NEDELJNI RUČAK

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 23.01.2014 16:02

Zdravo svima!! :)
Hteo sad da podelim sa vama jedan scenario za skečić. Inače mnogo volim filmmaking i fotografiju i time bi voleo da se bavim u životu. Krajnje je kratak i jednostavan. Rado prihvatam svaku kritiku.. Nemam iskustva u tome ali bi voleo da napredujem. evo ga.. to je sve. Inače misli da svake nedelje izbacim po jedan takav kratak skeč... Hvala unapred.. Sve pohvale za sajt :clapping: :clapping:


NEDELJNI RUČAK SA PORODICOM NIKOLIĆ

Tata Bogdan zove porodicu na ručak.

BOGDNAN
Sine... Milice... ručak...

Prvo sedne tata pa sin Nikola pa za njom i mama. Gledaju se par sekundi, kamera se menja sa jednog na drugog.

NIKOLA
Šta vas najviše nervira. Rekao nam je psiholog u školi da porazgovaramo o tome sa porodicom.
BOGDNAN
Pa mene najvise nervira kad uzmem da zavrćem šraf pa ne znam da li da vrtim u desno ili u levo kako bih ga zavrnu...
NIKOLA
Ne ćale, mislim šta te najviše nervira... mmmmm... socijalistički?
BOGDAN
Misliš socijalno???
NIKOLA
Da... to...
BOGDAN
Kad me ljudi pitaju da li sam rod Tomi predsedniku... Ja im kazem uvek da nisam i da nemam veze sa njim... Ionako mi je devojačko prezime Petrović... Tako da... nemam nista s njim.. (umalo da ne zaplače)Pa nisam ja kriv što si me naterala da uzmem tvoje prezime... (obracajuci se Milici)

Milica i Nikola se hvataju za glavu.

MILICA
Aj se smiri... Idi prošetaj kuče ili tako nešto!

Bogdan uzima kuče, pomazi ga i izađe iz kadra.

NIKOLA
A šta tebe kevo... mislim... najviše nervira?
MILICA
Papučari kao što je tvoj otac.

KRAJ
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod Video Majstor » 24.01.2014 4:16

Dobrodošao! :drinks:

Hvala na pohvalama! :)
Baš mi je drago da kod nas mladi počinju sa filmmakingom, web serijama, youtubeom. Te stvari su ove godine prioritet na sajtu. Samo napred! :good:

Generalno scenario mi se dopada. Ima toplu atmosferu i porodičan je. Podseća me na šou Jove Radovanovića i Mine Lazarević, oni su imali mnogo tih skečeva o muško-ženskim odnosima. Jako zabavno. I mislim da takva vrsta humora uvek deluje prijatno. :) Nisam uspeo da nadjem na internetu ništa osim ove jedne epizode koja nije baš potpuno u tom stilu:


Inače ako bi se tvoji skečevi odigravali sa manje više istom grupom likova to bi moglo da posluži kao baza za web seriju.

Ja za ovaj scenario za sada nemam kritiku (par grešaka u kucanju ću ja ispraviti). Eventualno predlog da počneš u startu da koristiš softver za scenario pa se tako navikneš i na elemente scenarija i na ispravno formatizovanje. To pomaže i čitaocima i scenaristi. :mail1: I naravno budu slobodan da pitaš bilo šta.

Inače, reci mi, da li je i sama priča iz scenarija originalno tvoja ili se bazira na nekom postojećem vicu (kao što to rade kursadžije, folirati itd)?

Hteo sad da podelim sa vama jedan scenario za skečić. Inače mnogo volim filmmaking i fotografiju i time bi voleo da se bavim u životu. Krajnje je kratak i jednostavan. Rado prihvatam svaku kritiku.. Nemam iskustva u tome ali bi voleo da napredujem. evo ga.. to je sve. Inače misli da svake nedelje izbacim po jedan takav kratak skeč...
Zanimljivo i ja svakih par dana stavim u svoje beleške po koji veoma kratak skeč ili samo dijalog za skeč ali stoje tako grubo zapisane ideje. :mail1: Planiram da nekoliko od njih uobličim u scenarije pa da objavim ovde. uglavnom su to skečevi koji se baziraju na bogatom i karakterističnom govoru tela likova i to nije lako da se stavi na papir... :training1:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 25.01.2014 1:49

Hvala na odgovoru i na savetima :)

Bas mi je drago sto ti se sviđa moja ideja.. Sam sam dosao na nju... Mozda je bilo malo uticaja serije Otvorena vrata ali uglavnom je moja ideja.

Kad budem imao vremena počecu da pišem scenario i za ostale epizode. Sviđa mi se ideja za web seriju. Rekao bih da to jos nema kod nas :)

Jel mozes samo da mi preporučis neki besplatan softver za kucanje scenarija. Znam samo za Celtex ali on se plaća.

Pozdrav :D
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod Video Majstor » 25.01.2014 2:29

Bas mi je drago sto ti se sviđa moja ideja.. Sam sam dosao na nju... Mozda je bilo malo uticaja serije Otvorena vrata ali uglavnom je moja ideja.
:good:

Kad budem imao vremena počecu da pišem scenario i za ostale epizode. Sviđa mi se ideja za web seriju. Rekao bih da to jos nema kod nas :)
Pa postoje domaći youtuberi koji relativno redovno kače nekakav svoj "šou" ili skečeve. Na priemr Yasserstain. To su nekakve prve domaće web serije.

Ne mora da bude prava serija sa radnjom u nastavcima. Dovoljno je da je recimo sličan stil skečeva ili da se dešava u vezi jedne grupe likova. Dobra vest je da za web nema nikakvih ograničenja nalik televiziji. Sve sam biraš i trajanje i žanr i stil... Ima nebrojeno načina da se nešto interesantno napravi za youtube.

Jel mozes samo da mi preporučis neki besplatan softver za kucanje scenarija. Znam samo za Celtex ali on se plaća.
Ja se nadam da još uvek jeste besplatan. Registruj se samo na
https://www.celtx.com/
preko svoje mejl adrese i trebalo bi da ti bude ponuđen za download.

A ako više nije besplatan :flag_of_truce:
onda imaš ovde verziju Cletx 2.9.7 koji je besplatan:
http://www.softpedia.com/get/Multimedia ... eltx.shtml
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 25.01.2014 13:05

Za Celtx postoji free trial ali kad istekne mora da se placa mesecno :cray: Ali sam ga skinuo sa ovog linka sto si mi ga dao i super radi :good:

Kad sve budem isplanirao sve i organizovao počecu da snimam.. Mislim da ce da bude oko marta. Nemam mnogo slobodnog vremena... :(
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod Video Majstor » 28.01.2014 3:45

ognjen_milicevic je napisao:Kad sve budem isplanirao sve i organizovao počecu da snimam.. Mislim da ce da bude oko marta. Nemam mnogo slobodnog vremena... :(
Ne moraš sam sve to da radiš. Skrenuću ti pažnju i na opasnost od prevelikih ambicija. Vidim da mnogi tu padaju. Treba naučiti nešto na tuđim greškama. :yes:

Tvoji ciljevi trebaju biti takvi da realno možeš da ih postigneš. Prvi cilj treba biti nešto banalano jednostavno da možeš to da uradiš za čas posla. A onda malo pomalo da povećavaš apetite dokle može.

Ako možeš da pišeš scenarije zanimljive poput ovoga to je dovoljno od tebe za početak. :winner: Treba težiti timskom radu i udružiti se još nekoliko filmmakera koji znaju druge stvari. To je često i neophodno a takođe to ubrzava rad i rešava problem nedostatka vremena.

Teško ćeš moći da usavršavaš scenario i u isto vreme da budeš cela filmska ekipa u jednoj osobi. Timski rad pomaže i usavršavanju. Svako se usredsredi na svoj deo posla i radi ga sve bolje i bolje. :gamer2: :mail1: :gamer2: :mail1: Budu odmorniji i njihov zajednički rad je sve kvalitetniji.


p.s.
O ovome planiram neke nove tekstove na sajtu. Shvatio sam da su "kratki filmovi" prevelik zalogaj za mnoge filmmakere amatere koji tek počinju. Razmišljam o nečemu kao "ultrakratki filmovi" (već postoje takmičenja tipa "film za 24h", "film trajanja 60 sekundi" i slično). :morning2:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 30.01.2014 13:59

U pravu si ne mogu sve sam da uradim. Mislio sam da mogu kao Shane Dawson na početku. Inače završio sam scenario za drugu epizodu evo link:

http://www.pdfonlinereader.com/WebPdf2/editor.html

HVALA NA SVIM SAVETIMA :D
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 30.01.2014 20:42

Ako nije dobar link evo link za download:

https://drive.google.com/file/d/0B7L5Xe ... sp=sharing
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod Video Majstor » 03.02.2014 23:23

Ni jedan link ne radi na žalost.
Google drive link je najverovatnije samo za tvoje potrebe i one osobe kojima ti dozvoliš.
A ovaj drugi PDF čitač nisi dao link od dokumenta nego od "editora"...

Rešenje je ili da otvoriš account na Dropbox-u https://www.dropbox.com/
i onda u njemu možeš da napraviš linkove za download nekih tvojih fajlova.

Ili da koristiš http://www.sendspace.com/
(kao što je pomenuto ovde viewtopic.php?f=3&t=872#p5518 )
U tom slučaju fajl će nakon nekog vremna biti obrisan.

Ako je fajl relativno mali, okači ga kao prilog uz poruku ovde. Ispod piše "Pošalji prikačeni fajl"


U pravu si ne mogu sve sam da uradim. Mislio sam da mogu kao Shane Dawson na početku.
Pa male stvari možeš. Zato je ideja oko skečeva dobra. To su male stvari. Do problema bi došlo recimo kad bih umesto toga odmah hteo neku zahtevnu seriju sa dugim epizodama...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: NEDELJNI RUČAK

Postod ognjen_milicevic » 04.02.2014 0:43

Evo link! sry... Novi sam na sajtu :(

http://www.sendspace.com/file/u9iyas
ognjen_milicevic
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  22.01.2014 17:35
Lokacija:  Beograd
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron