Osnovni elementi priče za scenarijo

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod felino » 18.11.2011 1:28

Da, znam sta je ENG. Bila bi na stalku kamera, naravno. Tako sam je i koristio. Tu je i rasveta, mikrofoni...

Trazeci one, nasao sam jos neke zanimljive knjige pa cu ih (kada sve skinem) spakovati u jedan ZIP, podici negde i poslati link na PM. Svakako, javicu ako neku od onih knjiga ne nadjem.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 25.11.2011 15:27

Danas sam dobio jednu ponudu na email, zanimljivu za ovo što smo ovde pominjali:
Komplet od 4 DVD-a o tome kako praviti dokumentarce za 130 dolara. I jednu knjigu o dokumentarcima za 30 dolara.

Inače su još skuplje. Skupo je ali ne čudi me jer o dokumentarcima nema mnogo edukativne literature.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 29.11.2011 3:16

Evo još jedne koja se odlično bavi baš ovom temom, scenarijom i dokumentarcima:

Writing, Directing, and Producing Documentary Films and Videos (3rd Edition, 2002).pdf
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Arekusandreu » 13.12.2011 15:58

Pozdrav,

počeo sam pisati scenario za kratki film, inače radim u Celtx-u, pa nisam siguran kako da odvojim kadrove, tj. u jednom trenutku bi trebalo da se glavni lik seti nekog ratnog iskustva koje je doziveo ranije, pa kako da odvojim to od onoga sto trenutno radi?! :)
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 14.12.2011 11:06

Koliko ja znam, kadrovi se u scenariju ne odvajaju već samo scene. Znaci svaka scena počinje "Scene Heading" elementom. Kadrovi se eventualno koriste u knjizi snimanja (ukoliko se pravi) ali ne u scenariju.

U tvom slučaju, svaki put kada se prikazuje scena (bez obzira da li će biti samo jedan ili više kadrova) iz sećanja, to u scenariju mora početi kao nova scena. Kada se ponovo radnja vraća u sadašnjost, to opet mora biti nova scena.

Jedino što trebaš je da u "Scene Heading" svake scene pametno ukratko opišeš i vreme radnje za tu scenu.
Na primer:
TRENUTNO DEŠAVANJE
SEĆANJE 1 - RAT IZ PROŠLOSTI
TRENUTNO DEŠAVANJE - NASTAVAK
SEĆANJE 2 - RAT IZ PROŠLOSTI - NASTAVAK
TRENUTNO DEŠAVANJE - NASTAVAK

***Namerno sam napisao velikim slovima jer se Scene Heading u scenariju pravilno piše velikim slovima.

p.s.
Moguće je da se kod scenarija za neke filmove kod kojih se često meša jedna scena sa nekom drugom, koristi i neki malo više nestandardan pristup. Gledao sam na priemr, jedan engleski film u kojem se ekran bukvalno preseca na dva ili tri dela i prikazuju se više scena odjednom. ...međutim nisam čitao scenario za njega pa ne znam kako je to u sceanriju izvedeno. U svakom slučaju to je retkost.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Pappi » 15.02.2012 8:51

Video Majstor je napisao:
Ako smatras da je vredna, reci mi koja je, mozda je i nadjem. Ako je imas u elektronskom obliku, bio bih ti zahvalan na prosledjivanju...
Evo ti spisak knjiga koje sam izdvojio. Prva je definitivno o dokumentarcima. Zatim nekoliko o TV produkciji. A ostale uopšteno o niskobudžetnom/amaterskom filmmakingu. Sve ukupno može iz njih da se izvuče teorije o dokumentarcima... Trenutno sam na jako sporom internetu pa mogu da ti pošaljem najviše jednu na dan. Javi mi na email, koju bi prvu?
Spisak:

The Shut Up and Shoot - Documentary Guide - A Down & Dirty DV Production (2008).pdf

Television Production - (14th Edition, 2009).pdf

Portable Video ENG & EFP (5th Edition, 2007).pdf

Better Location Shooting - Techniques for Video Production (2008).pdf

Broadcast News Writing, Reporting, and Producing (4th Edition, 2005).pdf

Producing and Directing the Short Film and Video (4th Edition, 2010).pdf

Professional Web Video - Plan, Produce, Distribute, Promote, and Monetize Quality Video (2011).pdf

The Filmmaker's Guide to Production Design (2002).pdf

Nuts and Bolts Filmmaking - Practical Techniques for the Guerilla Filmaker.pdf


Da li je moguće da dobijem knjigu:
Producing and Directing the Short Film and Video (4th Edition, 2010).pdf

Unapried hvala.
Pappi
 

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod vrijeme_je_za_film » 16.02.2012 9:19

Video Majstor je napisao:Danas sam poprilično proširio tekst o scenariju :mail1: :gamer2:
Dodato je i objašnjenje raspleta i još neki detalji tako da je taj vodič sada praktično kompletan.
http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario

----------

Ukratjko delovi, priče za jedan scenario bi trebali ovako da izgledaju:

1) Uvod
Može biti predstavljanje cilja glavnog lika a može i nešto samo da se prikažu likovi...
Uvod nije problem i nije odlučujući za kvalitet filma. :morning2:
Uvod može ujedno biti i početak zapleta ako film odmah počinje problemom.


2) Zaplet (CILJ + PREPREKA) (problem koji stoji na putu do cilja glavnog lika) i razrada
Inspiracija za zaplet može biti bilo koji problem koji ste doživeli u životu ili negde videli. Nije toliko teško smisliti.
Razarda su razna dešavanja u vezi rešavanja tog problema i to može biti poteškoća ukoiko se želi naparviti film dužeg trajanja. Količinski tu ima najviše posla.
:training1:


3) Vrhunac zapleta (problemi postaju maksimalni, situacija iz koej se ne vidi izlaz)
Ovde ne treba štedeti na dodavanju nevolja za glavnog lika. :diablo: Bitno je da se publika dovede u stanje radoznalosti:
Kako će se iz ovog izvući??????? :shok:

(U slučaju TV serija, trenutak posle stvaranja ove radoznalosti, je idealno vreme za kraj epizode. Tako ćete publiku ostaviti da sa maksimalnom radoznalošću iščekuje sledeću epizodu)


4) Rasplet
E ovo je pravi izazov smisliti. :unknown: Loš rasplet nije teško ali dobar rasplet je prava retkost. Idealan zaplet je neko zanimljivo rešenje i da je nešto što publika ne očekuje a da je ipak realno moguće da se desi. ..ukratko treba težiti idealnom raspletu ali ako ne može bolje bilo kakav nego nikakav.
Ako imate dobar rasplet tj. setili ste se nekog interesantnog rešanje problema, imate i šansu da napišete dobar scenario.


5) Kraj
Nakon raspleta film se može završiti praktično bilo kako, zavisno da li želite da ostavite publiku u optimističnom :) ili pesimističnom :swoon2: stanju. I zavisno od toga da li planirate nastavak ili ne.


http://www.vizartfilms.com/?page_id=988

Nešto korisno na stranicama VIZART FILMA
vrijeme_je_za_film
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  16.02.2012 4:45

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 20.02.2012 2:34

Da li je moguće da dobijem knjigu:
Producing and Directing the Short Film and Video (4th Edition, 2010).pdf

Unapried hvala.
Može ali pošto se nisi učlanio ne znam kako da te kontaktriam i gde da ti pošaljem? Ili mi se javi na naš email http://www.videomajstor.com/about
ili se registruj na forum pa se javi u ovoj temi i ja ću onda tebi poslati email.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Osnovni elementi priče za scenarijo

Postod Video Majstor » 04.04.2012 5:21

Jedan video koj ima sve one elemente koji su nabrojani u prvoj poruci ove teme: uvod, zaplet vrhunac, rasplet, kraj.

Zgodno je baš što je film kratak i što je sa životinjama tako da nema razvijene likove već samo radnju tako da je odličan primer baš tih elemenata priče.

Ako vas ova tema zanima, sami analizirajte ovaj film i odredite sledeće:
- Šta je zaplet u ovom filmu?
- Koji momenat je ono što ja nazivam vrhunac zapleta?
- Šta je rasplet?
:mail1: :gamer2:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron