Pomoc/pitanje

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 09.05.2014 2:52

najbolje su mi recimo:Sherock,Prison Break,Breaking Bad,Lost,Dexter,Person of interest,Criminal Minds,Homeland,The Walking Dead,The O.C. i naravno da kazemo mucke.Ovo su moje omiljene serije
...
E sad,poslednja serija koju sam odgledao je One Tree Hill,e sad,ja sam odavno razmisljao da gledam tu seiiju i mrzelo me je,i nakon svih serija koje sam odgledao ostao sam bez ideje sta da gledam i tada se setim OTH-a i odlgedam,i to je pored Lost-a,Dexter-a,Breaking Bad-a i tih nekih recimo najpoznatijih svetskih serija moja omiljena serija,
Na žalost gledao sam samo neke od ovih ali shvatam o kojem žanru se radi.

Ja sam inače od serija koje spadaju u drame (između ostalog jer su mešavine žanrova) gledao sve epizode od: Nip/Tuck, The Sopranos, Deadwood... i ne baš sve epizode od Očajne Domaćice, The Carneval, Mućke...

Planiram da odgledam Lost i The Walking Dead jer volim kad se radnja odvija u divljni ili bar van urbanih područja. Kad budem imao vremena...

ne trosima pare na snimanje recimo Sindjelica,glupost.
Zanimljivo, ja sam gledao samo jednu epizodu Sinđelića oko pola sta i takođe sam stekao loš utisak. Potpuno me odbilo što su likovi svi istog karaktera i svi dijalozi kao da ih ista osoba govori. Sasvim svejedno koji od njih govori kad je sve jednolično i u istom stilu. I da bude još gore tu još vidim dva po meni najuniverzalnija domaća glumca, Voju Brajovića i Branislava Lečića u baš takvim ulogama gde njihov talenat ne služi ničemu.
Ukratko, odmah sam video da serija ima sve mane tipične za domaće serije. Domaći scenaristi trebaju novu inspiraciju, očito...

Pokušao sam kasnije još jednu epizodu da odgledam ali jedva sam se naterao da gledam oko 20 minuta. Nema nikavog zapleta, ništa da drži radoznalost. Samo besciljni dijalozi.

Drame su privlačne širokoj publici jer se bave svakodnevnim životom. Međutim to ipak nije dovoljno. Gledati nečiji dosadan svakodnevan život nije zanimljivo. Mora biti nekakvog zapleta u tom svakodnevnom životu. tj. zanimljive stvari koje se dese usred svakodnevice.

E sad,sto se tice strana scenarija,ima 38 svaka epizoda,ali ima scena koje mogu itekako da se razvuku,recimo u prvoj epizodi kada dva polubrata igraju basket,oni se tada mrze i igraju da dokazu kao ko je bolji,njihovi drugari(obojice) su se okupili okolo i gledaju ih,ja u tome nemam dijaloge,vec samo Akciju(eng. Action) na jednoj strani,a to nece trajati minut sigurno,vec moze da se razvuce i do 2-3 minuta,4.Moze to da se produzi i namontira na 40 minuta siguran sam tako da ne brinem sve vise oko toga.
Slažem se. Odlične scene za fleksibilnost. Međutim nisam siguran da ti uopšte možeš da znaš će ostalo osim te scene trajati na priemr 37 minuta... to je ono koje sam već govorio.

E sad,ja sam dosta mlad,imam 18 godina
To što si mlad je prednost kad je filmmaking u pitanju. Evo zašto. Sada još imamš dosta vremena na raspolaganju pa imaš priliku da iskoristiš to za kreativne stvari. Kasnije u životu je čovek obično prinuđen da troši vreme na razne obaveze i stvari koje mora da radi pa onda nema vremnea za kreativnost a i same obaveze ubiju inspiraciju... Znači čovek prestane da se bavi stvarima koje voli (u ovom slučaju pisanje scenarija) jer od toga ne može da živi. Ali ako se dobro posvetiš tome i usavršiš možda uspeš da od toga zarađuješ. Dakle, sad još imaš priliku da se usavršiš i da dođeš u poziciju da živiš od ovih kreativnih stvari i da se onda konstantno time baviš. Naravno ne smeš da protraćiš mnogo vremena.

oduvek mi je ideja bila o neka dva brata,ili polubrata kao glavni likovi
To je dobra tema jer je nešto u čemu se mnogi mogu prepoznati (svako ima nekog brata ili rođaka) a takođe deluje i na dubinu psihe jer svako ima neka rana psihološka iskustva u vezi sa braćom, rodbinom itd. i te stvari deluju tako da nam te teme budu intrigantne čak i kada nismo svesni zašto.

pisem jako ozbiljan scenario i planiram da kada zavrsim recimo jednu sezonu posaljem nekim ozbiljnim rediteljima ili producentima,recicu primer Dragan Bjelogrlic itd...posto imam ideju i pisem vrlo ozbiljno nesto i mislim da Srbiji treba bas tako nesto,takva neka serija
...
Mada znam da u Srbiji nemamo bas neke sanse,ali dobr nismo bas toliko zardjali,nadam se da ce neki ozbiljan srpski reditelj prihvatiti ovo,tj. kao prvo producent ili produkcijska kuca posto je ponovo ponavljam po ko zna koji put Jako ozbiljno! Iako sam ja recimo mlad,ali nema to veze ako imam dobru ideju a ubedjen sam da imam,i zelju,tako da...videcemo,stvarno bih voleo to...
nastaviću sledeći put u novoj poruci...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 09.05.2014 3:24

Lost ti preporucujem da sto pre pogledas.Sto pre.
Da,drama je i moj omiljeni zanr.
Nadam se uskoro toj novoj poruci :)
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 16.05.2014 2:44

Izvini zbog čekanja. Jako malo vremena sam imao. A pokušavao sam i da završim neke tekstove za sajt o ovoj tematici. Ne mogu tako brzo ipak..

I sada ću da odgovorim samo deo od onoga što želim :sorry:

pisem jako ozbiljan scenario i planiram da kada zavrsim recimo jednu sezonu posaljem nekim ozbiljnim rediteljima ili producentima,recicu primer Dragan Bjelogrlic itd...posto imam ideju i pisem vrlo ozbiljno nesto i mislim da Srbiji treba bas tako nesto,takva neka serija
...
Mada znam da u Srbiji nemamo bas neke sanse,ali dobr nismo bas toliko zardjali,nadam se da ce neki ozbiljan srpski reditelj prihvatiti ovo,tj. kao prvo producent ili produkcijska kuca posto je ponovo ponavljam po ko zna koji put Jako ozbiljno! Iako sam ja recimo mlad,ali nema to veze ako imam dobru ideju a ubedjen sam da imam,i zelju,tako da...videcemo,stvarno bih voleo to...
Pa ovako što se tiče situacije u srbiji za snimanje filmova i serije, tu nema neke industrije. Niko ne zna šta je tu komercijalan proizvod a šta je finansirano ko zna odakle i sa kojom svrhom. One TV serije za koje sam siguran da su ciljali da budu komercijalne su opet nekako "sumnjivog" kvaliteta, da ja lično nikad ne bih svoje pare uložio u njih. Jednostavno deluje mi kao jedna "potrošena" tržišna ideja.
Tako da... ...možda je tu šansa za nove fillmakere...

Ja se nadam da je moguće usavršiti, savremene filmmaking tehnike da i scenario i relazacija budu moderni i komercijalni. I nadam se da će nove generacije scenarista kod nas da krenu putem prilagođavanja publici (umesto da se prilagođavaju sadašnjoj filmmaking situaciji u srbiji) i ponude mnogo konkurentnije stvari. Ako se pojavi nešto moderno i zanimljivo, verujem da bi i domaće televizije to definitivno razmotrile. A i obični biznismeni (koju su van filmskog iTv sveta) bi tada mogli da počnu o tome da razmišljaju kao o poslovnoj prilici ako bi zaista delovalo dobro.

Ne znam koliko je to uočljivo, ali to je jedan od glavnih ciljeva ovog sajta. Ove godine mi je prioritet baš da mnogo pojačam filmmaking sekciju i postavim na sajt dosta tekstova komercijalnim filmovima i zaradi.
Izmedju ostalog pripremam tekstove na sledeće teme:
- Tajne komercijalno uspešnih filmova
- Ciljno tržište i ciljna publika
- Šta možemo naučiti od holivuda i kako uzeti deo njihove publike
- Osvetljenje da se što pre početnici naviknu da postižu porfesionalniji i filmski izgled.
- Postizanje filmskog izgleda u fazi snimanja (već objaveljeno verzija za početnike http://www.videomajstor.com/filmmaking- ... holivudski )
- Postizanje filmskog izgleda u post-produkciji
- Brzo kreiranje likova pomoću arhetipa
- Kako kreirati likove koje publika voli
- Snažni likovi i njihova uloga, već objavljeno ali još usavršavam http://www.videomajstor.com/filmmaking-snazan-lik
- Suštinska formula za dobijanje scenarija za konkretan žanr triler, horor,
- Kako zaraditi od filmmakinga
- Kako započeti karijeru
- Profesionalizam
...
Itd.
Bukvalno među svim idejama i svim započetim tekstovima dajem prioritet da ove godine zaršim i objavim što više od ovih komercijalnih.

Ja smatram da treba da se što bolje i što brže usavršimo i da budemo što konkurentniji u svetu u ovim filmskim veštinama. Pošto je kod nas užasna kriza, ne vidim da imamo nekog prečeg posla od toga. Dakle, da se prilagodimo čemu treba i izborimo za to da bude posla za nas.


--
i opet, nastaviću sledeći put u novoj poruci...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 22.05.2014 5:18

Da nastavim, ali opet ukratko :sorry:


Bez obzira na sadašnju situaciju, ti svakako treba da pišeš i da se usavrašavaš u tome. I cilj treba da ti budu završeni scenariji. Da imaš gotove radove. ...da imaš svoj "portfolio". kasnije ću da objasnim šta je portfolio i čemu služi. Za sada ću samo da kažem da je to neophodan korak za bilo kakvu karijeru, sklapanje poznanstava sa filmadžijama... neka vrsta ulaznice u taj svet.


Drugo, treba da imaš i strategiju svoju kako pristupaš tome da jednog dana tvoja serija bude snimljena. Da one serije koje se kod nas snimaju posmatraš kao konkurenciju i da proučiš koje su slabosti i da ti u svojim scenarijima to obavezno izbegneš. I da ono u čemu su dobre postaviš sebi za cilj da tvoji scenariji budu bar još malkice bolji od toga.
Dakle ne da sam sebe ocenjuješ po nekom svojem kriterijumu iz tvoje mašte nego da vršiš poređenja u praksi sa stvarnom konkurencijom. Jednom kada postigneš da tvoj scenarijo ima manje mana a više prednosti onda je naravno logično da će tvoj scenario biti privalčniji da bude realizovan.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 12.06.2014 7:06

opet da nastavim, ukratko

pisem jako ozbiljan scenario i planiram da kada zavrsim recimo jednu sezonu posaljem nekim ozbiljnim rediteljima ili producentima,recicu primer Dragan Bjelogrlic itd...posto imam ideju i pisem vrlo ozbiljno nesto i mislim da Srbiji treba bas tako nesto,takva neka serija
...
Mada znam da u Srbiji nemamo bas neke sanse,ali dobr nismo bas toliko zardjali,nadam se da ce neki ozbiljan srpski reditelj prihvatiti ovo,tj. kao prvo producent ili produkcijska kuca posto je ponovo ponavljam po ko zna koji put Jako ozbiljno! Iako sam ja recimo mlad,ali nema to veze ako imam dobru ideju a ubedjen sam da imam,i zelju,tako da...videcemo,stvarno bih voleo to...

Ne znam konkretno za Dragana Bjelogrlića ali znam da ima nekoliko od tih poznatih domaćih glumaca i režisera (Kusturica, Ristovski itd.) koji imaju ili nešto kao svoje producentske kuće ili su jednostavno u mogućnosti da odluče o tome koji film će se snimati.

Na primer:
http://www.zillionfilm.com/eng/producti ... vices.html
je od Lazara Ristovskog.
Gledao sam njihov odličan film Optimisti (2006). Preporučujem da se pogleda film jer je jako zanimljiv.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 13.06.2014 20:04

Gledao sam Optimiste,dobar je :)
I Bjelogrlic ima svoju produkcijsku kucu,Cobra Film
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod Video Majstor » 14.06.2014 18:21

Ovde ću da odgovorim na dve poruke.
I Bjelogrlic ima svoju produkcijsku kucu,Cobra Film
Hvala za info.
Da. Vidim da su oni radili "Vratiće se rode". To je interesantno za tebe pošto ti pišeš seriju.

cciccak je napisao:Cao Videomajstore,
da li imas web-adresu jos neke (npr. Kusturicine) producentske kuce?
Znas li takodje kakav im je stav u vezi scenarija koji dolaze direktno tj. ne po preporuci nekog agenta ili nekoga iz branse? Pitam zato sto je cesta praksa (bar u Holivudu) da direktno poslati scenariji (unsolicited) uglavnom zavrsavaju u korpi za papir.
Pozdrav,
Branko
Citat je preuzet iz teme viewtopic.php?f=6&t=2957&start=20#p8571

Pa imam adrese koje sam našao na internetu. Nemam kontakta sa tim osobama. Čuo sam samo da su ih neke osobe kontaktirale radi ovih stvari, slanja scenarija itd...

Na primer, Kusturicu je lako pronaći pošto ima celo svoje turističko mesto, festival i sl... Ovo je recimo ta producenstka kuća: http://www.kustu.com/

Znas li takodje kakav im je stav u vezi scenarija koji dolaze direktno tj. ne po preporuci nekog agenta ili nekoga iz branse? Pitam zato sto je cesta praksa (bar u Holivudu) da direktno poslati scenariji (unsolicited) uglavnom zavrsavaju u korpi za papir.
Pa producentstka kuća kod nas znači firma koja može sama da snimi film, znači da obave papirologiju, oko plaćanja zaposlenih, iznajmljivanja studija, opreme i sl. U suštini svaka firma može biti producentska kuća ako će da se bavi snimanjem filma.
E sad to još uvek ne znači da ovde postoji filmska industrija i da te producentste kuće imaju novac i da kontinuirano snimaju filmove svojim parama.
Te firme su ponekad osnovane radi potreba jednog ili nekoliko filmova. Da bi snimanje bilo legalno a da tih nekoliko domaćih uticajnijih filmadžija ne moraju da plate za tu uslugu nekome drugom. Pošto je firma njhova, onda je pod njihovom kotrolom i tačno koliko novca ulazi, izlazi itd.

Dakle to što te firme postoje ne mora da znači da su na tom nivou da im stalno stižu scenariji i da stalno nešto snimaju. Međutim verujem da će da pročitaju scenario kada im se pošalje.

Što se tiče bacanja scenarija u koš u Holivudu, to je pre svega zbog količine i zbog načina na koji se to kod njih uhodalo. U filmskoj industriji postoje agenti/agencija za scenariste koji bave tima da za scenariju nađu nekoga ko će ga otkupiti. Dakle, to je njiihov posao da pročitaju mnogo scenarija i proberu one kvalitetnije i za koje postoje veće šanse da budu snimljeni pa da ih ponude filmskim studijima. Ili ih možda sve svrstaju u kataloge pa po potrebi dostave samo one koji odgovaraju zahtevima naručioca. U svakom slučaju, na taj način je rešeno to da filmadžije ne budu zatrpavane scenarijima. Takođe filmadžije će sigurno imati više volje da pročitaju scenarije koje im pošalju one agencija koje šalju mali broj probranih scenarija nego od onih koji ih zatrpavaju svim i svačim.
Ako im pošalješ scenario direktno i oni ga bace u koš, to je onda zbog toga što je jasno da im je scenario poslao neko neiskusan čim nije išao preko agencija koje su namenjene za to.

Naravno, najbolji način je putem preporuka neke poznate osobe. Za poznatvo sa takvima je neophodno najpre imati završen scenario. Ili čak ceo portfolio gotovih radova...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc/pitanje

Postod Gost » 14.06.2014 18:54

Tamo je to sve naravno uigrano i super,i imaju na tone scenarija verovatno,tako da verovatno sto kazes odvajaju one koji imaju vise sanse da se snime.Ali ovde kod nas je ja mislim glavni problem scenario,tacnije scenariji,mi nemamo scenarije,ko jos danas pise to,koga to zanima,mislim da kad bi dobili neki dobar scenario,neka produkcijska kuca,da bi se naslo novaca sigurno da se to snimi ako je dobro,uvek se nadje,kada ima scenarija,ali mi smo sto se scenarija tice ocajni,niko ne pise nista,ljudi nisu kreativni.Tako da mislim da su glavni problem scenariji,nema ih,a novac bi se nasao,nadju se sponzori uvek,oce i oni da zarade posle kada film ili serija verovatno uspeju.Cobra Film je radila Rane,Lepa Sela Lepo Gore,i jos neke filmove,ali najnovije i najbolje sto su radili je upravo Vratice Se Rode,i super su radili to,to je vrhunska serija,i tu bi oni nasli pare da snimaju dalje ali scenario je trajao toliko,30 epizoda,tako da je sto kazes to za mene zanimljivo,cak sam ih bas sinoc i kontaktirao putem e-maila,ne direktno ali tako nesto,dao sam im do znanja da imam skoro gotovu prvu sezonu za scenario za seriju dramu itd.Jedino mi ostaje da se nadam da ce odgovoriti...
Gost
 

Re: Pomoc/pitanje

Postod cojacK » 14.06.2014 18:57

Ovo sam ja napisao gore
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Pomoc/pitanje

Postod baccko » 20.06.2014 22:57

Videomajstore,
obzirom da i ti veruješ u potencijalni uspeh mog scenarija, a ja nemam nikakve kontakte sa producentkim kućama, rediteljima... :help: , ukoliko imaš neku mogućnost da nekome ponudimo scenario, možemo napraviti poslovnu saradnju :winner:
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju