Imam scenario za dugometrazni igrani film

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Imam scenario za dugometrazni igrani film

Postod filmmoo » 21.02.2013 15:02

Pozdrav Video Majstor. . poslao sam vam scenarijo. .
filmmoo
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  31.01.2013 17:22

Re: Imam scenario za dugometrazni igrani film

Postod Video Majstor » 25.03.2013 22:59

Evo konačno mišljenje. Scenario sam pročitao još 27. februuara 2013. i zapisao beleške ali sve do danas nisam imao dovoljno vremena i mira da budem koncentrisan da ovo napišem. Izvinjavam se zbog čekanja.
Unapred izvini, ako neka moja zapažanje deluju suviše oštro. Ono što kritikujem je sa namerom da ukažem šta treba da se menja i kako pa da scenario bude bolji i bliže realizaciji.


Sledi moje mišljenje i predlozi:

- Scenario je dosta dobar. Priča je "velika" sa dosta likova i tokovi radnje su dosta isprepleteni. To definitivno nije lako za smisliti.

- Pre bilo kakvih daljih poteza prema realizaciji, scenario se mora pretresti od grešaka pri pisanju i propisno formatizovati. Sada je u dosta lošem stanju što se toga tiče. Jako je težak za čitanje. I teško je biti koncentrisan na priču kad stalno mora da se tumači šta je u stvari napisano...
Dakle preporučujem da se bez okolišanja ceo scenario prekopira u neki program za pisanje scenarija (Final Draft ili besplatni Celtx) i da se od početka do kraja pretresu sva neispravna slova, neispravni razmaci između reči i uredno označe elemente scenarija (Heading, Actioon, Character itd.).
Dok se to ne obavi je ne bih poduzimao ništa dalje.


- Scenario sam čitao u 6 "rata" i izmerio sam da je čitanje (ne računajući pauze za razmišljanje) ukupno trajalo 196 minuta (3 sata i 16 minuta). Uobičajeno je minut čitanja otprilike minut filma ali ovde verovatno nije. Ja sam izgleda malo sporiji čitač a dodatno me je usporilo loše stanje formatizovatnoti teksta i brojna pogrešna slova. Tako da za sada ne mogu da procenim koliko bi film trajao. Ukoliko bi trajalo previše to je ja mislim dobra stvar jer je lakše skratiti scenario nego produžiti.
Bilo mi je dosta teško da "pohvatam" sve tako da je moguće da sam negde u ovoj analizi i pogrešno procenio ponešto.

- Imena likova su suviše međusobno slična. Ike, Nike, Zoke, Bane, Stole... Sva kratka i rimuju se i slična kao da je jedan isti čovek dodelio nadimke društvancu u kraju. Treba tu više originalnosti i raznolikosti. Takođe "krupniji negativci" bi možda trebali imati malo "opasnije" nadimke.

- Jedan od krupnijih problema, ali lako rešiv, su dijalozi. Dijalozi su često neautentični i nespretni. Ili se baš primeti da nema raznolikosti. Kao da h je sve jedan čovek izgovorio. Često u jednom stilu, kao da jedan čovek svima šapuće šta će da kažu. Ili deluje nespretno. likovi čestno deluju da nisu sigurni šta u stvari hoće da kažu i na koji način. Nego kao da sami sebe treaju da govore šta im je došapnuto da kažu. Jedonstavno rečeno kao da govore reči koje inače ne bi rekli.
Dakle, dosta dijaloga bi se trebalo preraditi.
Mislim da to nije problem da se uradi samo jednostavno se za svakog lika mora naći odgovarajući uzor i prema tom modelu smišljati njegove rečenice. Najbolje bi bilo dati posbnim osobama zadatak da kažu nešto na način na koji uobičajeno govore. To bi već dalo prirodnost tim rečenicama.

- Dijalozi dva prevaranta Iketa i Zoketa su najproblematičniji. Deluju kao da imitiraju jedna drugog i to jako nevešto. Kao kad neko nepopularno dete ponavlja sve što radi vođa grupe.
(Ja sam slično loše napisao dijaloge ovde: viewtopic.php?f=6&t=113#p418 )
Trebalo bi uzeti dva autentična ulična mangupa i davati im da sami bez razmišljanja improvizuju te dijaloge i zapisati ih....

- Negativci kada se dogovaraju ne moraju obavezno stalno da se osmehuju u svojim zlim planovima. Verovatno se isti utisak može postići i sa manja očiglednih smeškova. Ljudi mogu biti i bez osmeha a ipak da deluju samozadovoljno. Takođe i ako se osmehuju ne moraju obavezno da otkrivaju što je razlog tog njihovog osmeha. Neke stvari treba i publika da zaključi sama. Ili još bolje neka publika postavlja to pitanje i neka znatiželjno čeka na odgovor.

- Takođe u scenariju se često pojavljuje očigledno podsmevanje. Da li je to dobra ideja?
Paranoične osobe često imaju utisak da im se neko podsmeva iako je to u praksi retkost.
Dakle, ovo prikazuje priču iz paranoične perspektive. Možda se uklapa ukoliiko se ide na neku blažu varijantu (komedija/drama/krimić) ali ne znam da li je dobro ako se ide na neku realističnu varijantu... Sve zavisi. Ne znam.
Primer takvog umišljanja da im se drugi podsmevaju ima u filmu Alexander kada Aleksandar makedonski u ogledalu vidi da se njegova majka zlokobno osmehuje.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... GWJQ#t=37s

Dakle možda ipak može da se to izvede da bude Ok. Ne znam... U svakom slučaju, ako ne valja, to može biti izbačeno i tokom realizacije a i u montaži.

- Mnogo toga se izdešavalo u prvih 9 stranica. Nije loše jer deluje obećavajuće. Eventualno je moguće da je previše toga pa da publika ima problem da to sve pohvata.

- Scena 20: Mislim da ne bi trebalo da se prikaže tako rano da onaj uplaćuje dobrotvorne priloga na račun. To isuviše otkriva njegovu ličnost. Možda je bolje da se to otkrije pred kraj i da to bude deo raspleta.
...ne znam. To mi pada na pamet ali nisam ovo mnogo analizirao.

- 30-a strana scenarija (od ukupno 93). Još uvek imam osećaj da je uvod... nisam još uvek osetio šta je glavni zaplet.
To mislim da treba da se ubrza, odnosno da se zaplet pomeri malo ranije. Gledaoci ne smeju toliko da čekaju na zaplet. Treba da im se pobudi radoznalost što ranije dok ne izgube zanimanje.

- Scena 51: Nisam najbolje shvatio šta se u stvari deslio sa glavnim likom i koliko je realno. Ali nije problem... Bolje je da publike ima neka pitanja da ih drži radoznalost.

- Scena 62: Ponavljanje... A treba i bolje da bude opisana.

- Scena 64: Potpuno ponavljanje već viđenog. Mora biti realizovano na drugačiji način nego prethodni događaj tog tipa. Bolje bi bilo da ti kao scenarista odmah osmisliš scenu gde se ta radnja obavalja na drugoj lokaciji i u drugom stilu... Bolje nego da onaj ko bude snimao mora da smišlja improvizaciju.

- Problem sa bosevima: Bosevi suviše objašnjavaju svaki detalj svojih namera i obrazlažu. Time pokazuju slabost. Snažni likovi ne treba nikom da se pravdaju i da obrazalažu koja sila ih je naterala da donesu odluku. Treba da deluju da rade šta žele jer su snažni i nikakva sila ne može da ih pokoleba. Snažni likovi se nikome ne pravdaju. Snažni likovi moraju biti drski i odlučni. Dakle, izbaci obrazloženja njihovih postupaka ako želiš da ti likovi deluju snažno.
Čak šta više da bi se pojačala snaga likova dodaju se poruke drugih likova koji pokušavaju da pokolebaju odluke snažnih likova. Kada snažni likovi ignorišu sve to i ostaju odlučni u svojem naumu to ih čini još snažnijim. Dakle opet, eventualno možeš da dodaš da pomoćnici boseva pokušavaju da ih odvrate od nekih odluka a ovi to treba da ignorišu. Tako će ti bosevi imati mnogo veći uticaj na publiku.

- Scena 84: Odličan govor Nika! Podseća na tipične sarkastične i "crni-humor" govore Nikola Koje u njegovim filmovima. Veoma originalan govor i prirodan, neusiljen.
Ta scena ujedno pokazuje da bi tom liku najbolje odgovaralo da bude u tom "Nikola Kojo" stilu kriminalca. Nadam se da si ga tako i zamislio.

- Scena 93: Ova scena deluje nerealno. U najmanju ruku izgleda kao noćna mora. Deluje kao utisak nekoga ko ne vidi dobro stvarnost... Tako izgleda svet ljudima koji boluju od paranoične šiizofrenije. Imaju utisak da su svi celo vreme zli i da im se stalno podsmevaju i trude da im zabodu nož u leđa.
Teško je reći koiko se takva scena uklapa u ostataka filma. Možda bi ta scena trebala biti crno bela ili nekom drugom bojm i muzikom da dočarava kako se njemu svet srušio. Možda bi i nrataor trebao tako nešto da kaže...

- Događaji sa glavnim likom od scene 95 pa nadalje: To što mu se događa je prosto nerealno ili jednostavno preterano neukusno. Sadizam koji ne znam kako bi prihvatila publika. To jeste neka morbinost koja uošte nije retkost u domaćim filmovima ali ja to baš ne volim pa ne mogu da budem objektivan u vezi tih scena i da to procenim da li je dobro za film ili nije.
Ja preporučujem da se to prepravi tako da bude prikazano iz neutralnije perspektive dok narator uz preterivanje objašnjava šta mu se dešava. Tako da gledaocima to što se dešava deluje kao jedno vidjenje događaja a ne nužno činjenično stanje.

- Scena 101: Loš dijalog. Dva kriminalca se dogovaraju veoma nespretno. Deluje neautentično i početnički kao da se dogovaraju dva poprilično nespretna kriminalca a ne dva bosa. To mora biti ponova napisano.
Takvih razgovora ima milion u raznim kriminalističkim filmovima tako da nije problem da nađeš neki da ti bude uzor dok budeš pisao novi dijalog.

- Rasplet sam po sebi je dosta interesantan. Nije nešto specijalno nepredvidiv ali dovoljno je zanimljiv u poređenju sa domaćim filmovima. Mislim da je "lako svarljiv" za publiku i da se uklapa u ukus širih masa.


Potencijalni problem u vezi glavnog lika i raspleta:

- Glavni lik je tokom filma prikazan kao zgužvan list papira. Svako može da ga šutne svaki vetar ga odnese... Ako ga neko šutne on će da odlete šutnut. Ako vetar duva unapred poneće ga unapred. Ako vetar duva unazad poneće ga unazad. Dakle on nema svoju snagu ličnosti i svoju inicijativu. To je slaba ličnost i publike ne navijaju za takve obično. E sad tokom raspleta to jeste promenjeno ali rasplet je tek na kraju, publika dakle tokom gledanja filma neće imati taj utisak o njemu.
- Takođe kao što nema dovoljno snažnog glavnog lika, mislim da scenario nema ni nekog glavnog negativca. Možda nije toliko važno ali to je ipak jedna slabost sadašnje priče.
- Kod rasplete je dosta bitno za koga publika navija i koliko. Rasplet može biti i previše jednostavan (kao npr. u akcionim filmovima kada glavni lik pobije sto protivnika) ako publika navija za onoga ko će u tom raspletu pobediti. Pošto u tvom scenariju tokom filma nije prikazana snaga ličnosti glavnog lika pitanje je da li će publika navijati za njega? I onda je naravno pitanje koliko će im se rasplet dopasti i kakav će im biti konačan utisak nakon odgledanog filma? Ako ne navijaju neće im biti interesantan ni rasplet.

- Dakle, ima dva rešenja:

A) Jedno od rešenja je da film bude takav da nema određenog glavnog lika nego da sama priča i dešavanja sa grupama likova bude ta koja će da zaokuplja pažnju publike. Takav je na primer film Snatch (2000) od Gaj Ričija. U suštini ovo je predlog da "glavni lik" uopšte ne bude glavni tj. da bude zastupljen u filmu bez ikakvog davanja prednosti nad ostalim likovima a da priča bude prikazana ne iz njegove perspektive nego više, na neki način, iz trećeg lica (pripovedača ili posmatrača).
Ukoliko te interesuje takav pristup preporučujem da pogledaš sledeće filmove Gaj Ričija:
Snatch. (2000)
Revolver (2005)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)
RocknRolla (2008)

B) Drugo rešenje je možda da se scenario malo prepravi da se ipak prikaže određena volja glavnog lika i njegov neki pravac vođenja svog života. Dakle da taj lik dobije snagu i neophodne sastojke da bude dopadljiviji publici.

Da se ja pitam ja bih scenraio pripremao u pravcu A.


- Potencijalni problem je dosta mračna i pesimistična atosfera filma. To jeste dosta realno ali toga toliko ima i po domaćim novinama i u domaćim filmovima da ne znam da li publiku raduje da se pojavi još jedan sa takvom atmosferom. Lično mislim da smo pretrpani takvim sadržajima i da nam treba nešto "svetlije". Možda bi bilo bolje da se filmu ne daje obavezno takav ton nego da ta mračna priča bude prikazana iz nekog ugla neutralnosti. Na primer pojedine epizode serije Desperate Housewives ("Očajne domaćice") se bave ružnim stvarima (kriminalom, izdajama, ubistvima, zavišću) a ipak gledaocu deluju prosto simpatično. Gaj Ričijev stil filmova takođe postiže sličan efekat kod gledaoca.
- Tokom čitanja i razmišljanja sam imao utisak da film može da se snimi tako da po stllu podseća na nabrojane fimove Gaja Ričija. Ne mislim na onaj prikaz likova, koji sam pominjao, nego uošteno na taj vizuelni stil, na stil pripovedanja (naracije), na Naratora... Mislim da bi mu to dalo mnogo veće šanse i da bude snimljen i da bude uspešan. To se retko viđa i mislim da bi zaintersovalo ljude. Sad nisam siguran da li bi i koliko to zahtevalo prepravki u scenariju. Mislim da ne bi mnogo ali nisam stigao da to analiziram.


---
- Izvini još jednom ako pojedina zapažanja zvuče oštro. Međutim to je moje mišljenje i baš je takvo kakvo sam napisao. Nisi dužan da ga uvažavaš. Ja sam napisao onako kako mislim jer jedino tako možeš imati neke koristi od toga što sam davao mišljenje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Imam scenario za dugometrazni igrani film

Postod filmmoo » 27.03.2013 23:32

Zdravo videomajstor i veliko hvala na citanju i ovako iscrpnom i iskrenom komentaru. Stigle su mi obe tvoje poruke. . i ja sam tebi poslao poruku na mail. Nadam se daljem kontaktu i saradnji. Srdacan pozdrav!!
filmmoo
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  31.01.2013 17:22

Re: Imam scenario za dugometrazni igrani film

Postod G-S-M01 » 30.03.2013 19:04

Izvinjavam se ako upadam u ovako interesantan razgovor oko tog scenarija ali bih i ja voleo da ga procitam pa da mogu shvatiti o cemu je Videomajstor pisao.Tako da ako Vam nije problem da mi scenario posaljete na e-mail: [email protected] UNAPRED HVALA!!! :D
G-S-M01
Član foruma
 
Postova:  19
Pridružio se:  26.03.2013 12:31

Re: Imam scenario za dugometrazni igrani film

Postod Video Majstor » 12.05.2014 1:18

Obećao sam da ću još da dopunim ovu analizu... Pre svega da bolje objasnim ono što sam rekao u prethodnom odgovoru.

Potaklo me da danas napišem ovaj drugi deo analize jer sam baš juče gledao jednu emisiju o jednom domaćem bogatašu koji živi u inostranstvu već puno godina i pominjao je da je hteo nešto da pokuša u vezi snimanja filmova. Na žalost gledao sam samo delić emisije pa ne znam sve detalje...
Pokušaću da saznam o čemu se radi.

Nadam se da postoje privatnici koji bi mogli ovde privatno da započnu bavljenje filmskim biznisom, pa makar to bilo i 1 komercijalni film godišnje.

- Pre bilo kakvih daljih poteza prema realizaciji, scenario se mora pretresti od grešaka pri pisanju i propisno formatizovati. Sada je u dosta lošem stanju što se toga tiče. Jako je težak za čitanje. I teško je biti koncentrisan na priču kad stalno mora da se tumači šta je u stvari napisano...
Dakle preporučujem da se bez okolišanja ceo scenario prekopira u neki program za pisanje scenarija (Final Draft ili besplatni Celtx) i da se od početka do kraja pretresu sva neispravna slova, neispravni razmaci između reči i uredno označe elemente scenarija (Heading, Actioon, Character itd.).
Dok se to ne obavi je ne bih poduzimao ništa dalje.
Ovo pre svega zato da bi se izbegla jedna zamka. Scenario neće postati bolji ako ga napišeš bez grešaka ali će ostaviti bolji ukupan utisak na nekog eventualnog "investitora". Mnogi ljudi su skloni da mnogo pričaju i da obećavaju šta će da urade. I sada da zamislimo na primer da pristupimo nekome ko može da snimi film i da mu kažemo "ispravićemo te greške". Logično bi bilo da se taj zapita, pa zašto ih već niste ispravili. Jednostavno ostavlja loš utisak. Suviše liči na one ljude koji "samo pričaju".

Uvek treba biti jedan od onih nekoliko koji imaju dela, umesto biti jedna od onih milion koji samo pričaju da će da urade. Tada se ostavlja dobar utisak i imaš veliku prednost u odnosu na ostale koji mnogo pričaju.

Tako da za sada ne mogu da procenim koliko bi film trajao. Ukoliko bi trajalo previše to je ja mislim dobra stvar jer je lakše skratiti scenario nego produžiti.
Kao što sam rekao ovo je u suštini dobro. Manje je loše po priču kada je predugačka nego kada je prekratka zato što imaš priliku da je skratiš. Čak postoji mišljenje da je scenario najbolji onda kada više ništa ne možeš da izbaciš. Drugim rečima, vlada mišljenje da se priča poboljšava kada se skrati.

- Imena likova su suviše međusobno slična. Ike, Nike, Zoke, Bane, Stole... Sva kratka i rimuju se i slična kao da je jedan isti čovek dodelio nadimke društvancu u kraju. Treba tu više originalnosti i raznolikosti. Takođe "krupniji negativci" bi možda trebali imati malo "opasnije" nadimke.
Naravno, ovo je veoma lako rešivo. Do finalne verzije scenarija imena se mogu sto puta promeniti.
Nova imena bi trebala biti na takav način raznolika kao što je to u stvarnom svetu. Dakle potpuno različiti ljudi da daju nadimke ili da se npr. ti nadimci uzmi iz različitih novinskih članaka, itd.

- Negativci kada se dogovaraju ne moraju obavezno stalno da se osmehuju u svojim zlim planovima. Verovatno se isti utisak može postići i sa manja očiglednih smeškova. Ljudi mogu biti i bez osmeha a ipak da deluju samozadovoljno. Takođe i ako se osmehuju ne moraju obavezno da otkrivaju što je razlog tog njihovog osmeha.
Možda je to ipak dobro ako se uradi u pravom stilu. Na primer, ove scene veoma podseća na filmove Dejvida Linča a oni su uspeli. Ipak takvi filmovi deluju na neki način čudno i verovatno nije ubedljivo da će postati komercijalno uspešni.

Takođe uz dobre glumce to bi mogle biti ekstra dobre scene. Ipak kao scenarista treba težiti scenariju koji je "sigurniji" tj. da će biti dobar čak i ako ne bude supertalentovanih glumaca.

- Takođe u scenariju se često pojavljuje očigledno podsmevanje. Da li je to dobra ideja?
Paranoične osobe često imaju utisak da im se neko podsmeva iako je to u praksi retkost.
Dakle, ovo prikazuje priču iz paranoične perspektive.
Postoji nekolko zaista sjajnih filmova koji se bave paranojom i izvrnutom percepcijom sveta. Na primer filmovi A Beautiful Mind (2001) i Shutter Island (2010) su prava remek dela. Ko zna možda baš te scene sa parnojom u tvojem scenariju imaju taj potencijal. O ovome treba dobro razmisliti i dobro vizuelizirati kako bi film mogao da izgleda. Naravno ne bi bilo nimalo lako... Zahtevalo bi veoma iskusnu i talentovanu ekipu a to onda čini ceo film skupim.

- Scena 20: Mislim da ne bi trebalo da se prikaže tako rano da onaj uplaćuje dobrotvorne priloga na račun. To isuviše otkriva njegovu ličnost. Možda je bolje da se to otkrije pred kraj i da to bude deo raspleta.
...ne znam. To mi pada na pamet ali nisam ovo mnogo analizirao.
Da pojasnim,
uglavnom je kod filmova problematično da se smisli dovoljno zanimljiv i nepredvidiv rasplet.
Ali može i jednostavan previdiv rasplet da postane nepredvidiv ukoliko jednostavno sakrijemo dešavanja koja vode do takvog raspleta. Znači vratimo se od poečtka i sklonemo te detalje u kojima se otkriva šta će se desiti.
Konkretno u ovom slučaju, verujem da bi vredelo da sa za ovog lika barem sa početka priče sakrije da je dobrotvor i da se to prikaže malo kasnije.

- Problem sa bosevima: Bosevi suviše objašnjavaju svaki detalj svojih namera i obrazlažu. Time pokazuju slabost. Snažni likovi ne treba nikom da se pravdaju i da obrazalažu koja sila ih je naterala da donesu odluku. Treba da deluju da rade šta žele jer su snažni i nikakva sila ne može da ih pokoleba. Snažni likovi se nikome ne pravdaju. Snažni likovi moraju biti drski i odlučni. Dakle, izbaci obrazloženja njihovih postupaka ako želiš da ti likovi deluju snažno.
Čak šta više da bi se pojačala snaga likova dodaju se poruke drugih likova koji pokušavaju da pokolebaju odluke snažnih likova. Kada snažni likovi ignorišu sve to i ostaju odlučni u svojem naumu to ih čini još snažnijim. Dakle opet, eventualno možeš da dodaš da pomoćnici boseva pokušavaju da ih odvrate od nekih odluka a ovi to treba da ignorišu. Tako će ti bosevi imati mnogo veći uticaj na publiku.
- Glavni lik je tokom filma prikazan kao zgužvan list papira. Svako može da ga šutne svaki vetar ga odnese... Ako ga neko šutne on će da odlete šutnut. Ako vetar duva unapred poneće ga unapred. Ako vetar duva unazad poneće ga unazad. Dakle on nema svoju snagu ličnosti i svoju inicijativu. To je slaba ličnost i publike ne navijaju za takve obično. E sad tokom raspleta to jeste promenjeno ali rasplet je tek na kraju, publika dakle tokom gledanja filma neće imati taj utisak o njemu.
U međuvremenu sam napisao i okačio na sajt, tekst o stvaranju snažnih likova:
http://www.videomajstor.com/filmmaking-snazan-lik
Smatram da je to veoma važno, posebno zato što domaći filmovi hronično pate od preslabih likova.
Dakle, moji predlozi kako da se likovi osnaže su veoma jasni i zaista veoma preporučujem da se to primeni na mnoge likove iz ovog filma.

- Scena 84: Odličan govor Nika! Podseća na tipične sarkastične i "crni-humor" govore Nikola Koje u njegovim filmovima. Veoma originalan govor i prirodan, neusiljen.
Ta scena ujedno pokazuje da bi tom liku najbolje odgovaralo da bude u tom "Nikola Kojo" stilu kriminalca. Nadam se da si ga tako i zamislio.
Sad sam opet pročitao tu scenu. Još jednom bravo :good:
Ovaj dijalog bi mogao da posluži kao uzor za precizniju razradu ovog lika. Možda bi još neki njegovi dijalozi mogli još da se poboljšaju u ovom stilu.

- Događaji sa glavnim likom od scene 95 pa nadalje: To što mu se događa je prosto nerealno ili jednostavno preterano neukusno. Sadizam koji ne znam kako bi prihvatila publika. To jeste neka morbinost koja uošte nije retkost u domaćim filmovima ali ja to baš ne volim pa ne mogu da budem objektivan u vezi tih scena i da to procenim da li je dobro za film ili nije.
Ja preporučujem da se to prepravi tako da bude prikazano iz neutralnije perspektive dok narator uz preterivanje objašnjava šta mu se dešava. Tako da gledaocima to što se dešava deluje kao jedno vidjenje događaja a ne nužno činjenično stanje.
U međuvremenu sam primetio da postoji nekoliko poznatih filmova koji imaju scene ovakvog tipa. Na primer Sin City (2005) govori o jednom takvom pokvarenom društvu. E sad u ovom scenariju je glavno pitanje kako se ovo uklapa u ostatak filma. Da li jednostavno taj deo filma da bude stilizovan drugačije kao zaseban period?!
A ko zna, možda tu ne treba ništa menjati. Možda bi taj deo filma bio baš nešto karakteristično što bi ovaj film obeležilo?! Iskreno ne znam.

- Scena 101: Loš dijalog. Dva kriminalca se dogovaraju veoma nespretno. Deluje neautentično i početnički kao da se dogovaraju dva poprilično nespretna kriminalca a ne dva bosa. To mora biti ponova napisano.
Takvih razgovora ima milion u raznim kriminalističkim filmovima tako da nije problem da nađeš neki da ti bude uzor dok budeš pisao novi dijalog.
Takođe, ovde bi trebalo opet primeniti tehnike da likovi budu snažniji.

Evo jos jedan predloga za dijaloge kriminalaca:
Govor kriminalaca ne mora biti uopšte biti mnogo ulični i ne mora se opterećivati mnogo sa tim. Jer kod nas kriminalci nisu neka skrivena zatrvorena grupa ljudi sa svojim jezikom. Film govori u vremenu u kojem kriminal vlada. Dakle kriminalci tu nisu neškolovani ljudi odrasli po sirotištima ili napuštenim zaseocima koji su prinuđeni da se bave kriminalom. Kriminalci su ovde "obični" ljudi koji se ne kriju od nikoga i pričaju isto kao i običan narod.


---
ali postoji i jedan drustveni osvrt koji daje odredjenu specificnu sliku TRENUTNIH drustvenih dogadjanja. Zbog toga je bitno da se procita ili eventualno realizuje sto pre.
Kao što se vidi ova situacija je još uvek aktuelna. A i ako film zakasni tako da ta situacije više ne bude aktuelna, to još uvek nije samo po sebi problem. Dobar film uvlači publiku u svoj vremenski period i publika se oseća kao da se to dešava sada i ovde. Dakle zadatak je filma da on to postigne da deluje kao da je aktuelno.

I za kraj ovog drugog dela analize da rezimiram:
Prošlo je dosta vremna od prvog čitanja scenarija a nisam promeniio utsak ni mišljenje. Mislim da je dobro što o priči još razmišljam i da to dokazuje da priča ima "ono nešto" i da nije ("potrošiva") za jednokratnu upotrebu.

Da bi ovaj scenario dobio šansu za realizaciju i dalje mislim da trebaju da se urade pomenute popravke i doterivanja kao što sam predložio.
Pošto svakodnevno viđam da se snimaju vrlo loše stvari, nadam se da će onda i bolji scenariji poput ovoga jednog dana dobiti svoju šansu. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron