto se scenarija tice ocajni,niko ne pise nista,ljudi nisu kreativni.Tako da mislim da su glavni problem scenariji,nema ih,
Što se tiče toga, kolko kod nas ima dobrih scenarija ili koliko su dobri domaći filmovi i serije ne bih davao svoj sud da je sve loše. Ima i dobrih i loših. Ono što je važno, na ovom sajtu, pokušavam da potaknem ljude da budu konstruktivini i da ta pominjanja loših primera koriste na konstruktivan način: "Hajde da to popravimo!"
A kada na primer pominjem Holivud, ne mislim da je sve u holivudu dobro a osim holivuda loše, to pominjem opet u konstruktivnom smislu "Šta možemo da naučimo od njih? Hajde da i mi radimo ono što oni rade dobro!"
...ovo će biti jasnije kada završim i objavim tekstove koji se sada pripremaju. :)

Inače, kako napreduje pisanje? Da li sezona ima neke unapred postavljene ciljeve ili je fleksibilno kako te priča vodi?



p.s.
Imam ovde mnogo tema koje treba da nastavim, bio sam mnogo zauzet ovih dana. :sorry:
Dobra vest je da redizajniram sajt.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod danivizi » 23.07.2014 21:10

Meni je apsolutno neshvatljivo da neko moze da deluje toliko ishitreno. Kako mozes kontaktirati bilo koga da ti procita scenario koji jos uvek nisi zavrsio. Deluje prilicno neozbiljno, nisi jos ni prvi draft zavrsio a vec se vijaju produkcijske kuce. I z svog licnog iskustva i iuskustva drugara scenarista znam da nakon zavrsenog prvog drafta predstoji mnogo posla da se to dovede u oblik koji je podesan za pokazati bilo kome. Nakon prvog pisanja taj isti scenario se mora procitati minimum ali minimum pet puta i to ne samo citati vec aktivno raditi na istom. To je iscrpan posao nije to samo e zavrsih draft i do jaja je. Ne znam deluje mi kao da si previse ishitren, zuris.....
Druga stvar se tice slanja scenaria bez zastiote. Opet ishitreno. Nikada ali nikada se ne salje nikom scenario koji nije zasticen. To sto si napisao rights reserved ili sto imas neke svedoke ti nece nista pomoci ako te neko pokrade i cela stvar zavrsi na sudu. Obavezna ali obavezna zastita pre bilo cega drugog. Ono sto ti moze olaksati i od cega se mozes osecati mirnije jeste registracija scenarija na
https://www.wgawregistry.org/webrss/
Registracija je 20$, pogledaj i sam. Wga je priznat i ubedljivo najbolji za ovakve stvari. Pokrivaju svet i validni su na sudu. Nakon mesec dana on line registracije ti stize i verifikacioni dokument na kucnu adresu....
Prijatelju, imas mnogo ishitrenih poteza, delujes u zurbi a to nikada nije dobro, moglo bi te kostati...Glavno oruzije svakog scenariste koji se probija i koji je uspeo je STRPLJENJE.
Zelim ti sve najbolje u daljem radu. Svako dobro
D
danivizi
 

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 25.07.2014 22:14

Bez obzira na moguće greške, ne treba se samo koncentrisati na to što nije dobro. Lepo je videti taj polet i entuzijazam kada neko mlad započinje nečim da se bavi. To je nešto maltene neponovljivo. :clapping: Većina ljudi taj polet ima 2-3 puta u životu i ako ga ne iskoristi da započne život kakav želi, po pravilu kasnije ostari uz bavljenje stvarima koje ne voli i koje ga ne zanimaju. Čak se i ne seća da entuzijazam uopšte postoji.

Mnogi iskusni i stariji kod nas imaju želju da neiskusnima što brže i oštrije ukažu na to da iz iskustva znaju da greše. I odmah pokušavaju da ih navedu da sve te greške odmah spreče. Na žalost, umesto da mlad čovek nešto brzo nauči tako, desi se to da se oseća da su mu sami pokušaji dočekani neprijateljski i njegov entuzijazam se guši.
Ima nešto u ljudskoj prirodi što ga navodi da proba sam. I to je snaga (neshvatljivo velika) koju treba razumeti i ne treba joj stajati na put. To je, ja verujem, način kako je priroda odredila da se nauče nove veštine.

Naravno saveti i prenošenja iskustva neviđeno pomažu pri tome i ubrzavaju stvari ali treba i pustiti da ta iskustva i sam proživi. Iskusan se ne postaje čitajući knjigu. Uvek nešto iz knjige ne ide baš tako ili se situacije ne podudara sasvim sa primerom iz knjige.

Nema ništa lošeg u tome da čovek proba sam i da nauči ponešto na sopstvenim greškama. Mora se pokušati da se vidi gde su granice a dokle je realnost. Nakon toga čovek bolje vidi realnost i postaje odrastao.

Ovo je bio nekakav moj "savet za savetnike". :)

I z svog licnog iskustva i iuskustva drugara scenarista znam da nakon zavrsenog prvog drafta predstoji mnogo posla da se to dovede u oblik koji je podesan za pokazati bilo kome. Nakon prvog pisanja taj isti scenario se mora procitati minimum ali minimum pet puta i to ne samo citati vec aktivno raditi na istom. To je iscrpan posao nije to samo e zavrsih draft i do jaja je.
Dobro, mada određen potencijal mora da se vidi i iz prvog drafta. Inače mislim da scenario bez obzira koliko je dobar uvek podleže nekakvim daljim izmenama. U dokumentarcu "The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing" tvrde da su tek na kraju postprodukcije konačne odluke u montaži konačna verzija scenarija (final draft).
Dakle, to da scenario nije toliko savršen da baš ništa ne treba na njemu da se menja bi trebalo da se podrazumeva.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod danivizi » 25.07.2014 22:53

"Dobro, mada određen potencijal mora da se vidi i iz prvog drafta. Inače mislim da scenario bez obzira koliko je dobar uvek podleže nekakvim daljim izmenama. U dokumentarcu "The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing" tvrde da su tek na kraju postprodukcije konačne odluke u montaži konačna verzija scenarija (final draft).
Dakle, to da scenario nije toliko savršen da baš ništa ne treba na njemu da se menja bi trebalo da se podrazumeva."
Da, u prvi draft spada upravo ono sto sam napisao. Pet puta treba procitati napisano i svaki put prepravljati i dopunjavati. Pise se u zanosu ili ti "transu", to nosi mnogo gramatickih gresaka i progutanih slova. Te stvari uvek resavam prvim citanjem. Drugim citanjem se bavim tekstom i pojednostavljujem opise i recenice. Trecim citanjem radim na dijalozima. Cetvrtim citanjem proveravam sve. U neku ruku to je vec 4 draft ali je u stvari prvi. Prvi koji je tip top zategnut, i taj predstavljas mogucim interesantima. Svaki naredni draft (ako im se scenario svidi) dolazi po nalogu producenata/rezisera i svaki naredni draft ti je placen jer si fakticki vec angazovan i neko zeli da radi film po tvom scriptu. Naravno, kod nas to nije slucaj. Final draft je zavrsno stanje po kojem se radi kniga snimanja. Naravno, scenario je kroz samo snimanje promenljiv u domenu koji je dozvoljen i po ugovoru koji potpises.
Sve pohvale za prvi deo teksta admine. Lepo si to sve srocio. Scenaristi, narocito ovi mladji moraju savete shvatati konstruktivno a ne dozvoliti da im ponos izbija na povrsinu. Zato je ovde odlicna "vezba" za iste jer vidim da ti isti scenaristi ne znaju i nisu osetili izlaganje jednog "pravog" producenta. Verujte mi, oni su mnogo krvolocniji i brutalniji u svojim izlaganjima i savetima od mene, osetio sam to na svojoj kozi. Bez opbzira sto ce na kraju reci da je scenario dobar i da su mozda zainteresovani, oni ce vas rad prethodno buvalno masakrirati. Najvaznije je ne reagovati ishitreno vec malo oduvati, procitati napisano nekoliko puta i tada cete videti da od toga 80% apsolutno ispravno i konstruktivno. Sa losim stavom i izbijanjem emocija dovodite sebe u losu situaciju. Jeste emotivno vezani za pricu itd. ali onaj koji daje pare za realizaciju iste ima glavnu i zavrsnu rec.
Glede jos ovog prvog drafta. Vecina (99%) producenata, rezisera vasem scenariju daje sansu u prvih 5-10 strana, pmali broj do 20 strana ali retko. U tim pocetnim stranama odmah se vidi kakav ste kalibar pisca i da li pisete inteligentno. Ako ih niste dobili u prvim stranama scenario automatski zavrsava u smecu bez daljeg citanja. Tako da zamaranja oko nekog zavrsetka scenarija bas i nema mnogo smisla. Uvedne stranice moraju biti bomba ako je vec nekio uzeo da procita. Prve strane pokazuju kapacitet i domet jednog scenariste, ako to ne posedujete vas scenario se nece iscitati do kraja u rukama potencijalnog finansijera.
danivizi
 
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju