Kreativni reket (scenario za kratki film)

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Kreativni reket (scenario za kratki film)

Postod Alhemicar88 » 16.01.2013 15:42

Pozdrav!!! Upravo sam se registrovao i rekoh da objavim svoj prvi scenario. Do sad sam pisao kratke price, a posto planiram da se i u buducnosti bavim dramaturgijom, odlucio sam da usavrsim svoj talenat :D . Hvala bogu, pa sam napokon nasao sajt koji pruza mogucnosti da se objavi amaterski scenario.

Kreativni reket

Likovi:
Srba: Pisac (oko) 35 godina; povucen, dobra, ali nazalost porocna osoba. Zapao u velike duguove zbog kocke. Sledbenik Dostojevskog.
Janko Uterivac duga(reketas) (oko) 35 godina; iskusan, mudar. Dosta mu je posla, zeli da se sto pre penzionise.
Novak: Zestoki momak, decko u usponu (oko) 25 godina; Ima svoju malu ekipu reketasa. Radi za jednog od bosova kriminalne bande.
Viktor: Uterivac duga(reketas) (oko) 18 godina; Mlada nada podzemlja. Hiperaktivan. Glup i naivan decko, jebiga. Kad ne bi bio kriminalac, bio bi jos uvek 8. Razred skole.
Scena 1: Poluprazna soba u kojoj Srba stanuje. U njoj se nalaze samo krevet, sto na kojem su pribor za pisanje I casa vode, sudopera sa par sudova, frizider I zimski kaput okacen na stolici. Srba sedi za stolom I pise. Prekida ga lupanje na vratima. Srba ustaje, odlazi I otvara vrata. Ulaze Janko I Viktor, koji udara Srbu pistoljem u glavu. Srba pada omamljen na zemlju. Janko vadi izolir traku iz dzepa I lepi je Srbi preko usta. Odnose Srbu na krevet I vezuju ga. Srba je jos uvek polusvestan. Viktor seta po sobi I glasno zvace zvaku. Janko prilazi Srbi.
Janko:
Sta ti je to trebalo?
Viktor(dobacuje):
Dva’es’ soma bato, nije malo.
Janko(baca pogled oko sebe):
Pretpostavljam da nemas pare?
Srba odricno klima glavom.

Janko:
Pa, dobro. Znas I sam sta sleduje. (Odlazi do stola, vadi pistolj na sto I seda na stolicu. Pocinje da menja sarzer. Obraca se Viktoru)
Janko:
Mali, palim ja po alat, a ti cekaj ovde. Valjda cu usput da pokupim sefa. Pazi na ovog, nemoj da ti pobegne slucajno, lukavi su ti kockari. Cuvaj ga k’o oko u glavi, jer ako ti ode negde, ode I glava.
Viktor (pokazuje pistolj):
Ma, ne brini matori, dalje nece proci. (Pocinje glasno, sabanski da se smeje)
Janko (ustaje, vraca pistolj I krece ka vratima):
Ma, ne seri!

Scena 2: Ista soba. Srba I dalje vezan, smiren. viktor sedi za stolom, nervozno trese nogom I zbunjeno gleda u Srbine spise koje su na stolu.
Viktor:
Je li, kakvi ti ovo hijeroglifi, a?
Srba mumla nesto zalepljenih ustiju.
Viktor:
Ma, zabole me. (Vadi paklu cigara, I shvata da je prazna.)
Viktor:
Jebem ti pljuge! (Ustaje od stola I krece nervozno da seta po sobi. U jednom trenutku, odlucno krece ka vratima. Okrece se I obraca Srbi.)
Viktor:
A, ti, nemoj da mi bezis nigde. (Opet pocinje sabanski da se smeje)
Izlazi, kadar na bravu. Zakljucava vrata I odlazi niz hodnik.

Scena 3: Viktor se vraca, ulazi u lit, pali cigaretu. Gleda se u ogledalu I pravi zajebane face. Obraca se svom liku u ogledalu.

Viktor:
Mnogo sam bre jak! (pocinje da peva) Rodices mi sina, kralja kokaina. Izlazi iz lifta I krece ka vratima ispred kojih ga ceka Janko sa sportskim rancem
Janko:
Pa, gde si ti debilu? Jesam ti lepo rekao da ne izlazis. Oces tebi sad da vadim muda klestima I nabijam eksere pod nokte?
Viktor (pogubljeno I pomalo uplaseno):
Ma… cigare… al’ ne brini, zakljucao sam ga, samo sam na pet minuta skoknuo po pljuge.
Janko:
Vidim da si ga zakljucao debilu. Pa, sta stojis tu, otkljucavaj, Novak samo sto nije stigao. Izgleda da je nesto zajebao kod Kize, morao je da svrati do njega.
Viktor:
A, da. Evo. (Krece da otkljucava vrata, kadar na bravu)

Scena 4: Ulaze u sobu. Zateceni su jer je soba prazna. Janko skida naocare, gleda levo desno pogubljeno. Viktor pocinje nervozno da seta po sobi trazeci Srbu ispod kreveta i ispod stola. Janko, ispusta ranac na zemlju, vadi pistolj I upire u Viktora.
Janko:
Sta je bre ovo? Gde je, mamicu ti jebem?
Viktor (prilazi Janku):
Nemoj matori, molim te. Otisao sam na pet minuta samo, bio je vezan na krevetu, tu gde smo ga I ostavili. Nisam ga ni pipnuo.
Janko (obara ga na pod):
Ma, za koga ti radis, pizdo mala? Sto me je Novak uopste poslao da radim sa tobom? Nisi ni tri meseca u ekipi I vec zajebes. Sigurno te neko drugi placa.
Viktor:
Ma, sta pricas ti, pa zar mislis da bih ga pustio I ostao ovde?

Janko:
Pa da, realno, ni neko glup kao ti, ne bi to uradio.
Viktor (ustaje):
Taj fazon matori .
Janko:
Daj mi pistolj! (uzima mu pistolj I obara ga na krevet)
Janko:
Sedi tu I nemoj da si pisnuo. (odlazi I seda na stolicu)
Janko (baca pogled na zguzvane papire na stolu I oborenu casu):
A, vidim, morao si da mu diras stvari. Znaci lazes me.
Viktor:
Ma nisam. Samo sam bacio pogled isto kao I ti, pisalo je nesto nepovezano.
Janko:
Ma, da, a on je lepo ustao, popio casu vode zguzvao papire I onda izasao kroz zakljucana vrata?
Viktor:
Ma, matori veruj mi sta ti campri. Sedeo sam samo, par puta mu nesto dobacio.
Janko:
I, nisi ga nista ispitivao?
Viktor:
Ma, jok, samo sam ga pitao sta ovo pise. Mora da je neki umetnik, fazon, pisac, ono, mislim.
Janko:
Videlo se da je luzer.
Dramska pauza
Janko (zamisljeno):
A, sta ako te je Novak poslao da zajebem stvar, pa da me se napokon resi?
Scena 5: U tom trenutku ulazi Novak.
Novak: Sta radite vas dvojica tu? Gde je Srba koji kurac?
Viktor ustaje, vidno je uzrujan. Novak upire pistolj u njega.
Janko:
Cekaj, stani. Postoji objasnjenje.
Novak (upire u Janka):
Ma, je li? Pre pola sata si mi rekao da je vezan, tu na krevetu gde je ovaj debil, a sad ga odjednom nema.
Janko:
Pa, da, ali…
Novak:
Ali….
Janko:
Nestao je.
Novak:
Nestao?
Viktor se ubacuje u razgovor.
Viktor:
Pa… da… Janko je otis’o po alat, a ja sam ostao da ga cuvam. I, onda sam ja… otis’o po cigare, ali na samo pet minuta. Zakljucao ga, dobro sam proverio. On je sve vreme bio vezan na krevetu, nije mogao nigde da ode.
Novak (pocinje da vice):
Pa, gde je onda koji kurac? Da se nije u frzideru sakrio, mozda?
Viktor krece da proveri, a Novak ga udara pistoljem I obara na zemlju.
Novak (obraca se Viktoru):
Ti, decko, uopste nisi normalan.

Janko:
Sigurno postoji neko realno resenje.
Novak (vraca pistolj u pantalone, dolazi do Janka I podize ga sa stolice):
Postoji, sad cemo ti I ja lepo da se prosetamo oko zgrade malo, a ovaj debil ce da ostane ovde, zakljucan. Pa, kad se vratimo I njega ne bude bilo, on ce da se vrati I otkrice kako je uspeo da nestane. Tako ce da spasi zivot sebi, a I tebi.
Novak I Janko izlaze, Viktor pocinje nervozno I uplaseno da hoda po sobi.
Scena 6: Novak I Janko se vracaju, ulaze u sobu. Viktor kleci na podu.
Novak (Repetira pistolj. Obraca se Viktoru.):
I, sta cemo sad? Srba je bio pisac, zna se da pisci mogu svoja dela da menjaju, a neke likove cak i da obrisu. Mozda je on obrisao sebe, a delo I likove ostavio. Je li Viktore?
Viktor ustaje I uzrujano odlazi do stola, uzima gumicu I pocinje da je trlja o svoje telo. Novak upire pistolj u njega I puca mu u potiljak.
Janko seda na pod I gleda u jednu tacku beznadezno. Novak seda na stolicu, uzima gumicu u ruku drzi je u vazduhu I pazljivo je zagleda.
Novak:
I?
Janko:
Sta I?
Novak:
Mislis da se obrisao?
Janko:
Pa, sad mi to deluje kao najrealnije resenje.
Novak (nasmeje se ironicno I baci gumicu):
Ni ti nisi nista manje ludji od ovog klinca.
Dramska pauza


Janko:
Sto ne pucas sad? Ionako si dugo cekao ovaj momenat. Kako sve vise napredujes, sve ti vise smetam, a znas I sam…
Novak:
Znam… ti si me uveo u posao, zato cu ti dati jos jednu sansu da se izvuces. (Ustaje I odlazi da napuni casu vode. Stavlja je na sto.)
Janko:
A, kakve ti to koristi imas od toga sto smo nas dvojica mrtvi?
Novak:
Ne budi naivan matori, pa vi cete da otplatite njegov dug, valjda si toliko zaradio za svo ovo vreme sto te placam? Marijana zna gde stekas novac, a ti sigurno ne bi zeleo da ti se tako brzo pridruzi dole.
Janko:
A, mali?
Novak:
Mali je glup, sav zaradjeni novac vracao je meni, iako nije ni bio svestan toga. Ko ga jebe, kad je narkic, zavrsio bi isto, pre ili kasnije.
Janko pokusava polako da izvuce pistolj. Novak ga presrece I upire pistolj.
Novak:
Bolje nemoj. Nego, evo ti jos jedno realno resenje, kako bi ti rekao. Popij casu vode, mozda se pretvoris u zlatnu ribicu I pobegnes kroz slivnik sudopere. A, mozes I da ostanes, pa da mi ispunjavas zelje. Mada ti se to i ne isplati, to si do sad radio.
Janko (polako ustaje I ponosno odgovara):
Vise od deset godina sam u ovom poslu. Za tih deset godina, nisam ni jednom pogazio svoje stavove I uverenja, niti sam se prodavao i ponizavao tako lako, cak ni kad je bilo najteze, pa necu ni sad. Zato nikad nisam ni napredovao koliko si ti za ovih par godina. Ako ces vec da me roknes, poginucu kao covek, a ne kao sisa. Popij je sam.
Novak:
Nisi ti matori tu gde jesi zbog tvojih uverenja, nego zbog malih muda. Uvek sam ti zavideo, ali I voleo zbog tvojih stavova, steta sto ti se to nikad nije isplatilo… (puca dvaput u Janka) vec ti doslo glave.
Novak, vraca pistolj na mesto I krece ka vratima. Zastaje. Baca pogled na casu, prilazi, nasmeje se sarkasticno I uzima je. Krupni kadar kako nateze casu. Zatamljenje.

Voleo bih da cujem vasa misljenja o tome kako je pisac uspeo da nestane, posto sam kraj ostavio otvoren.
Alhemicar88
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  16.01.2013 1:32

Re: Kreativni reket (scenario za kratki film)

Postod Video Majstor » 17.01.2013 2:17

Dobrodošao! :drinks:

Do sad sam pisao kratke price, a posto planiram da se i u buducnosti bavim dramaturgijom, odlucio sam da usavrsim svoj talenat
Odličan izbor. I ja slično razmišljam. Bolje usavršiti kratke priče nego biti osrednju u dugim pričama. Bolje dobar scenario za kratki film nego loš za dugi film. Dugometražni filmovi automatski zahtevaju mnogo veći budžet tako da su kriterijumi jako visoki i male šanse da bude snimljen. Sa dobrom kratkom pričom postoje mnogo veće šanse da se nešto realizuje.
Inače, jedan od mojih omiljenih autora, Stiven King, je jedan od retkih koji neguje i kratke priče i stvarno su odlične.

Hvala bogu, pa sam napokon nasao sajt koji pruza mogucnosti da se objavi amaterski scenario.
Baš mi je drago, da krenulo veće angažovanje oko ovog foruma. To i jeste cilj od početka! ...bičće još bolje, osećam! :)

Upravo sam se registrovao i rekoh da objavim svoj prvi scenario.
Odličan je scenario. Uspeo si u veoma kratkoj priči da imaš i interesantan zaplet koji stvarno pobuđuje radoznalost, i karakteristične likove i popriličnu količinu dijaloga i to dosta realističnih. Svala čast! :good:
Mislim da bi mogo biti jako zanimljiv kratki film prema ovom scenariju.
Nadam se da ćemo videti još mnogo ovakvih od tebe.

Voleo bih da cujem vasa misljenja o tome kako je pisac uspeo da nestane, posto sam kraj ostavio otvoren.
Pa najšaljivije bi se uklopilo u priču da se stvarno sakrio u frižider. A kad ozbiljno razmislim, najviše se uklapa u priču da ga je nekako izveo sam Novak jer se tako i ponaša kao da je jedva dočekao takv ishod događaja. Mada u obe mogučnosti koje sam predložio ostaje mnogo nerazjašnjenih pitanja. ...možda je dobro i ostaviti to kao misteriju.
Možda bi bilo dobro da janko izađe iz stana i zaklučava vrata i onda da se začuje "škljoc" od Srbinog pištolja. To bi onda bilo i donekle objašnjenje misterije a ujedno i potpuni rasplet.

p.s.
U kojem programu pišeš scenario i na koji način? Pitam jer vidim neke neobične gramatičke greške (veliko "I" na primer). Ako želiš ispraviču ih, samo bih voleo da ti pomognem pri izboru nekog boljeg programa tako da ne mora ništa da se ispravlja.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kreativni reket (scenario za kratki film)

Postod Alhemicar88 » 30.01.2013 5:15

Drago mi je sto si uspeo da odgovoris, tj. komentarises u vrlo kratkom roku, a jos draze mi je sto cujem da je scenario koristan. To mi daje motivacije da nastavim sa pisanjem. Za ovih desetak dana, malo sam jos doradio pricu, tako da planiram vec danas, sutra da ga i ovde promenim. Radio sam u Wordu, ali nisam obracao paznju na greske, tj. veliko slovo I. I to sam ispravio, tako da uskoro cu izbaciti noviju verziju. Nazalost, jos uvek nisam stigao da procitam i komentarisem ostale scenarije na sajtu, ali imacu vremena danas, tako da cu se maksimalno aktivirati da se forum sto vise posecuje. Pozdrav!!!
Alhemicar88
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  16.01.2013 1:32

Re: Kreativni reket (scenario za kratki film)

Postod Video Majstor » 01.02.2013 0:39

Drago mi je sto si uspeo da odgovoris, tj. komentarises u vrlo kratkom roku, a jos draze mi je sto cujem da je scenario koristan. To mi daje motivacije da nastavim sa pisanjem.
Odlično! :) ...drži se onda tog stila koji ti najbolje leži po principu "ne manjaj što je dobro".

tako da planiram vec danas, sutra da ga i ovde promenim.
Ne može da se menja tekst napisan pre 48h ali možeš da pošalješ meni pa ću ja da izmenim. ... A možda je i najbolje da okačiš novu verziju teksta u novu poruku tako da čitaoci mogu da vide i prvu i drugu verziju ako žele.

Radio sam u Wordu, ali nisam obracao paznju na greske, tj. veliko slovo I.
Znači da ti je u Wordu uključen "spell checking" i "auto correction" jer se na engleskom reč "I" piše velikim slovom i Word je to automatski ispravljao.

...Inače pošto je tp pravi scenario verovatno je bolje da koristiš pravi softver za pisanje scenraija. Javi mi se na moj email pa ću ti poslati.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron