Osnovni elementi priče za scenarijo

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 04.10.2010 22:25

Danas sam poprilično proširio tekst o scenariju :mail1: :gamer2:
Dodato je i objašnjenje raspleta i još neki detalji tako da je taj vodič sada praktično kompletan.
http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario

----------

Ukratjko delovi, priče za jedan scenario bi trebali ovako da izgledaju:

1) Uvod
Može biti predstavljanje cilja glavnog lika a može i nešto samo da se prikažu likovi...
Uvod nije problem i nije odlučujući za kvalitet filma. :morning2:
Uvod može ujedno biti i početak zapleta ako film odmah počinje problemom.


2) Zaplet (CILJ + PREPREKA) (problem koji stoji na putu do cilja glavnog lika) i razrada
Inspiracija za zaplet može biti bilo koji problem koji ste doživeli u životu ili negde videli. Nije toliko teško smisliti.
Razarda su razna dešavanja u vezi rešavanja tog problema i to može biti poteškoća ukoiko se želi naparviti film dužeg trajanja. Količinski tu ima najviše posla.
:training1:


3) Vrhunac zapleta (problemi postaju maksimalni, situacija iz koej se ne vidi izlaz)
Ovde ne treba štedeti na dodavanju nevolja za glavnog lika. :diablo: Bitno je da se publika dovede u stanje radoznalosti:
Kako će se iz ovog izvući??????? :shok:

(U slučaju TV serija, trenutak posle stvaranja ove radoznalosti, je idealno vreme za kraj epizode. Tako ćete publiku ostaviti da sa maksimalnom radoznalošću iščekuje sledeću epizodu)


4) Rasplet
E ovo je pravi izazov smisliti. :unknown: Loš rasplet nije teško ali dobar rasplet je prava retkost. Idealan zaplet je neko zanimljivo rešenje i da je nešto što publika ne očekuje a da je ipak realno moguće da se desi. ..ukratko treba težiti idealnom raspletu ali ako ne može bolje bilo kakav nego nikakav.
Ako imate dobar rasplet tj. setili ste se nekog interesantnog rešanje problema, imate i šansu da napišete dobar scenario.


5) Kraj
Nakon raspleta film se može završiti praktično bilo kako, zavisno da li želite da ostavite publiku u optimističnom :) ili pesimističnom :swoon2: stanju. I zavisno od toga da li planirate nastavak ili ne.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 04.10.2010 22:40

S vremenom ćemo ovaj tekst http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario
o scenariju proširivati i napravićemo rubriku od 3-4 teksta u stilu "škola za scenariste početnike".

Ali i sada već taj tekst sadrži dovoljno znanja da možete početi sa smišljanjem scenarija za amaterske kratke filmove.

Samo napred! I opušteno, svaki sledeći će biti sve bolji!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi scenarija

Postod jacki » 15.08.2011 23:21

Prvo moras da imas dobru ideju i da znas da razradis tu pricu evo na pr.ja sam scenarista pocetnik tek sam krenula da pisem al ja pisem na Spanskom i Engleskom nikad mi nije palo napamet da pisem na Srpskom. Kakvog vi iskustva imate sa rediteljima uopste sa pisanjem scenarija????
jacki
 

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 16.08.2011 4:00

Pre svega veliko hvala sto ste se javili! nedostatak scenarista i diskusija na temu scenarija je bio i jos uvek je velik problem za filmmakere amatere.

Kakvog vi iskustva imate sa rediteljima uopste sa pisanjem scenarija????

Ja sam scenariusta amater. Nisam pisao nista za novac. A naravno voleo bi da jednog dana napredujem do nivoa da imam i scenarije koji se mogu prodati. Za reditelja se i ne pise scenario vec za vise clanova ekipe koji ce ga koristiti, izmedju ostalih i glumci...

Za ove edukativne tekstove o pisanju scenarija se ne dobija nikakva diploma. Tako da u njima i nije neko superozbiljno znanje. Nadam se da ce biti od pomoci svim pocetnicima da bi svoje ideje pretocili u zanimljivu pricu za amaterski film. Na ovu temu postoji manjak tekstova tako da se nadam da je ovo dosta bolje nego nista.

Prvo moras da imas dobru ideju i da znas da razradis tu pricu

Ovaj tekst o elementima scenarija je zapravo o eleemntima prce. U planu je do kraja ove godine da bude jos tekstova na sajtu na tu temu pa ce tekstovi o ovim detaljima (uvod, zaplet, rasplet...) biti preimenovani u "Story Development" tj. smisljanje i razrada price za scenario.
Za sada verujem da je i ovo od pomoci jer su ti principi dosta pomogli tokom smisljanja nekih scenarija na kojima sam pomagao.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi scenarija

Postod felino » 13.11.2011 20:43

Da i bi neko mogao da kaze nesto o "scenariju" kada su u pitanju dokumentarni filmovi. Tu je cela postavka price drugacija i ima beskrajno mnogo nacina da se prica isprica a voleo bih da znam vise o nekim osnovnim aspektima scenarija ukoliko se tu uopste moze govoriti o klasicnom scenariju. Da li neko zna za dobru knjigu-prirucnik o tome, na srpskom ili engleskom? Mene konkretno zanima kako dobro postaviti pricu za dokumentarac koji bi bio drustveno angazovan na temu nedovoljne brige o specificnoj bolesti i upoznavanje sa njom i dokumentarac na temu arheoloskih istrazivanja-istorije. Ima li tu nekih saveta, preporuka, literature...?
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 15.11.2011 1:10

Hm, mnogo zavisi od ciljne grupe gledaoca.

Ako je dokumentarac namenjen veoma ozbiljnoj publici, na primer naučnicima, onda pretpostavljam da sam scenario sa ovakvim dramskim elementima, nije toliko bitan.

A ako je ciljna publika, obični ljudi koji bi malo zabave, kao recimo kod dokumentaraca sa Discovery-ja, History Channel-a i sličnih, Onda je sve sličniji ovoj mojoj formuli iz prve poruke...

Evo primer jednog takvog dokumentarca:
- Malo uvoda. Opis i pokoja scena čime se bavi neki lik iz dokumentarca.
- Zatim konkretnije. Šta taj lik konkretno želi da postigne. Ili u kakvu nevolju je konkretno upao. Cilj vrhunca zapleta je naravno da se stvori radoznalost kod gledaoca.
- Zatim vrhunac. Začuje se glas naratora i krenu napetiji zvučni efekti. Narator još jdnom podseti u kakavom problemu se lik nalazi. Ukratko se ponova prikaže nekoliko inserata iz prethodnog dela emisije.
- ...(Sada je odličan trenutak za reklame.)
- Nakon reklama ponovo onaj glas naratora i ukratko prikaz toga što narator govori.
- I tek nakon toga se dokumentarac "pravo" nastavlja pa se prikazuje kako on rešava taj problem.
- I taj opisani niz dogadjaja se obično ponovi nekoliko puta u dokumentarcuu.
- na kraju se može prikazati i kratko opisati rezultat toga što je taj lik radio. Možda neke istorijske posledice ili kadrovi nečega što je lik sagradio tokom dokumentarca.
- I na samom kraju odjavna špica, kredits... THE END


- Ako je dokumentarac o životinjama, opet isti princip samo što narator non stop govori da bi gledaoc znao šta ta životinja u stvari radi. Narator i njegova objašnjenja su tu ključan faktor jer većiona ljudi ne bi imala pojma o čemu se radi. Na primer životinja šeta kroz traviu a narator kaže da je pošla u lov ili da je sezona parenja i da je pošla da se pari. Životinja se vraća na polazno mesto a narator kaže da nije uspela ništa da ulovi i onda od toga napravi onaj vrhunac zapleta. Kaže da možda neće preživeti ako i sutra ne uspe... (i dalje, nadam se da već naslućuješ kako se nastavlja priča.)


Dobra vest je da su dokumentarci medjusobno jako slični. Ima nekoliko "kalupa" i svaki od njih se uklapa u jedan od njih. Pogledaj nekoliko, odaberi neki da ti bude uzor i pokušaj da kopiraš njegov "kalup".

Mene konkretno zanima kako dobro postaviti pricu za dokumentarac koji bi bio drustveno angazovan na temu nedovoljne brige o specificnoj bolesti i upoznavanje sa njom i dokumentarac na temu arheoloskih istrazivanja-istorije. Ima li tu nekih saveta, preporuka, literature...?

Za početak preporučujem prethodno. Znači nađi neke koji se već uklapaju u taj opis. Gledaj ih i pokušaj ukapirati njihov kalup.

To u vezi brige o bolesti, pretpostavljam da može na dva načina da se izvede:
A) onaj gore opisani način (kao na Discovery kanalu). Znači pratiš jedan konkretan slučaj bolesti. Problem te osobe. Problem je zaplet. Onda napraviš vrhunac od toga... pa onda kako se završilo.
B) Onaj naučnički ozbiljan stil dokumentaraca. Znači puno raznih statističkih podataka. Kadrovi sa izjavama građana. Šta kaže advokat na to. Šta kaže ministar. Šta kaže ovaj. Šta kaže onaj. Opet malo brojki.. Na kraju zaključci nekih autoriteta koji su se pojavili tokom dokumentarca...

ukoliko se tu uopste moze govoriti o klasicnom scenariju.

Što se tiče samog formata scenarija, na papiru može izgledati isto kao i scenario za sve druge filmove.

Inače tehnički gledano, glavna razlika je u tome što se kod igranih filma unapred odredi šta će biti snimljeno dok se kod dokumentarca snima "stvarnost" (o kojoj svakako manje ili ni malo ne možemo odlučivati).

...U svakom sluačju, gledaj što više dokumentaraca... Traži uzore... Kopiraj dok ti to ne postane rutinski.

Da li neko zna za dobru knjigu-prirucnik o tome, na srpskom ili engleskom?
Ja mislim da imam najmanje jednu knjigu o dokumentarcima. Javiću ti još...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod felino » 16.11.2011 13:37

Da, jasno mi je to sve. Ja sam za onaj drugi, ozbiljniji pristup.

Video Majstor je napisao:...
Da li neko zna za dobru knjigu-prirucnik o tome, na srpskom ili engleskom?
Ja mislim da imam najmanje jednu knjiguo dokumentarcima. Javiću ti još...


Ako smatras da je vredna, reci mi koja je, mozda je i nadjem. Ako je imas u elektronskom obliku, bio bih ti zahvalan na prosledjivanju...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 16.11.2011 23:34

Ako smatras da je vredna, reci mi koja je, mozda je i nadjem. Ako je imas u elektronskom obliku, bio bih ti zahvalan na prosledjivanju...
Evo ti spisak knjiga koje sam izdvojio. Prva je definitivno o dokumentarcima. Zatim nekoliko o TV produkciji. A ostale uopšteno o niskobudžetnom/amaterskom filmmakingu. Sve ukupno može iz njih da se izvuče teorije o dokumentarcima... Trenutno sam na jako sporom internetu pa mogu da ti pošaljem najviše jednu na dan. Javi mi na email, koju bi prvu?
Spisak:

The Shut Up and Shoot - Documentary Guide - A Down & Dirty DV Production (2008).pdf

Television Production - (14th Edition, 2009).pdf

Portable Video ENG & EFP (5th Edition, 2007).pdf

Better Location Shooting - Techniques for Video Production (2008).pdf

Broadcast News Writing, Reporting, and Producing (4th Edition, 2005).pdf

Producing and Directing the Short Film and Video (4th Edition, 2010).pdf

Professional Web Video - Plan, Produce, Distribute, Promote, and Monetize Quality Video (2011).pdf

The Filmmaker's Guide to Production Design (2002).pdf

Nuts and Bolts Filmmaking - Practical Techniques for the Guerilla Filmaker.pdf
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod felino » 17.11.2011 3:52

Video Majstor je napisao:...Evo ti spisak knjiga koje sam izdvojio. Prva je definitivno o dokumentarcima. Zatim nekoliko o TV produkciji. A ostale uopšteno o niskobudžetnom/amaterskom filmmakingu. Sve ukupno može iz njih da se izvuče teorije o dokumentarcima... Trenutno sam na jako sporom internetu pa mogu da ti pošaljem najviše jednu na dan. Javi mi na email, koju bi prvu?


Hvala ti na ovome, nasao sam tri (od cetiri koliko sam trazio):

The Shut Up and Shoot - Documentary Guide - A Down & Dirty DV Production (2008).pdf

Television Production - (14th Edition, 2009).pdf

Producing and Directing the Short Film and Video (4th Edition, 2010).pdf


Potrazicu jos, mozda ih cak iskopam sve a ako ne, javicu ti ;)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 17.11.2011 23:05

Potraži obavezno i ovu o "ENG". ENG je vrsta tv posla gde jedan kamerman (koji drži u ruci ili na ramenu ENG kameru) ili tim od njih dvoje-troje (kamerman, reporter, mikroman) na terenu obavlja sav posao. Obično se koristi za snimanje vesti, intervjuisanje gradjana na ulici i sl. ENG je najsiličnije tom "dokumentarnom filmmakingu" koji tebe zanima pa bi trebao da čitas o tome. A i kamera koju koristis je praktično "amaterska ENG kamera" (osim ako je ne montiras na neki stalak ili drugacije fiksirano ležiste) itd.
Ako ne nadjes javi...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron